شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

آموزش روش برخورد با افراد پررو (10 نکته کاملا موثر)

هنر فردی

همه ما در زندگی با افرادی روبرو شده ایم که خونمان را به جوش آورده اند و روی اعصابمان راه رفته اند! بعضی هایمان اکثر اوقات به پست افراد بی ادب و پررو می خوریم و متاسفانه آنها با رفتارهای ناخوشایندشان باعث آزارمان می شوند.

شاید این فرد پررو و بی ادب رئیستان باشد یا حتی بدتر از آن؛ عضوی از خانواده تان باشد که نمی توانید از دستش خلاص شوید. فرقی نمی کند که افراد پررو در خیابان سر راهتان سبز شوند یا همکارتان که هر روز او را در اداره می بینید جزو این قبیل افراد باشد؛ در هر صورت شما باید یاد بگیرید چطور در مواجهه با افراد بی ادب و پررو رفتارتان را کنترل کنید.

از دست ندهید: 9 روش موثر برخورد/مواجهه با افراد دشوار در زندگی

بیایید با هم یاد بگیریم که چطور به شکلی مناسب و اصولی با افراد پررو برخورد کنیم.

1-آنها را نادیده بگیرید

ساده ترین راه برای مقابله با افراد پررو و بی ادب نادیده گرفتن آنهاست؛ اما بسته به شرایط و موقعیتی که در آن هستید ممکن است انجام دادنش سخت تر از گفتنش باشد.

به طور کلی نادیده گرفتن افراد غریبه کار راحت تریست چون به احتمال زیاد قرار نیست دوباره آنها را ببینید؛ پس اگر متوجه شدید بی ادب و پررو هستند ارزشش را ندارد که وقت و انرژی تان را برای واکنش نشان دادن به آنها تلف کنید. در هر صورت مهم نیست فرد پررو و بی ادب غریبه باشد یا آشنا؛ اگر مساله مهمی نیست خیلی راحت او را نادیده بگیرید و اصلا به او اهمیت ندهید.

2-آنها را نصیحت کنید

مطمئنا دلتان نمی خواهد کسی به شما توهین کند یا با رفتارش آزارتان بدهد؛ بنابراین اگر متوجه شدید کسی این کار را می کند هیچ اشکالی ندارد که او را نصیحت و رفتار ناخوشایندش را به او گوشزد کنید. اما باید این کار را به نحوی استراتژیک و مناسب انجام بدهید. شما باید او را کاملا متوجه اشتباهش بکنید ولی در عین حال نباید مثل یک قربانی به او حمله کنید و او را به باد ملامت و سرزنش بگیرید.

یادتان باشد که نصیحت کردن صرفا به این معنا نیست که آن شخص دیگر رفتارش را تکرار نمی کند؛ اما حداقل با این کار فرد را از رفتار بد و آزار دهنده اش آگاه می کنید. برخی اوقات هم خیلی ها بدون اینکه خودشان متوجه باشند بی ادب و پررو می شوند؛ برای همین گوشزد کردن این مشکل می تواند به تکرار نشدن این عمل کمک زیادی کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: روش برخورد با افراد نمک نشناس و خائن (6 نکته موثر)

3-نسبت به آنها احساس دلسوزی داشته باشید

شاید تا به حال این جمله به گوشتان خورده باشد : “کسی که آسیب دیده به بقیه آسیب می زند”. حقایق زیادی در این جمله نهفته است. اگر افراد پررو و بی ادب از عمد این رفتار را از خودشان بروز نمی دهند پس باید بدانید که حقیقت ناراحت کننده ای وجود دارد و آن هم این است که آنها از نظر روحی آسیب دیده اند و رنج زیادی تحمل می کنند.

به همین دلیل سعی کنید به جای اینکه عصبانی شوید با دلسوزی و شفقت با آنها برخورد کنید چون این قبیل افراد واقعا صدمه دیده اند و نیاز به عشق و محبت دارند. برخی اوقات شما می توانید آنها را با محبتتان خلع سلاح کنید. یادتان باشد هیچ کس نمی تواند به شما صدمه بزند مگر اینکه خودتان اجازه این کار را به او بدهید.

4-ناراحتی هایتان را روی کاغذ بنویسید

خیلی اوقات بصری کردن مشکلات باعث می شود فکر آن راحت تر از سرتان بیرون برود. نوشتن مسائل روی کاغذ هم درست همین اثر را دارد. بعضی وقت ها تخلیه ناکامی ها روی کاغذ بسیار کمک کننده است. خیلی راحت روی کاغذ بنویسید که شخص مورد نظرتان چه رفتار بی ادبانه، زننده و وحشتناکی دارد.

وقتی به نوشته هایتان نگاه می کنید و آنها را می خوانید متوجه می شوید که ارزش ندارد که وقت و انرژی تان را صرف یک فرد پررو و بی ادب کنید. بعضی اوقات تنها کاری که باید انجام بدهید تا فکر چیزی از سرتان بیرون برود و احساساتتان دوباره به حالت قبل برسند این است که آنها را روی کاغذ بنویسید و رهایشان کنید.

حتما بخوانید: چگونه یک آدم باحال باشیم؟ (3 گام ضروری)

5-قبل از اینکه واکنش نشان بدهید فکر کنید

پرخاش کردن به فرد بی ادب و پررو کار راحتیست ولی این کار فقط ماجرا را بدتر می کند. قبل از اینکه به فرد پررو و بی ادب واکنش نشان بدهید فکر کنید تا بتوانید معقولانه و پخته جواب او را بدهید.

واکنش نشان دادن به این دسته افراد فقط باعث می شود اهمیت بیشتری به آنها بدهید و هیزم آتش آنها را بیشتر کنید. به جای این کار سعی کنید یا او را نادیده بگیرید و یا به شکلی معقول و مناسب با او درباره رفتارش صحبت کنید.

6-وضعیت را به طور واقعی و عینی بررسی کنید

گاهی اوقات احساسات جلوی چشم ما را می گیرند و باعث می شوند مساله بزرگتر از چیزی که واقعا هست به نظر برسد. اینکه از اتفاق پیش آمده یک داستان دراماتیک و ناراحت کننده در ذهنمان بسازیم اصلا سخت نیست ولی بهتر است به جای این کار وضعیت را دقیقا ارزیابی کنیم تا متوجه واقعیت هایی شویم که واقعا رخ داده اند. در این شرایط می توانیم بفهمیم که آیا واکنش ما با اوضاع هم خوانی دارد یا افراطی برخورد می کنیم؟

وقتی واقعیت را از احساساتتان جدا می کنید به احتمال زیاد متوجه می شوید مساله آنقدرها هم بد و پیچیده نیست. حتی اگر هم این طور باشد، با ارزیابی دقیق واقعیات موجود می توانید به شکلی بی طرفانه و معقولانه واکنش نشان بدهید.

حتما بخوانید: 20 مهارت اجتماعی کاربردی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم؟

7-با افراد پررو و بی ادب مودبانه برخورد کنید

برای مقابله با یک فرد پررو لازم نیست حتما شما هم بی ادب باشید. این کار بهانه خوبی برای انتقام جویی نیست. شما می توانید بدون اینکه مثل خود آنها باشید به شکلی مودبانه با پررویی این افراد مقابله کنید.

اگر می خواهید مورد احترام واقع شوید بهتر است با مودب بودن به خودتان و دیگران احترام بگذارید. به عبارت دیگر شما می توانید با رفتار خوبتان الگویی برای شخص بی ادب و پررو باشید. در اینجا توضیح دادیم چطور در هر شرایطی مودب باشیم؟

8-مستقیم و قاطعانه عمل کنید

مودب بودن به این معنا نیست که باید در عذاب بمانید. شما می توانید کاملا مستقیم و قاطع نظرتان را درباره رفتار بی ادبانه شخص مقابلتان بیان کنید و در عین حال مودب و محترم هم باشید.

اگر می خواهید قاطعیت خودتان را نشان بدهید باید احترام به خودتان و اعتماد نفستان را نشان بدهید چون تصویر ذهنی شما از خودتان به سمت دیگران نیز منعکس می شود. اگر قصد دارید قاطعیت و صراحتتان را به نمایش بگذارید اول باید نسبت به خودتان صریح و قاطع باشید. در اینجا توضیح دادیم چطور در شرایط مختلف قاطعانه و جسورانه عمل کنیم؟

حتما بخوانید: چگونه در چت جذاب باشیم و دلبری کنیم؟ 10 ترفند کاربردی

9-آرامشتان را حفظ کنید

هنگام برخورد با افراد پررو تا حد امکان سعی کنید که آرام و خونسرد باقی بمانید. اگر آرامشتان را از دست بدهید ممکن است خودتان هم بی ادبانه رفتار کنید و به این ترتیب هدفتان با شکست روبرو می شود.

چطور می توانید انتظار داشته باشید که یک فرد بی ادب و پررو با شما درست برخورد کند اگر خودتان هم دقیقا مثل او رفتار کنید؟ مهم نیست که اول او توهین کردن را شروع کرده، اگر شما هم تسلیم زشتی اخلاق او شوید و مثل او برخورد کنید به اندازه او مقصرید. برای همین است که حفظ آرامش و خونسردی در چنین مواقعی بسیار مهم است. در اینجا روش رسیدن به آرامش را توضیح داده ایم.

10-تلاش کنید که افراد پررو و بی ادب را درک کنید

بعضی اوقات بهتر است به جای اینکه تلاش کنید طرف مقابلتان شما را بفهمد سعی کنید شما او را درک کنید. برای نزدیک شدن به دیگران حتما لازم نیست که آنها شما را درک کنند، بعضی اوقات شما هم می توانید این کار را بکنید.

در برخورد با یک فرد پررو و بی ادب از در کنجکاوی وارد شوید. نسبت به رفتار او کنجکاو باشید و سعی کنید او را بفهمید و درک کنید. شاید رفتار زشت و زننده طرف مقابلتان به خاطر استرسی است که او را تحت الشعاع قرار داده یا شاید در زندگی خصوصی اش دچار مشکلاتیست که روی رفتارش با دیگران تاثیر منفی گذاشته است.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

یادتان باشد همیشه یک دلیل اساسی وجود دارد که باعث بروز رفتارهای مختلف در افراد می شود و فرد پررو و بی ادب هم ممکن است به خاطر برخی دلایل خاص این نوع رفتارها را از خودش بروز بدهد.

نکات پایانی

همه ما هر از گاهی با اشخاص بی ادب و پررو مواجه می شویم و برخی اوقات بیشتر از سایرین با این قبیل افراد برخورد می کنیم. این مساله طبیعی است. در نهایت همه ما انسان هستیم و باید تمام تلاشمان را برای بهتر شدن به کار بگیریم. اینکه هر روز با افراد پررو برخورد می کنیم یا فقط بعضی اوقات آنها را می بینیم مهم نیست؛ مهم این است که بتوانیم روی رفتارمان کنترل داشته باشیم و تغییرات اساسی به وجود بیاوریم. امیدواریم که از مطلب امروز ما استفاده کرده باشید و آن را با دوستانتان هم به اشتراک بگذارید.

با چه نوع آدمی روبرو هستید؟

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫22 دیدگاه ها

 1. سلام من فاطمه هستم 12ساله میخوام یک پسره ی پرو بشعور رو بزنم داغون کنم با خواهرم میتونم به جای تحمل خشم بزنمش اخه از اون چیزی که فکر میکنید خیلییییییییییی پرو تره

  1. شما بهتر هست که این شخص رو به یک بزرگتر معرفی کنید تا با قاطعیت بتونه تصمیم بگیره و تا حد امکان برخورد فیزیکی انجام نده

  2. سلام .وقت بخیر..موضوع رو نمی تونم حالت پیام بفرستم لطفا اگه امکانش هست شماره تماس بزارید تا من بتونم تلفنی صحبت کنم ..ممنون و سپاس

  3. سلام من تقریبا نزدیک ۲سال که ازدواج کردم ، متاسفانه شوهرم هروقت بحثی پیش میاد می‌ره به خواهرش و مادرش میگه، رفتار زشت و زننده ای دارن الان ،فک میکنم ما عابر بانکی چیزی هستیم یا تاکسی تلفنی ،همش زنگ میزنم آلو بیا منو ببر اینجا منو ببر اونجا ،این قد پول برام بزن و… ،توروم وایمیسن و شوهرمم هیچی بهشون نمیگه تصمیم دارم جدابشم ولی نمی‌دونم چه جوری بگم میخوام جدا بشم چون اصلا دیگه نمیتونم این زندگی رو تحمل کنم ، از توانم خارجه دیگه

   1. سلام خانم وقتتون بخیر
    هدف مادرشوهر و خواهر شوهر شما دقیقا همینه که بین شما تفرقه بندازن
    شما میتونی با قاطعیت تمام به شوهرتون مسئله بگی بگی اگه حریم خصوصی اونو رعایت نکردن ترکش میکنید و (مستقل می‌شید),و هیچ وقت شوهرتون از طرف خانواده تهت فشار نزارید بهش فرصت بدید و بگید مسئله فقط باید بین شما باشه و هر وقت کمکی خواست می‌تونه از شما کمک بگیره
    اگر در این صورت نیست مستقیم بهش درخواست جدا شدن بدید احتمالا تا چند وقت بعد برمیگرده اگر بر نگشت فدا سرت تنهایی حالش بیشتره

  1. مام از اینا داریم باید غذای بد بهش بدی و کاری کنی که بهش خوش نگذره دیگه پیداش نمیشه اگه بیستو چاری خونه تون پلاسه به خاطر اینه که اونجا بهش خوش میگذره البته اون فامیل ما که اینجوریه متاسفانه حتی با این کار هم ادم نمیشه! مال شما رو نمیدونم

  2. من با یکی از دوستام مشکل دا م هر کار می کنم حرف خودش رو میزنه میخوام بهش کم محلی کنم خودش رو دخالت میده انگار باید زوری باهاش دوست باشم
   بهش میگم باهم دیگه حرف نزن می گه به توچه

  3. دقیقا برا منم همچین مهمونی اومده از بخت بدم دایی شوهرمه اعتیاد به شیشه هم داره و منم یه دخترم که تاحالا از اینجور چیزا ندیده و کاملا از بوی سیگار و…بدم میاد خودش بدون دعوت که میاد هیچ همش تو چرته هیچ دائمم تاصب سیگار می‌کشه و شیشه من نمی‌دونستم از شوهرم که پرسیدم بوی چیه گفت شیشه نمی‌دونم چطور بگم نیاد و چیکار کنم که شوهرم ناراحت نشه …بالکان قاطی کردم یه بچه شیش ماهه هم دارم که بخاطر بو و اینجور چیزا خیلی حساسم

   1. شیشه بو نداره. بهش خیلی راحت و مستقیم بگو نیاد خونتون. یا حداقل بگو تو خونه سیگار و مواد نکشه. اصلا برای همون سیگار اگر قانون بذاری خودش دیگه اونجاها نمیاد. چون سیگار براشون مث اکسیژنه و حال بیرون رفتنم که نداره. بگو بچه مریض میشه. حتی اگر برای خودت کوتاه میای دیگه برای بچه‌ات کوتاه نیا. یا با شوهرت در میون بذار تا خودش مسئله رو حل کنه. نمیشه که آدم تو خونه خودشم راحت نباشه؟ عجب آدمایی پیدا میشن.

 2. اونی که اینقدپرروهس وبدون دعوت میادخونتون وباعث بهم خوردن ارامشتون بشه کلا بی تفاوت بودوزیادنبایدتحویلش گرفت .چون خودادم مهمه .بعدچندبارمیفهمه وکنارمیکشه .

 3. ادم بخواد بیشعورها وبی ادبها وگستاخها وپرروهای فامیل وهمسایه ودوستاشو تحمل کنه ازپادرمیادورواخلاق ادم اثربدی میذاره که نتیجه اش انتقال بخونوادمونه ولی دوری کردن ازهمچی ادمهائی اعصاب ادمو خوب میکنه.مهم نیست چندنفردوست وفامیل داریم .مهم اینه با ادمای مثبت نشست وبرخاست کنیم که عمرمون تلف نشه وکاردستمون ندیم مخصوصاالان بعدکروناوفشارهای اقتصادی توایران همچی ادمای طلبکار وپرروبیشترشدن .☺

  1. وای من تو مدرسه نیمکت گرفته بودیم روزه بعد اومدیم دیدیم یه نفر نشسته تو جامون بهش گفتیم بلند شو گفت میزو که نخریدینو اینا ازین ب بد دیگه من اینجا میشینم ناظمو مدیرم اووردیم گفتن فرقی نمیکنه شما برین یه جا واسه خدتون پیدا کنین روزه بعدش اومدیم باز مام به همین روش یه نمیکت از یه نفر که تکی میشینه بگیریم اونم خیلی سلیطه بود یه دعوا کردین جیغ زدیممم هول دادیم هم دیگه رو بد اون رف ووباره ناظمو ورداش اوورد گف اینجا جایه منه دوباره ناظم مارو بلند کرد گف این ازول اینجا میشسته مام تا خواستیم حرف بزنیم بگیم جایه ماعم اینجوری گرفتن شما اومدین مارو بلند کردین گف حرف نزن بشین الانم باز همون دختره که باش دعوا کردیم اومد شد سرگوروهه ریاضیه منو دوستم
   فردا میخوام مامانمو ببرم مدرسه حرف بزنه ببینیم این ناظمه مرضش چیه و دقیقا نماینده کلاسمونم کسی افتاده که خیلی ازمون بدش میاد و اون ۲ نفریم که با ما دعوا کردن دوسته نماینده عه کلاسن و ناظمم اشنایه نماینده عه کلاسه الان من خدایی دیگه نمیدونم باید چیکار کنم امیدوارم مامانم بتونه یکاری بکنه 🗿

  2. جاریم رو مخمه مجبورا باید برم خونشون اخه برادر شوهرم بچه بزرگس همش وسط حرف میپره تو نظرات ادم دخالت میکنه ازش چیزی نپرسی هم خودشو میندازه وسط چون ازش کوچکترم همش دستور میده این کارو بکن دوسه بار گفتم جوابشو بدم اما نمیتونم ذاتا نمیشه هم اخه خیلی سلیطه بازی در میاره غیر قابل تحمله برام اعصابمو میریزه بهم چیکار کنم باهاش

 4. وقتی حسادت و پررویی با هم مخلوط بشن دیگه فکرشو بکنید چی میشه!
  یکی از همکلاسیام حسوده و البته تقریبا رئیس بچه های کلاسه چون من درسم بهتره حسودیش میشه و قشنگ هم بروز میده و سعی می کنه با تقلب نمره ی خودشو بالاتر از من ببره که موفق هم شد پارسال و خیلی رو مخمه همیشه با رفیقاش داره نقشه می کشه که سر کلاس بی ادبی کنه بهم و به قول خودشون رومو کم کنه
  دلم میخواد بمیره و اصلا هم نمیتونم طبق این مطالب عمل کنم غیر از اینکه بهشون بی محلی کنم
  خدا رو شکر فقط دو سال باید تحملشون کنم بعدش میرم دانشگاه

 5. برادر من توی شرکت دوستم کار می‌کنه بعنوان فروشنده ی قطعات انقد رفیقم اذیت کرد با حقوق پایین که می خواد ول کنه نره کمرش هم درد می‌کنه ولی مدام یعنی هر روز بار دارن که ببره طبقه ی چهار الآنم بهش گفته تو که کار نمی کردی حالا یه کمک می کردی چی میشد باید به چنین شخصی چه جوابی داد

 6. سلام،من یک خواهر خیلی بی ادب و رو مخ دارم ،من ۱۴سالمه و اون ۱۱ .ما از یک وسیله رسانه ای مشترک استفاده می‌کنیم ولی اون همیشه طوری رفتار میکنه که انگار برای خودشه و وقتی که بهش میگم که حداقل به چشمات رحم کن هم اهمیتی نمیده و میره پیش پدر و مادرم گریه میکنه تا همه فک کنن من مقصرم و در حدی شده که فکر میکنه از من بزرگتره و همیشه و بی ادبی جوابمو میده،واقعا نمیدونم چیکار کنم تا الان سعی کردم آرامشم رو حفظ کنم ولی آرامش منم حدی داره.!ممنون میشم کمکم کنید🙏🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا