مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

GDP چیست؟ همه نکاتی که باید بدانید (به زبان ساده)

چرب زبان

تولید ناخالص داخلی یا همان GDP از سال 1937 برای اندازه گیری رشد اقتصادی ابداع شد. اما امروزه کارشناسان استدلال می کنند که فرمول ها و محسابات جدیدی برای اندازه گیری رفاه کشور ها و مردم مورد نیاز است.

تولید ناخالص داخلی بر اساس ارزش کل همه کالا ها و خدمات تولید شده در یک کشور محاسبه می شود.

این متغیر معیار استاندارد رشد اقتصادی برای مدت بیش از 70 سال بوده است، اما برخی از کارشناسان می گویند که تولید ناخالص داخلی در حال منسوخ شدن است.

از دست ندهید: مردان از چه نوع ظاهر زنانه خوششان می آید، زنان چطور؟

دلیلش هم این است که این معیار به عنوان یک ناظر کلیدی پیشرفت جهانی، قادر به محاسبه و اندازه گیری سرمایه انسانی، اجتماعی یا طبیعی نیست.

خب پس تولید ناخالص داخلی چه چیزی می تواند در مورد وضعیت کشور ها به ما بگوید و چرا اهمیت دارد؟

تولید ناخالص داخلی چیست؟

صندوق بین المللی پول (IMF) این طور توضیح می دهد که تولید ناخالص داخلی سلامت اقتصاد ملی و جهانی را اندازه گیری می کند.

داده های تولید ناخالص داخلی بر اساس ارزش نهایی کل کالا ها و خدمات تولید شده در یک کشور در یک دوره خاص بررسی و ارائه شده اند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

اندازه تولید ناخالص داخلی، اندازه و نرخ رشد یک اقتصاد را نشان می دهد.

بانک مرکزی انگلستان این طور بیان می کند که سه راه برای محاسبه تولید ناخالص داخلی وجود دارد. شما می توانید ارزش کل کالا ها و خدمات تولید شده یا درآمد همه افراد در یک کشور را محاسبه کنید . روش سوم محاسبه تولید ناخالص داخلی هم این است که ببینید هر فرد چه قدر خرج کرده و دخل داشته است. این هزینه ها شامل مخارج خانوار، سرمایه گذاری ، مخارج دولتی و صادرات خالص می شود. صادرات خالص یعنی ارزش صادرات کشور شما نسبت به سایر کشور ها منهای ارزش کلِ واردات کشورتان.

عوامل موثر در GDP

بر اساس سایت اطلاعات مالی Investopedia، تولید ناخالص داخلی برای اولین بار به عنوان یک مفهوم در طول رکود بزرگ در آمریکا در سال 1937 مطرح شد . سایمون کوزنتس، اقتصاد دان، آن را در قالب گزارشی به کنگره ایالات متحده پیشنهاد کرد. GDP بعد ها به طور گسترده ای به عنوان یک روش استاندارد برای اندازه گیری اقتصاد ملی مورد استفاده قرار گرفت.

چرا تولید ناخالص داخلی اهمیت دارد؟

به گفته Investopedia تولید ناخالص داخلی به سیاست گذاران ، سرمایه گذاران و کسب و کار ها کمک می کند تا با درک میزان سلامت اقتصاد، به درستی تصمیم بگیرند.

می توان از GDP برای مقایسه کشور ها و مناطق مختلف هم استفاده کرد.

صندوق بین ‌المللی پول می‌گوید زمانی که تولید ناخالص داخلی در حال رشد است، کارگران و کسب ‌و کار ها عموما وضعیت بهتری نسبت به زمانی که رشد نمی‌ کند، خواهند داشت و پول بیشتری در دست و بالشان است.

در اصل وقتی تولید ناخالص داخلی در حال کاهش است، اشتغال هم کم می شود.

بی‌بی‌سی هم در این مورد این طور اظهار می کند که تولید ناخالص داخلی به دولت ‌ها کمک می ‌کند تا تصمیم بگیرند که چه قدر می ‌توانند برای خدمات عمومی هزینه کنند و چه قدر باید مالیات را افزایش بدهند.

اگر تولید ناخالص داخلی طی دو فصل متوالی کاهش یابد، نشان می دهد که اقتصاد در رکود است. بی‌بی‌سی همچنین این را هم اضافه می کند که کاهش GDP می ‌تواند به معنای توقف دادن دستمزد ها و از دست دادن بسیاری از مشاغل باشد.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

طبق هشدار صندوق بین ‌المللی پول، انتظار می‌ رود که جنگ اوکراین در سال جاری باعث کاهش قابل توجهی در رشد GDP شود. صندوق بین ‌المللی پول با توجه به داده‌ های تولید ناخالص داخلی واقعی که تأثیر تورم بر کالا ها و خدمات در آن ها در نظر گرفته نمی شود، پیش ‌بینی می ‌کند که رشد جهانی از 6.1 درصد در سال 2021 به 3.6 درصد در سال ‌های 2022 و 2023 کاهش یابد که این عددی قابل توجه خواهد بود و چشمگیر است.

نظر کارشناسان درباره تولید ناخالص داخلی چیست؟

کارشناسان می گویند که تولید ناخالص داخلی به دلایل مختلف ؛ معیاری ناقص در مورد سلامت اقتصادی است.

به طور مثال تولید ناخالص داخلی رشد جمعیت را اندازه گیری نمی کند. بانک انگلستان این طور اظهار می کند که اگر تولید ناخالص داخلی در بریتانیا 2 درصد افزایش می یافت، اما جمعیت 4 درصد رشد می کرد، میانگین درآمد هر نفر در واقع کاهش بسیار زیادی هم داشت.

مردم رد حال عبور از خط عابر پیاده

عواملی هم هستند که تولید ناخالص داخلی را بالا می برند، اما باعث رونق بیشتر کشور نمی شوند.

مثلا هزینه های دولت برای جنگ می تواند تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد. یا قطع کردن درختان جنگل های آمازون و فروش الوار هم ممکن است به عنوان یک افزایش در تولید ناخالص داخلی نشان داده شود اما از آن طرف هزینه زیست محیطی هنگفتی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد و در نظر نگرفت.

یکی دیگر از استدلال هایی که نشان می دهد تولید ناخالص داخلی معیار خوبی نیست، این است که رفاه یک کشور و مردم آن را اندازه گیری نمی کند . رفاه ، برابری و فراگیر بودن معیار های کلیدی توسعه پایدار در سطح جهانی هستند.

زودیاک چیست؟ روش ساده تشخیص زودیاک خودتان

یکی از راه حل های پیشنهادی مجمع جهانی اقتصاد، ایجاد مجموعه ای مشترک و اصلی از معیار ها و شفاف سازی های توصیه شده است که شرکت ها می توانند از آن برای هماهنگ کردن گزارش های گرایش اصلی شان استفاده کنند و با انجام این کار، در جهت رشد پایدار و فراگیر عمل کنند.

 

این کار منجر به ایجاد اتحاد بین مدیران عاملی که از پیشرفت استاندارد های گزارشگری پایداری همگرا حمایت می کنند، شده است. از طرفی هم هیئت استاندارد های بین المللی پایداری (ISSB) در حال حاضر در تلاش هستند تا یک استاندارد گزارشگری پایداری قابل قبول و در سطح جهانی را به وجود بیاورند و به جوامع ارائه دهند که قطعا هم بسیار سودمند و تاثیر گذار خواهد بود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا