سایر هنرهای مهم

بهترین راههای موفقیت در کنکور در کمترین زمان ممکن

چرب زبان

کنکور برای خیلی ارز افرادسخت ترین آزمون و مهم ترین مرحله زندگی آنها باشد. آنچه در گذر از این مرحله به شما کمک می کند برنامه ریزی و پشتکار فراوان استتا به موفقیت برسید. در ادامه بهترین و جدیدترین راههای موفقیت در کنکور در کمترین زمان ممکن را به شما علاقمندان آموزش می دهیم.

مقدمه:

روشهای ثابت شده ای وجود دارد که با بکارگیری آنها می توانید این آزمون بزرگ و سرنوشت ساز را با موفقیت هر چه بیشتر پشت سر بگذارید و دانش خود را به همگان ثابت کنید. اما گاهی اوقات بعلت غفلت دانش آموزان و داوطلبان و یا به هر دلیل دیگری فرصت زیادی برای مطالعه تمام دروس تخصصی وعمومی وجود ندارد ، از اینرو ما در این مطلب نکات کلیدی جدیدی را به شما معرفی می کنیم تا با بهره گیری از آنها بتوانید زمان خود را مدیریت کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.

حتما بخوانید: با این 34 روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید! (کاملا جدید)

فیلم آموزش 10 نکته مهم برای موفقیت در کنکور:

همچنین بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در کمتر از 10 روز بالا ببریم؟ (جدیدترین تحقیقات دنیا)


اصول مطالعه موثر

با اینکه داشتن رنامه ریزی منظم و دقیق حرف اول را در بهتر درس خواندن می زند اما نکات مهم دیگر را نیز باید در نظر گرفت. برای بهبود و افزایش توان یادگیری باید اصولی را با دقت اجرا کنید؛ زیرا فقط با رعایت این اصول می‌توانید بهتر بیاموزید و از وقت خود حداکثر استفاده را ببرید. برخی از این اصول عبارتند از:

 


مرد بهترین شویم

توی این پک فوق العاده، مرد بهتری شویم رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! 


 

  1. تعیین هدف: شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری می‌خواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکته‌های اصلی درس را می‌خواهید یا قصد دارید همه مطالب کتاب را بفهمید.
  2. تعیین مدت زمان مطالعه: باید معلوم کنید چه مقدار زمان می‌خواهید صرف مطالعه کنید. تعیین زمان و مقدار مطالعه به فراگیر آرامش می‌دهد و این آرامش موجب افزایش میزان یادگیری و سرعت مطالعه می‌شود.
  3. مطالعه فعالانه داشته باشید: دانش‌آموزی که به منظور یادگیری و به صورت هدفدار مطالعه می‌کند، برای یادگیری بهتر باید مطالعه فعال داشته باشد. شما می‌توانید با خلاصه‌برداری، حل تمرین، علامت‌گذاری و گزینش نکته‌های مهم، مطالعه خودتان را فعال کنید.
  4. جدیت داشته باشید: وقتی تصمیم به مطالعه می‌گیرید، فورا شروع کنید و اجازه ندهید افکار مزاحم مانع شما شود. شخصی اگر در خواندن کمر همت ببندد و با فعالیت‌های ذهنی خویش به درک بیشتری نائل شود، کار بزرگی انجام داده است.
  5. به خودتان استراحت دهید: برای داشتن یک مطالعه مفید و به منظور داشتن درک بهتر مطالب باید پس از حدود 45 دقیقه مطالعه به خود استراحت کوتاهی (15 ـ 10 دقیقه) بدهید.

حتما بخوانید: 16 تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

بهترین و جدیدترین راههای موفقیت در کنکور در کمترین زمان با نکات طلایی:

-موفقیت-در-کنکور

1 – توکل بر خدا و ناامید نشدن :

وظیفه شما تلاش برای بهتر درس خواندن است و در نهایت توکل کردن به خدا. سپردن نتیجه به خدا آرامش روانی رو ایجاد می کنه و باعث میشه از استرس دور باشید و اینجوری می تونید جزو افرادی باشید که موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو تجربه کردند. خیلی چیزها میتونه تو این زمان تغییر کنه و عامل موفقیت شما بشه.به قول معروف از این ستون تا اون ستون فرج.و زمان نمیتونه تنها ملاک قبولی باشه چون خیلی از داوطلبین تونستند موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو داشته باشن.

2 – فکر نکردن به نتیجه :

فکر کردن به نتیجه کار باعث می شود استرس بر شما غالب شود. بجای فکر کردن به نتیجه کار تمرکز بیشتری روی دروس خود داشته باشید تا با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آمادگی بیشتری برای کنکور بدست بیاورید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3- عدم تمرکز بر روی مطالب جدید :

این یکی از اشتباهات بزرگ خیلی از دانش آموزان و داوطلبان است. این افراد زمانی که مشغول مطالعه هستند متوجه یک سری نکاتی میشن که شاید تا به حال با اون برخورد نکردند و سعی می کنن تا توی این فرصت باقی مونده به اون مباحث مسلط بشن. این کار اشتباه بزرگیه چون شما زمان زیادی تا کنکور ندارید و باید به تنها چیزی که فکر کنید موفقیت در کنکور در کمترین زمان باشه .چون هم باعث استرس شما و هم باعث آشفتگی ذهنیتون میشه و همچنین هیچ نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت.

4 – مطالعه دفترچه های کنکور سال قبل :

آشنایی با ساختار سؤالات علاوه بر اینکه باعث می شه شما با کلیت سؤالها آشنا بشید، کاملا شما رو برای سرعت عمل و تست زنی آماده میکنه. این کار معجزه میکنه. دقیقاً مثل این میمونه که سازمان سنجش سوالات رو به شما داده.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر (تحقیقات جدید)

5– تلاش مداوم و داشتن پشتکار :

حتی با وجود اینکه زمان زیادی تا آزمون کنکور ندارید اما خیلی ها تو همین زمان درس خوندن و بدون استرس و با توکل بر خدا تونستن موفق بشن. پس دست از تلاش بر ندارید.

دسته بندی داوطلبان برای موفقیت در کنکور:

دسته-بندی-داوطلبان

در کل داوطلبین به 5 دسته کلی تقسیم می شوند. ببینید شما جزو کدام گروهید؟

  1. داوطلب هایی که در طی سال با برنامه ریزی و همه مطالب رو مطالعه کردن.
  2. افرادی که مطالب رو نصفه و نیمه مطالعه کردند و هنوز آمادگی کامل ندارند.
  3. داوطلب هایی که تازه شروع به درس خوندن کردن.
  4. افرادی که امسال اولین تجربه کنکور رو دارند.
  5. داوطلب های پشت کنکوری که تجربه دومین سال و یا چندمین سال کنکورشون هست.

گروه اول : این گروه با اینکه تلاششون رو کردن اما خیلی ها ممکنه احساس کنند که مطالب رو قاطی کردند و هیچ چیزی بلد نیستن. حتی ممکنه تو تست زدن هم این مشکل رو داشته باشن و اشتباه بزنن. اصلا نگران نباشید این حس کاملا طبیعیه. حتی من که مشاور هستم هم نزدیک ساعت امتحان این حس رو داشتم. فقط نباید به خودتون این استرس رو راه بدید و نگرانش باشید.

دسته دوم : بهترین تصمیمی که در حال حاضر می تونید بگیرید مسلط شدن روی مطالبی که قبلا خوندید و زدن تست های کنکور سراسری سال قبل معجزه می کنه. انگار که سازمان سنجش سوال ها رو بهتون داده.

دسته سوم : پیشنهاد مشاوران به این گروه ارز داوطلبین این است که بهترین کار در این موقعیت، خوندن درس های مهم تر می باشد و تمرکزتون رو روی اونها بگذارید و سوالات سال های قبل رو حتما مطالعه کنید. خوندن کامل این مقاله میتونه بیشترین کمک رو به شما برای موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو داشته باشه.

گروه چهارم : برای این گروه استرس داشتن طبیعیه و اینکه شما ممکنه هیچ تصوری از کنکور نداشته باشید. پس خیلی نگران نباشید.

گروه پنجم : شما در گذشته و سال های قبل اشتباهاتی رو داشتید و الان بهتره از اون اشتباهات درس بگیرید و سعی کنید تکرارشون نکنید و به جای نا امید شدن از امتیاز تجربه کنکور به نفع خودتون استفاده کنید.

علاقمندان بخوانند: دانلود 4 تا از بهترین و جدیدترین کتاب های آموزش اعتماد به نفس که باید بخوانید

 مطالعه بیش‌ترین حجم درسی در مدت زمان کم :

پشتکار-در-مطالعه

در این قسمت راهکارهایی به شما پیشنهاد می دهیم که به شما کمک می کنند تا در مدت زمان کمی که پیش رو دارید بتوانید بیش‌ترین حجم درسی را مطالعه کنید.

1- استفاده از حداکثر توان
در ساعاتی که فعال تر و پر انرژی تر هستید به مطالعه بپردازید، این ساعت‌ها بهترین زمان برای انجام کارهای مهم و ارزشمند است. در عین حال در بعضی ساعات انرژی کمتری داریم و نمی‌توانیم روی کارها به خوبی تمرکز کنیم. بهترین راهکار برای اینکه بازدهی زیادی از مطالعه داشته باشید این است که درس‌هایی که سخت هستند و تمرکز زیادی می‌خواهند را در زمان اوج انرژی بخوانید.

در زمان افت انرژی برای تجدید قوا زمانی را اختصاص دهید. آب بنوشید، کمی قدم بزنید و یا اینکه چرت کوتاهی بزنید، البته تعجب نکنید! چرت زدن عملکرد ذهنی را بهبود می‌دهد. حتماً به اندازه کافی استراحت کنید تا بتوانید بیش‌ترین بازدهی را از مطالعه داشته باشید.

حتما بخوانید: بهترین روش مطالعه کردن و آمادگی کامل برای هر نوع آزمون (ثابت شده)

2- خلاصه برداری و یادداشت کردن کارها

با یادداشت کردن کارها می‌توانید حداکثر استفاده را از روزهایتان ببرید چون مدت زمان زیادی طول می کشد تا تصمیم بگیرید هر درس را در چه بازه زمانی بخوانید و یا یک روز مشخصرا به کدام درس اختصاص دهید. به این ترتیب یک روز ارزشمند خود را از دست می‌دهید. آدم‌های موفق همیشه از شب قبل می‌دانند فردا چه کاری را باید انجام دهند؛ بنابراین کارهای خود را از شب قبل یادداشت می‌کنند و بر اساس اهمیت اولویت‌بندی می‌کنند. با انجام همین کار ساده می‌توانید تحولی در استفاده از روزهایتان ایجاد کنید چرا که مغز شما بهتر متوجه می‌شود چه زمانی باید روی چه چیزی تمرکز کند.

3- اول صبح، مهم‌ترین کارها

برایان تریسی که یکی از اساتید معروف است، در کتاب قورباغه را قورت بده می‌گوید «اول صبح مهم‌ترین کارها را انجام دهید»

همیشه اول صبح ، تمرکز و یادگیری انسان در بالاترین سطح خود قرار دارد پس هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید مهم‌ترین و سخت‌ترین کار را انجام دهید چرا که معمولاً هنگام صبح مغز انسان در بهترین حالت آمادگی قرار دارد. بهتر است اول صبح را به دروس تخصصی و سخت تر اختصاص دهید و بعد از آن به مطالعه دروس عمومی بپردازید.

4- داشتن تمرکز

تمرکز بالا هنگام درس خواندن بازدهی شما را در یادگیری بهتر بالا می برد. ایجاد تمرکز یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه باید تکنیک‌های تمرکز حواس که قبلا در سایت محصل ایرانی توضیح داده‌ایم را بارها تمرین کنید تا به نتیجه مطلوبی برسید. هر وقت هنگام مطالعه حواستان پرت شد با خودتان بگویید «ایست! برگردیم سر درس»

5- مقابله با وسوسه‌ها برای بهتر درس خواندن

چنانچه موقع درس خواندن این فکر به ذهنتان رسید که برای چند دقیقه موبایلتان را چک کنید! مواظب باشید. دقیقاً مشکل از همین جا شروع می‌شود که شما درس خواندن را رها می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی پرسه می‌زنید. بهترین راهکار برای مقابله با این وسوسه‌ها خاموش کردن گوشی یا حداقل به حال پرواز (Air plan) در آوردن آن است.

6- متناسب با توانایی خودتان برنامه ریزی کنید :

هنگامی که برای خودتان برنامه روزانه برای خودتان تنظیم می‌کنید حتماً میزان توانایی‌تان را در نظر بگیرید و به قول معروف لقمه برگتر از دهانتان بر ندارید. کارهای بزرگ در نظر بگیرید و آن را به چند کار کوچک تقسیم کنید تا به راحتی از عهده انجام دادنش بر بیایید.

7- مرور درس‌ها در همان روز :

هر مطلب جدیدی را که می خوانید، نکات مهم هر مبحث را همان روز مرور کنید. به دلیل اینکه چند روز بعد، نیاز به تلاش بیشتری برای یادآوری مطالب دارید یک مرور سریع در انتهای روز، باعث تثبیت مطالب خوانده شده و یادآوری آسان تر خواهد شد. با مرور کردن روزانه مطالب درسی در زمانتان صرفه‌جویی کنید.

8- ورزش و نوشیدن مایعات کافئین دار:

نوشیدن-مایعات

برای خود برنامه ورزشی بچینید و همچنین پیاده روی کوتاهی داشته باشید. در مواقعی بی حالی و خستگی نیز نوشیدن مایعات دارای کافئین و همچنین نوشیدن آب به سرحال شدن شما کمک می کند.

حتما بخوانید: 3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

مخاطبان گرامی شما می توانید سؤالات مرتبط خود را در بخش نظرات از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم.

بهترین موسسات و اساتید کنکور

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا