مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

روش تمیز کردن کفپوش پارکت (و مراقبت از آن)

چرب زبان

پارکت یکی از کفپوش های پرطرفدار است که در زیبایی و جذابیت آن شکی نیست. اما دوام و زیبایی پارکت، به طرز نظافت و نگهداری صاحب خانه بستگی دارد. پارکت معمولا حساس است و باید بخوبی از آن نگهداری و مراقبت شود. در این مطلب روش اصولی تمیز کردن پارکت و نحوه ی نگهداری از آن را یاد می گیرید.

نظافت منظم کف پارکت و نگهداری صحیح از آن، تاثیر زیادی در جذابیت و ماندگاری پارکت دارد. جاروبرقی کشیدن و جارو زدن روزانه (یا حداقل چند بار در هفته) به جلوگیری از تجمع خاک و گرد و غبار اضافی کمک می کند. انجام اینکار در طولانی مدت باعث می شود که بتوانید در وقت و تلاش خود صرفه جویی کنید.

44 مهارت که حتما باید بلد باشید

توجه داشته باشید که…

بهترین روش برای تمیز ماندن کف پارکت، انجام تمیزکاری های کوچک اما منظم است. بعبارت دیگر به جای نظافت های دیر به دیری که نتیجه ی آن تجمع آلودگی ها و گرد و غبار است، باید در فواصل کوتاه و منظم، اینکار را انجام دهید. جاروبرقی یا جارو کشیدن های منظم از جمع شدن آلودگی های زیاد که موجب ایجاد لکه می شوند، جلوگیری می کند.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

گرد و خاک باقیمانده روی سطح پارکت، به مرور زمان آن را خراشیده می کند. توجه کنید که از یک سری مناسب جاروبرقی استفاده کنید چون برس های چرخشی می توانند باعث ایجاد خراش روی پارکت شوند به همین دلیل توصیه می شود از یک سر نرم غبارگیر یا لوله ی خرطومی استفاده کنید. همچنین می توانید سر جاروبرقی را روی یک قسمت کوچک آزمایش کنید و در صورت عدم بروز مشکل، برای کل کف خانه استفاده کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است!

یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه برای تمیز نگه داشتن پارکت این است که در برخی قسمت های خانه که در معرض ریخته شدن آب و رطوبت هستند (مثل جلوی ظرفشویی یا حمام و دستشویی) از فرش ها یا دم فرشی های کوچک استفاده کنید. همچنین در قسمت های پر رفت و آمد خانه و جلوی درب ورودی که احتمال تجمع گرد و غبار و آلودگی زیاد است، فرش پهن کنید.

روش تمیز کردن پرده های عمودی منزل

روش تمیز کردن کف پارکت بصورت مرحله به مرحله

برای تمیز کردن اصولی پارکت، مراحل زیر را طی کنید:

 • همانطور که در بالا هم اشاره شد، اولین گام برای تمیز کردن پارکت، جارو کشیدن است. برای اینکار می توانید از جاروبرقی با سری نرم، طی های میکروفایبر و یا دستمال های مخصوصی که برای جمع آوری خاک از کف پارکت طراحی شده اند، استفاده کنید.این مرحله اهمیت زیادی در نظافت پارکت دارد چون ذرات گرد و غبار هنگام شست و شو مانند ساینده عمل می کنند و باعث خراشیده شدن سطح پارکت می شوند.
 • برای تمیز کردن پارکت، معمولا آب گرم کافی است. اما توجه داشته باشید که از رطوبت بسیار کم برای اینکار استفاده کنید و کف زمین را خیس نکنید چون آب و رطوبت زیاد می تواند به پارکت آسیب جدی برساند. همچنین فراموش نکنید که بعد از هر بار نظافت، کف زمین باید کاملا خشک شود تا از ماندن آب روی آن جلوگیری شود.
 • اگر لکه های چربی و آلودگی های روی پارکت سرسخت تر از این هستند که با آب پاک شوند، می توانید از سرکه استفاده کنید. برای انجام اینکار نصف فنجان سرکه سفید را با حدود چهار تا پنج لیتر آب گرم مخلوط کنید و با کمک یک طی، آن را به محل مورد نظر بکشید. سرکه به پاک شدن لکه ها کمک می کند.
 • اگر همچنان لکه ها پاک نشدند، بهتر است به فکر خرید شوینده‌ی مخصوص کفپوش پارکت باشید. این محصولات حاوی ترکیبات و افزودنی هایی هستند که باعث تمیز و براق شدن کف پارکت و درعین حال محافظت از آن می شوند. مجددا توصیه می کنیم که قبل از استفاده از این محصولات، دستورالعمل های روی برچسب را بخوانید و ابتدا آن را روی یک منطقه کوچک آزمایش کنید تا از مناسب بودن آن برای پارکت اطمینان حاصل کنید.
 • پارکت ها انواع و جنس های مختلفی دارند و همین امرموجب می شود که برخی از آنها، به بعضی محلول های پاک کننده واکنش بدی نشان دهند. به همین دلیل فراموش نکنید که هنگام استفاده از سرکه یا هر محصول تمیزکننده دیگر، ابتدا آن را روی قسمت کوچکی امتحان کنید و سپس برای کل کف خانه بکار ببرید.
 • برای پاک کردن آب اضافی و جلوگیری از بجای ماندن لکه های آب روی پارکت، در انتهای کار حتما کف خانه را با حوله یا پارچه بطور کامل خشک کنید.

حال که با روش اصولی تمیز کردن پارکت آشنا شدید، بهتر است راه های مراقبت از آن را هم بدانید. مراقبت صحیح، نقش مهمی در ماندگاری و حفظ زیبایی پارکت شما دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

راه های مراقبت از پارکت

برای مراقبت و نگهداری از پارکت، نکات زیر را رعایت کنید:

 • هر گونه آب و رطوبت را از سطح پارکت، پاک کنید. آب و هر مایع دیگری می توانید وارد درزها و تخته های پارکت شود و بافت آنها را از بین ببرد. بنابراین درصورت ریختن آب و یا مشاهده ی رطوبت، سریعا آن را با دستمال ها و پارچه های آبگیر پاک کنید.
 • از تجهیزات مناسب برای تمیز کردن پارکت استفاده کنید. استفاده از وسایل نامناسب برای تمیز کردن پارکت می توانند به راحتی به پوشش چوب آسیب برسانند. برای اینکار از وسایل مناسبی مانند یک جارو تمیز خشک، طی میکروفایبر یا جاروبرقی با سر نرم و غبارگیر، استفاده نمایید.
 • از مواد و ترکیبات مناسب برای تمیز کردن پارکت استفاده کنید. برای تمیز کردن پارکت، از محصولات حاوی مواد مومی یا نفتی استفاده نکنید. واکس و روغن می توانند بقایایی روی سطح پارکت (بخصوص پارکت ها با پوشش پلی یورتان) بجای بگذارند. ترکیباتی مانند جوش شیرین هم می توانند سطح پارکت را کدر یا تخریب کنند. استفاده از اسفنج های خشن یا بخارشوی هم می تواند باعث فرسایش و آسیب رسیدن به پارکت شود. برای اینکار از شوینده های مخصوص پارکت استفاده کنید چون باعث حفظ زیبایی و دوام طولانی مدت آن می شوند.
 • هنگام نظافت، از نگه داشتن آب روی پارکت اجتناب کنید. همانطور که میدانید، آب بدترین دشمن چوب است و با گذشت زمان، رطوبت می تواند باعث آسیب رساندن به پارکت شود. بنابراین به هیچ عنوان اجازه ندهید که آب در طولانی مدت روی پارکت باقی بماند.
 • از کشیدن مبلمان روی پارکت خودداری کنید. بهتر است هنگام جابجایی هرگونه وسایل تزئینی، مبلمان و وسایل سنگین، آنها را کاملاً از سطح زمین بلند کنید تا از خراشیدن یا آسیب رساندن به پارکت جلوگیری شود.
 • مراقب ناخن های حیوانات خانگی باشید. برای اینکه از خراشیده شدن پارکت توسط چنگال های تیز حیوانات خانگی جلوگیری شود، حتما ناخن هایشان را کوتاه کنید. همچنین برای استراحت حیوانات، تشک مخصوصی را روی سطح پارکت قرار دهید.

راه های مراقبت از پارکت

نتیجه گیری

پارکت ها هم مانند کفپوش های دیگر، نسبت به آلودگی و آسیب دیدگی ناشی از فعالیت های روزمره، آسیب پذیر هستند. تجمع گرد و غبار و کثیفی، به ویژه در مناطق پر رفت و آمد مانند اتاق نشیمن و آشپزخانه به وفور دیده می شود.

اگر به این آلودگی ها بی توجه باشید، به مرور زمان روی سطح پارکت تثبیت می شوند و لکه هایی بجای می گذارند. بنابراین نظافت روزانه ی صحیح، خشک نگه داشتن پارکت ها و رعایت نکات مراقبت از پارکت (که در قسمت قبل به آنها اشاره شد)، نقش مهمی در ماندگاری و زیبایی کف خانه در طی سال ها دارد.

روش تمیز کردن دیوار/سقف نم داده (لکه های آب)

یادتان باشد قبل از استفاده از هر نوع محصول یا وسیله ی تمیز کننده جدید، ابتدا دستورالعمل های روی برچسب را بخوانید و قبل از استفاده از آن روی کل کف خانه، ابتدا مواد را روی یک قسمت کوچک آزمایش کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا