مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

کاربرد نیتروژن در زندگی روزمره و پاسخ به 14 سوال رایج کاربران

چرب زبان

نیتروژن نه تنها در صنایع مختلف استفاده می شود، بلکه در زندگی روزمره ما هم تاثیرگذار است. از این گاز در صنایع شیمیایی برای تولید کودهای شیمیایی، نایلون، اسید نیتریک، رنگ دارویی و مواد منفجره استفاده می شود. ما در این مطلب به بررسی کاربردهای نیتروژن در زندگی روزمره می پردازیم.

نیتروژن چه کاربردهایی در زندگی روزمره دارد؟

بیایید با هم نگاهی به کاربردهای گاز نیتروژن در زندگی روزمره بیندازیم:

 • نگهداری مواد غذایی: از گاز نیتروژن برای کمک به حفظ مواد غذایی یا جلوگیری از آسیب اکسیداتیو که منجر به فساد مواد غذایی می شود، استفاده می کنند.
 • صنعت داروسازی
 • ساخت وسایل الکترونیکی
 • تولید فولاد ضد زنگ
 • صنایع غذایی: از گاز نیتروژن برای ایجاد حالت غیر واکنشی هم استفاده می شود.
 • صنعت لامپ های روشنایی
 • سیستم های اطفاء حریق
 • سیستم های پر کردن لاستیک
 • سیستم های سوخت هواپیما
 • تجزیه و تحلیل شیمیایی و صنایع شیمیایی

از طرف دیگر، از نظر جرمی حدود 3 درصد بدن انسان از گاز نیتروژن تشکیل شده است. این گاز بعد از اکسیژن و هیدروژن مهم ترین عنصر در بدن ما محسوب می شود. علاوه بر این، نیتروژن در اسیدهای نوکلئیک (DNA و RNA) بدن ما نیز یافت می شود و در تولید انرژی لازم برای رشد سلولی و خیلی از فرایندهای دیگر بدن نقش حیاتی و مهمی ایفا می کند.

آیا از نیتروژن در خانه ها هم استفاده می کنیم؟

بله. از نیتروژن در غذاها و نوشیدنیهای مختلف هم استفاده می شود. البته غذا و نوشیدنی فقط بخشی از کاربردهای فراوان نیتروژن در زندگی روزمره ماست. در صنایع بسته بندی هم از نیتروژن استفاده می شود.

کاربرد عمده نیتروژن چیست؟

نیتروژن در صنایع شیمیایی اهمیت زیادی دارد و از آن برای ساخت اسید سیتریک، نایلون و مواد منفجره استفاده می کنند. برای تولید این محصولات اول باید نیتروژن با هیدروژن واکنش داده شود تا آمونیاک تولید شود.

نیتروژن چقدر برای ما مفید است؟

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نیتروژن یکی از اجزای بسیار مهم زندگی همه ماست. این گاز مهم در بسیاری از سلولها و فرایندها مثل پروتئین، اسیدهای آمینه و حتی DNA بدن ما حضور دارد. علاوه بر این، برای ساخت کلروفیل در گیاهان به نیتروژن نیاز است تا فرایند فتوسنتز برای تامین مواد غذایی گیاهان انجام شود.

از نیتروژن 100% چه استفاده ای می شود؟

از نیتروژن صد در صد برای فشرده کردن مایعات بدون اضافه کردن کربنات استفاده می کنند.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر زن و مردی در زندگی باید بلد باشند

گیاهان از نیتروژن چه استفاده ای می کنند؟

نیتروژن جزئی از مولکولهای کلروفیل در گیاهان است که به آنها امکان می دهد طی فرایند فتوسنتز که باعث رشد گیاه و عملکرد دانه ها می شود، نور خورشید را جذب کنند. در واقع، نیتروژن نقش حیاتی و مهمی در گیاهان ایفا می کند و باعث می شود انرژی در زمان و مکانی که گیاه به آن نیاز دارد در دسترسش قرار بگیرد.

مشتقات نیتروژن چه چیزهایی هستند؟

هزاران ترکیب آلی وجود دارد که از نیتروژن ساخته شده اند. اکثر واریته های شناخته شده به نوعی جزو مشتقات آمونیاک، هیدروژن سیانید، سیانوژن و نیتروژن یا اسید نیتریک هستند. به عنوان مثال آمینو اسیدها و آمیدها از آمونیاک ساخته شده که آن هم به نوبه خود از ترکیب نیتروژن و هیدروژن ساخته شده است.

ما در زندگی روزمره از چه گازهایی استفاده می کنیم؟

 • اکسیژن (O2): جوشکاری و مصارف پزشکی
 • نیتروژن (N2): اطفاء حریق
 • هلیوم (He): بالون تجهیزات پزشکی
 • آرگون (Ar): جوشکاری
 • دی اکسید کربن (CO2): نوشابه های گازدار
 • استیلن (C2H2): جوشکاری

از نیتروژن در آشپزخانه چه استفاده ای می شود؟

از آنجایی که نیتروژنِ مایع بسیار سرد است، از آن برای منجمد کردن مواد غذایی استفاده می شود تا فوری آنها را منجمد کند.

از نیتروژن مایع در صنعت چه استفاده ای می شود؟

از جمله کاربردهای مفید نیتروژن مایع در صنایع می توان به جوشکاری و استفاده از آن به عنوان خنک کننده ماشین آلات و همینطور نگهداری و آماده سازی مواد غذایی اشاره کرد.

آیا خودروها می توانند با نیتروژن کار کنند؟

در حال حاضر ماشینهایی که با نیتروژن کار می کنند وجود دارند اما به صورت تجاری از آنها استفاده نمی شود. این نوع خودروها با گرم کردن نیتروژن مایع در یک مبدل حرارتی کار می کنند. گرمای مورد نیاز از هوا گرفته می شود و سپس گاز نیتروژن تحت فشار پیستون یا موتور دوّار ماشین را به کار می اندازد.

حتما بخوانید: کاربرد ریاضی در زندگی: 15 فایده مهم در زندگی روزمره

آیا انسان می تواند بدون نیتروژن زندگی کند؟

نیتروژن یکی از اجزای حیات بخش این جهان است و برای بقای همه گیاهان و حیوانات ضروری به حساب می آید. انسان و اکثر گونه های دیگر روی زمین به نیتروژن به صورت دائمی و همیشگی نیاز دارند تا بتوانند زنده بمانند.

انسانها چطور نیتروژن مورد نیازشان را تامین می کنند؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ما چطور نیتروژن لازم و مورد نیازمان را جذب می کنیم؟ انسانها نمی توانند با نفس کشیدن نیتروژن موجود در هوا را جذب کنند و به جای آن با مصرف گیاهان یا حیواناتی که از گیاهان سرشار از نیتروژن تغذیه کرده اند این نیاز به نیتروژن را برآورده می کنند.

آیا ما نیتروژن تنفس می کنیم؟

حدود 78 درصد از هوایی که تنفس می کنیم از نیتروژن تشکیل شده است، بنابراین کاملا واضح است که با هر بار نفس کشیدن مقدار زیادی نیتروژن وارد بدن ما می شود و برای همین خیلیها تصور می کنند نیتروژن کاملا بی خطر است. در حالی که نیتروژن فقط زمانی برای تنفس کردن بی خطر است که با مقدار مناسبی از اکسیژن ترکیب شود.

آیا می شود مخزن نیتروژن خریداری کرد؟

بله. مخازن نیتروژن هم به صورت گاز و هم به صورت مایع و با درصد خلوص و اندازه های مختلفی وجود دارند که می توان آنها را خریداری کرد. به کسانی که از گاز نیتروژن در حجم زیاد استفاده می کنند توصیه می شود که از سیستم های خط لوله استفاده کنند که به صرفه تر است.

نیتروژن چه کاربردهای دیگری دارد؟

از نیتروژن در ساخت آمونیاک برای تولید اسید نیتریک استفاده می شود که این اسید نیتریک به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد. نمک های اسید نیتریک نیز شامل ترکیبات مهمی مثل نیترات پتاسیم، نیترات آمونیوم و اسید نیتریک هستند. از نیتروژن مایع هم برای سرد کردن و انجماد مواد غذایی استفاده می شود.

15 نمونه از کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره

آیا می توانیم نیتروژن مایع بخریم؟

بله. از نیتروژن مایع گاهی اوقات برای انجام آزمایشهای علمی ساخت بستنی یا نگهداری مواد غذایی استفاده می شود. فروشگاههای لوازم آزمایشگاهی، برخی فروشگاههای مواد غذایی و سایتهای آنلاین نیتروژن مایع می فروشند که می توانید از آنها خریداری کنید.

آیا از نیتروژن در ساخت آمونیاک هم استفاده می شود؟

بله. اولین کاربرد صنعتی نیتروژن تولید آمونیاک است. فرایندی که در آن از نیتروژن برای تولید آمونیاک استفاده می شود هابر (Haber) نام دارد که طی آن نیتروژن و هیدروژن با هم ترکیب می شوند تا آمونیاک (NH3) تولید شود. بعد از آمونیاک برای تولید کودهای اسید نیتریک و مواد منفجره استفاده می شود.

چه حقایق جالبی درباره نیتروژن وجود دارد؟

چند حقیقت جالب درباره نیتروژن:

 • نیتروژن بی بو و بی رنگ غیر سمی است.
 • نیتروژن قابل اشتعال نیست.
 • گاز نیتروژن بعد از رسیدن به دمای اتاق، نسبت به هوا کمی سبکتر می شود.
 • نیتروژن اولین بار در 15 آوریل 1883 توسط فیزیکدانان لهستانی به نام زگمونت وروبلوسکی (Zygmunt Wróblewski) و کارول اولسوزسکیدر (Karol Olszewski) به مایع تبدیل شد.
 • 75 درصد از هوایی که تنفس می کنیم از نیتروژن تشکیل شده است.

از نیتروژن در کشاورزی چه استفاده ای می شود؟

همانطور که قبلا هم گفتیم، نیتروژن یکی از اجزای مهم و ضروری برای ادامه حیات است چون عنصر کلیدی کلروفیل یعنی همان ترکیبی است که گیاهان به وسیله آن، آب و دی اکسید کربن را با استفاده از انرژی نور خورشید به قند تبدیل می کنند و در واقع فتوسنتر می کنند. علاوه بر این، نیتروژن جزء اصلی اسیدهای آمینه بلوک های سازنده پروتئین ها هم محسوب می شود. گیاهان بدون وجود پروتئین پژمرده می شوند و میمیرند.

نیتروژن چه تاثیری روی خاک دارد؟

وجود نیتروژن برای رشد گیاه (ساختار)، پردازش غذای گیاهی (متابولیسم) و ساخت کلروفیل بسیار مهم است. گیاهان بدون نیتروژن کافی نمی توانند رشد کنند یا غذای کافی تولید کنند. ولی در عین حال، نیتروژن بیش از اندازه در خاک هم به همان اندازه کمبود نیتروژن خطرناک و مضر است.

گیاهان چگونه از نیتروژن استفاده می کنند؟

نیتروژن ماده ای مغذی است که معمولا بیشترین واکنش عملکردی را در گیاهان زراعی ایجاد می کند و باعث رشد سریع و سبز شدن گیاه می شود. ریشه های گیاهان نیتروژن را به صورت یون های نیترات (NO3–) و آمونیوم (NH4+) جذب می کنند.

نمونه واقعی چرخه نیتروژن چیست؟

پرورش حبوبات توسط کارشناسان کشاورزی نمونه ای واقعی از چرخه نیتروژن به حساب می آید. حبوبات می توانند نیتروژن را به نیترات و نیتریت تبدیل کنند. استفاده از نیترات توسط باکتری های درون خاک. میکروب های درون خاک و آب که آمونیاک را به نیتریت تبدیل می کنند. این باکتری ها که آمونیاک را به نیتریت تبدیل می کنند نیتروزوموناس (Nitrosomonas) نام دارند.

15 مورد از کاربردهای جالب وازلین در زندگی روزمره

کدام گیاهان نیتروژن به خاک می افزایند؟

حبوباتی مثل نخودفرنگی، بادام زمینی، لوبیا، شبدر و یونجه بهترین گیاهان برای افزودن نیتروژن به خاک هستند. طبق گفته ویکی پدیا، حبوبات گیاهانی هستند که «در ساختارشان باکتری های ترمیم نیتروژن همزیگری به نام گرهک های ریشه» دارند. (نوع خاص این باکتری ها ریزوبیا (Rhizobia) نام دارد).

چه منابع سرشاری از نیتروژن برای گیاهان وجود دارد؟

غنی ترین منابع ارگانیک نیتروژن کودهای متشکل از اجزاء تجزیه شده حیوانات (خوراک خون، گرد پر، گرد چرم) و خوراک دانه (خوراک سویا، کنجاله تخم پنبه).

چه خوراکی هایی نیتروژن مایع دارند؟

اقلامی نظیر غلات، بستنی، پفک پنیری و همچنین نوشیدنی های الکلی و غیرالکلی حاوی نیتروژن مایع هستند. چند روش ایمن برای استفاده نیتروژن مایع در صنعت غذایی وجود دارد.

کاربردهای نیتروژن مایع

نیتروژن مایع کاربردهای فراوانی دارد که در اصل به دلیل دمای پایین و واکنش پذیری پایین آن است. نمونه هایی از کاربردهای رایج نیتروژن مایع عبارتند از:

 • منجمد کردن و حمل و نقل محصولات غذایی
 • سرماداری نمونه های زیستی مثل اسپرم، تخمک و نمونه های ژنتیکی حیوانات
 • استفاده به عنوان سردکننده برای ابررساناها، پمپ خلاء و دیگر مواد و تجهیزات
 • استفاده در سرمادرمانی برای رفع اختلالات پوستی
 • حفاظت پوششی مواد در برابر اکسیژن
 • انجماد سریع آب یا لوله برای کار با آن در زمانی که دریچه ای برای بستن آب در دسترس نباشد
 • منبع گاز نیتروژن به شدت خشک
 • علامت گذاری دام
 • آماده سازی غذاشناسی مولکولی غذاها و نوشیدنی های غیرمعمول
 • سرد کردن مواد برای ماشین کاری یا شکستگی آسانتر
 • پروژه های علمی از جمله ساخت بستنی نیتروژن مایع، ایجاد مه نیتروژنی و گل های انجماد سریع و در ادامه مشاهده خرد شدن آنها در اثر برخورد با سطح سخت.

10 کاربرد شگفت انگیز خمیر دندان در زندگی روزمره که باید بدانید

آزمایش های جالب با نیتروژن مایع

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا