شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

چرب زبان

همه ما می‌دانیم که خواندن ذهن افراد مهارتی است که بسیاری از ما و حتی شاید شما، داریم. آیا تاکنون با شخص جدیدی آشنا شده‌اید که احساس متفاوتی نسبت به او داشته‌ باشید؟ در این مواقع یا از چیزی خوشتان نمی‌آید یا واقعا حس خوبی نسبت به آن شخص دارید.

این آگاهی تا حدودی ناشی از درک مستقیم شما نسبت به طرف مقابل است اما از مهارت ذهن‌خوانی‌تان هم نشات می‌گیرد.

داشتن این توانایی که بدانید چطور زبان بدن دیگران را بخوانید نه تنها شما را از خطرات احتمالی نجات می‌دهد، بلکه سرنخهایی درباره اینکه آیا می‌خواهید وقتتان را با او بگذرانید یا نه را هم در اختیارتان قرار می‌دهد.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

حتما بخوانید: چگونه در چت جذاب باشیم و دلبری کنیم؟ 10 ترفند کاربردی

وقتی می‌دانید چطور ذهن افراد را مانند یک کتاب بخوانید، می‌توانید بفهمید که آیا این شخص به درد دوستی با شما می‌خورد یا خیر.

خواندن ذهن دیگران یک استعداد است که می‌توان آن را پرورش داد، بنابراین بیایید به نحوه خواندن ذهن افراد از طریق چشم‌ها و صورت و فهمیدن سایر نشانه‌های غیرکلامی که می‌توانند نشان‌دهنده شخصیت واقعی آنها باشد، بپردازیم.

چرا خواندن ذهن دیگران یک مهارت خوب به حساب می‌آید؟

در هر رابطه‌ای، شناخت کامل فرد قبل از اینکه به او اعتماد کنید، حائز اهمیت است. متاسفانه این امر همیشه اتفاق نمی‌افتد.

برخی از ما ما همان اول اعتماد می‌کنیم که منجر به آسیب و ناامیدی در آینده خواهد شد. اما اگر مهارت خواندن ذهن دیگران را در خودتان پرورش دهید می‌توانید از ناامیدی پیشگیری کنید یا حداقل متوجه نشانه‌های قرمز در مورد یک فرد جدید شوید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

آخرین باری که فکر کردید شخصی خوب و مهربان است و بعدا متوجه شدید غیرقابل اعتماد است و شخصیت مشکوکی دارد (یعنی دروغ می‌گوید، تقلب می‌کند یا از دیگران دزدی می‌کند) کی بود؟

حتما بخوانید: 20 مهارت اجتماعی کاربردی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم؟

افراد همیشه آنطور که در ظاهر نشان می‌دهند نیستند. به همین دلیل فهمیدن اینکه چطور زبان بدن و حرکات صورتشان را بخوانید و پیدا کردن سرنخهای غیرکلامی، خیلی مهم است.

آیا می‌دانستید تنها درصد کمی از روابط انسانی به صورت کلامی است؟ اکثر ارتباطات ما با زبان بدن و حالتهای چهره شکل می‌گیرند.

برای خودآگاهی و محافظت از خود، دانستن اینکه چطور با توجه بیشتر به سیگنالهای غیرکلامی ذهن دیگران را بخوانید، امری ضروری است.

headshot woman in dress how to read people

در این بخش چند دلیل برای اینکه چرا باید مهارت خواندن ذهن دیگران را در خودتان پرورش دهید ذکر شده است:

  • این مهارت می‌تواند شما را نسبت به خطرات قریب‌الوقوع آگاه کند.
  • به شما کمک می‌کند تا دیگران را درک کنید.
  • شما می‌توانید احساس همدلی بیشتری با دیگران داشته باشید.
  • بهتر می‌فهمید که آیا می‌توانید با کسی دوست بمانید یا با فرد جدیدی دوست شوید یا خیر.
  • بهتر می‌توانید تشخیص دهید آیا طرف مقابل قابل اعتماد است یا نه.

برای شمایی که در تلاش هستید تا درک شهودی‌تان از دیگران را بالا ببرید (البته این یک مهارت است و نباید احساس بدی نسبت به آن داشته باشید) یادگیری نحوه خواندن چشمها و زبان بدن و توجه کردن به ده‌ها سرنخ غیرکلامی دیگر که نشان می‌دهد آنها که هستند و چه احساسی نسبت به خودشان دارند، ارزشمند است.

با تمرین و آگاهی می‌توانید به ذهن‌خوان بهتری تبدیل شوید و کیفیت تمام روابطتان را بالا ببرید.

9 نکته برای درک رفتار و ذهنیت‌های دیگران

یادگیری مهارت ذهن‌خوانی قطعا به تمرین نیاز دارد. این چند نکته را هنگام ملاقات با یک شخص جدید و یا در مورد کسی که مدت کوتاهی است او را می‌شناسید امتحان کنید.

1-به قرار اول و دست دادن‌ها دقت کنید

وقتی برای اولین بار کسی را می‌بینید، عموما دستتان را به نشانه دوستی به سمت طرف مقابل دراز می‌کنید. از این به بعد وقتی این موقعیت پیش آمد، دقت کنید ببینید آیا آن شخص دستتان را شل می‌گیرد و یا محکم می‌فشارد.

  • اگر ضعیف بود ممکن است نشان‌‌دهنده این باشد که شخص جدید خجالتی است، اما می‌تواند نشان‌دهنده کمبود اعتماد به نفس یا عزت نفس طرف مقابل هم باشد.
  • اگر محکم دستتان را فشار داد، این شخص از دوست شدن با شما مطمئن و کاملا خوشحال است. همچنین ثبات و خاطرجمعی فرد را می‌رساند.

و به اینکه آیا فرد مقابل از دست دادن با شما خودداری می‌کند یا خیر هم دقت کنید.

اگر چنین باشد، دو معنا می‌تواند داشته باشد. یا این شخص بی‌نهایت خجالتی است و یا آدم درست و قابل اعتمادی نیست. وقتی می‌دانید چطور زبان بدن دیگران را بخوانید قادر خواهید بود تفاوت بین این دو را تشخیص دهید.

دست دادن شما به چه شکل است؟ آیا به این موضوع توجه کرده‌اید؟ اگر بدانید که برای خیلی از افراد همین واکنش ساده می‌تواند واقعا مهم باشد، شگفت‌زده خواهید شد. برای برخی می‌تواند به معنای قطع همکاری تجاری یا صرفنظر از شروع یک رابطه احتمالی باشد.

2- به دست به سینه بودن افراد دقت کنید

آیا کسی که شما با او در حال حرف زدن هستید، دست به سینه ایستاده است؟

با اینکه بسیاری از افراد در این وضعیت احساس راحتی می‌کنند، اما این حالت دو معنا می‌تواند داشته باشد. این شخص دارد نشان می‌دهد که خیلی راحت نیست، یا به خاطر صحبت کردن با شما و یا خود شما.

man looking surprised how to read people

دست به سینه بودن نشانه جبهه‌گیری است. ما در برابر چیزی که نمی‌خواهیم در آن شرکت کنیم (مثل گفتگو یا قرارداد بستن با شخصی که داریم با او صحبت می‌کنیم) جبهه می‌گیریم.

3-به اینکه آیا طرف مقابل در حین گفتگو به جای دیگری نگاه می‌کند یا خیر توجه کنید

آیا کسی که دارید با او حرف می‌زنید، از برقراری ارتباط چشمی با شماخودداری می‌کند؟ این حالت معانی مختلفی دارد. اینکه طرف مقابل به گفتگو با شما یا خودتان علاقه‌ای ندارد، خجالتی است و یا عصبی است.

وقتی کمی بیشتر با آن فرد صحبت می‌کنید، متوجه یکی از این واکنش‌ها خواهید شد.

اگر دیدید که آن شخص به افراد دیگری نگاه می‌کند یا خیره شده، واضح است که علاقه‌ای به گفتگو با شما ندارد.

حتما بخوانید: چگونه ارتباط اجتماعی برقرار کنیم؟ (3 روش داشتن ارتباطات قوی)

اگر شخص به زمین یا اشیا دیگر خیره شود، احتمالا خجالتی یا عصبی است.

دانستن این سرنخ‌ها به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید با این شخص رابطه‌تان را ادامه دهید یا خیر و یا شاید بخواهید زمان مکالمه را کوتاه کنید.

4-حواستان به اینکه آیا شخص مقابل مدام با چیزی بازی می‌کند یا خیر باشد

آیا تا به حال با کسانی که مدام با چیزی ور می‌روند صحبت کرده‌اید؟ آنها دائما با چیزی روی لباسشان (مثلا دکمه یا نخ) ور می‌روند، موهایشان را دور انگشتشان می‌چرخانند و یا با انگشت یا ناخنهایشان بازی می‌کنند. این رفتارها یکی از سرنخ‌های غیرکلامی هستند که کمتر به آنها توجه می‌شود.

headshot man outside at fence how to read people

ممکن است از این رفتارها اینطور برداشت کنید که طرف مقابل به شما یا گفتگو با شما علاقه ای ندارد، اما همیشه اینطور نیست. برخی از افراد به خاطر اضطراب و معذب بودن در جمع با چیزی بازی می‌کنند.

اگر کسی حین صحبت با شما چنین کاری کرد، می‌تواند نشان‌دهنده این هم باشد که از گفتگو یا چیزی که می‌گویید ناراحت است.

حتما بخوانید: آموزش ۲۷ نکته بسیار مهم آداب معاشرت در زندگی اجتماعی +دانلود بهترین کتاب

ممکن است چیزی بگویید که طرف مقابل با شما مخالف باشد اما در مورد اینکه چطور آن را ابراز کند مردد است. بازی کردن با اشیا می‌تواند یک مکانیسم دفاعی برای کسانی باشد که به اندازه کافی در بیان عقایدشان اعتماد به نفس ندارند.

5-به اینکه فرد مقابل به سمت شما مایل است یا خیر توجه کنید

اگر با کسی صحبت می‌کنید که به سمت شما خم می‌شود، دو معنا می‌تواند داشته باشد. این شخص با شما احساس راحتی می‌کند و از گفتگو لذت می‌برد یا فردی خونگرم است و دوست دارد به دیگران نزدیک شود.

این نوع نزدیکی برخی از ما را معذب می‌کند. ما می‌خواهیم حریم شخصی‌مان حفظ شود و وقتی کسی وارد آن می‌شود، احساس ناراحتی می‌کنیم.

آیا وقتی شما یک قدم عقب می‌گذارید، طرف مقابل جلوتر می‌آید؟ البته این نوع افراد خطری ندارند، آنها فقط از معاشرت با شما لذت می‌برند. متاسفانه این فرد متوجه اینکه این رفتارها نوعی سرنخ غیرکلامی برای شما هستند نیست و فضا و حریم شما را محدود می‌کند.

6-به نوع راه رفتن طرف مقابل دقت کنید

آیا شخص موردنظرتان پاهایش را روی زمین می‌کشد و راه می‌رود و سرش را پایین می‌اندازد، یا سر بالا و صاف راه می‌رود؟

دسته اول ممکن است خجالتی باشند، عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی داشته باشند، یا شاید تنها هستند و به یک دوست خوب نیاز دارند.

حتما بخوانید:  آموزش تصویری آداب دست دادن، غذا خوردن و حرف زدن در جمع (مهم!)

اما دسته دوم اعتماد به نفس بیشتری دارند و شجاع و خوشحال هستند. با این وجود حواستان باشد چون گاهی اوقات این اعتماد به نفس می‌تواند به معنای خودنمایی و تکبر باشد.

وقتی شروع به صحبت با این شخص می‌کنید، متوجه تفاوت این دو خواهید شد. وقتی بدانید چطور زبان بدن دیگران را حتی از روی راه رفتنشان بخوانید، می‌توانید تفاوت بین اعتماد به نفس و تکبر را تشخیص دهید.

7-حواستان به وضعیت بدنی فرد باشد

همانند راه رفتن، حالت بدنی هم می‌تواند سرنخهای زیادی درباره اینکه طرف مقابل کیست و چه شخصیتی دارد به شما بدهد.

نکته دست به سینه بودن را یادتان هست؟ خب، حالتهای بدنی دیگری هم وجود دارند که باید به آنها توجه کنید، مثلا بودن دستها در جیب، افتاده یا صاف بودن شانه‌ها، بیرون دادن قفسه سینه و پایین یا بالا بودن سر.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

برای درک بهتر حالت بدن، دو چیز هست که باید به آن دقت کنید: سر بالا و شانه‌های رو به عقب نشان‌دهنده اعتماد به نفس و غرور است (و می‌تواند خوشحالی فرد را برساند) و سر پایین با شانه‌های افتاده عزت نفس یا اعتماد به نفس پایین، استرس و کمرویی را نشان می‌دهد.

اگر حالت دوم را حس کردید، سعی کنید با یک لبخند صمیمانه یا دست گذاشتن روی شانه‌های شخص مقابل، کاری کنید تا احساس راحتی کند.

8-به حالتهای چهره توجه کنید

هر چه زودتر خواندن چشمها را یاد بگیرید، زودتر خواهید فهمید که آیا طرفتان شاد، ناراحت یا ناراضی است یا خیر.

اینکه می‌گویند چشمها پنجره روح هستند، درست است. برقراری ارتباط چشمی با دیگران برای کشف بهتر دنیای درونشان بسیار بااهمیت است.

  • آیا وقتی با کسی در حال صحبت هستید، به شما لبخند می‌زند یا با بی‌میلی به شما نگاه می‌کند؟
  • آیا چشمانش را می‌چرخاند، ابروهایش را بالا می‌دهد یا حتی شاید پوزخند می‌زند؟
  • آیا پیشانی‌اش به خاطر عصبانیت چین می‌خورد یا نگرانی؟

اگر حواستان به حالتهای چهره طرف مقابل باشد به پاسخهای زیادی خواهید رسید. مثلا اینکه شخص واقعا به شما و گفتگو با شما علاقه‌مند است یا کاملا بی‌حوصله است و ذهنش جای دیگری است.

9-حواستان باشد که طرف مقابل همیشه زود سر قرار می‌رسد یا دیر

خوش قول بودن و سر موقع سر قرار حاضر شدن جز سرنخهای زبان بدن نیست، اما یک عنصر حیاتی برای درک نیت، شخصیت و احساسات طرف مقابل است.

وقتی قرار است کسی را در زمان و مکان از پیش تعیین شده ملاقات کنید، آیا سر وقت در آنجا حاضر می‌شود؟ آیا همیشه دیر می‌آید یا حتی کمی زودتر می‌رسد؟

با اینکه ممکن است این نکته در خوندن ذهن دیگران کم‌اهمیت شمرده شود، اما در واقع نشانه خوبی است تا بفهمید طرف مقابل چه شخصیتی دارد.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

اگر همیشه دیر می‌رسد، می‌تواند چند معنی داشته باشد. این شخص در مهارت مدیریت زمان ضعیف است، او کلا بی‌نظم است و یا نمی‌خواهد در محل قرار حاضر شود و تا لحظه آخر از در خارج نمی‌شود.

headshot man with hood how to read people

از سوی دیگر اگر این شخص همیشه زود می‌رسد، وقت‌شناسی به اندازه قرار برایش مهم است. این رفتار درجه‌ای از صداقت و صمیمیت را نشان می‌دهد. همچنین نشان‌دهنده این است که این شخص خالصانه مایل است در قرار حضور داشته باشد.

درک بهتر سرنخهای غیرکلامی

وقتی سرنخهای غیرکلامی را می‌شناسید و می‌دانید چطور زبان بدن دیگران را بخوانید، تعاملات آگاهانه خواهد بود و بهتر می‌فهمید با افرادی که ملاقات می‌کنید در چه مرحله‌ای هستید.

همچنین شخصی را که با او در تعامل هستید را بهتر درک کرده و حتی با او احساس همدردی می‌کنید.

علاوه بر نکات ذکر شده، حتما به انرژی فیزیکی و احساسی دیگران هم توجه کنید.

حتما بخوانید: مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟(جدید ترین تحقیقات)

همه ما انرژی خاص خودمان را داریم و این انرژی هیچوقت دروغ نمی‌گوید. آیا اولین باری که با کسی ملاقات کردید و از او حس و حال خوبی دریافت نکردید را به یاد می‌آورید؟ آیا حس می‌‌کردید که هر چه زودتر دوست دارید از این فرد فاصله بگیرید؟

آگاهی درونی‌تان به شما چیزهای ارزشمندی می‌گوید، بنابراین به درک شهودی‌تان اعتماد کنید چون کمتر ممکن است که اشتباه کند.

اگر احساس می‌کنید چیزی درست نیست، احتمالا همینطور است. اگر حس می‌کنید چیزی در مورد آن شخص مثبت و خوب است، احتمالا هست.

به برداشتها و احساساتتان نسبت به طرف مقابل اعتماد کنید

با اینکه یادگیری نحوه خواندن زبان بدن ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما واقعا اینطور نیست. به تغییر حالتهای چهره، چشمها و حتی تن صدا توجه کنید.

وقتی مهارت ذهن‌خوانی را در خودتان به وجود آوردید، بهتر می‌فهمید باید مراقب چه چیزهایی باشید و از چه کارهایی پرهیز کنید.

همچنین می‌فهمید چه کسی با شما صادق است و چه کسی نه. این دانش می‌تواند از شما در مقابل خطر و آسیب‌های احتمالی محافظت کند.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

بسیاری از افراد پول، شغل و دوستانشان را به خاطر اعتماد به افراد کلاهبردار و نادرست از دست می‌دهند چون نمی‌دانند چطور ذهنشان را بخوانند.

از نکات ذکر شده در این مقاله بهره ببرید اما از احساس درونی‌تان غافل نشوید. خواندن ذهن دیگران و اعتماد به برداشتهای مستقیم مکمل یکدیگرند. خواندن ذهن برخی افراد از دیگران دشوارتر است اما اگر این نکات را تمرین کنید، درک آنها برایتان آسانتر خواهد بود چون بسیاری از سرنخهای غیرکلامی قابل پنهان کردن نیستند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا