مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

روش کندن چیزهای چسبیده از روی اجسام (بدون کثیفی)

چرب زبان

برچسب ها در برخی مواقع مفید و کاربردی هستند. این برچسب ها می توانند شامل برچسب های شیشه های مواد غذایی یا تزئینات اتاق کودک باشند. اما گاهی اوقات دیگر نیازی به آنها ندارید و باید از طرق مختلف آنها را جدا کنید. بنابراین کندن چیزهای چسبیده از روی اجسام، یک مهارت کاملاً ضروری در زندگی است (به خصوص اگر کودک نوپایی دارید که از چسباندن برچسب های تک شاخ ها یا دایناسورها روی هر چیز لذت می برد!).

روش های مختلفی مانند آب گرم و صابون، لاک پاک کن، سرکه و… برای جدا کردن برچسب ها وجود دارد. اما این روش ها برای همه ی سطوح مناسب نیستند. با خواندن این مطلب روش جدا کردن برچسب ها و بقایای چسب های مزاحم را از تمام سطوح از جمله پلاستیک و فلر، ظروف شیشه ای، شیشه ی درب و پنجره، لباس، دیوار و چوب یاد می گیرید.

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از پلاستیک و فلز

جدا کردن برچسب ها از سطوح پلاستیکی و فلزی کمی مشکل است چون ترکیبات و مواد شیمیایی می توانند به این مواد آسیب برسانند و هر جسم ساینده ای، روی آنها فرورفتگی ایجاد کند. اما در اینجا یک روش موثر و عالی به شما آموزش می دهیم.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

وسایل مورد نیاز:

 • سشوار
 • پاک کن
 • یک تشت یا کاسه ی بزرگ برای شست و شو
 • اسکاج یا اسفنج شست و شوی ظروف
 • حوله چای یا یک پارچه ی نرم و تمیز
 • روغن نباتی
 • مایع شوینده
 • آب داغ

1- ابتدا برچسب را جدا کنید

تا جایی که می توانید برچسب را از سطح جدا کنید. برای جلوگیری از خراشیده شدن سطح، به جای چاقو از ناخن انگشت یا کارت اعتباری قدیمی استفاده کنید.

نکته: در صورت امکان، برچسب را مرطوب نگه دارید و اجازه ندهید که خشک شود. اگر برچسب خشک شد، کار شما بسیار سخت تر می شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2- از پاک کن استفاده کنید

برای پاک کردن برچسب های کوچک از سطوح، از پاک کن های معمولی استفاده کنید. پاک کن را محکم روی برچسب بکشید تا کم کم جدا شود. اگر خوش شانس باشید و برچسب با پاک کن بکند، کارتان در همین مرحله تمام می شود اما اگر هنوز بقایای چسبناکی روی سطح باقی مانده است، وقت آن است که به سراغ مرحله ی بعد یعنی استفاده از روغن گیاهی بروید.

نکته: توجه داشته باشید که همیشه از دست ها و پوست خود محافظت کنید.

3- از روغن نباتی استفاده کنید

با استفاده از اسکاج، روغن نباتی را روی برچسب چسبناک بمالید. در این مرحله به مقدار زیادی روغن احتیاج نیست و تنها پوشاندن ناحیه ی چسبناک، کفایت می کند. اگر روغن نباتی ندارید می توانید از روغن زیتون استفاده کنید.

نکته: تنها روی سطوح صاف و غیر متخلخل از روغن استفاده کنید زیرا اینکار باعث لک شدن لباس، چوب و سایر مواد متخلخل می شود.

کندن چیزهای چسبناک از روی سطح با روغن

4- اجازه دهید روغن روی سطح باقی بماند

در این مرحله باید روغن را بگذارید تا حداقل نیم ساعت خیس بخورد. در حالت ایده آل اجازه دهید روغن بیشتر از دو ساعت روی سطح بماند.

5- از سشوار استفاده کنید

برای گرم كردن باقیمانده برچسب، از سشوار استفاده كنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به سطوح، از درجه حرارت گرم (نه داغ)، استفاده کنید.

استفاده از سشوار برای کندن چیزهای چسبناک از روی سطح

6- سطح را با آب داغ بشویید

یک کاسه یا تشت را با آب داغ پر کنید و مایع شوینده را اضافه کنید. اسکاج را روی باقیمانده ی برچسب قرار دهید. اکنون برچسب باید به راحتی برداشته شود. از اسکاج های زبر یا سیمی استفاده نکنید چون ممکن است باعث خراشیده شدن سطح شوند.

سطح را با آب داغ بشویید7- سطح را خشک کنید

با استفاده از حوله تمیز چای یا یک پارچه نرم و تمیز، سطح را تا آنجا که می توانید خشک کنید. یک تی شرت قدیمی نیز برای اینکار مناسب است.

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از روی ظروف شیشه ای

اگر می خواهید برچسب ها را از روی شیشه ها (مانند شیشه ی مربا) جدا کنید، از مراحل زیر استفاده نمایید.

1- اجازه دهید شیشه در آب داغ و کف خیس بخورد

شیشه را حداقل به مدت نیم ساعت در آب داغ و صابون (یا هر مایع شست و شو دهنده ی دیگر) خیس کنید.

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از روی ظروف شیشه ای- خواباندن در کف

2- برچسب را تا جایی که امکان دارد، جدا کنید

قرار دادن شیشه در آب و کف باعث شل شدن برچسب ها می شود. با استفاده از اسکاج یا برس شستشو، بقایای برچسب را پاک کنید. اگر هنوز برچسب روی شیشه باقی مانده است، اسکاج را به لاک پاک کن آغشته کنید و روی شیشه بکشید.

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از روی ظروف شیشه ای- جدا کردن برچسب

3- از سرکه استفاده کنید

اگر هنوز هم آثار برچسب روی شیشه از بین نرفته است، آن را یک شب در سرکه رقیق شده قرار دهید تا خیس بخورد. برای رقیق کردن سرکه، یک قسمت سرکه را با سه قسمت آب ترکیب کنید. (اگر شیشه هنوز بطور کامل شفاف نشده است، از قسمتهای مساوی سرکه سفید و آب استفاده کنید و آن را دوباره بخیسانید). بجای سرکه می توانید روغن نباتی را روی بقایای برچسب بمالید و بگذارید تا خیس بخورد.

4- بقایای برچسب را پاک کنید

برای تمیز کردن بقایای برچسب از روی شیشه، از یک پارچه میکروفیبر (یا یک برس ناخن کوچک)، استفاده کنید.

بقایای برچسب را پاک کنید

از بین بردن جای سوختگی روی فرش (3 روش موثر)

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از شیشه درب و پنجره

برچسب های جدیدی که روی شیشه های پنجره وجود دارد، به راحتی جدا می شوند اما جدا کردن برچسب های قدیمی، به تلاش بیشتری نیاز دارد. گاهی اوقات این برچسب ها بقایای ناخوشایندی از خود بجای می گذارند که باعث می شود شیشه کثیف بنظر برسد. در این مواقع، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- برچسب را مرطوب کنید

پارچه ای را زیر آب گرم قرار دهید. با استفاده از این پارچه ی خیس، برچسب پنجره را مرطوب کنید.

2- پارچه را به لاک پاک کن آغشته کنید و روی برچسب بکشید

پارچه را به یک لاک پاک کنی که بر پایه استون است، آغشته کنید و آن را روی برچسب شیشه بکشید.

3- شیشه را با کف تمیز کنید

شیشه ی پنجره را با استفاده از آب داغ و صابون یا تمیز کننده مخصوص پنجره تمیز کنید.

شیشه را با کف تمیز کنید

4- بقایای برچسب را با یک جسم تیز بلند کنید

مراحل بالا باید برای پاک کردن برچسب کافی باشد. اما در صورت مشاهده ی هر گونه باقی مانده، می توانید از یک چاقو، تیغ کاتر یا تیغ شیشه استفاده کنید. در حین انجام اینکار مواظب باشید که دست تان (یا خود شیشه)، خراشیده نشود.

از بین بردن جای میخ روی دیوار (بهترین روش ممکن)

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از روی لباس

اکثر برچسب های لباس باید بدون هیچ دردسری جدا شوند. اما ، اگر به طور اتفاقی لباسی را که برچسب دارد بشویید و سپس آن را بگذارید تا خشک شود (یا آن را در خشک کن قرار دهید)، کار شما مشکل تر می شود. پس با کمک مراحل زیر سریعا اقدام کنید:

2- ابتدا برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید

قبل از شروع کار، ابتدا برچسب مراقبت لباس را بررسی کنید و مطابق آن پیش بروید. برای هر نوع لباس از شوینده ی مناسب استفاده کنید مثلا اگر جنس لباس از ابریشم یا پشم است از شوینده های مخصوص استفاده کنید.

ابتدا برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید

2- برچسب را بکنید

به آرامی و تا جایی که می توانید برچسب را جدا کنید. برای این کار از ناخن استفاده کنید و از اجسام تیز و برنده ای که می تواند پارچه را پاره کند، استفاده نکنید.

3- جای برچسب را در مواد شوینده مالش دهید

با استفاده از دستکش لاستیکی، یک ماده شوینده لباس با کیفیت خوب را مستقیماً به محل چسبناک بمالید. همچنین می توانید از یک پاک کننده مخصوص چسب و لیبل استفاده کنید. اما قبل از آن اتیکت محصول را چک کنید تا مطمئن شوید برای پارچه مناسب است.

4- لباس را بشویید

لباس را در لباسشویی یا با دست بشویید. با توجه به جنس لباس، دما را تنظیم کنید اما بطور کلی از تنظیمات 40 درجه (یا کمتر) استفاده کنید. دمای بالاتر از این مقدار، می تواند مشکل را بدتر کند.

لباس را بشویید

5- در صورت لزوم این کار را تکرار کنید

اگر پس از شستن لباس هنوز هم باقیمانده های برچسب روی پارچه باقی مانده بود، قبل از خشک شدن لباس، مراحل سه و چهار را تکرار کنید. برای لباس های ضخیم تر می توانید با ناخن یا لبه قاشق، برچسب را بخراشید تا جدا شود.

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از ظروف چینی

آب داغ و کف چیزی ست که برای جدا کردن برچسب های سرسخت از لیوان ها و سایر ظروف چینی نیاز دارید. قبل از اسکاج کشیدن روی برچسب می توانید کار خود را با خیساندن ظروف به مدت نیم ساعت راحتتر کنید.

اگر نمی توانید ظروف را خیس کنید یا اگر برچسب خیلی چسبناک است، می توانید از لاک پاک کن کمک بگیرید.

8 روش از بین بردن زنگ زدگی فلزات (با لوازم ساده)

روش جدا کردن برچسب ها و استیکرها از روی دیوار

شاید بخاطر تغییر دکوراسیون یا تعمیر خانه می خواهید برچسب های روی دیوار اتاق کودک یا هر دیوار دیگری را بکنید. برای انجام اینکار تنها به یک سشوار و اندکی صبر و حوصله نیار دارید. برای کندن این برچسب های مزاحم، سه مرحله زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا سشوار را با کمترین درجه حرارت روشن کنید. سشوار را حدود 10 سانتیمتر از دیوار فاصه دهید و دمای آن را مرتبا با دست کنترل کنید. اگر احساس گرمای زیاد کردید، سشوار را خاموش کنید چون اگر چسب خیلی گرم شود، کندن آن مشکل می شود.
 • حالا گوشه ی برچسب را بگیرید و به آرامی جدا کنید. اگر موفق به جدا شدن برچسب نشدید، مجددا سشوار بگیرید.
 • این دو مرحله را چندین بار تکرار کنید تا کل برچسب بکند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به رنگ دیوار، برچسب را به آرامی و با احتیاط بکنید.

برای اینکار می توانید از تمیزکننده های چند منظوره ای مانند سیف کرمی نیز استفاده کنید اما ابتدا آن را روی قسمتی کوچکی از دیوار تست کنید و اگر مشکلی پیش نیامد (باقیمانده ای بجای نماند)، برای جدا کردن برچسب دیوار استفاده کنید.

روش جدا کردن برچسب های چسبناک از روی چوب

گاهی اوقات روی چوب میز و صندلی، وسایل اسباب بازی مثل اسکیت بورد و وسایل چوبی دیگر بقایایی از چسب و برچسب ها بجای می ماند که ظاهر آن ها را زشت و خراب می کند. برای رفع این مشکل می توانید از گزینه های زیر استفاده کنید:

 • اولین روشی که می توانید امتحان کنید روغن نباتی یا گیاهی است. روغن نباتی را روی بقایای چسبناک بمالید و بگذارید حدود 2 ساعت خیس بخورد. پس از آن از حرارت گرم سشوار استفاده کنید تا چسب ها با گرما شل شوند. در مرحله ی آخر نیز چوب را با آب گرم و صابون بشویید.
 • روش دیگر استفاده از پولیش چوب است. از یک پارچه تمیز برای کشیدن پولیش چوب به قسمت چسبناک استفاده کنید. برای بلند کردن کامل بقایای چسبناک، باید بیش از یک بار از این ماده استفاده کنید.
 • استفاده از لاک پاک کن هم می تواند چسب را از چوب پاک کند. مقدار کمی پنبه یا سواب را به لاک پاک کن آغشته کنید و با حرکات دورانی آن را به آرامی بر روی برچسب یا باقی مانده چسب بمالید. سپس از یک پارچه خشک استفاده کنید و بقایای چسبناک را بلند کنید. پس از آن با استفاده از یک پارچه مرطوب سطح را پاک کنید تا تمام آثار لاک پاک کن از بین برود.
 • از روغن معدنی هم می توان برای پاک کردن برچسب های چوب استفاده کرد. آن را مستقیماً روی ناحیه ی چسبناک قرار دهید و سپس یک پارچه تمیز را روی باقی مانده چسب بکشید. در مرحله ی آخر تمام روغن اضافی را از روی چوب پاک کنید.

20 نکات خانه داری مدرن برای همه خانم ها

نحوه از بین بردن باقیمانده های برچسب و استیکر با روغن های ضروری

برای از بین بردن بقایای برچسب ها، می توانید از روغن های ضروری هم استفاده کنید. برای مثال روغن ضروری لیمو خاصیت اسیدی دارد و می تواند به از بین بردن بقایای برچسب از سطوح سخت کمک کند. چند قطره از این روغن را روی ناحیه ی مورد نظر بزنید و سپس با یک اسکاج یا پارچه، روی آن بکشید.

شاید این روش به اندازه روش های دیگر موثر نباشد اما مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد (و بوی آن بسیار خوشایندتر از لاک پاک کن است!). فقط قبل از قرار دادن روغن روی کل سطوح، آن را روی قسمت کوچکی از سطح مورد نظر آزمایش کنید و در صورت عدم بروز مشکل، از آن استفاده نمایید.

روش جدا کردن برچسب در کمترین زمان

اگر می خواهید برچسب های موجود روی سطوح سخت را در کمترین زمان جدا کنید، ابتدا برچسب را با ناخن یا هر جسم تیز دیگری بخراشید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

1- با آب داغ و صابون بشویید

با استفاده از اسکاج و آب داغ و صابون، تا جایی که می توانید باقی مانده برچسب را از روی سطوح پاک کنید.

2- باقیمانده ی برچسب را با پارچه پاک کنید

با استفاده از یک پارچه تمیز یا یک تی شرت قدیمی، انقدر روی محل چسبناک بکشید تا بقایا کاملا از بین بروند.

3- شست و شو و خشک کردن نهایی را انجام دهید

محل را با آب گرم و صابون بشویید و سپس خشک کنید.

امیدواریم که این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد. با استفاده از ترفندهای ارایه شده در این مقاله، بقایای برچسب ها و چسب های مزاحم را از روی سطوح مختلف پاک کنید و به آنها ظاهری زیباتر و تمیزتر ببخشید.

روش شستن/تمیز کردن ظرف سوخته غذا با یک ترکیب خانگی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر من دوسال پیش یخچال گرفتم برچسب دربشو نکندم نمیدونستم کنده نمیشه وقتی بمونه
  حالا نمیتونم بکنمش میترسم اگه دستکاریش کنم یالکه لکه بشه یا خش داربشه
  چیکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا