تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

با این 34 روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید!

چرب زبان

آیا در امتحانات نمی توانید مطالبی که خوانده اید به یاد بیاورید؟ تمریناتی وجود دارد که اگر آنها را انجام دهید عملکرد مغز سریع تر و آسان تر خواهد شد و در امتحانات به شما کمک می کند که مطالب را به راحتی به یاد آورید. هر کدام از این تمرینات در بهبود حافظه به شیوه ای منحصر به فرد عمل می کنند.

8 ماده غذایی جهت تقویت حافظه

 

1-ورزش قبل از امتحان

هنگامی که قبل از امتحان قدم می زنید، قدرت یادآوری مغز تقویت می شود. در تحقیقی که توسط دکتر چاک هیلمن از دانشگاه ایلینوی انجام شد، نشان داد که ورزش 20 دقیقه قبل از امتحان می تواند عملکرد را افزایش دهد.

2-خواندن با صدای بلند

خواندن مطالب با صدای بلند حافظه شما را در مقایسه با زمانی که به آرامی مطالعه می کنید، 50٪ بهبود می بخشد. نکته مهم در اینجا این است که تحقیقات جدید ثابت کرده اند اگر بتوانید حین صحبت کردن با صدای بلند، از دست ها و حرکات سر و صورت خود هم استفاده کنید، مطالب برای مدت بیشتری در حافظه شما می مانند.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

3-به خودتان پاداش بدهید

مثلا می توانید پاداشی برای زمانی که مطالعه ی موضوعاتی را تمام کردید، برای خودتان در نظر بگیرید. مثلا اگر بتوانم ریاضیات مهندسی را تا چهارشنبه تمام کنم، پنجشنبه بعد از ظهر با دوستانم بیرون می روم.

حتما بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در کمتر از 10 روز بالا ببریم؟ (جدیدترین تحقیقات دنیا)

4-چیزی را که یاد گرفته اید به دیگران بیاموزید

این کار باعث می شود چیزی که آموخته اید و تلاش می کنید به دیگران یاد دهید، واقعا در ذهن شما تثبیت شود. تحقیقات جدید ثابت کرده اند که تدریس یک موضوع به دیگران، ضعف شما در آن مطلب و نقاط تاریک ذهن شما درباره آن را نشان می دهد و به راحتی می توانید آنها را رفع کنید. اگر به هر دلیلی این امکان برایتان وجود ندارد مطالبی که یاد گرفته اید را با صدای بلند جلو آینه به خودتان درس بدهید.

5-ایجاد ارتباطات ذهنی

از ساده ترین روش های حفظ اطلاعات است که هوش را افزایش می دهد. با کمک تصور و ادراک بصری، نقشه های ذهنی برای ارتباط ایده های مختلف ایجاد کنید. برای یادگیری بهتر این مطلب را بخوانید!

6-تصویر بکشید

هنگامی که حفظ اطلاعات برایتان دشوار است، یک طرح در موردش رسم کنید. اگر این کار را انجام دهید، می توانید اطلاعات را تجسم کنید. این کار به حافظه تصویری مغز شما کمک می کند و می تواند در طی امتحانات کمکتان کند. همچنین می توانید از ماژیک های هایلایتر استفاده کنید و روی متون بکشید. این رنگ ها کمک زیادی به یادآوری می کنند!

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

7-استفاده از فونت های خوانا

مثلا هنگامی که از فونت نازنین یا لوتوس برای یادداشت ها و موارد دیگر استفاده می کنید، خواندن و درک اطلاعات بسیار آسان می شود. ضمنا سعی کنید دست خط خود را بهبود ببخشید.

حتما بخوانید: 16 تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

8-نوشتن نظرتان در کنار پاراگراف های دشوار

تحقیقات جدید ثابت کرده اند اگر در کنار پاراگراف های درسی، تحلیل یا نظر خود یا خلاصه آن پاراگراف را در حد یکی دو خط بنویسید، کمک شایانی به حافظه سپردن آن پاراگراف کرده اید. چه در کتاب های درسی یا در جزوه خودتان. فقط یک بار امتحان کنید.

9-اپلیکیشن برای مطالعه در حال حرکت

از برنامه هایی که کمک می کنند حین راه رفتن مطالعه کنید، استفاده کنید، مانند Flashcards + و Study Blue (دانلود برای اپل، دانلود برای اندروید) این برنامه های به شما امکان ساخت فلش کارت هایی با هر موضوعی را می دهند که می توانید در همه جا در گوشی خود از آنها استفاده کنید.

10-دیدن فیلم مرتبط با موضوع

تماشای فیلم مرتبط با یک موضوع خاص، روشی سرگرم کننده برای فشرده سازی یک مجموعه کامل در زمان کوتاه است. این به یادگیری جزئیات مهم از یک موضوع کمک می کند.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر (تحقیقات جدید)

11-تهیه فلش کارت های کاغذی

روشی سریع برای مرور است. شما می توانید فورا در مورد مفاهیم، ​​راه حل ها، پاسخ ها، تعاریف، نقل قول ها و همچنین فرمول ها مطالعه کنید. همیشه آنها را همراه خود داشته باشید. البته اگر از مورد شماره 9 استفاده می کنید نیازی به این مورد ندارید.

12-به طور مداوم درس نخوانید

نیاز دارید که در بین درس خواندن استراحت هم بکنید. این تمرین در واقع به مغز کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را ببلعد، انگیزه برای درس خواندن را افزایش می دهد و شما یاد می گیرید بهتر تمرکز کنید. می توانید 45 تا 50 دقیقه تمرکز کنید و درس بخوانید و سپس برای مدتی کوتاه به خودتان استراحت دهید. همین روند را تا پایان خواندن درستان ادامه دهید.

13-این اپلیکیشن را دانلود کنید

نوع خاصی از موسیقی، خلق و خوی شما را بهبود می بخشد و در یادگیری را افزایش می دهد. به عنوان مثال موسیقی خاص کلاسیک می تواند در تسکین و آرام کردن حواس به شما کمک کند. تحقیقات ثابت کرده اند که این موسیقی ها می توانند تمرکز و حافظه شما را تا 50 درصد افزایش دهند:

14-تغییر مکان مطالعه

ممکن است عادت داشته باشید در یک محیط خاص مطالعه کنید. با این حال زمانی که مکان مطالعه را تغییر می دهید، حفظ اطلاعات به تدریج پیشرفت می کند.

15-تمرین دائمی

امتحان دادن را تمرین کنید به این شکل که به سوالات امتحانات قبلی پاسخ دهید این آموزش توانایی مغز شما برای بازیابی اطلاعات را تسهیل می کند.

حتما بخوانید: بهترین روش مطالعه کردن و آمادگی کامل برای هر نوع آزمون (ثابت شده)

16-قبل از امتحان بیدار نمانید

شب قبل از امتحان باید، خواب کافی داشته باشید. در طول خواب شما مغز اطلاعاتی را که آموخته اید، جذب می کند؛ بنابراین شما تمام پاسخ ها و فرمول های دشوار را با این عمل یاد می گیرید.

17-استفاده از عطر یا اسانس برای تقویت حافظه

روشی بسیار عجیب است، اما اگر هنگام مطالعه از عطر استفاده کنید و قبل از امتحان هم از همان عطر استفاده کنید قدرت بازیابی حافظه افزایش می یابد. بهترین اسانس همان عطر اسطخدوس می باشد.

18-مطالعه گروهی

وقتی گروهی مطالعه می کنید، تکنیک های مختلفی برای افزایش حافظه خود پیدا می کنید. شما می توانید منابع آموزشی خود را به اشتراک بگذارید و همچنین منابع جدیدی را به دست آورید.

19-مدیتیشن

مدیتیشن روشی اثبات شده برای افزیش کیفیت طی مطالعه است. نه تنها تمرکز را افزایش می دهد، بلکه استرس قبل از آزمون را هم کاهش می دهد. مدیتیشن باعث افزایش سلامت روحی و جسمی می شود. مدیتیشن را از اینجا بیاموزید!

20-استفاده از یادیارها

روشی است که می توانید با استفاده از آن مفاهیم طولانی را به خاطر بسپارید که در یادگیری مطالب پیچیده و سخت مفید است. یادیارها در اینجا به خوبی توضیح داده شده اند!

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین راههای موفقیت در کنکور در کمترین زمان ممکن

21-فیلم های یوتیوب

برای فهمیدن بهتر مفاهیم، اگر ویدیوهای YouTube که مربوط به موضوع باشد را مشاهده کنید، مفید خواهد بود. همچنین در آپارات یا سایت تماشا پر از ویدیوهای درسی مختلف است.

22-مصرف کافئین در زمان استراحت

قهوه یکی دیگر از تکنیک هایی است که به مغز شما کمک می کند تا بیدار شود. مصرف کمی قهوه در زمان استراحت ذهن شما را بیدار و آماده ی مطالعه می کند.

23-مطالب را یادداشت کنید

به جای آماده سازی یادداشت ها بر روی لپ تاپ و یا کامپیوتر، خودتان شروع به نوشتن نکات و خلاصه ها روی برگه کنید. این یکی دیگر از موثر ترین راه ها برای افزایش حافظه است.

24-در یک زمان دسته های کوچک را مدیریت کنید

اگر نیاز دارید مقدار زیادی از اطلاعات را یاد بگیرید، سعی نکنید تمام یادگیری را در یک زمان کامل کنید. هر روز یک بخش کوچک را یاد بگیرید. حواستان باشد که تا وقتی یک قسمت را کامل نکرده اید سراغ بعدی نروید.

25-بلافاصله بعد از یک جلسه درس، مطلب را بخوانید

پس از حضور در یک جلسه درسی، باید به خانه بازگردید و آن را بخوانید تا درکش کنید و در حافظه شما نگهداری شود. ثابت شده است اگر موضوعات مطرح شده در کلاس درس را همان شب (حتی در حد 5 دقیقه) مرور کنید و سپس یک هفته بعد نیز مجددا آنها را بخوانید تا 3 ماه این جلسه درس در ذهن شما خواهد ماند!

26-جلسات درس را ضبط کنید

همانطور که اشعار یک ترانه را با گوش دادن به آن حفظ می کنید، می توانید همان فرمول را با ضبط جلسات و سپس گوش دادن به آن به کار ببرید.

27-مغز را تغذیه کنید

هنگامی که غذا می خورید، نه تنها سلامت خود را افزایش می دهید بلکه برای مغز شما نیز ضروری است. مغز برای عملکرد خوب نیاز به مواد مغذی دارد. مواد غذایی که غنی از ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی باشند قدرت مغز و حافظه را افزایش می دهند. اگر تغذیه خوبی ندارید از این مکمل ها زیر نظر پزشک استفاده کنید!

28-ورزش

هنگامی که ورزش می کنید، قلب خون بیشتری به اندام ها پمپاژ می کند. در نتیجه این فرایند اکسیژن اضافی به مغز می فرستد؛ و در نتیجه مغز عملکرد بهتری خواهد داشت.

29-مغزتان را تمرین بدهید

مغز نیاز به تمرین دارد. مغز شبیه یک عضله است که در صورت عدم استفاده از آن، لاغر می شود. گسترش مغز خود را با تمریناتی مانند خواندن، حل پازل و یا یادگیری چیزی جدید ورزش دهید. حتما دو بازی زیر را روی گوشی خود نصب کنید و در مواقع فراغت بازی کنید:

30- مطالعه در محیط آرام و شلوغ به طور متناوب

اجتناب از هیاهو و سر و صدا و مطالعه در یک فضای آرام باعث افزایش تمرکز و یادگیری می شود… تمام وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید تا از حواس پرتی جلوگیری شود. در کنار آن اگر بتوانید در محیط های شلوغ نیز تمرین مطالعه کنید، تمرکز و حافظه شما به طور چشمگیری افزایش می یابد. (این کار را هر هفته به مدت نصف روز انجام دهید)

31- چند کار را همزمان انجام ندهید

در طول مطالعه هیچ کار دیگری انجام ندهید. مغز هنگامی که این کار را می کند، سریع تر می شود. مغز شما نمی تواند به طور همزمان بر روی دو یا چند کار تمرکز کند.

32- دستتان را مشت کنید

مشت کردن دست می تواند توانایی شما برای حفظ اطلاعات را بهبود بخشد. وقتی می خواهید چیزی را به خاطر بسپارید، دست خود را به مدت 45 ثانیه فشار دهید و سپس باز کنید.

33- استفاده از رنگ

در یادداشت های مطالعه خود از رنگ استفاده کنید، اینکار باعث می شود که یادداشت ها در حافظه برجسته شوند. به این دلیل که حافظه تصویری (دیدن یک رنگ) حدود 10 برابر قوی تر از حافظه نوشتاری (فقط خواندن یک متن) است.

حتما بخوانید: 14 گام ساده برای تقویت قدرت مغز تا 120 درصد (تحقیقات جدید)

34- خط خطی کردن کاغذ

یک مطالعه ثابت کرد که خط خطی کردن به مردم در تمرکز، یادگیری مفاهیم جدید و همچنین حفظ اطلاعات کمک می کند.

ضروری است که توانایی مغز و قدرت تمرکز را افزایش دهید. لزومی ندارد که همه راه های بالا برای هر فردی مفید باشند. افراد متفاوت هستند و مغزشان گاهی اوقات به طور متفاوتی عمل می کند؛ بنابراین، هر کدام از موارد فوق را امتحان کنید و فقط آنهایی را که واقعا روی شما تاثیر می گذارند تمرین کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا