مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

بولتن چیست؟ انواع بولتن و روش طراحی بولتن

چرب زبان

بطور کلی بولتن در 4 مورد استفاده می شود و 4 کاربرد و معنای مختلف دارد: اول به معنی خلاصه و تیتر اخبار است، دوم به معنی یک بیانیه رسمی کوتاه است که عمدتا توسط دولت یا مقامات ارائه می گردد، سوم به معنی خبرنامه ای ست که بطور مرتب (مثلا بولتن هفتگی یا ماهانه) توسط یک سازمان منتشر می شود (اگر حالت خبرنامه و تکرار نداشته باشد به آن بروشور می گویند، تصویر آخر همین مطلب) و چهارم که منظور ما در این مطلب است منظور همان تابلو اعلاناتی ست که در مدارس یا محیط های آموزشی برای اطلاع رسانی استفاده می گردد.

خیلی از معلمان در طول سال تحصیلی از بولتن یا همان تابلوی اعلانات استفاده می کنند که هم به جذابیت کلاس درسشان اضافه می کند و هم به عنوان یک ابزار کمک آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

باکره چیست باکرگی چیست؟ از کجا معلوم می شود؟

معلمها می توانند محتوای بولتن را بر اساس موضوعات درسی کلاسشان تغییر بدهند و دانش آموزان هم با مطالعه مطالب به اشتراک گذاشته شده در بولتن آنها را راحت تر و بهتر می فهمند و حفظ می کنند. ما در این مطلب روشهای طراحی بولتن برای کلاس درسی را در اختیارتان می گذاریم.

چطور یک بولتن خوب طراحی کنیم؟

1- موضوع مورد نظرتان را انتخاب کنید

اول از همه باید ببینید قرار است تابلوی اعلانات یا همان بولتن کلاس درسی شما شامل چه محتوا و مطالبی باشد. در مورد مضمون بولتن و شکل و شمایلش که مناسب دکور کلاستان هم باشد سختگیری به خرج بدهید. در ضمن یادتان باشد که در هر تابلوی اعلانات بیشتر از یک موضوع نگنجانید، چون باعث گیج شدن دانش آموزان می شود.

2- از کاغذ، پارچه، وایت برد یا مقوا برای ساخت بولتن استفاده کنید

سطح بولتن شما می تواند هر چیزی باشد. اگر از پارچه استفاده می کنید می توانید آن را با پونز به دیوار بچسبانید. می توانید از پارچه یا مقوای رنگی و شاد استفاده کنید که توجه دانش آموزان را به خودش جلب کند.

3- از عکسهای جذاب و چشم نواز استفاده کنید

برای اینکه بچه ها به سمت بولتن شما جذب شوند باید از عکسهای جالب استفاده کنید. ضمن اینکه محتوای مورد نظرتان را در تابلوی اعلانات می گنجانید، باید تصاویر و عکسهای مرتبط با آن را هم به شکلی خلاقانه به کار ببرید. هر چه بولتن شما خلاقانه تر و جذابتر باشد دانش آموزها به خواندن و فهمیدن آن توجه و رغبت بیشتری نشان می دهند.

انواع بولتن

خیلی جالبه: قانون گودهارت چیست؟ اثرات آن و 3 مثال ساده

4- با حروف و کلمات برش خورده یا چاپ شده برای بولتن خودتان عنوان بسازید

عنوان تابلوی اعلانات به دانش آموزها کمک می کند تا خیلی سریع از محتوا و هدف آن خبردار شوند. شما باید عنوان جذابی که مرتبط با محتوا و مطلب بولتن است انتخاب کنید و بعد آن را به صورتی که کاملا قابل مشاهده باشد با حروف و کلماتی که به صورت دستی برش داده اید یا چاپ کرده اید روی تابلوی اعلانات بچسبانید. می توانید متناسب با سن و سال دانش آموزانتان از عنوانهای جالب با زبان تمثیل یا کمی پیچیده تر استفاده کنید که توجهشان را جلب کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5- اطلاعات مختلف را روی بولتن بچسبانید

حالا باید اطلاعات مرتبط به محتوا و هدف بولتان را در آن بگنجانید. می توانید از نمودارها، عکسها، نقشه ها یا طرح درس برای انتقال بهتر محتوای مورد نظرتان استفاده کنید. این اطلاعات و تصاویر بصری و جذاب باعث می شود دانش آموزان مفاهیم را بهتر و بیشتر یاد بگیرند.

اطلاعات مختلف را روی بولتن بچسبانید

6- عناصر تعاملی را اضافه کنید

اگر می خواهید دانش آموز با تابلوی اعلانات تعامل داشته باشد باید یک بخشی را هم به این موضوع اختصاص بدهید. مثلا در گوشه ای از بولتن یک سوال نظرسنجی بگذارید و به دانش آموزان اجازه شرکت در آن را بدهید. به این ترتیب آنها همانطور که به سمت نظرسنجی جذب می شوند به احتمال زیاد محتوای دیگر تابلوی اعلانات را هم می خوانند و یاد می گیرند.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

انواع بولتن-2

انواع بولتن-3

انواع بولتن-3

پاپاراتزی چیست؟ نکاتی که باید بدانید

فرق بولتن و بروشور

انواع بولتن

1-بولتن کودک ساز: از این نوع بولتن برای نمایش کارهای دانش آموزان مثل پروژه های هنری، علمی، فرهنگی و هر چیزی دیگری استفاده می شود. بچه ها از دیدن آثار و کارهای خودشان احساس غرور و اعتماد به نفس پیدا می کنند؛ مخصوصا وقتی خودشان بولتن بسازند. از طرف دیگر پدر و مادرها و بازدیدکنندگان دیگر هم از دیدن کارهای کودکان و چیزهایی که در کلاس درس یاد گرفته اند لذت می برند.

2- بولتن تزئینی: بولتن های تزئینی برای رنگ و لعاب بخشیدن به محیط کلاس به کار می روند و معمولا فصل به فصل یا با توجه به مناسبت های مختلف محتوا و شکلشان تغییر می کند.

3- بولتن مفهومی: از این نوع تابلوی اعلانات برای آموزش مفاهیمی که در کلاس تدریس می شود استفاده می کنند. بولتن های مفهومی اطلاعات بیشتری درباره موضوعات مورد علاقه دانش آموزان و همینطور محتوای آموزش داده شده به بچه ها می دهند. در ساخت این مدل بولتن از تصاویر بصری استفاده می شود تا بچه ها مفاهیم را بهتر یاد بگیرند.

قانون چهل درصد چیست؟ روش استفاده از آن برای موفقیت کاری

4- بولتن تعاملی: بولتن تعاملی برای مشارکت کودکان طراحی می شود. این نوع تابلوی اعلانات از مواد متحرک ساخته می شود و می تواند به تقویت مهارت هماهنگی چشم و دست ، مهارت تمایز بصری، مهارت‌ تشخیص چپ و راست، مهارت حل مسئله، تشخیص حروف، تشخیص عدد، تشخیص رنگ و مهارت هماهنگی عضلات کوچک دانش آموزان کمک کند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا