مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چگونه آتش درست کنیم؟ (3 گام ساده برای ساخت آتش در هرجایی)

چرب زبان

می توان با استفاده از مواد و ابزارهای مناسب به آسانی آتشی درست کرد. بدین منظور برای شروع؛ به آتش زنه، خاشاک و تراشه و سوخت نیاز است. برای ایمنی بیشتر بهتر است حداقل 1.8 متر از چادر یا پناهگاه خود فاصله بگیرید و حتی المقدور به زیر درختان کم آویز و کوتاه نروید و پس از آن که از روشنی آتش لذت بردید، حتما آن را خاموش کنید.

مرحله اول: جمع آوری موادی که احتیاج دارید

word image 289

1-در صورت ممکن از چوب و هیزم بریده شده استفاده کنید. هیزم همچنین بهترین گزینه برای برپایی آتش در خانه و عاقلانه ترین راه در طبیعت است. برپایی آتش با هیزم باعث صرفه جویی در زمان و وقت نیز خواهد شد.

word image 290

2-استفاده از چوب های آتش کارخانه ای برای یک آتش خالص زیبا.این چوب های آماده مخلوط خاکستر و موم پارافین هستند که نور تمیزی برای آتش دارند. این چوب ها برای روشنایی نیاز به مواد اولیه ای ندارند و پس از خاموش شدن نیز اندکی از نور آن ها باقی می ماند اما آن ها گرمای آتش معمولی و چوبی را ندارند.

  • برای ایجاد یک آتش ساده بدون نیاز به گرمایش می توان از چوب های موجود در فروشگاه ها نیز خریداری کرد.

word image 291

3-برای تهیه یک آتش طبیعی ، خار و خاشاک خشک و طبیعی پیدا کنید. آتش زنه به شروع آتش کمک می کند. اقلام خشک مانند علف ، برگ، پوسته درخت یا روزنامه را پیدا کنید. تراشه های تورتیلا نیز گزینه خوبی هستند.

word image 292

4از خار و خاشاک خشک و متوسط استفاده کنید. خار و خاشاک هنگام تماس با کبریت به راحتی می سوزند اما نور آن ها کوتاه مدت است. به دنبال چوب های کوچک ، شاخه ها و پوسته های درخت باشید. اطمینان حاصل کنید که این تکه ها کاملا خشک باشند.

  • تکه های بزرگی از چوب را با اره یا تبر برش دهید تا تبدیل به خاشاک شوند.

5-انواع چوب های قابل سوختن را جمع آوری کنید.چوب های قابل سوختن به مدت طولانی روشنایی خواهند داشت. به دنبال چوب هایی در اندازه های مختلف باشید بنابراین به خاطر داشته باشید که :

  • چوب هایی چون بلوط و افرا برای آتش گرفتن، زمان بیشتری می خواهند اما به مدت طولانی خواهند سوخت.
  • چوب های نرمی چون کاج و سرو به سرعت می سوزند و در اثر سوختن به رزین تبدیل می شوند.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

مرحله دوم: ایجاد بستر و ساختار برای آتش

word image 293

1-آتش را روی سطحی صاف و خشک برپا کنید. مکانی را انتخاب کنید که حداقل1.8 متر از درختان، بوته ها و شاخه های کم آویز فاصله داشته باشد. از مناطقی چون ناحیه برگ های خشک و شاخک ها که سریعا سبب گسترش آتش می شوند به دور باشید. اطمینان حاصل کنید که محل آتش سوزی در خشکی یا بستر سنگ قرار داشته باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

  • با سنگ هایی به قطر حدود 0.91 یا 1.2 متر دایره ای بسازید تا محل برپایی آتش را مشخص کنید.
  • اگر خارج از چادر یا داخل حیاط خانه قصد آتش روشن کردن دارید، هرگز در فاصله 1.8 متری این کار را نکنید.

word image 294

2-برای آتش روشن کردن آسان و ساده چوب ها را به صورت متقاطع بچینید. مواد آتش زنه را در مرکز بستر آتش قرار دهید و سپس خاشاک را روی آن بریزید و این الگو را به خاطر داشته باشید و تکرار کنید.

3- برای روشنایی بیشتر، باید با خاشاک ساختاری شبیه به چادر یا خیمه برای راحت تر درست کردن آتش برپا کنید. مواد اشتعال زا را به شکل یکدایره با قطر 10 سانتی متر بچینید . تمام مواد را به این شکل چیده و یک طرف آن را باز بگذارید. سپس چوب ها را به کدیگر تکیه دهید تا وسط آن ها جایی برای مشتعل شدن آتش باشد و بین چوب ها فضایی را بگذارید تا آتش بهتر و بیشتر برافروخته شود.

word image 295

4-ساختار آتش باید شبیه به یک ساختمان کوچک باشد تا آتش راحت تر درست شود. مواد اشتعال زا را دقیقا در مرکز محل آتش قرار دهید و سپس چوب ها را اطراف آن بچینید، سپس دو عدد چوب آغشته شده به بنزین را روبروی هم قرار دهید و بعد دو عدد چوب دیگر را بالای آن ها بگذارید و این الگو را دو الی سه بار دیگر تکرار کنید.

5-در صورت مجهز بودن از کبریت یا فندک استفاده کنید. زیرا ساده ترین روش روشن کردن می باشند. با دقت فندک یا کبریت را نزدیک مواد آتش زا ببرید تا حدی که شروع به سوزاندن کنند.

  • برای کمک به سوختن چوب ها و تهیه آتش، کمی آن را فوت کنید.
  • برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، شعله ها را از چند طرف روشن کنید تا مطمئن بشوید که آتش به خوبی شعله ور می شود.

حتما بخوانید: چگونه بوی بد کفش ها را از بین ببریم؟ (7 روش ساده، موثر و دائمی)

مرحله سوم: آتش را به صورت ایمن و مطمئن خاموش کنید

1-برای خاموش کردن آتش 20 دقیقه زمان بگذارید. برای خاموش کردن کامل آتش مدت زمانی طول می کشد و ترک آن قبل از این زمان خطرناک خواهد بود . از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنید و سپس محیط را ترک کنید.

2-کمی آب روی محل آتش گرفته شده یا همان شعله آتش بپاشید. یک سطل کوچک از آب را بردارید و قطره های آب را روی خاکستر آتش پخش کنید. این کار را آرام و به تدریج انجام دهید. یک قوطی آب ، یا یک بطری بزرگ یا حتی آب شیر می تواند گزینه های مناسبی برای پخش کردن آرام آب بر روی شعله های آتش باشد.

3-همزمان که آب می ریزید خاکسترها را با چوبی دیگر یا بیل بهم بزنید. با چرخش آن ها مطمئن می شوید که به خوبی خیس شده اند. این کار را تا زمانی که آتش کاملا خاموش شود ادامه دهید.

4-مطمئن شوید هیچ گونه بخار یا آتشی از چوب ها مشتعل نمی شود. دست خود را نزدیک محل آتش ببرید و از خنک شدن آن ها مطمئن شوید و به هرگونه صدایی که ممکن است حین روشنایی آتش بشنوید توجه کنید.

  • اگر شواهدی از این قبیل مشاهده نکردید می توانید محل را ترک کنید.
  • چنان چه شواهدی را دریافتید مراحل خاموش کردن را مجدد تکرار کنید. اگر قصد استفاده مجدد ندارید سطل آبی را بر روی آن بریزید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا