مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

4 روش تمیز کردن کفپوش چوبی (و 5 ترفند مراقبتی)

چرب زبان

اگر کف خانه ی شما از کفپوش چوبی ساخته شده است، مهم است که از روش های تمیز کردن آن اطلاع داشته باشید. اگرچه کفپوش های چوبی تقریباً برای هر اتاق و خانه ای بادوام هستند اما همچنان به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند بخصوص اگر بخواهید برای مدت طولانی ماندگاری داشته باشند.

چند روش برای تمیز کردن کفپوش چوبی وجود دارد که در این مطلب به بهترین آنها اشاره شده است. در این مطلب یاد می گیرید که به سادگی و با روش های طبیعی، کفپوش های چوبی خانه تان را برق بیندازید. اما قبل از آن بهتر است با انواع کفپوش های چوبی آشنا شوید.

انواع کفپوش های چوبی

 • کفپوش های چوبی جدید: اکثر کفپوش های چوبی جدید از روکش پلی اورتان هستند. این کفپوش ها برای محافظت از سطح، رنگ شده اند. مراقبت از کفپوش های جدید آسان است و در برابر لکه ها و آب مقاوم هستند.

هرگز از روغن یا موم روی این کفپوش ها استفاده نکنید زیرا بسیار لغزنده می شوند و در زمان راه رفتن خطرناک خواهند شد.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

 • کفپوش های چوبی قدیمی: برخی از خانه های قدیمی دارای کفپوش های چوبی قدیمی هستند که روکش نرم و روغنی دارند و می توان با کمک روغن یا موم از آنها مراقبت کرد.
 • لاک پارکت چوبی: کفپوش هایی که روکش لاکی دارند، به اندازه کفپوش های حاوی روکش پلی اورتان در برابر رطوبت و سایش مقاوم نیستند. این بدان معناست که از این کفپوش ها باید مانند کفپوش روغنی مراقبت شود.

روش های تمیز کردن هفتگی کفپوش چوبی

اگر می خواهید کفپوش های چوبی همیشه تمیز باشند و طول عمر بالایی داشته باشند، باید آنها را هر هفته تمیز کنید. برای اینکار به شیوه ی زیر عمل کنید:

1- هر روز کفپوش را جاروبرقی بکشید تا اثری از گرد و غبار، خاک یا موی حیوانات خانگی روی آن وجود نداشته باشید. اگر نگران خراشیده شدن کفپوش هستید، از سر نرم و غبارگیر جاروبرقی استفاده کنید.

2- برای تمیز کردن این کفپوش ها ابتدا یک تی (از جنس پارچه نانو) یا چوب گردگیری و یک سطل پر از آب گرم و تمیز فراهم کنید. با توجه به نوع پارکت خود از مایع مخصوص نظافت پارکت بعنوان مایع شستشو استفاده کنید (اگر این مایع را در اختیار ندارید می توانید به سادگی از یک شوینده ی ملایم استفاده کنید اما ابتدا شوینده را روی قسمت کوچکی از کفپوش امتحان کنید تا از مناسب بودن آن مطمئن شوید).

3- تی را به آب و ماده ی شوینده آغشته کنید و آب آن را بگیرید بطوریکه فقط مرطوب شود و روی کفپوش به عقب و جلو (در جهت رگه ها) بکشید. برای تمیز کردن تمام کف خانه این روش را بکار بگیرید فقط توجه داشته باشید که تی را خیس نکنید تا کفپوش در عرض چند دقیقه خشک شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4- در صورت چکیده شدن آب، محل را با یک دستمال میکروفایبر پاک کنید تا آسیبی به کفپوش وارد نشود.

word image 18

روش تمیز کردن کفپوش پارکت (و مراقبت از آن)

روش تمیز کردن عمقی و اساسی کفپوش چوبی

برخی آلودگی ها مانند ذرات گرد و خاک، چربی، روغن و مواد زائد به طور طبیعی روی کفپوش چوبی تجمع پیدا می کنند بنابراین بهتر است سالی دو بار آن را بصورت عمقی و اساسی تمیز کنید تا ماندگاری و جذابیت کفپوش، به مرور زمان حفظ شود.

1- برای انجام اینکار ابتدا با توجه به نوع کفپوش، یک شوینده ی مناسب خریداری کنید و طبق دستورالعمل از آن استفاده کنید.

2- یک تی نانو یا گردگیر را درون سطل آب و شوینده فرو ببرید و آب آن را بگیرید بطوریکه فقط مرطوب باشد و خیس نباشد. تی را با احتیاط روی کفپوش بکشید بطوریکه هیچ قطره ی آبی روی آن باقی نماند چون آب، کفپوش چوبی را خراب می کند.

3- پنجره ها را باز کنید تا کفپوش در معرض هوا خشک شود. اگر هوا خیلی سرد است، سیستم گرمایش مرکزی را روشن کنید تا روند خشک شدن سریعتر انجام شود.

روش پاک کردن لکه ها از روی کفپوش با پایه روغنی

برای پاک کردن لکه ها از روی کفپوش هایی که با پایه ی روغنی پرداخت شده اند، از مواد زیر استفاده کنید:

 • جوش شیرین: 1 گرم جوش شیرین را روی یک اسفنج مرطوب قرار دهید و روی لکه ی مورد نظر بکشید.
 • مایع شستشو: برای پاک کردن لکه های روغنی، محل مورد نظر را با یک پارچه نرم و یک قطره مایع شستشو مالش دهید تا چربی پاک شود. سپس با آب گرم و تمیز بشویید و این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود.
 • اسکاج ظرفشویی: برای لکه های سرسخت و تیره می توانید به آرامی یک اسکاج نرم را روی لکه بکشید و سپس با استفاده از یک پارچه ی نرم آغشته شده به روغن کفپوش یا پارکت، پاک کنید. برای جلوگیری از ایجاد لکه از یک روغن همرنگ کفپوش استفاده کنید.
 • سرکه سفید: اگر لکه همچنان از بین نرفته است، 1 قاشق غذاخوری سرکه بردارید و اجازه دهید حدود یک ساعت روی چوب خیس بخورد. در نهایت آن را با یک پارچه ی مرطوب آغشته شده به روغن کفپوش، پاک کنید.
 • روغن جلای پارکت: با استفاده از یک سیم ظرفشویی نرم و روغن پارکت، می توانید تمام لکه ها را از روی کفپوش پاک کنید.

word image 19

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

روش های مراقبت از کفپوش چوبی

بهترین راه برای ماندگای کفپوش های چوبی، مراقبت از آن است. شما می توانید اینکار را به روش های زیر انجام دهید:

 • گرد و غبار و کثیفی ها را بطور منظم تمیز کنید: گرد و غبار و خاک دو مورد از مضرترین آلودگی ها برای کفپوش چوبی هستند بنابراین نباید برای مدت طولانی روی آن باقی بمانند. پارچه های میکروفیبر چند بار مصرف، گرد و غبار، کثیفی و آلودگی ها را به خود جذب می کنند و کفپوش را برای مدت طولانی سالم نگه می دارند. علاوه بر پارچه ی میکروفیبر، می توانید از جاروبرقی یا تی گردگیر هم استفاده کنید.
 • لکه ها را بلافاصله پاک کنید: لکه های ایجاد شده روی کفپوش چوبی را به محض دیده شدن پاک کنید تا اثری از آنها بجای نماند.
 • هرگز کفپوش چوبی را از آب اشباع نکنید: توجه داشته باشید که آب دشمن چوب است زیرا چوب بسیار متخلخل است بنابراین وقتی مقدار زیادی رطوبت به آن نفوذ می کند، تغییر رنگ می دهد یا به مرور زمان خراب می شود. بنابراین پس از مرطوب کردن کفپوش چوبی برای نظافت، آن را با پارچه ی میکروفیبر سریعا خشک کنید.
 • از بخار شوی استفاده نکنید: متاسفانه حتی بهترین بخارشوهای موجود در بازار هم برای کفپوش های چوبی مناسب نیستند. بخار شوی با ایجاد بخار و آب زیاد، می تواند به کفپوش چوبی آسیب برساند.
 • از شوینده های خشن استفاده نکنید: پرهیز از مصرف هرگونه مواد شیمیایی و پاک کننده های خشن برای ماندگاری کفپوش های چوبی حیاتی است. به عنوان مثال برخی از پاک کننده ها می توانند روی کفپوش تجمع پیدا کنند و یک مانده چسبناک از خود برجای بگذارد که باعث می شود رد پا یا کثیفی ها بیشتر دیده شوند. بنابراین همیشه از شوینده های ملایم یا شوینده های مخصوص کفپوش های چوبی استفاده کنید.
 • ابتدا سرکه را در یک مکان کوچک و نامشخص کفپوش امتحان کنید: بسیاری از افراد از سرکه برای تمیز کردن کفپوش های چوبی استفاده می کنند اما جالب است بدانید که برخی از پاک کننده های کاملاً طبیعی می توانند برای بعضی از کفپوش های چوبی بسیار اسیدی باشند، واکنش منفی نشان دهند و باعث کدر شدن یا آسیب دیدن کفپوش شوند. بنابراین قبل از استفاده از سرکه، حتما آن را روی یک قسمت کوچک و نامشخص از کفپوش امتحان کنید.
 • از زیر پایه های مبلی استفاده کنید: استفاده از زیر پایه های مبلی برای جلوگیری از سایش، خراش و آسیب دیدن کفپوش های چوبی، بسیار مهم است. به این ترتیب پایه های تیز مبلمان، آسیبی به کفپوش چوبی شما وارد نمی کنند.
 • جلوی درب های ورودی خانه از پادری استفاده کنید: استفاده از پادری و دم فرشی، برای افزایش طول عمر و ماندگاری پارکت بسیار مهم است زیرا مانع ورود آب یا کثیفی ها به خانه می شوند و از آسیب رساندن به کفپوش جلوگیری می کنند. قرار دادن پادری در خارج و داخل درب ورودی خانه بسیار عالی است.
 • روی کفپوش های چوبی تا جای ممکن فرش پهن کنید: یکی از ساده ترین و شیک ترین روش ها برای محافظت از کفپوش چوبی استفاده از فرش است. فرش ها مانند ضربه گیرهایی عمل می کنند و مانع آسیب رسیدن و خراشیده شدن کفپوش چوبی می شوند. همچنین موجب جذب گرد و غبار و خاک ها می شوند و کفپوش را سالم نگه می دارند. فقط توجه داشته باشید که قسمت زیرین فرش، از مواد ساینده و خشنی که ممکن است به کفپوش آسیب برساند، ساخته نشده باشد.
 • از کفپوش چوبی در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت کنید: با استفاده از پرده یا فرش، از تماس طولانی مدت نور خورشید با کفپوش چوبی محافظت کنید. چوب به نور خورشید حساس است و هرچه بیشتر در معرض نور قرار بگیرد، تیره تر می شود. به این ترتیب قسمت هایی از کفپوش که دائما در معرض آفتاب است، نسبت به قسمت هایی که با استفاده از فرش یا پرده از نور محافظت شده اند، تیره تر خواهند شد. بنابراین اگر می خواهید رنگ کفپوش شما یکدست و زیبا بماند، از پرده یا فرش استفاده کنید.

حرف آخر…

کثیفی ها و آلودگی های تمیز نشده روی کفپوش های چوبی، باعث کدر و کهنه شدن آن ها می شوند. بنابراین بهترین راه مراقبت از کفپوش های چوبی، نظافت منظم آنها (هر هفته یا هر دو هفته یکبار) است. برای اینکار می توانید از جاروبرقی (با سری نرم)، پارچه های میکروفایبر و تی های غبارگیر استفاده کنید. توجه داشته باشید که تنها از مواد شوینده ی مخصوص کفپوش چوبی یا شوینده های ملایم استفاده کنید تا احتمال آسیب دیدن کفپوش به حداقل برسد.

روش تمیز کردن کاغذ دیواری (اصولی بدون صدمه زدن)

نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که برای تمیز کردن کفپوش های چوبی، تا حد ممکن از سرکه استفاده نکنید. کاربرد سرکه و آب برای تمیز کردن کفپوش، اشتباه معمولی ست که بسیاری از افراد به آن مرتکب می شوند. سازندگان کفپوش های چوبی معمولا توصیه می کنند که اینکار را نکنید زیرا سرکه اسیدی است و می تواند به سطح کفپوش آسیب برساند. آنها توصیه می کنند که ابتدا جاروبرقی بکشید و پس از آن فقط از یک تی مرطوب (نه خیس) استفاده کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا