مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

آموزش تصویری آداب دست دادن، غذا خوردن و حرف زدن در جمع (مهم!)

چرب زبان

حتما می دانید که آداب دست دادن، غذا خوردن و حرف زدن در جمع در هر فرهنگی ممکن است متفاوت باشد. اما بسیاری از اصول هستند که تقریبا در 90 درصد فرهنگ ها مشابه اند. ما در این مطلب اصول مشابه که چه درایران یا هر کشوری یکسان می باشد را به شما یاد می دهیم. به این نکته مهم دقت کنید که هر وضعیتی آداب متفاوتی می طلبد، مثلا آداب ایمیل زدن، آداب رفتار کاری، آداب رفتار دوستانه، آداب گفتار بیزینسی و … اما در اینجا ما وضعیت هایی که همه با آنها درگیرند را آموزش می دهیم.

بخش اول: آداب صحیح دست دادن

تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی شخصی را برای اولین بار ملاقات می کنید چه رفتاری باید از خود نشان دهید؟ آیا باید شما اول دستتان را به سوی او دراز کنید یا باید منتظر باشید طرف مقابلتان اول پیشقدم شود؟ این ها سوالات مشترکی هستند که که اکثر افراد در ذهن شان دارند.

روش مناسب و صحیح دست دادن، اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که ایجاد یک حس اولیه ی خوب در بسیاری از موقعیت های اجتماعی و شغلی، ضروری است. ترکیبی از زمان بندی مناسب و تکنیک صحیح، شما را در چشم کسی که با او دست می دهید، بالا می برد.

دست دادن با یک شخص، به شما این فرصت را می دهد تا حس صمیمیت و دوستانه خود را به او منتقل سازید فرقی ندارد او همسایه شما باشد یا شما در حال آغاز شغل جدید تان باشید. پیش از اینکه با افراد غریبه دست دهید، قبل از آن، روش صحیح دست دادن را با خانواده و دوستانتان تمرین کنید. به یاد داشته باشید که بیشتر افراد در ابتدا شما را از نحوه دست دادنتان قضاوت می کنند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که دست دادن شما، اعتماد به نفس و شخصیت خوشایندی از شما به او نشان دهد. موقعیت هایی که باید دست دهید:

 • معرفی اولیه
 • مصاحبه شغلی
 • دیدن کسی که مدت زیادی است که او را ندیده اید
 • احوال پرسی با میهمانان زمانی که شما میزبان هستید
 • احوال پرسی با میزبان زمانی که شما میهمان هستید
 • هنگام خداحافظی با دوستان یا همکارانتان
 • هنگام دیدار با اعضای خانواده تان
 • هنگامی که شخص مقابل دستش را به منظور دست دادن، به سمت شما دراز می کند

باید بدانید که در چه زمانی شما باید آغازگر باشید. هنگامی که شخص مقابل از شما بزرگتر است یا از لحاظ منصب در مقام بالاتر از شما قرار دارد، شما باید پیشقدم شوید. به عنوان مثال، هنگامی که به مصاحبه شغلی می روید، مصاحبه کننده باید آغازگر باشد اما هنگامی که با پدرتان دیدار می کنید، شما باید اول دستتان را دراز کنید.

اگر اشتباهی، شما اول دستتان را دراز کردید، دست خود را عقب نکشید چون این بی ادبی محسوب می شود و ممکن است ناخوشایند باشد. بعد از آن لبخند بزنید، به معرفی خود ادامه دهید و عذرخواهی نکنید.

بایستید و ارتباط چشمی برقرار کنید

word image 379

اگر نشسته بودید، قبل از اینکه دستتان را دراز کنید، از جایتان برخیزید. این نشان دهنده ی احترام است. تماس چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید تا نشان دهید که از بودن در جایی که هستید، خوشحال هستید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

آرامش داشته باشید تا از بروز این احساس که شما برای رفتن عجله دارید، جلوگیری کنید. اگر در حال راه رفتن هستید، توقف کنید.

قبل و در حین دست دادن، احوال پرسی کنید. اگر کف دستتان مرطوب است، دست دادن را به تعویق بیندازید. احوال پرسی شما باید اینگونه باشد؛ مثلا، از دیدار با شما خوشحال هستم.

حتما بخوانید:

به منظور به خاطر سپردن نام فرد دیگر، ممکن است بخواهید در طی صحبتتان چند بار آن را تکرار کنید: یک بار در حین دست دادن اولیه، کمی بعد و دوباره در هنگامیکه قصد خداحافظی دارید. این باعث ایجاد یک تاثیر بسیار قوی و مثبت خواهد شد، زیرا افراد دوست دارند بدانند شما به اندازه کافی علاقه مند هستید تا نام آن ها را به یاد بیاورید.

دست دادن شما باید محکم باشد

word image 380

شما نباید سست دست بدهید چون این، ضعف شما را به طرف مقابل نشان می دهد. با این حال، این به آن معنا نیست که شما باید دست فرد دیگر را له کنید. محکم دست بدهید اما نه اینکه فشار زیادی به دست او وارد کنید.

دست دادن، باید حدودا ۲ تا ۵ ثانیه طول بکشد

word image 381

اغلب افراد دست دادن کوتاه تر را ترجیح می دهند. مراقب این موضوع باشید به خصوص اگر طرف مقابلتان در موقعیت برتر شغلی یا اجتماعی نسبت به شما، قرار دارد. اگر فرد دیگر بیش از پنج ثانیه دست خود را بر روی دست شما نگه دارد، مودبانه دست خود را بردارید. تماس چشمی و یک حالت خوشایند را حفظ کنید تا یک تعامل مثبت را حفظ کنید.

مراقب باشید کدام دستتان را برای دست دادن دراز می کنید

اکثر مردم از دست راستشان استفاده می کنند مگر اینکه دلیلی برای استفاده از دست چپ داشته باشند. در حالت عادی، دست سمت چپ شما باید قابل مشاهده باشد. دست چپتان نباید توی جیبتان باشد، چون این حالت تدافعی به نظر می رسد. در بیشتر موقعیت های شغلی، نباید از دست چپ خود برای لمس بازوی فرد دیگر استفاده کنید یا دست او را بگیرید. با این حال، در یک محیط خصوصی و دوستانه، این کار ایرادی ندارد.

در هنگام دست دادن، دستتان را به بالا و پایین حرکت دهید

word image 382

دست فرد مقابل را به طرفین حرکت ندهید. بیشتر از سه مرتبه دست او را بالا پایین نبرید چون ممکن است حس ناخوشایندی به او دست دهد و احساس ناراحتی کند.

بخش دوم: آداب غذا خوردن

در هر سنی، صرف نظر از جایگاه شما در زندگی، رفتار شما سر میز غذاخوری به دو دلیل ضروری است. دلیل اول این است که دیگران سر میز، احساس راحتی کنند. چند بار برایتان پیش امده است که مجبور بوده اید رفتار غلط کسی را هنگام غذا خوردنش تحمل کنید یا سرفه میکند یا به یکباره تکه های غذا رو درون دهانش مشاهده کرده اید؟ آیا اینگونه رفتارهای دیگران برای ما خوشایند است؟

دومین دلیل این است که خجالت زده نشویم. باید این را بدانم که لیوان من در سمت راست من است و لیوان سمت چپ برای شخص کناری من است. با یادگیری این آداب باید این را بدانم که تا میزبان نگفته است:” بفرمایید، نوش جان” شروع به غذا خوردن نکنم.

همه ی ما سر میز شام باید احساس راحتی کنیم حال می خواهد سر میز غذا شخصیت های مهم دولت نشسته باشد با انواع غذاهای سلطنتی یا می خواهد میز شام برای پارتی جشن تولد باشد، ما باید یاد بگیرم سر میز غذاخوری اعتماد به نفس داشته باشیم و باید بدانیم چگونه رفتار کنیم.

در آمریکا اکثر میمانی های به صرف شام غیر رسمی هستند؛ اما غیر رسمی بودن به این معنا نیست که هنگامی که غذا در دهانمان است شروع به صحبت کنیم یا همانند یک پسر بچه ۵ ساله لباس بپوشیم و نباید با شلوارک و تیشرت و کفش کتانی به مهمانی برویم.

پاسخ به دعوت میزبان

در صورتی که به میهمانی دعوت شدید، اگر برایتان مسافرت فوری یا شرایط اضطراری پیش آمد، ظرف ۲۴ ساعت پس از دعوت، به میزبان خود اطلاع دهید.

اگر به غذای خاصی آلرژی دارید پس از اینکه دعوت میزبان را پذیرفتید، او را از شرایط آگاه کنید. چون درخواست تغییر غذا بعد از نشستن شما سر میز غذا، بی ادبی است.

اگر دعوت میزبان را رد کردید اما بعد از آن شرایط رفتن به میهمانی را داشتید، این درست نیست که به میزبان بگویید هنوز هم دعوت او سرجایش است یا خیر.

اگر برایتان وضعیت اورژانسی خانوادگی یا شخصی پیش آمد یا برای کاری به بیرون از شهر فراخوانده شدید، سعی خودتان را بکنید که در مهمانی که به ان دعوت شده بودید، شرکت کنید اما اگر وضعیتتان خیلی اورژانسی بود حتما به میزبان خود اطلاع دهید تا او نگران سلامتی و امنیت شما نباشد.

هدیه دادن

برای میزبان هدیه ای بخرید مانند گل یا شیرینی یا یک چیز خاص دیگر. در ایران اگر اولین بار است به خانه دوست یا … میروید حتما بایستی با دست پر بروید. یا اگر دوستی خانه تازه ای خریده یا بچه دار شده و  … .

سبک لباس پوشیدن خود را بشناسید

word image 383
چه کسی شما را به شام دعوت کرده است؟ و کجا؟ در ایالات متحده، میهمانان معمولا به خانه میزبان دعوت می شوند. در شرق آسیا، به ویژه ژاپن و چین و تایوان، دعوت کردن میهمانان در رستوران ها انجام می شود.

با دانستن مکان میهمانی، شما نیز ایده خوبی در مورد این که چه لباسی بپوشید، دارید؛ مثلا برای بهار شلوار جین بپوشید اما در تابستان شلوار جین بسیار گرم است می توانید از لباس های نخی استفاده کنید و در فصل پاییز، از کراوات استفاده نکنید.

آیا شریک زندگی تان هم به میهمانی دعوت شده است؟ آیا بچه هایتان هم دعوت شده اند؟ همیشه با خود فکر نکنید که باید بچه هایتان را بدون دعوت با خود همراه کنید. اگر قصد رفتن به میهمانی را دارید می توانید از یک پرستار کودک کمک بگیرید.

از اینکه از میزبان بپرسید چه کسی دیگر به این میهمانی دعوت است، خودداری کنید چون این بی ادبی است. اگر از طریق ایمیل یا خدنات اینترنتی مانند فیس بوک یا اویتا دعوت شده اید می توانید از آنجا لیست میهمان را نگاه کنید. آنگاه متوجه خواهید شد که این یک میهمانی دوستانه است یا یک جلسه شغلی.

تلفن همراه

هنگام سرو غذا، سعی کنید تلفن همراهتان را خاموش کنید و تمرکزتان روی گفتگو هایتان باشد. در غیر اینصورت، این می تواند به این معنی باشد که به تلفن همراه خود نسبت به اطرافیانتان، بیشتر علاقه مند هستید. اگر منتظر تماس مهمی هستید و ننی توانید تلفن همراه خود را خاموش کنید، پس ان را روی حالت سایلنت (بیصدا) قرار دهید.

اصول صحیح غذا خوردن

 • هرگونه محدودیت یا آلرژی غذایی را به میزبان اطلاع دهید
 • روی اطرافیانتان تمرکز کنید
 • با دهان بسته غذا بخورید
 • از میزبان تشکر کنید
 • عکس گرفتن از میهمانی و میز غذا و پست کردن عکس در رسانه های اجتماعی بدون اجازه میزبان و اشخاصی که در عکس حضور دارند، کار درستی نیست.

شام غیر رسمی بدون کارت مکان

انتظار نداشته باشید غذای کامل بخورید. در مهمانی های غیر رسمی، زیتون، آجیل، تکه های کوچک پنیر، گوشت و انواع فینگر فود ممکن است سرو شوند که باید با دست خورده شوند بنابراین مطمئن شوید که حتما دستمال سفره بردارید و هرگز انگشتان خود را لیس نزنید.

اگر روی میز چنگال بود حتما از چنگال استفاده کنید حتی برای غذاهای فینگر فود چون در فرهنگ غرب، افراد حتی با کسانی که نمیشناسند و حتی آنها را قبلا ندیده اند، دست می دهند و چه کسی دوست دارد با یک دست آغشته به عصاره زیتون یا چربی خوک یا نمک، دست دهد؟

 • از زیاد صحبت کردن بپرهیزید و به شخص مقابل هم فرصت مساوی برای صحبت کردن بدهید.
 • قبل از ترک میهمانی، حتما از میزبان خود تشکر کنید.

شام غیر رسمی همراه با کارت مکان: کارت مکان به میهمان می گوید که در چه مکانی و روی چه میزی باید بنشیند.

بدون کارت مکان: در اینصورت، یا میزبان به شما می گوید که کجا بنشینید یا خودتان تشخیص می دهید کجا برای نشستن مناسب تر است.

چه زمانی باید شروع به غذا خوردن کنیم

word image 384

در شام غیر رسمی، ما زمانی باید شروع به غذا خوردن کنیم که میزبان چنگال خود را بردارد مگر اینکه او به میهمانان گفته باشد بدون حضور او غذا را میل نمایند. میزبان هزینه و زمان قابل توجهی را برای شما، صرف آماده سازی غذا کرده است. پس به آداب او سر میزغذا خوری احترام بگذارید.

دستمال سفره

دستمال سفره برای پاک کردن غذا از روی دهان است. بعد از اینکه سر میز نشستید دستمال سفره را در کنار خود قرار دهید مگر آن که از پیش بند استفاده کنید. برای استفاده از دستمال سفره، آن را دور انگشت خود بپیچید بعد استفاده کنید.

اگر غذای خود را تا آخر نخوردید دستمال سفره را چکار کنید

 • اگر به هر دلیلی مجبور شدید میز غذا را قبل از خالی شدن بشقاب ترک کنید، دستمال سفره را یا روی صندلی بگذارید یا کنار بشقاب غذا خوری.
 • بعد از اتمام غذا، دستمال سفره را روی میز قرار دهید نه بالای بشقاب.
 • بعد از اینکه از جایتان بلند شدید، مطمئن شوید که صندلی را به حالت اولیه خود برگردانده اید.
 • از سمت چپ بخورید از سمت راست بنوشید
 • به این معنی است که روی میز غذا خوری بشقاب در سمت چپ شما و لیوان نوشیدنی در سمت راست شما قرار میگیرد.

چوب غذاخوری: اگر در رستوران هستید و غذای شما همراه با چوب غذا خوری سرو شد، آنگاه اگه واقعا تجربه و مهارتی در استفاده از آن نداشتید می توانید درخواست قاشق و چنگال بکنید.

آداب غذا خوردن برای بچه ها

واضح است که مثلا یک کودک سه ساله چیزی از آداب غذا خوردن نمی داند، این وظیفه شما، والدین است که به انها آداب صحیح را یاد بدهید چون در غیر اینصورت رفتار های اشتباه قابل قبول نیستند.

نحوه انتقال و سرو غذا

برای سرو غذا، آن را از سمت چپ به سمت راست انتقال دهید. هرگز برای دسترسی به غذا یا دسریا سالاد و چیزهای دیگر، روی میز غذا خم نشوید. اگر میهمانی، درخواست نمک یا فلفل کرد، هر دوی آنها را با هم به او بدهید.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

چگونه به اندازه مناسب غذا بردارید

 • یک مقدار کمی از غذا را در بشقابتان بریزید از ان بچشید اگر طعم آن را دوست داشتید بعد از اتمام ان، می توانید دوباره مقداری دیگر از ان میل نمائید و در نظر داشته باشید شما تنها شخصی نیستید که پشت میز غذا خوری هستید.
 • قبل از اضافه کردن چاشنی و ادویه به غذا، ان را مزه مزه کنید. اگر این کار انجام ندهید ممکن است غذای شما بیش از حد تند و یا شور شود.
 • همیشه به این نکته توجه داشته باشید که به اندازه دهانتان لقمه بگیرید.
 • در غذاهای گوشتی، برای تکه کردن آنها به طور همزمان از چاقو و چنگال استفاده کنید. چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست بگیرید.

وقتی در پاریس بودم، یک زن بسیار شیک را دیدم که یک ساندویچ را با کارد و چنگال می خورد. وقتی خوردن ساندویچ را تمام کرد با دوست صمیمی اش از آنجا بیرون رفت و دیگر احتیاجی به شستن دست ها نداشت. بعد از آن تجربه، یاد گرفتم که همه چیز را با کارد و چنگال بخورم.

روش مناسب نان خوردن

اگر در کشوری هستید که نان را با کره می خورید، تکه ای از کره را بردارید و با استفاده از کارد آن را روی نان بمالید. در غیر اینصورت، در کشورهایی مانند فرانسه نان به تکه های کوچک تقسیم می شود و با سسی که میزبان آن را درست کرده خورده می شود.

بدون صدا غذا بخورید

 • غذا خوردن با صدا، در فرهنگ غرب بسیار نا مودبانه است.
 • سر میز، از خلال دندان استفاده نکن.
 • اگر سرفه کردید، قبل از اینکه دیر شود با دستمال جلوی دهان و بینی تان را بگیرید.

با آرنج خود چیکار کنیم؟ بستگی دارد

هنگام غذا خوردن، آرنج تان را روی میز نگذارید و با این کار از کثیف شدن احتمالی لباستان هم جلوگیری می کنید. بعد از اتمام غذا برای صحبت کردن می توانید مچ دست یا آرنج تان را روی میز بگذارید.

زمانی که غذا خوردن به پایان رسید

بعد از اتمام غذا، بشقاب را به سمت دیگر هل ندهید اگر در رستوران بودید منتطر شوید تا گارسون آنها را بردارید و اگر در خانه ی شخص بودید به او بگویید که اگر به کمک نیاز دارد همراه او بشقاب ها را از روی میز بردارید و میز را تمییز کنید.

ترک کردن میهمانی

بهتر است زمانی که دیگران میهمانی را ترک می کنند شما هم اینکار را بکنید. شخصا از میزبان تشکر کنید. درنگ نکنید زمانی که میزبان شروع به شستن ظرف ها می کند وقت ان است که بروید.

حتما بخوانید: مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟(جدید ترین تحقیقات)

بخش سوم: آداب صحبت کردن

نحوه صحبت کردن در جمع به موارد بسیار زیادی بستگی دارد. اینکه شما در جلسه رسمی هستید یا یک مهمانی خانوادگی و … این موضوع بیشتر به گذشت زمان و تجربه نیاز دارد ولی ما چندین روز جستجو کرده ایم و نتیجه آن را در چند نکته زیر خلاصه می کنیم:

تون و سرعت صحبت کردن

 • اگر در جمع خانوادگی غیر رسمی صحبت می کنید نباید خیلی جدی حرف بزنید. اینجا تون صدای شما متوسط و سرعت صحبت کردن شما که همراه با شوخی نیز می باشد می تواند زیاد یا کم شود.
 • در مهمانی های رسمی اگر افراد بزرگتر زیادی در مهمانی وجود دارند سعی کنید موقع صحبت کردن لحن مودبانه، تون صدای متوسط رو به پایین و سرعت حرف زدن کاملا شمرده باشد تا همه متوجه شوند.
 • افراد بالای 45 سال، سرعت ذهن کمتری دارند، باید با این افراد شمرده و با سرعت پایین حرف بزنید. همچنین تون صدای خود را متوسط نگه دارید.
 • در مورد افراد میانسال سرعت متوسط حرف زدن و لحن بلند صدا بسیار موثرتر خواهد بود.
 • در افراد کمتر از 28 سال سرعت بالا در حرف زدن و صدای متوسط رو به پایین

کی صحبت کنیم؟

این موضوع هم به عوامل بسیاری بستگی دارد. در مهمانی های غیر رسمی هر زمانی که تشخیص می دهید می توانید حرف بزنید

در مهمانی های رسمی اگر جزو اعضای کم سن و سال تر هستید بهتر است تنها در دو حالت شروع کننده باشید: یا وقتی که از شما بخواهند حرف بزنید، یا اینکه وقتی سکوت بر مهمانی حاکم می شود، می توانید یک موضوع روز که در تلگرام، روزنامه و … دیده اید را پیش بکشید. فقط دقت کنید این کار را با لبخند شروع کنید.

نکات مهم پیرامون صحبت در جمع

 • هیچ موقع از بدبختی ها و شکست هایتان در جمع های غیر خودمانی (یا حتی خودمانی) صحبت نکنید. در عوض از خوشی و خنده ها بگویید. به هزاران دلیل روانشناسی.
 • هنگام صحبت کردن تون صدای تان را بالا و پایین کنید و یا سرعت صحبت را در مواردی که نیاز است بسیار پایین بیاورید تا از یکنواختی بیرون بیاید.
 • به همان اندازه ای که حرف می زنید باید اجازه دهید دیگران هم صحبت کنند.
 • در جاهای رسمی قبل از حرف زدن کمی فکر کنید.
 • موقعی که دیگران صحبت می کنند سرتان را گهگاهی تکان دهید ولی میان صحبت های آنها نپرید.
 • موقعی که صحبت می کنید به همه جمع نگاه کنید ولی خیره نشوید.
 • نام افراد را به خاطر بسپارید و اگر افراد از شما بزرگتر هستند بهتر است از عبارات محترمانه در ابتدای نام آنها استفاده کنید یا حتی بهتر است فامیلی آنها را صدا کنید.
 • وقتی از شما سوالی پرسیده می شود، مثلا می گویند از کار و بار چه خبر؟ جواب کوتاه ندهید، به جایش در حد 2-3 دقیقه راجب این موضوع حرف بزنید در غیر این صورت افراد دیگر هم مجبورند خود را جمع و جور کنند و خیلی خلاصه حرف بزنند.
 • اگر در باره موضوعی مخالف هستید، آن را بیان کنید. هیچ اشکالی ندارد و اجازه دهید جلسه گرم شود.

حتما ویدیوی زیر را تماشا کنید:

حتما بخوانید: آموزش 27 نکته بسیار مهم آداب معاشرت در زندگی اجتماعی +دانلود بهترین کتاب

شما هم هر تجربه، نظر یا سوالی راجب آداب صحبت کردن در جمع، دست دادن، غذا خوردن و … دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام خداقوت.جای خوشحالی ست که به اصول ارتباط پرداخته بشه ؛موارد ریزی که رعایتشون باعث اعتماد به نفس و تاثیر مثبت در نظر دیگران میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا