آموزش هنرهای مهم متفرقه بانوان

چطور تخم مرغ را با نخ کاموا به شکل زیبا تزئین کنیم؟

در این مطلب قصد داریم به شما عزیزان یاد بدهیم که چگونه با نخ گل دوزی و گره های گل دوزی، تخم ها را تزئین کنید.

وسیله های مورد نیاز

EmbEg-Supplies.jpg

 • چند عدد تخم مرغ
 • کاسه
 • ابزار چند کاره برقی (ترجیحا با تیغه های قابل تعویض)
 • تیغه ابزار چند کاره برقی (چرخ برش، سنگ سمباده، تیغه دریل)
 • اسفنج
 • سوزن گل دوزی
 • نخ گل دوزی (نخ ابریشم) در رنگ های دلخواه
 • قیچی
 • مداد
 • چسب (اختیاری)
 • ماسک محافظ
 • عینک محافظ
 • طرح آماده

آموزش گام به گام تزئین تخم مرغ با نخ گل دوزی:

۱ ـ تخم مرغ ها را خالی کنید

قدم ۱

 


منبت

توی این پک فوق العاده،منبت کاری رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با هنرت همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا ازش پول در بیار!


 

 


کاردستی

توی این پک فوق العاده، درآمدزایی با کاردستی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! کاردستی با وسایل ساده رو سریع یاد بگیر و توی خونه پول دربیار! 


 

تیغه ی چرخ برش را به ابزار چند کاره برقی وصل کنید. از یک کاسه استفاده کنید و یا بهتر است این کار را کنار سینک ظرف شویی انجام دهید. قبل از شروع به کار توصیه می کنیم از ماسک و عینک محافظ نیز استفاده کنید.

ابزار چند کاره برقی را روی دور سریع تنظیم کرده و تیغه ی چرخ برش را به حالت عمودی به تخم مرغ نزدیک کنید. زمانی که تیغه ی چرخ برش به پوسته ی تخم مرغ وارد می شود، ممکن است کمی کثیف کاری بشود و مایع تخم مرغ به اطراف بپاشد. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می کنیم از تکنیک نزدیک و دور استفاده کنید، یعنی یک بار تیغه ی چرخ برش را به تخم مرغ نزدیک کنید و سپس سریع آن را دور کنید. چند میلی میتر تیغه ی چرخ برش را از تخم مرغ دور کنید و سپس دوباره ادامه دهید.

EmbEg1-Empty Shells1.jpg

تکه های شکسته ی پوست تخم مرغ را از آن جدا کرده و مواد داخل آن را درون کاسه خالی کنید. بهتر است این تخم مرغ را نخورید، زیرا بعد از تماس مواد تخم مرغ با تیغه های ابزار چند کاره برقی، ممکن است تکه های ریز پوسته تخم مرغ داخل آن باشد.

EmbEg1-Empty Shells2.jpg

قدم ۲

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

از آب ولرم و صابون برای تمیز کردن پوسته ی خارجی و داخل تخم مرغ کمک بگیرید. سپس آن ها را کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند.

EmbEg1-Empty Shells3.jpg

قدم ۳

حالا تیغه ی سمباده را به ابزار چند کاره برقی وصل کرده و لبه های شکسته ی تخم مرغ را با آن سمباده بکشید تا یکدست شوند. این کار را از داخل به بیرون انجام دهید. اگر به طور تصادفی یکی از پوسته های تخم مرغ را شکستید، آن را کنار بگذارید. از پوسته های شسکته ی تخم مرغ می توانید در مراحل بعدی برای تست تیغه ی دریل استفاده کنید.

EmbEg1-Empty Shells4.jpg

۲ ـ طرح آماده را روی تخم مرغ انتقال دهید

قدم ۱

مطابق تصویر زیر، اسفنج را از وسط تا کنید. به کمک قیچی، اسفنج را از وسط ببرید. از اسفنج برای نگه داشتن تخم مرغ ها هنگام کار کردن استفاده خواهیم کرد، زیرا اسفنج ها باعث کم تر شدن حرکات تخم مرغ حین دریل کاری می شوند و از شکسته شدن آن ها جلوگیری می کنند.

EmbEg2-TransferDesign3.jpg

قدم ۲

طرح آماده ی زیر را دانلود و پرینت کنید و سپس دور تا دور الگوی نقطه ای طرح مورد نظرتان را از قسمت های نقطه چین دار ببرید.

EmbEg-template preview.jpg

EmbEg2-TransferDesign1.jpg

قدم ۳

پشت طرح آماده ی تخم مرغی شکل را به کمک یک مداد نرم سیاه کنید.

EmbEg2-TransferDesign2.jpg

قدم ۴

طرح آماده را روی پوسته ی تخم مرغ قرار دهید و جای نقطه ها را مطابق طرح مشخص کنید. برای انتقال نقطه ها روی پوسته ی تخم مرغ تنها کافی است تا مداد را روی نقطه ها با حرکات دورانی فشار دهید.

EmbEg2-TransferDesign4.jpg

قدم ۵

حالا طرح آماده را از روی پوسته ی تخم مرغ بردارید تا جای نقطه ها را مشاهده کنید. جای نقطه ها را با مداد پر رنگ کنید. همچنین برای انتقال طرح آماده روی پوسته ی تخم مرغ می توانید از کاغذ کربن یا هر ابزار ترنسفر دیگری نیز استفاده کنید.

EmbEg2-TransferDesign5.jpg

۳ ـ سوراخ های مشخص شده را دریل کنید

قدم ۱

تیغه ی دریل را به ابزار چند کاره برقی وصل کنید. برای این کار از کوچک ترین تیغه ی دریل استفاده کنید. سرعت ابزار چند کاره برقی را روی دور کند قرار دهید و سپس به آرامی مشغول سوراخ کردن نقطه ها شوید. سرعت زیاد ابزار چند کاره برقی در این مرحله ممکن است موجب تکان خوردن بیش از حد تخم مرغ و بزرگ تر شدن سوراخ ها شود. دریل را زیاد روی پوسته ی تخم مرغ فشار ندهید و روی هر نقطه یک سوراخ ایجاد کنید.

EmbEg3-DrillHoles2.jpg

قدم ۲

اندازه سوزن را در سوراخ های ایجاد شده بررسی کنید. پیشنهاد می کنیم برای این کار از یک سوزن نازک و بلند استفاده کنید. اگر اندازه سوراخ سوزن از سوراخ های روی پوسته ی تخم مرغ بزرگ تر و یا هم اندازه آن ها باشد، یک بار دیگر با دریل آن نقطه را سوراخ کنید تا کمی بزرگ تر شود.

EmbEg3-DrillHoles4.jpg

قدم ۳

الگوی نقطه ای طرح های آماده را روی تمام پوسته های تخم مرغ منتقل کرده و سپس نقطه ای مشخص شده را با تیغه ی دریل سوراخ کنید.

EmbEg3-DrillHoles3.jpg

۴ ـ شکل گل لاله را گل دوزی کنید

قدم ۱

نخ گل دوزی را از سوزن رد کنید و انتهای آن را یک گره محکم بزنید. از داخل سوراخ های پوسته ی تخم مرغ، نخ را بیرون بکشید. اگر بخواهید که طرح تان پر دیده شود، می توانید دو بار از یک سوراخ، دوخت بزنید و برای این کار باید اندازه سوراخ ها را کمی بزرگ تر کنید. همچنین برای نازک تر کردن نخ گل دوزی می توانید رشته های نخ را از هم جدا کنید تا راحت تر از سوراخ ها عبور کنند.

EmbEg4-CrossStitch1.jpg

سوراخ اول را نادیده بگیرید و سوزن را وارد دومین سوراخ ستون اول کنید. ادامه ی نخ را وارد اولین سوراخ ستون دوم کنید. این کار را تا پر شدن دو ستون تکرار کنید.

EmbEg4-CrossStitch2.jpg

قدم ۲

زمانی که کل ستون ها را مطابق تصویر زیر پر کردید، نوبت به دوخت ضربدری می رسد

EmbEg4-CrossStitch4.jpg

زمانی که دوختتان تمام شد و یا خواستید رنگ نخ را عوض کنید، تنها کافی است تا انتهای دوخت را از داخل پوسته ی تخم مرغ یک گره محکم بزنید و سپس اضافی نخ را ببرید و یا می توانید نخ را ببرید و انتهای آن را کمی چسب بزنید تا به پوسته ی تخم مرغ بچسبد و باز نشود.

EmbEg4-CrossStitch5.jpg

قدم ۳

حالا رنگ نخ را به سبز تغییر دهید و ساقه ی گل لاله را مطابق تصویر زیر کامل کنید.

EmbEg4-CrossStitch6.jpg

۵ ـ شکل گل مروارید را گل دوزی کنید

قدم ۱

با نخ سبز رنگ شروع به دوخت ساقه و برگ های گل مروارید کنید. برای گل دوزی ساقه از دوخت برگردان کمک بگیرید.

EmbEg5-Daizy1.jpg

قدم ۲

زمانی که به انتهای ساقه ی گل رسیدید، دوخت را از کنار سوراخ سمت راستی آن ادامه دهید و سپس به سمت بالا حرکت کنید.

EmbEg5-Daizy2.jpg

دوباره سوزن را وارد سوراخ قبلی کنید و آن را از سوراخ اول دوخت خارج کنید.

EmbEg5-Daizy3.jpg

این دوخت زیگ زاگی را تا کامل شدن دوخت برگ های گل مروارید ادامه دهید.

EmbEg5-Daizy4.jpg

قدم ۳

از یک نخ قرمز رنگ برای دوخت گلبرگ های گل مروارید کمک بگیرید. سوزن را وارد نزدیک ترین سوراخ به سوراخ مرکزی کل کرده و سپس از همان سوراخ خارج کنید.

EmbEg5-Daizy5.jpg

هنگام خارج کردن نخ از سوراخ، یک حلقه ی کوچک نگه دارید. سوزن را از داخل حلقه ی ایجاد شده، وارد سوراخ سمت راستی بکنید.

EmbEg5-Daizy6.jpg

با این کار اولین گلبرگ دوخته خواهد شد. دوباره سوزن را وارد نزدیک ترین سوراخ بعدی به سوراخ مرکزی گل کرده و سپس مراحل بالا را تکرار کنید.

EmbEg5-Daizy7.jpg

این کار را تا دوخت پنج گلبرگ گل مروارید ادامه دهید.

EmbEg5-Daizy8.jpg

۶ ـ شکل پروانه را گل دوزی کنید

قدم ۱

برای دوخت پروانه می توانید از نخ آبی رنگ استفاده کنید. انتهای نخ را یک گره بزنید و آن را وارد سوراخ وسطی پوسته ی تخم مرغ کنید.

EmbEg6-butterfly1.jpg

قدم ۲

سوراخ دوم را نادیده بگیرید و سوزن را وارد سوراخ سوم کنید.

EmbEg6-butterfly2.jpg

قدم ۳

مطابق تصویر زیر، سوزن را از بالا وارد سوراخی که بین دوخت مرحله ی قبل قرار دارد کنید. بار دیگر یک سوراخ را نادیده بگیرید و سوزن را وارد سوراخ بعدی کنید.

EmbEg6-butterfly3.jpg

قدم ۴

دوباره سوزن را از بالا وارد سوراخی که بین دوخت مرحله ی قبل قرار دارد کنید.

EmbEg6-butterfly4.jpg

در ابتدا ممکن است این دوخت ها کمی عجیب و غریب دیده شوند، اما بعد از کامل شدن، یک شکل منحنی زیبا خواهد شد.

EmbEg6-butterfly5.jpg

قدم ۵

مراحل بالا را تا کامل شدن شکل پروانه تکرار کنید.

EmbEg6-butterfly6.jpg

۷ ـ شکل قاصدک را گل دوزی کنید

قدم ۱

قبل از گل دوزی قاصدک یا هر شکل دیگری، می توانید پوسته ی تخم مرغ را با رنگ های شاد رنگ کنید. در این صورت باید قبل از رنگ کردن تخم مرغ، طرح مورد نظرتان را روی آن منتقل کرده و سپس جای سوراخ ها را دریل کنید.

به یاد داشته باشید که در این طرح، سوراخ بالایی ساقه ی قاصدک را بزرگ تر از سایر سوراخ ها کنید، چون هنگام دوخت، چند بار باید سوزن را وارد آن کنید.

EmbEg7-dandelion1.jpg

برای گل دوزی ساقه، از دوخت رفت و برگشتی استفاده کنید تا کل ساقه دوخته شود. حالا سوزن را از پایین وارد سوراخ مرکزی و سپس سوراخ سمت چپی کنید.

EmbEg7-dandelion2.jpg

حالا سوزن را از پایین وارد سوراخ کناری و سپس سوراخ مرکزی کنید. این کار را روی سوراخ سومی نیز تکرار کنید تا یک شکل V ایجاد شود. دوباره از سوراخ مرکزی شروع کنید و این کار را روی سایر سوراخ ها ادامه دهید.

EmbEg7-dandelion3.jpg

این کار را در خلاف جهت ساعت و تا کامل شدن شکل قاصدک تکرار کنید.

EmbEg7-dandelion4.jpg

EmbEg7-dandelion5.jpg

تخم مرغ های تزئینی آماده شد

در این آموزش تلاش کردیم تا روش برش، سمباده کشی و دریل کردن پوسته ی تخم مرغ را به وسیله ی ابزار چند کاره برقی به شما عزیزان یاد بدهیم. همچنین با گل دوزی روی پوسته ی تخم مرغ، علاوه بر آموزش دوخت های رفت و برگشتی، دوخت ساقه، دوخت گلبرگ و دوخت زیگ زاگی، تخم مرغ ها را ترئین کردیم.

EmbEg-Fin1.jpg

می توانید این تخم مرغ های زیبا را داخل کاسه یا لیوان بچینید و دور آن ها را با روبان زیباتر کنید.

EmbEg-Fin4.jpg

EmbEg-Fin5.jpg

بسیار کاربردی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا