تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر (تحقیقات جدید)

این مطلب نتیجه تحقیقات جدید دانشمندان بر روی مغز برای یادگیری موثر و سریع در سال ۲۰۱۹ است. در تحقیقات جدید روشهای مطالعه پیشنهاد شده است که بیشترین کارایی را دارند و کارایی ذهن را به طرز موثری افزایش می دهند.

۱- از نسخه های چاپی استفاده کنید

تبلتها و دیگر وسایل الکترونیک راحت و قابل حمل هستند، اما تحقیقات نشان می دهد که مطالعه کردن با وسایل چاپی سنتی هنوز از امتیاز بالایی برخوردار می باشد. برخی از محققان به استفاده ازعادات تعاملی نظیر کارهای عملی در کنار یادگیری درس، استفاده از ابزارهای دیجیتال و افزایش تجربه دانشگاهی اشاره دارند، اما بیش از ۹۰ درصد از دانش آموزان گفته اند؛ ترجیح می دهند برای مطالعه و کار مدرسه نسخه چاپی داشته باشند تا دیجیتالی. یک استاد روانشناسی دریافت، دانش آموزان برای یادگرفتن موضوع جدید با استفاده از رایانه نیاز به تکرار بیشتری دارند در حالیکه در مورد مطالعه با کتابهای چاپی اینگونه نیست.

۲-گوش دادن به موسیقی

بعضی از متخصصان معتقدند که هنگام مطالعه، سکوت کردن یا گوش دادن به موسیقی تمرکز را بالا می برد، بسیاری معتقدند بازی کردن و گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی ” مانند این موسیقی ها ” می تواند به دانش آموزان برای بکار بردن بخشی اضافی از مغزشان به آنها کمک کند. برای این کار باید از موسیقی به عنوان صدای پس زمینه استفاده کنید یعنی ولوم را در حد ۱ یا ۲ نگه دارید.

۳- ورزش کردن

تاثیر ورزش بر سلامتی مغز و حافظه و سلامت روان ثابت شده است. مطالعات نشان می دهد که توانایی های ذهنی ما حتی با یک تمرین کوتاه افزایش می یابد، زیرا بدن ما اکسیژن و مواد مغذی را به مغز پمپاژ می کند. همچنین تحقیقات جدید پیشنهاد می کنند که بهترین ورزش یوگا و شناست که بهترین زمان انجام آنها اول صبح یا اول شب می باشد. برای یادگیری یوگا مدیتیشن کلیک کنید!

۴-آرامش

ترس مانع یادگیری می شود. محققان UC Irvine دریافتند که استرس ظرف چند ساعت می تواند آزادسازی هورمون های کورتیکوتروپین را متوقف و فرایند خلق و ذخیره خاطرات را مختل کند. مطالعه را متوقف کنید چند نفس عمیق بکشید، انجام این کار برای کاهش استرس و مطالعه کردنتان کمک می کند. باز هم تاکید می کنیم که ورزش در افزایش آرامش و کاهش استرس بسیار کمک کننده است. اگر استرس دارید با کمک این مطلب آن را به صفر برسانید!

زمان و مکان مطالعه

ممکن است فکر کنید جلسات مطالعاتی دیر یا زود سبب موفقیت تحصیلی تان می شود، ولی باور کنید زمان و مکان مطالعه بسیار موثرتر از مقدار زمانی است که درس می خوانید.

۵- مطالعه در زمان خستگی و استراحت!

مطالعه در زمان خستگی می تواند به مغزتان کمک کند که با شدت بیشتری مهارتهای جدید مانند صحبت کردن به یک زبان خارجی یا انجام یک بازی جدید را یاد بگیرید. حتی اصطلاحی نیز برای آن وجود دارد: یادگیری در خواب. همانطور که فرآیند تقویت حافظه در طول خواب انجام می شود، مغزتان باید هر دو بازسازی و فعال سازی را که نیاز دارد در زمان استراحت به دست آورد. این بدان معنی است که بررسی موضوعات مطالعه قبل از خواب می تواند به یادگیری حتی در خواب کمک کند. یکی از بهترین مواقع برای مطالعه مطالب دشوار، درست قبل از خواب است.

۶- مکان مطالعه را تغییر دهید

تغییرچشمانداز بر یادگیری و قابلیت تمرکز، تاثیر می گذارد. روبرت بجرک معتقد است عوض کردن اتاق برای مطالعه (رفتن به یک مرحله بالاتر از آن و یادگیری خارج از منزل) می تواند هم تمرکز و هم حفظ آنرا افزایش دهد. پیشنهاد می شود یک یا دو روز در هفته را در کتابخانه های عمومی سپری کنید تا شرایط شلوغی را بهتر حس کنید و نهایتا راحت تر بتوانید در شرایط سخت تر تمرکز کنید.

روش های مطالعه

دانشمندان طی دهه هایی در مورد حفظ اطلاعات و روند مطالعه، تحقیقاتی را مورد بررسی قرار داده اند. بهترین روش یافت شده برای مطالعه موثر، استفاده از روشهای شماره ۷ تا ۱۴ است که در زیر آمده اند:

۷- منحنی فراموشی (بسیار موثر)

دانشمندان شروع به بررسی “منحنی فراموشی ” در سال ۲۰۰۷ کردند. اصل “منحنی فراموشی ” این است: اولین بار که سخنرانی را میشنوید یا چیزی جدید را مطالعه میکنید تا ۸۰٪ آنچه را که جدیداً یاد گرفته اید حفظ میکنید (به شرطی که این مطالب را ظرف ۲۴ ساعت مرور کنید) خوشبختانه این نکته برای همه صدق می کند: پس از یک هفته، شما می توانید تنها پس از پنج دقیقه بازنگری، ۱۰۰٪ اطلاعات مشابه را نگه دارید. بعد از چهل روز اگر همان مطلب را مجددا مطالعه کنید، ماندگاری آن در ذهن تان تا ۶ ماه خواهد بود! (پس یک بار همان شبی که مطلب را یاد می گیرید مرور کنید، هفته بعد هم یک بار و چهل روز بعد هم یک بار).

حتما بخوانید: ۳۰ تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

۸- به کاربردن یادآوری فعال

در سال ۲۰۱۸، زمانی که یک استاد روانشناسی مقاله ای درباره توصیههایی به دانش آموزان در خصوص خواندن و دوباره خوانی کتاب های درسی منتشر کرد: او مدعی شد، صرفا هدایت دانش آموزان به سمت فکر کردن باعث نمی شود موضوعات را بهتر یاد بگیرند. برعکس، او پیشنهاد کرد که دانش آموزان از یادآوری فعال استفاده کنند: بستن کتاب و از حفظ خواندن هر چیزی که یادگرفته و می توانند تا آن لحظه به یاد بیاورند تا به حافظه طولانی مدت بسپارند.

۹- از سیستم جعبه لایتنر استفاده کنید

این روش مطالعه به نام مبتکر آن، سباستین لایتنر، دانشمند آلمانی، نامگذاری شده است. این روش مطالعه، دانش آموزان را مجبور به یادگیری از طریق تکرارمطالبی که به خوبی می شناسند، می کند. به این صورت که سئوالهایی از مطلب درسی روی یک طرف کارت نوشته می شود و جواب آن در طرف دیگر وپس از مطالعه آنرا در ریف اول جعبه لایتنر قرار می دهند و بعد دوباره آنها را مطالعه می کنند در صورتی که پاسخ صحیح باشد به ردیف دوم انتقال داده می شوند و … اطلاعات کامل راجب سیستم لایتنر را در ویکی پدیا بخوانید!

۱۰- بین مطالب جدید و قبلی ارتباط ایجاد کنید

کارشناسان معتقدند تفاوت بین “دانشآموز آرام ” و “دانشآموز فعال ” در روش مطالعه آنهاست؛ برای مثال، به جای حفظ کردن، ” دانشآموزان چابک ” بین ایده ها ارتباط ایجاد می کنند که کمک زیادی به یادگیری می کند. به عنوان مثال وقتی یک صفحه از یک کتاب را می خوانید، در حد ۳۰ ثانیه فکر کنید که این صفحه و موضوع آن با کدام موضوعی که شما بلد هستید مرتبط است؟ به همین سادگی آن صفحه برای مدتی طولانی در ذهنی می ماند و درک آن نیز راحت تر می شود.

۱۱- نقش یک معلم را بر عهده بگیرید

تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزان توانایی حفظ و به خاطرآوری بهتری دارند وقتی که اطلاعات جدید را یاد میگیرند و آنرا به دیگری یاد می دهند. علت آن هم این است که مجبور خواهید بود برای یاد دهی به فرد دیگر، خودتان تسلط کامل نسبت به موضوع داشته باشید ضمن اینکه درس دادن با صدای بلند، بسیاری از گره های ذهنی را باز می کند. حتی اگر شده برای یک نفر یا دونفر توضیح بدهید.

۱۲- در مورد ذهنتان فکر کنید

فراشناخت یا تفکر در مورد ذهن، سبب پیشرفت خودآگاهی می شود. برای رسیدن به این هدف، دانش آموزان باید بتوانند سطح مهارت خود را ارزیابی کنند. برای آگاهی با این روش کلیک کنید!

آنچه هنگام مطالعه نباید انجام دهید

روش های مطالعه ذکر شده در بالا استراتژیک و متمرکز هستند، با این حال نکات زیر به ما یادآوری می کنند که در حقیقت می توانیم به “بیش ازحد کارکردن ” در هنگام مطالعه بپردازیم.

۱۳- بیش آموزی نکنید

شما بین فلش کارتهایتان بدون اینکه اشتباهی داشته باشند می چرخید، این سبب می شود در طول روز احساس رضایت داشته باشید و یا ممکن است آدرنالین خونتان بالا رود وهمین سبب می شود که مطالعه راجب همان موضوع را ادامه دهید. در حالیکه تحقیقات جدید ثابت کرده اند که یادگیری مطالب جدید به جای مرور مطالب قبلی، فرآیند یادگیری را بطور شگفت آوری افزایش می دهد.

حتما بخوانید: با این ۳۴ روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید! (کاملا جدید)

۱۴- عدم انجام چند کار با هم

چند کاره بودن افسانه است. برای مثال ممکن است فکرکشتن دو پرنده را با یک سنگ داشته باشید درحالی که متنی را مطالعه می کنید؛ یا چک کردن اینستاگرام، ایمیل، تلگرام، گوشی و … آنهم زمانی که در حال مطالعه هستید. پیشنهاد می شود روزانه یک ساعت را برای چک کردن این موارد، آنهم در یک تایم مشخص در طول روز در نظر بگیرید.

روشهای پیشرفته و جدید

۱۵-تفسیر و خلاصه نویسی کنید (بسیار مهم)

این روش یکی از جدیدترین متدهای کشف شده در سالهای اخیر است که یادگیری و بهینه بودن مطالعه را به طرز بی نظیری افزایش می دهد. برای این کار کافی است هر زمان دو یا سه پاراگراف دشوار را مطالعه نمودید، در حد ۳-۴ خط نظر خودتان را راجب آن پاراگراف ها بنویسید و یا اینکه آن را خلاصه نویسی کنید. همیشه در جزوه تان یک جای خالی کنار یادداشت هایتان بگذارید تا تفسیر خودتان از آن موضوع را بنویسید. بعدها هنگام مطالعه مجدد همزمان همان پاراگراف و ۳-۴ خط خودتان را هم مرور کنید تا تاثیر آن را به وضوح ببینید!

۱۶- از بازی های فکری ساده استفاده کنید

تحقیقات جدید نشان داده اند که استفاده از بازی های فکری ساده که برنده شدن در آنها انرژی زیادی از مغز نمی گیرد و در عین حال به عنوان یک موفقیت کوچک برای شما محسوب می شود می تواند کمک زیادی به فرآیند یادگیری و مطالعه کند. به شرطی که این کار را روزانه ۲۰ تا ۴۰ دقیقه انجام دهید نه بیشتر. پیشنهاد می کنیم این بازی ها را روی گوشی خود نصب کنید.

۱۷- با خود یا دوستانتان تمرین کنید

بعضی افراد با دیدن گروهی از دوستان یا همکلاسی ها از مطالب آنها استفاده می کنند. چنین گروه هایی بهتر کار می کنند البته زمانی که گروه آنها کوچک هستند (۴ یا ۵ نفر)، با افرادی که دارای توانایی های مشابه تحصیلی هستند و با افرادی که در همان کلاس قرار دارند. اشکال مختلف برای گروه های مختلف کار می کنند. بعضی از گروه ها می خواهند فصل های یک درس را با هم کارکنند، از یکدیگر سئوال می پرسند، همانطور که آنرا مرور می کنند. دیگران می خواهند یادداشتهای کلاسی را مقایسه کنند و موضوعات را بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود که نکات مهم را از دست ندهند. چنین گروه های تحقیقاتی می توانند برای بسیاری از دانش آموزان مفید باشند، اما نه برای همه.

حتما بخوانید: ۱۶ تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

در این مطلب بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه و یادگیری موثر و سریع را طبق تحقیقات چندین موسسه معتبر در دنیا برای شما گلچین کردیم. هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن