آموزش هنرهای مهم متفرقه بانوان

تزیین تخم مرغ (10 ایده جالب و 7 نکته کاربردی) +2 ویدیوی آموزشی

چرب زبان

تخم مرغ رنگی یکی از اجزای جدا نشدنی سفره هفت سین ماست. به جز کشور ما، در کشورهای دیگر هم از تخم مرغ های رنگ شده برای مراسمی مثل عید پاک (Easter) استفاده می کنند. اگر دلتان می خواهد به جای خریدن تخم مرغ رنگی، خودتان در خانه تخم مرغ ها را تزیین کنید جای کاملا درستی آمده اید! ما قرار است به شما روش های جالب و خلاقانه ای برای تزیین تخم مرغ یاد بدهیم. علاوه بر این، نکات کاربردی مفیدی هم درباره رنگ کردن تخم مرغ در اختیارتان می گذاریم. معطل چه هستید؟ بیاید شروع کنیم!

1- تخم مرغ هایتان را انتخاب کنید

اولین کار برای تزیین تخم مرغ انتخاب آن است. اگر مبتدی هستید بهترین گزینه برای شما تخم مرغ های سفید ساده است. ولی تخم مرغ تنها موردی نیست که می توانید از آن استفاده کنید. تخم شترمرغ، اردک و بلدرچین هم گزینه های بسیار خوبی هستند که می توانید آنها را به شکل های جالب و خلاقانه ای تزئین کنید.

2- تخم مرغ را خالی کنید

البته به جای این کار می توانید تخم مرغ ها را بجوشانید و بدون خالی کردنشان آنها را رنگ کنید. به این ترتیب می توانید در پایان مراسمتان تخم مرغ آبپز بخورید! اگر هم خوردن تخم مرغ های رنگی پخته شده را دوست ندارید می توانید محتویات آن را قبل از رنگ کردن خالی کنید. به این ترتیب تخم مرغ رنگی تان برای مدت طولانی تری باقی می ماند.

 


منبت

توی این پک فوق العاده،منبت کاری رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با هنرت همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا ازش پول در بیار!


 

 


کاردستی

توی این پک فوق العاده، درآمدزایی با کاردستی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! کاردستی با وسایل ساده رو سریع یاد بگیر و توی خونه پول دربیار! 


 

نکته آشپزی: بهترین زمان برای آبپز کردن تخم مرغ 17 دقیقه است. برای تخم مرغ های متوسط 12 دقیقه، برای تخم‌مرغ های بزرگ 15 دقیقه و برای تخم مرغ‌های خیلی بزرگ 18 دقیقه توصیه می‌کنیم.

برای خالی کردن تخم مرغ خام، از نوک یک چاقو یا هر چیز تیز دیگری استفاده کنید. دو سر تخم مرغ را سوراخ کنید. بعد یکی از سوراخها را بزرگتر کنید تا محتویات آن به راحتی خارج شود. حالا از یک گیره کاغذی که صافش کرده اید استفاده کنید. آن را از سوراخ بزرگتر عبور بدهید و زرده و سفیده را هم بزنید. سپس تخم مرغ را روی یک کاسه نگه دارید. از سوراخ کوچکتر در تخم مرغ فوت کنید تا مواد داخل آن کاملا بیرون بیاید.

3- دور تا دور محل رنگ آمیزی تان را بپوشانید

قبل از اینکه رنگ ساختن و رنگ کردن تخم مرغ ها را شروع کنید باید دور و بر خودتان را با دستمال کاغذی یا روزنامه بپوشانید تا جایی رنگی نشود. بیشتر رنگ های مخصوص این کار که در فروشگاه ها فروخته می شوند رنگ های خوراکی هستند. با اینکه این رنگ ها میز یا ظروف غذاخوری شما را لکه دار نمی کنند ولی شستن آنها هم چندان راحت نیست. پس بهتر است قبل از شروع کار همه جا را کاملا بپوشانید.

4- رنگتان را درست و تخم مرغ را در آن غوطه ور کنید!

یک قاشق چای خوری سرکه و 20 قطره رنگ خوراکی را در یک لیوان آب جوش با هم مخلوط کنید. اندازه رنگ شما باید به قدری باشد که تخم مرغ را بتوانید در آن فرو ببرید. محلول را هم بزنید و وقتی مطمئن شوید که همه چیز به خوبی مخلوط شده است، تخم مرغ را با استفاده از یک قاشق یا انبر در رنگ بیندازید. اجازه بدهید تخم مرغ 5 دقیقه در محلولتان بماند تا کاملا رنگ بگیرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

برای اینکه تناژ رنگی مختلفی به دست بیاورید می توانید زمان غوطه ور کردن تخم مرغ در رنگ را کم و زیاد کنید. اگر می خواهید رنگ روشن تری داشته باشید تخم مرغ ها را کمتر از 5 دقیقه در محلولتان بگذارید و برای به دست آوردن رنگ های تیره تر این مدت را 10 دقیقه یا بیشتر در نظر بگیرید.

علاوه بر این، اگر می خواهید تخم مرغتان چند رنگی باشد بهتر است از رنگ های مشابه استفاده کنید. ولی حواستان باشد که اگر رنگها با هم همپوشانی کنند تخم مرغتان گل آلود به نظر خواهد رسید.

اگر می خواهید چندین تخم مرغ را با هم رنگ کنید بهتر است با استفاده از فوم و پین های سر صاف یک قفسه مخصوص خشک کردن تخم مرغ بسازید. این کار از جمع شدن و خشک شدن ناهموار رنگ روی تخم مرغ جلوگیری می کند. به جای این کار می توانید از شانه تخم مرغ خالی هم استفاده کنید.

5- از رنگ های طبیعی استفاده کنید

برای رنگ کردن تخم مرغ هایتان لازم نیست دنبال چیز خاصی بگردید، آشپزخانه تان پر از رنگ های طبیعی است! کلم بنفش، پوست پیاز زرد، زردچوبه و خیلی از خوراکی های رنگی طبیعی می توانند تخم مرغ های شما را به رنگین کمانی از رنگ های مختلف تبدیل کنند.

در ادامه دستورالعمل ساخت رنگ های مختلف و مدت زمان لازم برای کسب بهترین نتایج را در اختیارتان می گذاریم:

1- زرد: برای بدست آوردن رنگ زرد باید تخم مرغ سفید را به مدت سه ساعت در زردچوبه خیس کنید. به ازای هر لیوان آب، یک قاشق غذاخوری زردچوبه به آن اضافه کنید. بعد آن را روی حرارت قرار بدهید و زیرش را کم کنید تا به آرامی به جوش بیاید. محلول را هم بزنید و اجازه بدهید 30 دقیقه یا بیشتر روی حرارت بماند تا رنگ دلخواهتان را بدست بیاورید.

2- طلایی: یک تخم مرغ قهوه ای را سه ساعت در محلول آب و زردچوبه که به همان روش قبلی تهیه کرده اید خیس کنید تا طلایی شود. به جای اینکار می توانید تخم مرغ سفید یا قهوه ای را یک شب در محلول آب و زردچوبه قرار بدهید.

3- آبی کم رنگ: یک تخم مرغ سفید را به مدت سه ساعت در محلول آب و کلم بنفش خیس کنید (از همان دستور تهیه بالا استفاده کنید).

4- قهوه ای تیره: یک تخم مرغ سفید یا قهوه ای را یک شب در قهوه خیس کنید.

5- صورتی: یک تخم مرغ سفید را به مدت سه ساعت در محلول آب و سرکه و چغندر خیس کنید (همان دستور تهیه بالا را دنبال کنید).

6- صورتی روشن: یک تخم مرغ سفید یا قهوه ای را یک شب در محلول آب و سرکه و چغندر خیس کنید.

7- قهوه ای مایل به قرمز: یک تخم مرغ سفید یا قهوه ای را در محلول آب و پوست پیاز قرمز خیس کنید (همان دستور تهیه بالا را دنبال کنید). اگر رنگتان خیلی روشن شد می توانید مقداری چغندر به محلولتان اضافه کنید.

8- نارنجی پررنگ: یک تخم مرغ قهوه ای را در محلول آب و پوست پیاز به مدت سه ساعت خیس کنید یا یک تخم مرغ سفید یا قهوه ای را یک شب در این محلول قرار بدهید.

9- قهوه ای روشن: یک تخم مرغ سفید را به مدت سه ساعت در قهوه خیس کنید.

10- خاکستری: یک تخم مرغ قهوه ای را به مدت سه ساعت در محلول آب و سرکه و کلم خیس کنید.

11- آبی روشن: یک تخم مرغ سفید را یک شب در آب و سرکه و کلم خیس کنید.

12- سبز کله غازی: یک تخم مرغ قهوه ای را یک شب در آب و سرکه وکلم خیس کنید.

13- نارنجی: یک تخم مرغ سفید را به مدت سه ساعت در آب و سرکه و پوست پیاز خیس کنید.

تخم مرغ رنگی

6- از فرمول های رنگی برای ساخت رنگ استفاده کنید

گاهی اوقات بدست آوردن رنگ دلخواه کمی سخت می شود و ممکن است لازم باشد دو یا حتی سه رنگ را با هم مخلوط کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. خب، همه که هنرمند نیستند و این وسط افرادی هم وجود دارند که تا الان تخم مرغ رنگ نکرده اند و برای اولین بار می خواهند دست به کار شوند. نگران نباشید! ما اینجا فرمول ساخت رنگ های مخلتف را در اختیارتان می گذاریم که با پیروی از آنها می توانید رنگ های دلخواهتان را بسازید.

برای داشتن رنگ های روشنتر یا پاستیلی، تخم مرغها را برای مدت کوتاهتری در محلول آب و رنگتان غوطه ور کنید.

حتما بخوانید: روش تزئین اتاق برای جشن های مختلف با کاغذ

طبق موارد زیر عمل کنید. رنگ دلخواه= قطره در هر لیوان آب + دقیقه.

 • زرد = 20 زرد + نیم
 • زرد- نارنجی = 19 زرد و 1 قرمز + 2
 • نارنجی = 17 زرد و 3 قرمز + 2.5
 • صورتی- نارنجی = 6 قرمز و 14 زرد + 2
 • صورتی = 20 قرمز + 1
 • صورتی- بنفش = 10 آبی و 10 قرمز + 1
 • بنفش = 15 آبی و 5 قرمز + 1
 • آبی بنفش = 18 آبی و 2 قرمز + نیم
 • آبی = 20 آبی + 1.5
 • سبز آبی = 6 آبی و 14 سبز + 1.5
 • سبز = 20 سبز + نیم
 • زرد- سبز = 15 زرد و 5 سبز + نیم

اگر می خواهید رنگتان تیره تر شود باید تخم مرغ ها را مدت بیشتری در محلول رنگتان قرار بدهید. برای این کار فرمول های زیر را دنبال کنید:

 • زرد = 20 زرد + 15
 • زرد-نارنجی = 19 زرد و 1 قرمز + 12
 • نارنجی = 17 زرد و 3 قرمز + 12
 • قرمز نارنجی = 6 قرمز و 14 زرد + 12
 • قرمز = 20 قرمز + 4
 • قرمز- بنفش = 10 آبی و 10 قرمز + 5
 • بنفش = 15 آبی و 5 قرمز + 7
 • آبی- بنفش = 18 آبی و 2 قرمز + 5
 • آبی = 20 آبی + 5
 • سبز- آبی = 6 آبی و 14 سبز + 8
 • سبز = 20 سبز + 8
 • زرد- سبز = 15 زرد و 5 سبز + 10

اگر دوست دارید تخم مرغ هایتان رنگ روشنی داشته باشد می توانید از رنگ های نئونیی هم استفاده کنید. فرمول های زیر را برای ساخت رنگ روشن به کار ببرید. توجه داشته باشید که رنگ دلخواه = قطره در هر لیوان آب + دقیقه.

 • سبز نئونی تیره = 10 + 25
 • سبز نئونی متوسط = 10 + 8
 • سبز نئونی روشن = 10 + 1
 • صورتی نئونیی تیره = 10 + 10
 • صورتی نئونی متوسط = 10 + 5
 • صورتی نئونی روشن = 10 + 1
 • بنفش نئونی تیره = 10 + 10
 • بنفش نئونی متوسط = 10 + 5
 • بنفش نئونی روشن = 10 + 1
 • آبی نئونی تیره = 10 + 10
 • آبی نئونی متوسط = 10 + 5
 • آبی نئونی تیره = 10 + 1

7- طرح مناسب برای رنگ آمیزی تخم مرغ را انتخاب کنید

خب! حالا که همه اصول اولیه برای رنگ کردن تخم مرغ را یاد گرفته اید، وقت آن رسیده که دست به کار شوید و تخم مرغ های رنگی زیبای خودتان را بسازید. اگر دلتان می خواهد تخم مرغتان به جای اینکه یک رنگ ساده داشته باشد طرح دار شود به خواندن این مطلب ادامه بدهید!

ایده شماره 1: طرح رنگ های در هم رفته

ایده برای رنگ کردن تخم مرغ

این طرح یکی از رایج ترین و در عین حال بهترین روش ها برای رنگ کردن تخم مرغ به شکلی منحصر به فرد است. ما به شما یاد می دهیم که چطور بدون نیاز به ابزار اضافی یا هر چیز دیگری تخم مرغ هایتان را با این طرح زیبا رنگ کنید.

ابتدا کل تخم مرغ را با رنگ روشن رنگ کنید و اجازه بدهید به مدت 15 دقیقه خشک شود. بعد قسمت بالایی تخم مرغ را روشن و پایین آن را به رنگ تیره در بیاورید و مرکز آن را دست نخورده باقی بگذارید.

40 عکس از مدل های سفره آرایی زیبا و شیک (غذا و میوه)

سپس تخم مرغ با به صورت افقی با یک رنگ متفاوت دیگر سایه بزنید و این بار هم مرکز تخم مرغ را بدون رنگ نگه دارید. به این ترتیب تخم مرغ شما با طرح رنگ های در هم رفته آماده می شود. چه چیزی زیباتر و ساده تر از این؟

ایده شماره 2: پوشاندن تخم مرغ با نوار

پوشاندن تخم مرغ با نوار

شما می توانید قسمت هایی از تخم مرغ هایتان را قبل از رنگ کردن با تعدادی نوار پلاستیکی، پارچه ای یا کاغذی بپوشانید تا طرح های جالب و خاصی روی آنها ایجاد شود. بعد از اینکه روی تخم مرغ ها را با نوار پوشاندید آنها را رنگ کنید و اجازه بدهید خشک شوند. بعد نوارها را از روی تخم مرغ ها بردارید و ببینید که چه ظاهر چند وجهی زیبایی پیدا کرده اند.

ایده شماره 3: پوشاندن تخم مرغ با برگ و نوار چسب

Easter eggs with patterns made with leaves and tapes. Photo by Nettle and Quince

برای ایجاد طرح های خلاقانه و جالب روی تخم مرغ می توانید از برگ گیاهان یا نوار چسب هم استفاده کنید. فقط کافیست با برگ درخت، گیاهان زیبا یا حتی تکه های نوار چسب را روی تخم مرغ بچسبانید و بعد تخم مرغتان را رنگ کنید. بعد از خشک شدن، ماسکی که روی تخم مرغ چسبانده اید را بردارید تا طرح زیبای آن را مشاهده کنید.

حتما بخوانید: تزیین میوه (12 روش و 20 نکته کاربردی)

ایده شماره 4: تخم مرغ دکوپاژ شده

دکوپاژ هنر چسباندن کاغذهای برش خورده روی سطوح است که نتیجه ای عالی و شگفت انگیز به شما می دهد. این هنر می تواند هر دکوراسیونی را جالب تر و خلاق تر جلوه بدهد. کاری که باید بکنید این است که یک دستمال سفره با طرح مورد علاقه تان بردارید و بعد طرح روی دستمال را جدا کنید و کنار بگذارید.

حالا با یک قلم موی نقاشی یا هر وسیله دیگری کمی چسب به قسمتهای مختلف تخم مرغ بزنید و بعد یک از تکه های جدا شده دستمال سفره را روی تخم مرغ بچسبانید. با انگشتتان روی دستمال را صاف کنید تا کاملا به تخم مرغ بچسبد و ناهمواری نداشته باشد. بعد اجازه بدهید که تخم مرغ 10 تا 15 دقیقه خشک شود و سپس یک قسمت دیگر را چسب بزنید و طرح را روی آن بچسبانید. به همین شکل همه قسمت های تخم مرغ را با تکه های طرح دار تزیین کنید.

ایده شماره 5: تخم مرغ های اکلیل دار

Glittered Easter eggs. Photo by The Inspired Hostess

به جای رنگ کردن تخم مرغ می توانید از پودرهای اکلیل دار برای تزیین آن استفاده کنید. برای این کار می توانید روی قسمت های مورد نظرتان چسب بزنید و بعد پودر اکلیل را در ناحیه چسب زده بریزید. با این روش می توانید طرح های مختلف جالبی روی تخم مرغ درست کنید که هم ظاهر زیبایی دارند و هم براق به نظر می رسند. فقط یادتان باشد که اگر می خواهید تخم مرغ رنگی تان را اکلیل بزنید اول اجازه بدهید که تخم مرغ کاملا خشک شود و بعد روی آن را تزیین کنید.

ایده شماره 6: تزیین تخم مرغ با زر ورق

Blue, gold-foiled Easter eggs. Photo by Pepper Design Blog

زر ورق هم یکی دیگر از گزینه هایی است که می توانید از آن برای تزیین کردن تخم مرغتان استفاده کنید. فقط کافیست که با یک قلم مو چسب را به شکل دلخواهتان روی قسمتی از تخم مرغ بزنید. اجازه بدهید چسب 10 تا 15 دقیقه روی تخم مرغ خشک شود و بعد با دقت یک تکه زر ورق را روی ناحیه چسب کاری شده بگذارید و صاف کنید.

در مرحله بعد که اتفاقا خیلی هم سرگرم کننده است باید قسمت های اضافی زر ورق را با قلم مو جدا کنید تا طرح شما روی تخم مرغ شکل بگیرد.

ایده شماره 7: تخم مرغ خال خالی

Marbled Easter eggs. Somehow it also looks like a dinosaur egg.

این روش یکی از جالب ترین راهها برای رنگ کردن تخم مرغ است. تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید تخم‌مرغ، روغن زیتون، سرکه و رنگ خوراکی است. اول از همه تخم مرغ را در محلول آب و رنگ خوراکی غوطه ور کنید تا رنگ مورد نظرتان را به خودش بگیرد. بعد آن را دوباره در محلول روغن و آب رنگی قرار بدهید تا خال خالی شود.

این روش خیلی ساده و موثر است. شما همچنین می توانید تخم مرغ ها را مستقیما در محلول روغن و رنگ خوراکی فرو کنید تا ظاهر ساده تری بگیرند یا این کار را با هر رنگی که دوست دارید چند بار تکرار کنید تا طرح های پیچیده تری به شما بدهد.

ایده شماره 8: رنگ پاشی روی تخم مرغ

Paint-splattered Easter eggs.

این تکنیک همانطور که از اسمش پیداست به شما امکان می دهد تا با پاشیدن رنگ روی تخم مرغ طرح های زیبایی خلق کنید. قبل از امتحان کردن این روش، اول همه جا را خوب بپوشانید تا رنگ به جایی پاشیده نشود.

حدود یک قاشق چای خوری آب به رنگ خود اضافه کنید چون بدون آب رنگ به قلم مویتان می چسبد. مراقب باشید که خیلی آب اضافه نکنید چون در این صورت رنگ خیلی آبکی می شود و از روی تخم مرغتان لیز می خورد.

حتما بخوانید: شمع آرایی در منزل با 3 دستور ساده و 20 ایده عالی

حالا باید قلم مو را به رنگ آغشته کنید و آن را به سمت تخم مرغ تکان بدهید تا رنگ از روی قلمو به روی تخم مرغ پاشیده شود. می توانید این کار را با چند رنگ مختلف انجام بدهید تا تخم مرغ هایتان رنگی تر شوند.

ایده شماره 9: نقاشی کردن روی تخم مرغ

Colorful wax-resistant Easter eggs. Photo by Rainy Day Mum

این تکنیک برای بچه ها جالب و سرگرم کننده است. قبل از اینکه تخم مرغ را در رنگ مورد نظرتان فرو ببرید با یک مداد رنگی طرح مورد نظرتان را روی آن بکشید. به این ترتیب وقتی تخم مرغ رنگ می شود قسمت های خط کشی شده با مدا بدون رنگ می مانند و وقتی تخم مرغ را بیرون می آورید طرح مورد نظرتان نمایان می شود.

ایده شماره 10: تخم مرغ های ترک دار

این روش از خیساندن تخم مرغ آب پز با پوسته های ترک خورده در یک ظرف حاوی چای کیسه ای در حال جوش نشات می گیرد که یک میان وعده محبوب چینی است. ابتدا تخم مرغتان را آبپز کنید و بعد با پشت قاشق به آرامی به اطراف پوسته تخم مرغ ضربه بزنید یا با انگشتان خود پوسته را به آرامی فشار دهید تا روی آن ترک هایی ایجاد شود. فقط حواستان باشد که پوست تخم مرغ را سوراخ نکنید چون در این صورت به جای اینکه تخم مرغتان رنگ دلخواه را بگیرد فقط قسمت هایی از آن تیره می شود.

علاوه بر این به تخم مرغتان سرکه هم اضافه نکنید چون باعث ترش شدن مزه تخم مرغها می شود و نمی توانید بعدا آنها را میل کنید. وقتی ترکها را ایجاد کردید تخم مرغ ها را داخل رنگ خوراکی بریزید و به مدت 3 تا 4 ساعت در یخچال قرار بدهید. بعد پوست تخم مرغ را بکنید تا خلاقیتی که به خرج داده اید را مشاهده کنید!

Chinese marbled tea eggs.

منبع

بادکنک آرایی (7 روش و 15 نکته جالب)+ ویدیوی آموزشی

2 ویدیوی آموزشی عالی

 

 

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا