مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

پشه ها چه کسانی را نیش می زنند؟ (یک تحقیق جدید)

چرب زبان

در این مقاله به آنالیز نتیجه بررسی های جدیدی که نشان می دهد چرا پشه ها بعضی افراد را به دیگران ترجیح می دهند، می پردازیم. سال گذشته ایالات متحده 664 مورد ابتلا به ویروس نیل غربی را تایید کرد که از طریق این خون آشام های کوچک منتقل شده بود! این موارد ابتلا منجر به مرگ 52 نفر شد که بیشترین تعداد 20 نفر و مربوط به ایالت تگزاس بوده است.

امسال به خاطر گرمای خشک هوا که بیشتر مناطق غربی را تحت تأثیر قرار داده است، این تعداد کم تر شده است. یعنی فقط 11 مورد ابتلا و یک مرگ گزارش شده است.

از طرفی چون پشه ها و کنه ها در محیط خارجی در رفت و آمد هستند، نیش شان می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی مثل انسفالیت اسبی شرقی (EEE) و بیماری لایم شود. وقتی که خارج از خانه هستید از کرم های ضد پشه بر روی صورت، گردن، بازو ها و پاهای تان بمالید و لباس های نسبتا ضخیم بپوشید.

اما چرا پشه ها برخی افراد را بیشتر از دیگران می گزند؟

وقتی با گروهی از افراد هستید، ممکن است متوجه شوید که کم تر از آن بقیه مورد حمله پشه ها قرار گرفته اید.

جالب است بدانید که در بین بیش از 3500 گونه پشه، تنها 200 نوع آن ها خون انسان را می مکند. مطالعات انجام شده بر روی این زیر مجموعه کوچک نشان می دهد که برخی ویژگی های خاص روی میزان گاز گرفتگی توسط این حشرات تاثیر می گذارند.

دی اکسید کربن و گروه های خونی

پشه اغلب با حس بویایی قوی شان می توانند بهترین نقاط بدن که معمولا پا ها و مچ آن ها هستند را برای گاز گرفتن هدف قرار دهند.

محققان در دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن متوجه شدند که بو و ترکیبات شیمیایی مختلف بدن انسان می تواند منجر به نیش بیشتر پشه ها شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نحوه درست کردن شمع تزئینی سیترونلا برای دفع حشرات در منزل

بدن ما به طور طبیعی دو ترکیب ایجاد می کند که می تواند پشه ها را جذب کند ؛ یکی دی اکسید کربن و دیگری اسید لاکتیک. پشه ها بزرگسالان را بیشتر از کودکان گاز می گیرند زیرا دی اکسید کربن بیشتری از خودشان ساطع می کنند.

بعد ها، محققان دریافتند که میکروب و باکتری ها می توانند بوی بدن انسان را تغییر دهند و آن ها را در برابر نیش پشه حساس تر کنند. این پدیده به ویژه در مناطقی که مالاریا و سایر بیماریهای قابل انتقال توسط پشه ها وجود دارد، خطرناک تر است. (منبع1 منبع2)

تحقیق چاپ شده در یک مجله حشره شناسی آمریکایی نشان می دهد که گروه های خونی خاصی برای پشه ها در اولویت هستند . در این مطالعه 300 پشه ردیابی شدند که تایید شد 192 تا از آن ها شخصی را نیش زده اند. 30 درصد از پشه ها افراد با گروه خونی O را گزیده اند.

نتایج بررسی گروه های خونی

گروه خونی تعداد گزیدگی درصد کل گزیدگی ها
A 34 17%
AB 48 25%
B 37 19%
O 59 30%
گزیدگی های ترکیبی 14 7%

با این حال، سطح تولید مثل این حشره، که از روی تعداد تخم گذاشته شده مشخص می شود، در تمام انواع خون یکسان است.

از طرفی مطالعات دیگری نشان داده است که رنگ مشکی و قرمز باعث جذب پشه ها می شود ، در حالی که زرد و سبز آن ها را دور نگه می دارد.

چگونه عنکبوت ها را دفع کنیم؟ 6 روش طبیعی کاملا موثر در منزل

روش درمان نیش پشه

در صورت احساس گزیدگی فورا برای پیشگیری اقدامات لازم را انجام بدهید

اگر حس می کنید پشه ها شما را می گزند ، احتمالا این احساس بیشتر هم خواهد شد. هر چه گزش این حشره بیشتر باشد، خارش بیشتری هم در پی خواهد داشت.

اگر هنوز اقدامات احتیاطی را انجام نداده اید و حس می کنید این مشکل همچنان ادامه دارد، وقت آن است که از دفع کننده های حشرات استفاده کنید یا در خانه بمانید.

در مرحله بعد، محلی گزیدگی را بشویید

ناتالی آگیلار، متخصص زیبایی و پرستار متخصص پوست در لس آنجلس می گوید که محل گزیدگی را با آب گرم و صابون تمیز کنید.

به نظر او هنگامی که یک پشه پوست را می شکافد، بزاقش را وارد خون می کند و بدن فورا در برابر آن واکنش نشان می دهد . این واکنش باعث تولید ماده ای شده که به پاسخ هیستامین معروف است و بیشتر اوقات باعث ایجاد جوش می شود. پس بهتر است اول ناحیه مورد نظر را با آب گرم و صابون بشویید تا بزاق اضافی و باقیمانده از بین برود.

از بین بردن هر گونه حشره نیش دار که قابل مشاهده هستند هم از جمله کار هایی است که باید انجام بدهید.

Experts say there are certain at-home methods you should follow before and after you get a bug bite.در برابر میل به خاراندن مقاومت کنید

با این که ممکن است خاراندن جای گزیدگی وسوسه تان کند، اما سعی کنید از انجام این کار خودداری کنید. دیلان آلستون، متخصص پوست می گوید: “خاراندن می تواند هیستامین بیشتری آزاد کرده و خارش را شدیدتر کند.”

شب ها بیشتر مراقب باشید. معمولا شب ها، یعنی زمانی که فعالیتی نداریم و کسی نیست که ما را از این کار منع کند، بیشتر جای نیش را می خارانیم.

پوست تان را خنک کنید

به توصیه آلستون، قرار دادن کمپرس سرد مثل کیسه یخ یا سبزیجات منجمد ( داخل کیسه ) به مدت دو یا سه دقیقه روی پوست ، می تواند مانع از خارش جای گزیدگی شود.

تانیا الیوت متخصص پزشکی از راه دور و افسر ارشد پزشکی در مراقبت مجازی ، افزود: “این امر به کاهش خارش و تورم کمک می کند زیرا گیرنده های خارش و سرما در یک ” مدار ” مغز هستند. بنابراین اگر احساس سرمای بیشتری می کنید، خارش کم تری خواهید داشت.”

چگونه با مواد در دسترس طبیعی از شر مورچه ها خلاص شویم؟

میر گفت که ژل آلوئه ورایی که در یخچال گذاشتید هم ممکن است نتایج مشابهی داشته باشد . فقط یادتان باشد که مدت زمان قرار دادن کمپرس سرد روی پوست تان را محدود کنید تا قرار گرفتن در معرض سرما به حداقل برسد.

کرم و پماد های بدون نسخه را امتحان کنید …

به دنبال لوسیون هایی باشید که حاوی پراموکائین هستند. میر می گوید: “پراموکائین یک بی حس کننده موضعی خفیف است که اغلب به عنوان یک ماده ضد خارش در بسیاری از مرطوب کننده گنجانده شده است.” به گفته او محصولات حاوی منتول با کاربرد موضعی هم اثر خنک کنندگی دارند.

به نظر ست آر نیوتن ، دانشمند آژانس حفاظت از محیط زیست، شما باید به دنبال کرم هایی باشید که ماده فعالشان، هیدروکورتیزون یا نوعی دیفن هیدرامین است.

از کجا بفهمیم چه حشره ای نیشمان زده است (آمورش تصویری)

هیدروکورتیزون یک استروئید است که پاسخ ایمنی طبیعی بدن شما را در برابر نیش حشرات و در نتیجه خارش و تورم را کاهش می دهد. دیفن هیدرامین (بنادریل) هم یک آنتی هیستامین است که با بند آوردن ماده طبیعی هیستامین ( که باعث واکنش های آلرژیک مثل خارش می شود ) عمل می کند.

می توانید لوسیون کالامین که دارای ماده فعال اکسید روی است را هم امتحان کنید. نیوتن می گوید: “دانشمندان مکانیسم عمل را به طور کامل بررسی نکرده اند، اما یک نظریه این است که روی، مانع از ترشح هیستامین از سلول های شما در واکنش به گزش حشره می شود.” با این وجود ، هرکسی که تا به حال لوسیون کالامین را روی گزش حشره امتحان کرده باشد، تایید می کند که موثر است.”

Washing the affected area can help reduce the insect saliva on the skin.یا کمی الکل روی محل بمالید …

نیکلاس مارتین، حشره شناس متوجه شده است که مالیدن الکل روی محل گزیدگی به مرتفع کردن برخی از خارش ها کمک می کند.

4 روغن طبیعی جهت ساخت یک اسپری خانگی برای دور کردن حشرات

او این طور توضیح می دهد که: “این راه حل ساده پوست را خنک و آرام می کند. تمیز کردن نیش با مالیدن الکل هم به حذف بزاق اضافی حشرات کمک می کند که در نتیجه باعث می شود بدن واکنش کم تری نسبت به نیش نشان بدهد .”

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا