مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

6 روش بهبود کیفیت هوای داخل خانه (و مزایای این کار)

چرب زبان

فضای داخل خانه: من خیلی راحت می توانم بخشی از بودجه خانه را برای خرید یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت بالا اختصاص دهم. منتها در طول مدتی که در حال جستجو برای یک مورد خوب بودم، چندین استراتژی ارزان قیمت برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه اجرا کردم. در این جا لیستی از کارهایی که من انجام داده ام، به علاوه تحقیق در مورد اثر بخشی آن ها بیان شده است.

23000 تنفس. این یک تخمین از تعداد تنفس انجام شده در طول روز است.

متاسفانه طبق اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست، هوای داخل خانه یا محل کار شما 2 تا 5 برابر (و حتی گاهی تا 100 برابر) بیش تر از هوای بیرون آلوده خواهد بود.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

اگر یک برنامه زمانبندی کامل داشته باشید و با مواد غذایی سالم و مغذی پخت و پز می کنید و قدم های دیگری برای سلامتی بر می دارید، ممکن است از تلاش برای پرداختن به هوای پاک، بیش از اندازه احساس ناراحتی کنید. ممکن است از این شگفت ‌زده شوید که تغییرات صورت گرفته، میزان کمی تفاوت ایجاد می کنند و آیا واقعا ارزش این همه تلاش را دارند. پاسخ؟ بله.

حتما بخوانید: 36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

تلاش من برای اختصاص بخشی از پس انداز خانواده برای تهیه یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت بالا مدت کوتاهی طول کشید، بنابراین در حالی که منتظر بودم، چندین استراتژی ارزان قیمت برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه بررسی و اجرا کردم. در این مقاله لیستی از کارهایی که من انجام داده ام به علاوه تحقیق در مورد اثر بخشی آن ها به اشتراک می گذارم.

اما ابتدا، در حال حاضر چه چیزی در هوا وجود دارد؟

متداول ترین آلاینده ها عبارتند از:

  • ذرات مقاوم در برابر گرما، که بسیار سمی هستند (خصوصا برای کودکان)
  • ترکیبات آلی فرار (VOC) مانند فرمالدئید و بنزن
  • اسپورهای قارچ، گرد و غبار، گرده، شوره حیوانات خانگی
  • باکتری ها و ویروس ها

اگر می خواهید اطلاعات عمقی در این زمینه پیدا کنید، مطالعه این مقاله در مورد انتخاب بهترین دستگاه تصفیه هوا نقطه خوبی برای شروع است. در این جا شش روش بودجه بندی درست برای سالم تر کردن محیط داخلی خانه وجود دارد (به علاوه روشی که بیش تر برای آن سرمایه گذاری می شود).

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

پنجره باز

1- پنجره ها را باز کنید تا هوای خانه عوض شود

خانه های “دارای نشتی” – یا خانه هایی که هوای داخل خانه را با هوای بیرون از طریق منافذ اطراف پنجره ها، درها و غیره تبادل می کنند – برای راندمان انرژی بد هستند اما برای کیفیت هوا خوب هستند.

براساس کمیسیون ایمنی محصول مصرف کننده، خانه ای که به خوبی آب بندی شده و درزگیری شده باشد “ممکن است دارای آلاینده های بالاتری نسبت به سایر خانه ها باشد.”

“اگر میزان هوای ورودی به داخل خانه بسیار کم باشد، حجم آلاینده ها می تواند به سطحی برسد که برای سلامتی و آسایش مشکلاتی ایجاد کند. مگر این که این خانه ها دارای وسایل مکانیکی مخصوص جهت تهویه مطبوع باشند، در غیر این صورت خانه هایی که به منظور به حداقل رساندن میزان هوای ورودی از فضای بیرون به داخل و بالعکس طراحی و ساخته شده اند، ممکن است از آلاینده های بالاتری نسبت به سایر خانه ها برخوردار باشند. با این حال برخی از شرایط آب و هوایی می تواند میزان هوای پاک و تمیز بیرون از خانه را به میزان چشم گیری کاهش دهد، و حتی آلاینده ها می توانند در خانه هایی که دارای نشتی و روزنه کافی هستند، تولید شوند. (CPSC)”

حتما بخوانید: 22 استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن، مراقبت های شخصی و درمان

خوشبختانه براساس گفته EPA یا سازمان حفاظت محیط زیست، یک راه ارزان برای بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان از طریق تهویه طبیعی وجود دارد – با خاموش کردن A / C و باز کردن پنجره ها در حد امکان. (EPA) می گوید روشن کردن فن ها و کمک به گردش هوای داخلی و بیرونی نیز می تواند مفید باشد.

در این جا چند نکته وجود دارد که باید با این رویکرد به خاطر بسپارید: اگر به گرده حساس هستید بهتر است صبر کنید تا میزان گرده ها کم شود و اگر در منطقه ای با رطوبت بالا زندگی می کنید، بعد از بستن پنجره ها از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید.

2- تعویض محصولات مشکل دار

محصولات تمیز کننده، خوشبو کننده هوا و غیره – محصولات تمیز کننده معمولی یک عامل بسیار مهم در آلودگی محیط هستند، به طوری که یکی از اولین قدم‌ ها در بهبود کیفیت هوا، تعویض محصولات تمیز کننده به انواع غیر سمی آن است. به جای خوشبو کننده های مصنوعی هوا، از روغن های ضروری به شکل اسپری و یا در قابلمه های در حال جوشیدن استفاده کنید و به جای شمع های پارافینی، از شمع موم زنبورعسل خانگی (یا خریداری شده از فروشگاه) استفاده کنید.

هنگام خرید مبلمان – سعی کنید انواعی را انتخاب کنید که با مواد شیمیایی مقاوم در برابر حرارت اسپری نشده باشند.

هنگام تغییر دکوراسیون یا تعمیرات – گزینه های ایمن تری مانند رنگ VOC کم و نئوپانی را انتخاب کنید که تا حد امکان به آن فرمالدئید اوره اضافه نشده است. تجربه من می گوید که این موارد همیشه در واقعیت امکان پذیر نیست – وقتی چند سال پیش به کمک همسرم یک ساختمان کوچک در خانه درست کردیم، به بسیاری از مصالح ساختمانی سبز و ایمن دسترسی نداشتیم، بنابراین سعی کردیم پس از اتمام ساخت از یک فیلتر هوا بسیار خوب برای جذب VOC استفاده کنیم.

نکته مهم در مورد بازسازی و تعمیرات: اگر خانه شما قبل از سال 1978 ساخته شده است، قبل از شروع کار، حتما وجود سرب را بررسی کنید.

3- از گیاهان تصفیه کننده هوا استفاده کنید

یک مطالعه انجام شده توسط ناسا نشان داد که گیاهان علاوه بر جذب CO2 و آزاد کردن اکسیژن، با از بین بردن آلاینده های آلی مانند ترکیبات آلی فرار (VOC)، که با سرطان و بسیاری از موارد بهداشتی دیگر مرتبط هستند، کمک می کنند و کیفیت هوای داخل بدن را نیز بهبود می بخشند. (Wolverton و همکاران)

بهترین گیاهان برای تصفیه هوای داخلی ساختمان را می توانید در سایت Wellness Mama مشاهده کنید.

4- تصفیه هوای مارک Homebiotic

این به معنای واقعی کلمه یک پروبیوتیک برای خانه شما است. درست مانند دستگاه گوارش، میکروب های مفید و پاتوژن ها در محیط اطراف ما رقابت می کنند. هر اسپری Homebiotic حاوی میلیاردها باکتری مفید است که نشان داده شده است مانع از رشد قارچ و برخی دیگر از باکتری ها می شود. برای ایجاد تعادل در حیط می توان از آن در سراسر خانه استفاده کرد.

تصفیه هوای مارک Homebiotic

5- از پادری استفاده کنید

براساس گزارش EPA، ردیابی خاک آلوده به سرب در داخل خانه، منشاء همه گرد و غبار حاوی سرب درون خانه ها است. در آوردن کفش در جلوی در باعث کاهش 60 درصدی گرد و غبار حاوی سرب در طی یک دوره 5 ماهه می شود، اما استفاده از یک پادری و سپس خارج کردن کفش در جلوی در باعث کاهش 98.5 درصدی گرد و غبار حاوی سرب در محیط داخلی خانه می شود.

هم چنین استفاده از پادری ممکن است به کاهش میزان سموم دفع آفات و سایر آلودگی های داخل منزل کمک کند.

کارهای دیگری که می توانید انجام دهید

از جارو با فیلتر HEPA استفاده کنید – فرش ها می توانند مانند یک اسفنج عمل کنند و موجب جذب قارچ، گرد و غبار (از جمله گرد و غبار حاوی سرب) و مواد شیمیایی شوند. آن ها معمولا VOC را نیز منتشر می کنند. حذف آن ها اغلب مهم است، اما به گفته John Roberts مهندس محیط زیست، جارو برقی در قبال تمیز کردن، گرد و غبار زیادی تولید می کند و باعث می شود به مرور زمان فرش ها به مخزنی منزجر کننده از مواد سمی تبدیل شوند.”

استفاده از جارو با فیلتر HEPA كه به طور خاص برای تركیب این آلاینده ها طراحی شده است، می تواند كمك كند.

حتما بخوانید: 3 دستورالعمل ساده خانگی برای شستشوی سبزیجات (اسپری یا خیس کردن)

آزمایش رادون – رادون یک گاز رادیواکتیو بی رنگ و بی بو است که با از بین رفتن اورانیوم در خاک تولید می شود. این امر در محیط بیرون یک نگرانی به حساب نمی آید زیرا با هوای تازه رقیق می شود، اما غلظت آن وقتی وارد خانه ها شود، می تواند افزایش پیدا کند. از آن جا که معمولا فشار هوا در محیط داخل خانه کمی پایین تر از فشار بیرون است، در صورت وجود رادون در اطراف، گاز می تواند از طریق درزهای موجود در پی ساختمان یا دیوارها وارد خانه شود.

خوشبختانه، اگر مسئله رادون دیده شود، با بهبود تهویه می توان مشکل را برطرف کرد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا