سایر هنرهای مهم

21 نکته بسیارمهم درباره بازی بیلیارد (آموزش تصویری)

چرب زبان

در این پست یک آموزش مقدماتی از نحوه شروع بازی بیلیارد (8) یا همان ایت eight و ضربه زدن را در قالب 21 نکته مهم برای شما به اشتراک می گذاریم.

هرچند ضربه مربوط به پخش کردن توپها، تنها یک‌بار در هر بازی وجود داشته باشد، اما بریک شات یا همان ضربه مربوط به شکستن توپها (پخش کردن توپها) یکی از مهم‌ترین ضربه‌ها در هر مسابقه است و این تنها به داشتن تجهیزات مناسب وابسته نیست،بلکه قرار گیری صحیح توپ سفید برای زدن ضربه به شما کمک زیادی می‌کند. انجام درست یک برک شات ، می‌تواند تفاوت بین برنده و بازنده را مشخص کند. بنابراین دانستن چگونگی به حداکثر رساندن فرصت‌های خود از طریق نحوه پخش کردن توپها با اولین ضربه ضروری است. در طول سالها ما از بسیاری از متخصصان مانند تورستن هومن، جانی آرچر و ژانین لی خواسته ایم فهرستی از بهترین نکات، ترفندها و اسراری که آن‌ها فکر می‌کنند، کلیدی برای انجام بهترین ضربه پخش کردن توپها میباشد را در غالب فهرستی از بهترین نکات، ترفندها و اسرار آن در اختیار ما قرار دهند.

1- دقت را فدای قدرت ضربه نکنید

این دو جنبه کاملاً مرتبط هستند. قانون شماره یک در شکستن توپها ضربه به سر توپ میباشد و توپی که تقریباً همیشه به‌طور کامل ضربه به آن امکان پذیر میباشد. ضربه محکم و دقیق، حرکت تمام توپها را تخت تأثیر قرار میدهد.

 


بیلیارد

توی این پک فوق العاده، بیلیارد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی 3 هفته استاد بیلیارد شو، بی رقیب باش و همه رو انگشت به دهان هنرت کن!


 

جانی آرچر می‌گوید: “این همانند ضربه زدن به توپ گلف است. “مثلاً اگر لازم باشد که دقیقاً به مرکز توپ گلف ضربه زده شود لازم است با سرعت 105 مایل در ساعت ضربه بزنید ، اما به توپی که به مرکز آن ضربه زده نمی‌شود لازم است با سرعت 120 مایل در ساعت در ضربه زده شود!. در روی میز نیز، اگر توپ را در محل مركزی ضربه زدن قرار دهید، شما لازم نیست ضربه سخت و پیچیده‌ای را برای انجام فرایند ضربه زدن انجام دهید.

فرانک میگوید:”اگر شما به دنبال قدرت ضربه زیاد در شکستن خود هستید، شما باید یک چوب 750 گرمی Elite Heavy  یا یک چوب 700 گرمی Stealth Bomber را امتحان کنید و فقط از ضربه ناگهانی معمولی استفاده کنید تا ضربه‌ای سنگین را برای شما انجام دهد! ”

این مطلب مهم را از دست ندهید: چطور مثل یک حرفه ای اسنوکر بازی کنیم؟ (آموزش تصویری)

2- انعطاف پذیر باشید

در نهایت، تنها یک شکست خوب (ضربه اولیه برای پخش توپ‌ها رو میز) ضربه‌ای است که به‌خوبی توپ‌ها را پخش میکند، بنابراین آماده باشید که انعطاف پذیر باشید و استراتژی خود را تنظیم کنید. انعطاف پذیری بدان معناست که می‌توانید موقعیت توپ را عوض کند، سرعت را تغییر دهد، یا حتی یک ضربه کمتر از حد کامل روی سر توپ (در موقعیت‌های شدید) را امتحان کند. به‌عنوان مثال، “Thorsten Hohmann می‌گوید:” بعضی از مردم از شکستن آرام (ضربه سبک) که از لجاجت ناشی می‌شود خود داری میکنند “. “آن‌ها فکر می‌کنند،” من باید ضربه سنگین و سختی برای شکستن توپها (پخش کردن توپ‌ها) انجام دهم در حالی که باید توجه داشت که شما می‌خواهید برنده شوید!.”

3- توجه به میزان انحراف و چرخش‌ها

اجتناب از استفاده بیش از حد انحراف به چپ یا راست ضروری است. چرا که شما می‌خواهید توپ نشانه (توپ سفید) را از ساییدگی و ضربه حالت مماسی به توپ‌ها که باعث چرخ خوردن و حرکت تصادفی و در آخر افتادن در پاکت می‌باشد، دور نگه دارید و از آن جلوگیری کنید و ضربه مستقیمی داشته باشید. برخی از حرفه‌ای‌ها از انحراف بسیار کمی به سمت راست یا چپ به‌منظور ضربه زدن مماسی به توپ یا حتی ضربه زدن صحیح بهره میگیرند. برای مثال Shawn Putnam میگوید: کمی انحراف به سمت چپ باعث یک ضربه مماسی به توپ و حرکت آن به سمت پاکتهای سمت راست خواهد شد. توجه داشته باشید که این بازیکنان حرفه‌ای هستند!.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4- وضع ایستادن مناسبی داشته باشید

بعضی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که حالات حرکتی خود را محدود کنید، بطوریکه که اگر شما قصد ضربه زدن برای پخش کردن توپ‌ها را دارید بتوانید روی مفصل ران و لگن به جلو یا عقب حرکت کنید که این بار به ضربه زدن شما کمک می‌کند. بیشتر حرفه‌ای‌ها از پای جلوی‌شان بهره می‌برند،که این ایده خوبی است که بتوانید محکم‌تر و قاطع‌تر یک ضربه خوب داشته باشید اما مطمئن شوید که هنوز قادر به خم کردن پاهای خود هستید. این به شما کمک می‌کند که ضربه خوبی داشته باشید. هر کسی تفسیر خود را از این اصول بیان می‌کند اما می‌توانید مدل ارائه شده از Thorsten Hohmann را در شکل زیر مشاهده کنید.

5- نقطه مورد نظر برای ضربه زدن را عاقلانه انتخاب کنید

ضربه پخش کردن توپ‌ها بر روی هر میز به‌طور متفاوتی انجام می‌شود، اما چند راه برای یافتن سریع نقطه صحیح وجود دارد. اول اینکه پارچه روی میز را برای پیدا کردن علائم مشخصی از سایش چک کنید. بازیکنان قبلی ممکن است بهترین موقعیت توپ را برای بهترین ضربه شکستن توپ‌ها پیدا کرده‌اند، بنابراین شما باید علامت‌هایی را برای این موقعیت و مسیرهایی که به توپ‌ها می‌رسند را ببینید و بیابید. دوم، یک بازی قبلی را که روی این میز انجام شده را ببینید تا دریابید که کجا بازیکنان ضربه را می‌زنند و سرعتشان چگونه است.

بعنوان مثال ویدیوی زیر را تماشا کنید:

6- توجه به‌جایی که حرفه‌ای‌ها ضربه را آغاز می‌کنند

به‌جز مواردی که قواعد، اجازه ضربه از آنجا را نمی‌دهد، می‌توان ضربه زدن را آغاز کرد. اغلب حرفه‌ای‌ها معمولاً از یک فاصله چند اینچی از توپ‌ها و از سمت چپ یا راست یا مستقیم ضربه زدن را آغاز می‌کنند. بر این اساس، آن‌ها می‌توانند تنها چند اینچ جابجایی داشته باشند، که معمولاً بر روی مسیر توپ تأثیر می‌گذارد. راه دیگر این است که یا جهت ضربه زدن و یا سرعت آن را تغییر دهید.

تمایل حرکت توپهای 9 گانه پس از ضربه ی شکستن توپها

7- دانستن مسیرهای حرکت 9 توپ

به شکل 1 توجه کنید.نقشه‌ای از تمایل حرکت توپهای 9 گانه پس از ضربه ی شکستن توپها (پخش کردن) نشان میدهد. اینها بهترین احتمالات و سناریوهای حرکتی هستند. توپهای کلیدی و اصلی که توپ سر نیز نامیده میشوند (توپ شماره 1) و توپ‌های کناری که توپ باله نام دارند (توپهای شماره 3 و7) در شکل قابل مشاهده است. بازیکنان حرفه‌ای موقعیت توپ سفید برای ضربه زدن را در امتداد آن‌ها قرار میدهند و سرعت توپ را به‌گونه‌ای تنظیم میکنند تا بتوانند بر این توپها اثر بگذارند. ضربه مربوط به پخش کردن 8 توپ

8- دانستن مسیرهای حرکت 8 توپ

همان‌طور که مشخص است، ضربه مربوط به پخش کردن 8 توپ خیلی پیچیده‌تر از 9 توپ میباشد بنابراین کنترل دقیق هر کدام از توپ‌ها بسیار مشکل است. اما خوب میدانیم که بهترین گزینه دو توپی هستند که پشت سر توپ اول قرار گرفته‌اند و تمایل دارند به سمت پاکت‌های جانبی حرکت کنند (شکل 2)

نکات بازی بیلیارد

9-دانستن قوانین مربوط به مسابقه

لری شوارتز به‌طور خلاصه برای بیلیارد 8 توپه توصیه میکند که گاهی از استراتژی دیگری استفاده کنید حتی اگر قوانین چیز دیگری میگویند. در این شرایط با توجه به شکل 3، به توپ ثانویه به‌طور کامل و محکم از سمت راست یا چپ ضربه بزنید. اگر در حال شکستن توپها از سمت چپ هستید از روش انگلیسی استفاده کنید و از تمایل به سمت راست استفاده کنید و به توپ سفید ضربه بزنید. و اگر قصد شکستن توپ‌ها از سمت راست را دارید از کمی تمایل به سمت چپ استفاده کنید. روش انگلیسی به شما کمک میکند که از خطا کاسته شود. این نوع شکستن توپ‌ها باعث میشودکه 8 توپ بسته به سمت پاکتی که اطافشان است به سمت آن‌ها حرکت کنند و شما به‌طور چشمگیری موفق شوید علاوه بر آنکه توپ سفید در برخوردهایش سبب پخش شدن بیشتر توپ‌ها میشود.

10- استفاده از ضربه دقیق و محکم

در بازی 8 توپه، ضربه محکم و مستقیم به توپ مورد نظر و برخورد به دیواره بسیارحائز اهمیت است به همین دلیل بازیکنان حرفه‌ای پخش کردن توپ‌ها را در حالتی که بصورت لوزی چیده شده اند را از مرکز (از سمت چپ یا سمت راست) انجام میدهند.

وضعیت بدن و دست در هنگام بازی بیلیارد

11- از پل بستن استفاده کنید

نحوه پل بستن در شکل 4 آمده است. پل بستن به تنظیم حالت بدن کمک میکند و دقت بیشتری در ضربه زدن به شما میدهد. استیو مور میگوید : ” من برای پل بستن کمی به دستم فشار میآورم به قدری که نتوانم حالت بدنی خود را به هم بزنم و من در پل زدن انگشتم را قدری خم میکنم”.

12- بازوی دستی را که با آن پل میزنید را شل کنید

بازوی شما باید در حالت ریلکس بوده و با زاویه کمی خم شود. اگر آنرا خشک و سفت بگیرید بر روی عضلات پشت کمر شما تأثیر میگذارد و باعث حرکات غیر ارادی شما میشود.

13- رعایت فاصله پل بستن

بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای به‌طور معمول در فاصله 8 تا 10 اینچی از سر چوبی که با آن ضربه میزنند، پل میبندند (در شکل 4 نشان داده شده است). جانی آرچر میگوید : ” شما مجبورید ضمن آنکه سریعا پس از ضربه زدن چوب را به عقب بکشید، باید فضای بیشتری تیز ایجاد کنید”. فاصله بیشتر قطعا اجازه خواهد داد تا ضربه شما شتاب بیشتری بگیرد (البته اگر شما برای پل بستن از ریل یا چوب کمکی برای نشانه گیری استفاده کنید، فاصلهها کوتاه تر میشود) اما توجه داشته باشید که فاصله ی بیشتر پل بستن، سبب کاهش دقت در ضربه زدن میشود.

14- موقعیت مناسب و صحیح نحوه قرارگیری دست خود را بیابید

بحثهای بسیار زیادی در مورد اینکه آیا شما باید چوب خود را چند اینچ از توپ سفید فاصله دهید یا همواره فاصله مشخص و معمول را در نظر بگیرید، مطرح است. تمرین کنید و خود را با آن وفق دهید. اینکار کاملاً تجربی است. همان‌طور که در شکل 4 مشاهده میشود تریسون چند اینچ چوب خود را از توپ سفید فاصله داده است.

15- به مرکز توپ سفید ضربه بزنید

تقریباً همه بر این عقیده اند که : شما باید کمی پایین تر از مرکز توپ سفید ضربه بزنید.اینکار سبب می‌شود که ضربه خوبی داشته باشید و توپ سفید خیلی دقیق حرکت کند اما مراقب باشید که حتی برای اینکار چوب شما بایستی دقیقاً در راستای توپ سفید قرار گیرد.

16- دقت در فرایند نشانه روی و ضربه زدن

جینت لی می‌گوید: “من همیشه با شکستن توپ‌ها (پخش کردن) مشکل داشتم. “تکنیک های مختلفی وجود دارد که مردم استفاده می‌کنند، اما بین همه آن‌ها توافق کلی این است که نشانه روی و ضربه زدن آهسته است. در آخرین نشانه روی، چوب رابصورت کنترل شده بکشید و سپس شروع به حرکت صاف و سرعتی برای ضربه زدن کنید.” فرض کنید که می‌خواهید با یک کمان تیری را رها کنید.”

17- توجه و نگاه به توپ

دو عقیده و نظر در این رابطه مطرح است. برخی بازیکنان به توپی که قرار است به آن ضربه بزنند نگاه میکنند و برخی دیگر به‌منظور اطمینان از ضربه دقیق به توپ سفید توجه میکنند. استیو مور میگوید : من همیشه سعی دارم تنها به یک توپ نگاه کنم و این برای من بهتر است و من همیشه توپ سفید را نگاه میکنم در حالیکه نیم نگاهی نیز به پیرامون میاندازم اما آخرین نگاه من به توپ نشانه (سفید) است. بسیاری از بازیکنان به توپ نگاه میکنند و توجه داشته باشید که شما باید اعتماد بنفس خود را حفظ کنید.

وضعیت بدن دو بازیکن در هنگام بازی بیلیارد

18- نیرو و وزن خود را به ضربه انتقال دهید

بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای حرکت خود را با مفصل ران و حرکات رفت و برگشتی پا انجام میدهند و مانند شکل 5 پاهای خود را در این حالت قرار میدهند. بیشترین وزن معمولاً روی پای جلو اعمال میشود. چارلی ویلیامز میگوید : “شما از پاهایتان استفاده میکنید تا سرعت ونیرویی که برای ضربه زدن لازم دارید را با بازوهایتان فراهم کنید”.سعی کنید که با تمرکز بر پای عقب خود برای تولید قدرت و دقت در ضربه استفاده کنید. یک روش برای تمرین این است که تصور کنید مانند حرکت های رزمی کسی پشت سر شما استاده است و شما میخواهید به او ضربه بزنید.

19- برای رعایت زمان بندی خود تمرین کنید

این عامل یک عنصر کلیدی و اساسی برای داشتن یک ضربه موفق است. در اصل در یک زمان بندی دقیق، شما در حال تلاش برای هماهنگی در بکارگیری چندین بخش از بدن در یک حرکت خوب است که کمتر از یک ثانیه طول میکشد. و در آخر نتیجه آن را میبینید. فرایندی که بسیاری از متخصصان برای ضربه زدن عنوان کرده‌اند عبارت است از: تنظیم چوب و توپ، مکث، شروع به تنظیم حالت پاها و نحوه ایستادن با حرکت جلو عقب با پاها، شروع سریع نشانه روی روی توپ سفید، ضربه زدن به توپ سفید و سپس برداشتن پای عقب از روی زمین و رفتن به سمت عقب.

20- حالت ایده آل سطح نشانه روی خود را رعایت کنید

برای آنکه با چوب به توپ سفید ضربه بزنید باید ساعد خود را در حالت عمود برچوب نگه دارید. شاون پاتنام میگوید : ” در این حالت شما در دامنه حرکتی خود هستید و هنوز شروع به ضربه نکرده اید، سپس همان‌طور که چوب را در موقعیت درست قرار داده اید به دامنه حرکتی خود بسیار دقت کنید تا در هنگام ضربه زدن توپ‌ها از میز به بیرون پرت نشوند.

روش های مختلف برای ضربه زدن به توپ در بیلیارد

21- استوار باشید و کم نیاورید

پس از ضربه اولیه به توپ سفید، چوب باید به‌گونه‌ای مسیر آن را مشخص کند و آن را دنبال کند. از آنجایی که در زوایای کم ضربه زدن، سر چوب پایین می‌آید و با پارچه میز تماس پیدا میکند پس باید حالت آن را حفظ کرد تا این اتفاق نیفتد. برای برخی بازیکنان مانند مایک سیگل میتوانید خم شدن چوب را در پایان ضربه زدن ببینید.

حتما بخوانید: دانلود رایگان 8 فیلم بسیار کاربردی آموزش بیلیارد (زبان فارسی)

اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام. در خصوص خطاهای ۵ امتیازی در بازی ۶۳ تایی میخاستم بدونم که جمع شارها باید با امتیازات خطا جمع بشه و هر وقت به امتیاز ۶۳ رسیدیم بازی تمامه یا باید تا آخرش ادامه بدیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا