آموزش انواع بافتنی و خیاطی زبان فارسی (تصویری)

آموزش بافت یک سبد زیبا با قلاب بافی پارچه ای (گام به گام)

چرب زبان

امروز به شما عزیزان یاد می دهیم که چطور به کمک کاموا، تریکو، تکه پارچه های دور انداختنی و حتی رومیزی های قدیمی خود یک سبد زیبا ببافید.

بافت این سبدهای زیبا بسیار راحت است و تنها کافی است تا یک نوع گره را یاد بگیرید و اوقات فراغت خودتان را با بافت انواع سبد و مدل های مختلف سرگرم کنید. با یادگیری این بافت زیبا می توانید جلوی تلویزیون و هنگام تماشای برنامه مورد علاقتان و یا هنگامی که در ماشین هستید و یا هنگامی که منتظر فرزندتان هستید، خودتان را با آن مشغول کنید. با انتخاب یک کاموای کلفت و ضخیم، به سرعت می توانید بافت سبدتان را تمام کنید. اگر تا به حال قلاب بافی نکرده اید و سر رشته ای در بافندگی ندارید، با دنبال کردن این مطلب می توانید با مراحل گام به گام بافندگی آشنا شوید.

the-red-thread-fabric-crochet-baskets-texture2.jpg

خب شروع کنیم…

برای بافت این سبدها از کاموای پارچه ای و تریکوهای پارچه ای استفاده شده است. سبدهایی که در عکس زیر مشاهده می کنید، با تریکوهای پارچه ای بافته شده اند.

اگرچه هر دو کاموای پارچه ای و تریکوهای پارچه ای محکم و ضخیم هستند، اما با استفاده از تریکو، سبدهای بافته شده، کلفت تر و ضخیم تر می شوند. حتی می توانید با استفاده از پارچه های دور انداختنی، کاموای سبد بافی بسازید.

به کمک یک کلاف کاموای تریکوی پارچه ای می توانید مانند عکس زیر، یک سبد با ابعاد ۳۲ در ۱۲ سانتی متری ببافید.

the-red-thread-rag-rope-crochet-baskets.jpg

برای بافت سبد کاموایی به چه وسیله هایی نیاز داریم؟

اول از همه باید وسیله های مورد نیاز را تهیه کنید. برای بافت این سبد به قلاب بافندگی ۱۲ میلی میتری، قیچی و پارچه ی نخی، برای پیچیدن کاموای پارچه ای به چیزی مانند میخ چوبی و یا مقوای کلفت نیز نیاز خواهید داشت.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

برای بافت سبدی مانند سبد خاکستری و آبی با ابعاد ۲۲ در ۹ سانتی متری که در عکس ها مشاهده کردید، به ۱ متر و ۶۰ سانتی متر کاموای پارچه ای نیاز دارید.

چگونه به کمک پارچه های دور انداختنی، کاموای پارچه ای و کاموای تریکوی پارچه ای بسازیم؟

دور تا دور حاشیه ی پارچه را ببرید. حالا نوارهای بلند و باریکی را از پارچه برش بزنید. برای این کار، برش های کوچکی روی پارچه با فاصله های ۴ سانتی متری ایجاد کنید. حالا نوبت قسمت لذت بخش کار است: پارچه ها را از قسمت های برش زده پاره کنید و زمانی که به انتهای پارچه رسیدید، انتهای نوار را با قیچی ببرید. این کار را تا زمانی که کل پارچه به نوار های باریک و بلند تبدیل شود ادامه دهید.

the-red-thread-fabric-yarn-tutorial.jpg

برای ساخت کاموای پارچه ای:

یکی از نوارهای پارچه ای را بردارید و انتهای آن را به دستگیره در گره بزنید و با در دست گرفتن انتهای دیگر نوار پارچه ای، عقب تر بایستید تا نوار صاف و کشیده شود. حالا نوار را در یک جهت مشخص و تا زمانی که کل نوار پیچ بخورد، شروع به پیچیدن کنید. توجه داشته باشید که پیچ ها نباید خیلی سفت و یا خیلی شل باشند.

از انتهای نواری که در دست دارید، شروع کنید و آن را دور یک چوب یا مقوای سفت بپیچید.

the-red-thread-fabric-yarn-making.jpg

برای ساخت کاموای تریکوی پارچه ای:

کار را با مرطوب کردن نوارهای پارچه ای شروع کنید. نوارها باید به قدری مرطوب شوند که هنگام پیچیدن، آب از آن ها چکه نکند. خیس کردن نوارها به حالت گرفتن بهتر نوارها کمک خواهد کرد.

اگر دست تنها هستید، روال ساخت کاموای پارچه ای را تکرار کنید، اما برای ساخت کاموای تریکوی پارچه ای شده باید نوارها را خیلی سفت بپیچید و در صورتی که تنها نیستید، از فرد دیگری بخواهید تا انتهای دیگر نوار را در دست بگیرد و دوتایی شروع به پیچیدن نوارها در خلاف جهت هم کنید.

حالا کاموا را از وسط تا کنید و اجازه دهید تا کاموا بیشتر پیچ بخورد. سپس کاموا را دور یک تکه چوب یا مقوای سفت بپیچید. فراموش نکنید که برای بافت سبد با کاموای تریکوی پارچه ای، نسبت به کاموای پارچه ای به دو برابر پارچه نیاز خواهید داشت و سبد بافته شده با آن، محکم تر و ضخیم تر خواهد شد.

the-red-thread-rag-rope-tutorial.jpg

مراحل بافت سبد با کاموای پارچه ای:

ابتدا یک حلقه جادویی یا گره خفت ایجاد کنید.

برای ایجاد یک حلقه جادویی یا گره خفت، حدود ۲۰ سانتی متر از دنباله ی کاموا را زیر دستتان قرار دهید. ادامه ی کاموا را روی دستتان بیاورید و آن را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود قرار دهید.

حالا کاموا را روی سه انگشت و سپس زیر آن بپیچید و دوباره آن را روی سه انگشت بیاورید تا یک شکل X ایجاد شود (عکس ۱). کاموا را به کمک انگشت کوچک خود محکم نگه دارید.

قلاب بافندگی را از زیر اولین قسمت X و سپس از روی دومین قسمت آن عبور دهید (عکس ۲).

حالا که نوک قلاب به سمت پایین قرار قرار دارد، آن را از داخل حلقه ی ایجاد شده عبور دهید (عکس ۳).

سپس قلاب را بیرون بکشید و آن را بچرخانید تا نوک قلاب به سمت بالا قرار بگیرد (عکس ۴).

the-red-thread-fabric-crochet-tutorial-1.jpg

حلقه ایجاد شده را از بین انگشتان خود بیرون بیاورید (عکس ۵).

حلقه ی جادویی را با دست چپتان بگیرید و بین انگشت شست و وسط خود قرار دهید. حالا کاموا را دور انگشت اشاره خود بپیچید. قلاب بافندگی را مانند مداد با دست راست خود بگیرید. دور قلاب کاموا بپیچید (عکس ۶) و آن را از داخل حلقه ی جادویی عبور دهید. با این کار یک گره تک زنجیره ای ایجاد خواهد شد.

حالا نوبت یاد گیری گره بعدی است… قلاب بافندگی را از داخل حلقه عبور دهید و آن را بچرخانید تا نوک قلاب به سمت پایین قرار بگیرد (عکس ۸).

قلاب را از داخل حلقه بیرون بکشید تا دو حلقه روی قلاب ایجاد شود (عکس ۹).

کاموا را دور قلاب بپیچید (عکس ۱۰) و آن را از داخل دو حلقه ی ایجاد شده بیرون بکشید تا یک حلقه روی قلاب باقی بماند. با این کار اولین گره بافتتان کامل خواهد شد.

the-red-thread-fabric-crochet-tutorial-2.jpg

حالا مراحل ۸ تا ۱۰ را تا هشت بار تکرار کنید تا هشت زنجیره ایجاد شود.

دقت کنید که زنجیره هایتان خیلی سفت نباشند. اگر زنجیره هایتان خیلی سفت باشند، بیرون کشیدن کاموا از بین حلقه ها سخت می شود؛ بنابراین هر چه زنجیره هایتان را شل تر بزنید، کارتان راحت تر می شود.

زمانی که هشت تا زنجیره کامل شد، دنباله ی کاموا را بکشید تا حلقه ی جادویی سفت و بسته شود. همان طوری که در عکس ۱۲ مشاهده می کنید، دنباله ی کاموا در سمت چپ و کاموای در حال بافت در سمت راست قرار دارد.

بافت کامل شده را می توانید در عکس ۱۳ مشاهده کنید.

حالا کف سبد را ببافید.

قلاب را وارد اولین زنجیره کنید و یک گره تک زنجیره ای بزنید. با دقت در عکس ۱۴ بهتر متوجه می شوید که قلاب را باید وارد کدام زنجیره کنید.

کاموا را دور قلاب بپیچید و قلاب را از داخل زنجیره بیرون بکشید (عکس ۱۵). حالا دو حلقه روی قلاب وجود دارد، دوباره کاموا را دور قلاب بپیچید و قلاب را از داخل دو حلقه عبور دهید و بیرون بکشید.

باز هم کاموا را دور قلاب بیندازید، از داخل هر دو حلقه عبور دهید و آن را بیرون بکشید.

حالا این کار را تا پر شدن کامل ردیف اول تکرار کنید تا در نهایت ۱۶ زنجیره در کف سبد ایجاد شود.

در ردیف دوم، روی آخرین زنجیره ایجاد شده در ردیف اول، یک گره تک زنجیره ای و در زنجیره بعدی، یک گره دو زنجیره ای بزنید. این ترتیب را تا پر شدن کامل ردیف دوم تکرار کنید.

در دریف سوم، روی دو تا زنجیره ی آخری که در ردیف دوم ایجاد شده، یک گره تک زنجیره ای و در زنجیره سوم، یک گره دو زنجیره ای بزنید. این ترتیب را تا پر شدن کامل ردیف سوم تکرار کنید تا کف سبد کامل شود.

the-red-thread-fabric-crochet-tutorial-3.jpg

نحوه اضافه کردن کاموا

برای اضافه کردن کاموا به کاموای در حال بافت می توانید به راحتی انتهای آن دو را به هم گره بزنید. نگران گره ایجاد شده نباشید، چون بعد از کامل شدن سبد، در بافت سبد دیده نخواهد شد.

و یا میتوانید انتهای کاموای پارچه ای را باز کنید، سپس هشت سانتی متر از کاموای جدید را لای آن قرار دهید و دوباره آن ها را بپیچید.

the-red-thread-fabric-joining-1.jpg

مراحل بافت دیواره سبد

بعد از کامل کردن کف سبد، همان طور باید بافتن را ادامه دهید، اما این بار فقط گره تک زنجیره ای بزنید تا کم کم دیواره ی سبد کامل شود. برای کامل کردن دیواره ی سبد می توانید ۵ ردیف ببافید و یا بیشتر.

the-red-thread-fabric-crochet-tutorial-sides.jpg

نحوه تمام کردن بافت

بعد از کامل شدن سبد، ۲۰ سانتی متر از انتهای کاموا را نگه دارید و سپس مابقی آن را ببرید. کاموا را دور قلاب بپیچید و سپس قلاب را بیرون بکشید. گره را سفت کنید. سپس انتهای کاموا از درون زنجیره ها عبور دهید تا کارتان محکم تر شود و در آخر اضافی آن را ببرید.

the-red-thread-fabric-crochet-tutorial-finishing.jpg

سبد را برعکس کنید و دنباله ی کاموا را بکشید تا گره سفت شود. انتهای کاموا را از درون زنجیره ها عبور دهید و سپس اضافی آن را ببرید.

سبدتان آماده است.

the-red-thread-fabric-crochet-baskets-tutorial.jpg

the-red-thread-fabric-crochet-baskets-stacked.jpg

بسیار کاربردی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا