آموزش انواع بافتنی و خیاطی زبان فارسی (تصویری)

روش بافتن یک زنبیل/سبد با کاموا (گام به گام)

baftani

آیا به دنبال یک آموزش ساده و کاربردی هستید؟ پس همین حالا دست به کار شوید و این سبدهای زیبا را ببافید. اگر همیشه به دنبال فرصتی بودید تا قلاب بافی را یاد بگیرید، این آموزش را تا انتهای دنبال کنید تا انواع گره های قلاب دوزی مانند گره خفت یا گره جادویی، زنجیره زدن، گره پایه کوتاه و گره پایه بلند بیشتر آشنا شوید.

وسیله های مورد نیاز برای بافت زنبیل/ سبد

wink-stripey-rug-supplies.jpg

  • کاموا
  • میل قلاب بافی (برای بافت این سبد از میل قلاب بافی ۱۰ میلی متری استفاده شده است)
  • سوزن رفوگری
  • قیچی

آموزش گام به گام بافت یک زنبیل/ سبد با کاموا:

قدم ۱

بافت زنبیل/ سبد را با ایجاد یک گره خفت یا گره جادویی شروع کنید و سپس یک گره محکم بزنید تا گره محکم شود.

wink-crafttuts-crochet-basket-step1.jpg

یک زنجیره بزنید، سپس داخل حلقه هفت بار گره پایه بلند (نیمه دوبل) بزنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step2.jpg

حالا کاموا را بکشید تا حلقه بسته شود و سپس روی زنجیره ی بالایی، یک گره پایه کوتاه بزنید. با این کار هشت زنجیره خواهید داشت.

wink-crafttuts-crochet-basket-step3.jpg

قدم ۲

دو زنجیره بزنید و سپس داخل آن دو گره پایه بلند ببافید. حالا دو گره پایه بلند دیگر دور آن ببافید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. با این کار شانزده زنجیره خواهید داشت.

wink-crafttuts-crochet-basket-step4.jpg

قدم ۳

دوباره دو زنجیره بزنید و داخل آن، دو گره پایه بلند ببافید. سپس یک گره پایه بلند دور آن ببافید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. با این کار بیست و چهار زنجیره خواهید داشت.

wink-crafttuts-crochet-basket-step5.jpg

قدم ۴

دو زنجیره بزنید و داخل آن، یک گره پایه بلند ببافید و سپس حلقه را بزرگتر کنید، یعنی داخل زنجیره ایجاد شده، دو گره پایه بلند بزنید و سپس دور آن را با دو گره پایه بلند پر کنید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. با این کار سی و دو زنجیره خواهید داشت.

wink-crafttuts-crochet-basket-step6.jpg

قدم ۵

دو زنجیره بزنید و داخل دو زنیجره ی کناری آن، دو گره پایه بلند ببافید و سپس حلقه را بزرگتر کنید، یعنی داخل زنجیره ایجاد شده، دو گره پایه بلند بزنید و سپس دور آن را با سه گره پایه بلند پر کنید… زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. با این کار چهل زنجیره خواهید داشت.

wink-crafttuts-crochet-basket-step7.jpg

قدم ۶

دو زنجیره بزنید و داخل سه زنیجره ی کناری آن، سه گره پایه بلند ببافید و سپس حلقه را بزرگتر کنید، یعنی داخل زنجیره ایجاد شده، دو گره پایه بلند بزنید و سپس دور آن را با چهار گره پایه بلند پر کنید… زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. با این کار چهل و هشت زنجیره خواهید داشت.

wink-crafttuts-crochet-basket-step8.jpg

قدم ۷

دو زنجیره بزنید، سپس داخل تمام زنجیره های اطراف آن، یک گره پایه بلند ببافید. با این کار لبه ی کار بافته خواهد شد. حالا حلقه ی روی میل قلاب بافی را با یک گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step9.jpg

قدم ۸

دو زنجیره بزنید، سپس دور آن را با یک گره پایه بلند پر کنید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step10.jpg

قدم ۹

دو زنجیره بزنید، سپس دور آن را با یک گره پایه بلند پر کنید. حالا می توانید رنگ کاموا را تغییر دهید. میل قلاب بافی را وارد دو زنجیره ای که در مرحله قبل زده بودید بکنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step11.jpg

با یک رنگ کاموای دیگر دور تا دور سبد را گره پایه کوتاه ببافید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step12.jpg

قدم ۱۰

دو زنجیره بزنید، سپس دور آن را با یک گره پایه بلند پر کنید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. یک بار دیگر این مرحله را تکرار کنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step13.jpg

قدم ۱۱

حالا نوبت آن است تا دسته ی سبد/ زنبیل را ببافید. دو زنجیره بزنید، سپس ۱۰ گره پایه بلند بزنید. پنج زنجیره دیگر بزنید، هفت زنجیره بعدی را خالی بگذارید و سپس تا انتهای ردیف، گره پایه بلند ببافید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-step14.jpg

قدم ۱۲

دو زنجیره بزنید، سپس دور آن را با یک گره پایه بلند پر کنید. پنج زنجیره ی دیگر بزنید و سپس دور آن را با ۷ گره پایه بلند پر کنید. زنجیره ی ایجاد شده را با گره پایه کوتاه به بالای دو زنجیره ای که در ابتدای این قدم زدید، وصل کنید. بافت سبدتان را به کمک سوزن تمام کنید. سبدتان آماده است.

wink-crafttuts-crochet-basket-step15.jpg

از سبد/ زنبیل های بافته شده لذت ببرید

بعد از دنبال کردن این آموزش به راحتی می توانید ابعاد سبدها را بنا بر سلیقه و نیازتان تغییر دهید. همچنین می توانید از رنگ های مختلف برای بافت این سبدها استفاده کنید.

wink-crafttuts-crochet-basket-finished2.jpg

wink-crafttuts-crochet-basket-finished1.jpg

بسیار کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا