مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

روش نگهداری قارچ در یخچال (و 7 نکته کاربردی)

چرب زبان

قارچ ها خوراکی ها کوچک و خوشمزه ای هستند و به بیشتر وعده های غذایی طعم و مزه فوق العاده ای اضافه می کنند، مخصوصا وقتی با گوشت ترکیب می شوند . بیشتر اوقات برای یک دستور غذایی به بیشتر از چند عدد قارچ نیاز پیدا نخواهید کرد و به ندرت پیش می آید که تمام یک بسته قارچی که خریده اید را مصرف کنید.

در این صورت آیا باید قارچ ها را در یخچال نگهداری کنید؟ آیا می توانید آن ها را یک شب بیرون از یخچال نگه داشت؟ اگر کمی لزج و لیز شوند، اشکالی دارد؟ آیا قارچ سفید با قهوه ای متفاوت است؟ همه این ها و موارد دیگر را در این مقاله بررسی خواهیم کرد!

آیا باید قارچ را در یخچال نگهداری کرد؟

بله، شما باید قارچ های تازه را در یخچال یا مکانی خشک که دمایش بیشتر از 5 درجه سانتیگراد نباشد، نگهداری کنید. قارچ ها حتی پس از چیدن و بسته بندی هم کمی رشد می کنند، پس اگر دیدید پوست شان کمی کرکی یا ریش ریش شده، نگران نشوید.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

هنگام نگهداری قارچ در یخچال، حتما آن ها را از بسته بندی اصلی شان خارج و به هر اندازه که نیاز دارید در کیسه های کاغذی بریزید. به این ترتیب قارچ ها فضای تنفس دارند و رطوبت اضافی تولید نمی کنند . رطوبت عمر مفید قارچ های چیده شده را کوتاه می کند.

نگهداری قارچ

قارچ ها قبل از قرار دادن در کیسه های کاغذی نشویید! حتی اگر آن ها را با دستمال نیمه مرطوب هم پاک کنید، رطوبت شان بیشتر می شود. قارچ ها مخصوصا از نوع صدفی خیلی شبیه اسفنج ها هستند. اگر کمی خاک روی آن ها وجود دارد، بگذارید باشد. فقط آن ها را هنگام مصرف بشویید.

ماندگاری قارچ های تازه در یخچال چقدر است؟

قارچ های تازه تا 7 روز پس از خرید در یخچال سالم می مانند. بیشتر اوقات ، اگر به بسته بندی نگاه کنید می بینید تاریخ برداشت نزدیک به تاریخی است که آن ها را می خرید. اما اگر حدود 10 روز از زمان برداشت گذشته بود، قارچ ها نرم و کم کم خراب می شوند.

همیشه یادتان باشد که بسته بندی پلاستیکی را با یک کیسه کاغذی عوض کنید. در غیر این صورت رطوبت سریع تر از حالت عادی آن ها را خراب می کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

آیا قارچ ها در یخچال خراب می شوند؟

بله، امکان خراب شدن قارچ ها در یخچال وجود دارد. اگر وقتی آن ها را از یخچال بیرون می آورید دقت کنید، می بینید که کمی شل تر و پوست شان لیزتر شده است. اگر ساقه را جدا کنید و به قسمت داخلی آن نگاه کنید، متوجه خواهید شد که متخلخل و تیره تر شده است. حتی ممکن است بوی شان بیشتر از حد معمول باشد. این قارچ ها را دور بریزید.

عمر قارچ های تازه در دمای اتاق چقدر است؟

در دمای اتاق (تقریبا 21 درجه سانتی گراد) قارچ ها حدود 3 روز دوام می آورند. البته اگر بگذارید آن ها در بسته بندی اولیه شان بمانند و عرق کنند، زودتر خراب می شوند.

اگر قارچ تازه خریده اید و فراموش کرده اید که آن را در یخچال بگذارید، زیاد نگران آن ها نباشید. فقط آن ها را در کیسه های کاغذی بریزید و در یخچال بگذارید.

28 ترفند کاربردی نگهداری مواد غذایی (تازه ماندن و ماندگاری بیشتر)

آیا خوردن قارچ های لزج کار درستی است؟

قارچ های لزج و لیز در آستانه خرابی هستند. این ماده فقط یک لعاب است که به راحتی با آب گرم شسته می شود و مشکلی ایجاد نمی کند. اما باید این نوع قارچ ها را سریع تر مصرف کنید، زیرا زود خراب می شوند.

اما اگر قارچ هایتان خیلی لزج هستند و بوی بدی هم می دهند، بهتر است آن ها را دور بریزید زیرا شما کپک هایی که روی آن ها ایجاد می شود را نمی توانید ببینید!

نگهداری قارچ های کنسرو شده خیلی راحت تر است

اگر نگهداری از قارچ ها برای تان دشوار است، بهتر است از قارچ های کنسروی استفاده کنید. این ها قبلا پخته شده اند و در آب نمک سبک نگهداری می شوند.

این قارچ های فرآوری شده در قوطی های حلبی یا در شیشه ها عرضه می شود. آن ها را می توان در انبار، دمای اتاق یا حتی در یخچال هم نگهداری کرد. تاریخ انقضاء شان را بررسی کنید، معمولا حداقل یک سال مهلت استفاده برای شان در نظر گرفته شده است. اگر آن ها را در یخچال نگهدارید، می توانید مدت طولانی تری مصرف شان کنید.

کنسرو قارچ

توصیه می کنیم آن ها را داخل یک شیشه بریزید زیرا به راحتی می توانید محتویات داخل کنسرو را مشاهده و در صورت کدر بودن آب یا قارچ، از وضعیت شان مطلع شوید. آن ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا در غیر این صورت ممکن است سریعا خراب شوند.

از نظر مزه قارچ های کنسرو شده به خوبی قارچ های تازه نیستند. اما اگر در سبک آشپزی شما تازه بودن سبزیجات خیلی اهمیتی ندارد یا می خواهید غذای تان سریع تر آماده شود، نوع کنسروی گزینه مناسبی است.

نکاتی در مورد انتخاب قارچ باکیفیت

هر زمان که از بازار قارچ می خرید ، بهترین، تازه ترین و خوش قیافه ترین آن ها را انتخاب می کنید. البته چند نکته دیگر هم هست که باید در نظر داشته باشید ( این نکات برای هر نوع قارچی صادق است ):

1-قارچ ها را از نظر سفتی بررسی کنید

اولین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که قارچ ها چقدر سفت هستند. البته آن ها هیچ وقت به سفتی یک سیب سفت نخواهند بود اما اگر با انگشت فشارشان دهید نباید فرو رفتی در آن ها به وجود بیاید یعنی باید سفت تر از یک آووکادو و یا یک موز (البته نه خیلی رسیده) باشند.

اگر قارچی نرم بود هم ایرادی ندارد اما به دلیل که احتمالا مدت طولانی تری در فروشگاه مانده، زودتر خراب می شود.

بهترین ترفندهای نحوه نگهداری میوه/ سبزیجات برای ماندگاری و تازگی

همیشه بسته بندی را از نظر پارگی و شکستگی بررسی کنید، زیرا قارچ های قرار گرفته در این ظروف با این که فعلا ظاهر خوبی دارند، اما خیلی زود نرم و نهایتا خراب می شوند. اگر به صورت اتفاقی یکی از این بسته ها به پستتان خورد، سعی کنید همان روزهای ابتدایی یا در عرض 24 ساعت قارچ هایش را مصرف کنید.

2-تاریخ برداشت را چک کنید

تاریخ برداشت قارچ ها نباید از تاریخی که آن ها را می خرید، فاصله زیادی داشته باشد. مثلا اگر در 2 شهریور خرید می کنید تاریخ برداشت احتمالا 28 یا 27 مرداد است. اما اگر زودتر و در تاریخی مثل 22 مرداد است، این یک بسته قارچ 12 روزه است و نباید آن را بخرید .

بهترین قارچ ها تازه ترین ها هستند، پس همیشه قبل از آوردن هر کدام از آن ها به خانه، تاریخ برداشت شان را بررسی کنید. خیلی بعید است قارچ های برداشت شده در همان روز را بخرید زیرا برداشت، تمیز کردن، بسته بندی، حمل و چیدن قارچ ها در قفسه ها همیشه حداقل یک روز زمان می برد. بنابراین تازه ترین آن ها روز قبل از خرید شما برداشت شده اند.

3-داشتن کمی ترک یا کرک روی پوسته قارچ ایرادی ندارد

اگر تاریخ برداشت خیلی نزدیک است و بسته بندی مشکلی ندارد اما روی پوسته قارچ کمی ترک یا کرک مشاهده می کنید، نگران نباشید. قارچ یک موجود زنده است. حتی پس از برداشت هم رشد می کند و کمی بزرگ می شود.

پس وجود آن کرک های سفید به این علت است که قارچ سعی داشته بزرگ تر شود. به عبارت دیگر اگر قارچ را در کمی خاک، مواد مغذی و نور مناسب قرار بدهید، بیشتر رشد می کند. بنابراین نگران نباشید، طعم یا بافت آن تغییر نمی کند.

4-قارچ های سفید ، قهوه ای و دکمه ای در اصل یک نوع قارچ هستند

این بحث همیشه در مورد قارچ دکمه ای، کرمینی، دکمه ای سفید، دکمه ای قهوه ای، پورتوبلو وجود دارد. خوب، نکته اینجاست که آنها یک قارچ هستند، فقط از دو گونه و مراحل زندگی متفاوتی برخوردارند.

پس، قارچ های دکمه ای سفید و قهوه ای یکسان هستند. فقط یکی سفید می شود و دیگری کلاه کقهوه ای دارد. هر دو وقتی هنوز نابالغ و نرسیده هستند، قارچ دکمه ای هستند . کرمینی ها به عنوان قهوه ای کِرِمی و سفید ها هم به عنوان قارچ خوراکی شناخته می شوند.

منظور از قارچ نارس آن هایی هستند که کوچک اند، قسمت بالایی شان هنوز گرد است و غشای نازک زیر کلاهک از ساقه جدا نشده است. وقتی قارچ ها بزرگ تر می شوند ( می رسند )، قسمت بالای آن صاف می شود و غشای زیرین به این دلیل که لبه ها پهن و صاف می شوند ، جدا می گردد. فرقی هم ندارد قارچ پورتوبلو، سفید یا قهوه ای باشد.

روش تشخیص قارچ سمی از خوراکی (آموزش تصویری شکل قارچ سمی)

تفاوت اصلی در این است که پورتوبلو بزرگ تر عطر عمیق تر و گوشتی تری از قارچ دکمه ای کوچکتر دارد. به غیر از این بقیه ویژگی ها یکسان هستند.

هر دوی آن ها باید در محیطی سرد نگهداری شوند ، پس همیشه یادتان باشد که آن ها را در یخچال بگذارید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام بذر قارچ خریدم میخام دیرتر استفاده کنم میشه روند استفادشو عقب انداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا