سایر هنرهای مهم

چطور مثل یک حرفه ای اسنوکر بازی کنیم؟ (آموزش تصویری)

چرب زبان

یکی از مهارت های جالبی که زن و مرد به آن نیاز دارند، بازی یا ورزش لذت بخش اسنوکر (Pool) می باشد. در این پست به کمک تصاویر گویا به شما نحوه بازی کردن اصولی اسنوکر را آموزش می دهیم.


بخش اول-حفظ فرم مناسب

برای اینکه مانند یک حرفه‌ای اسنوکر (بیلیارد) بازی کنید، به یک چوب خوب، یک ضربه روان و با دقت نیاز دارید. باید ببینید که شما یک بازیکن معمولی هستید و یا می‌خواهید حرفه‌ای باشید و موفق شوید؟ این مقاله ابزارهای اساسی برای آنکه در بازی بیلیارد بهتر شوید را ارائه می‌کند.

word image

1-چک کردن وضعیت دست‌ها

 • پایه ضخیم‌تر چوب را در دست غالب خود نگه دارید تا پشت دستتان به سمت بالا باشد. نقطه تعادل و توازن را روی چوب،هنگام در دست گرفتن پیدا کنید. با دست خودمعمولا پشت این نقطه قسمت انتهایی چوب را محکم بگیرید.
 • انگشت شست و انگشت سبابه دست دیگر خود را مانند یک دایره دور انتهای چوب حلقه کنید (مانند تصویر). بطوریکه در این حالت دست و چوب سوار بر انگشت وسط شما باشند. نشانه را از طریق دایره قرار دهید و آن را در بالای انگشت خود را در پشت گردن قرار دهید. برای ایجاد یک حالت سه پایه ، مانند تصویر از انگشت کوچک،انگشت حلقه و انگشت وسط خود استفاده کنید.
 • لبه دست خود را روی میز قرار دهید و طرف دیگر دست خود را بالا ببرید.

2- رعایت درست فواصل

 • پای غیر غالب خود را در همان طرف ،و جلوتر از پای غالب خود قرار دهید.
 • فاصله بین دو پا مانند شکل بالا حدود 60 سانتیمتر باشد.
 • بدن خود را کمی از روی میز بردارید تا با فرایند ضربه زدن تداخل نداشته باشد.
 • خودتان را به میز نزدیک کنید اما خیلی نزدیک. شما باید برای کنترل بیشتر ضربه‌ها کمی خم شوید.
 • فرم مناسب نیازمند آن است که چوب نشانه را مستقیماً در راستای چانه خود و در طول محل ضربه زدن قرار دهید. اگر شما فرم یک بازیکن حرفه‌ای را با یک بازیکن تازه کار مقایسه کنید، بازیکن حرفه‌ای هم همیشه سر خود را پایین و در راستای ضربه و در حالی که چوب در راستای زیر چانه‌اش در طول ضربه واقع شده است،قرار گرفته است.

مطلب جالب: قوانین بازی اسنوکر به زبان کاملا ساده برای افراد مبتدی +فیلم آموزشی

 


بخش دوم-ضربه زدن به توپ

1- قبل از هر ضربه، گچ را به نوک چوب بچسبانید، به‌طوری که مانند شانه کردن مو در حرکاتی که در تصویر بالا مشخص است بر روی آن گچ بزنید. از چرخاندن گچ به‌صورت دوار در سر چوب خودداری کنید.

 


بیلیارد

توی این پک فوق العاده، بیلیارد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی 3 هفته استاد بیلیارد شو، بی رقیب باش و همه رو انگشت به دهان هنرت کن!


 

2- به‌منظور کنترل بیشتر در ضربه زدن،چوب را تا حد امکان موازی با سطح میز و در راستای ضربه قرار دهید.

word image

3- به‌تدریج به سمت توپ حرکت کنید. تصور کنید که شما به‌جای ضربه زدن به توپ سریعاً در استخر شنا می‌کنید. فاصله دادن بیشتر سر چوب از توپ نشانه،سبب ایجاد گشتاور و نیروی بیشتر در ضربه زدن می‌شود.

word image 1

4- حالت خود را مستقیماً در راستای ضربه و بدون استرس نگه دارید.چوب شما نباید تا زمانی که به توپ ضربه زده نشده است، رها شود یا از میز فاصله بگیرد و فرایند ضربه زدن قطع شود.

word image 2

5- بعد ازهر ضربه، موقعیت به شما اجازه می‌دهد تا زاویه توپ و جهت هر توپ دیگری که توپ نشانه به آن ضربه می‌زند، تجزیه و تحلیل کنید. همچنین تضمین می‌کند که شما به‌طور تصادفی و شانسی ضربه‌ای نمی‌زنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

word image 3

6- تمرین برای ضربه زدن را خود را بدون تکان دادن توپ‌ها تا زمانی که احساس راحتی داشته باشید، ادامه دهید.


بخش سوم-نشانه گیری صحیح

word image 4

1-تصور کنید یک توپ نامرئی در کنار توپی که می‌خواهید وارد پاکت کنید قرار دارد.

word image 5

2- چوب خود را بالاتر از توپ هدف قرار دهید. زاویه نشانه روی را به‌طوری که چوب و توپ و پاکت در یک راستا قرار گیرند مشاهده کنید.

word image 6

3- چوب خود را عقب برده و با نوک چوب مرکز توپی که فرض کرده‌اید در کنار توپ مورد نظرتان است را مشخص کنید.

word image 7

4- نوک چوب را روی میز نگه دارید و به سمت راست یا چپ جابجا کنید تا چوب روی توپ سفید و در راستای توپ فرضی واقع شود. شما اکنون زاویه‌ای دارید که باید توپ سفید را با چوب برای ضربه زدن به توپ دیگر به سمت آن بزنید.

word image 8

5- ضربه خود را در زاویه‌ای که محاسبه کرده‌اید تنظیم کنید بطوریکه مرکز توپ سفید با توپ دیگر برخورد کند.

word image 9

6- شروع به بازی با دست غیر غالب خود را تنها زمانی که شما تبدیل به یک بازیکن دو دست شدید انجام دهید. این باعث می‌شود که شاید شما کمتر در بازی‌های فعلی برنده شوید ولی به‌مرور زمان در بازی‌های بعدی برنده باشید. گاهی اوقات در بیلیارد، با یک ضربه‌ای روبرو می‌شوید که زاویه ضربه آن برای ضربه زدن با دست غیر غالب ، غیرمعمول و دشوار است لذا دو دست بودن به شما کمک می‌کند در این شرایط با دست غیر غالب ضربه خوبی بزنید. در حقیقت سعی کنید رفته‌رفته مهارت خود را برای ضربه زدن با هر دو دست افزایش دهید.


بخش چهارم- انتخاب و تنظیم چوب مناسب

انتخاب چوب خوب

word image 10

1-یکپارچگی و بسته شدن دو قسمت چوب‌های دو تکه را به‌صورت دقیق بررسی کنید.

 • اگر دست‌های بزرگی دارید از یک دسته چوب بزرگ‌تر و اگر دست‌های کوچک‌تر دارید از یک دسته چوب کوچک‌تر استفاده کنید.
 • اگر دست‌هایتان عرق می‌کند، از یک چوب که پارچه ایرلندی برای جذب عرق دست به دسته آن پیچیده شده است استفاده کنید. در غیر این صورت، از چوبی با دسته چرمی یا با دسته معمولی انتخاب کنید.

word image 11

2- شفت را بررسی کنید قطر بیشتر شفت‌ها 12 تا 13 میلی متر است. در حالی که قطر 13 میلی متر بیشتر انتخاب شده است، شفت کوچک‌تر می‌تواند موقعیت پل زدن را برای افرادی که دست کوچک‌تر دارند راحت‌تر کند.

word image 12

3- اندازه قسمت جلویی چوب را مد نظر داشته باشید. تغییرات قطرشفت بین10 تا 15 سانتیمتر است . توجه داشته باشید که سر چوب کوتاه‌تر سبب شدیدتر شدن ضربه میشود.

word image 13

4- وزن چوب مورد استفاده را بدانید. بیشتر بازیکنان چوبی انتخاب میکنند که وزن آن بین 19 تا 20 اونس باشد.

word image 14

5- طول چوب را بررسی کنید. بیشتر چوب‌ها 57 یا 58 اینچ طول دارند، اما طول‌های مختلف دیگری نیز میتواند داشته باشد.

word image 15

6- نوک چوب خود را بررسی کنید. نوک چوب بیلیارد از یک ماده چرمی شکل ساخته شده و از نظر سختی متوسط است و زیاد سخت و محکم نیست.چوبی که نوک آن به‌خوبی با این ماده پوشیده شده باشد برای انتخاب جهت ضربه زدن و کنترل دقیق‌تر ضربه مناسب‌تر و بهتر است.

word image 16

7- اطمینان حاصل کنید که هیچ قسمتی از چوب شل نیست چرا که هر قسمت سست و شلی انرژی ضربه شما را جذب می‌کند و توانایی شما را برای ضربه زدن به توپ به هم می‌زند.

مطلب مشابه: 21 نکته بسیارمهم درباره بازی بیلیارد (آموزش تصویری)

اگر سوالی زمینه آموزش اسنوکر دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. تو قسمتي كه گفتين بايد فرض كنيم توپ كجاي توپ بعدي قرار ميگيره تا داخل پاكت شه! من الان خيلي وقت از همين روش استفاده ميكنم اما يجورايي نميشه !! وقتي زيادي تصور كني اصلا سر درد ميگيري !! نميدونم چطوري ميشه تا حالتي كه مثلا قرمز روبخوايم وارد پاكت كنيم بتونيم براحتي فرض كنيم سفيد بايد چجوري پشتش قرار بگيره ?!???

  1. درود. چیزی حدود 6 سال نیاز داره تا بشه محلی که توپ خواهد ایستاد رو بطور دقیق پیش بینی کرد!

   1. منظور من اينه كه توپ سفيد كجاي توپ قرمز بخوره كه وارد پاكت شه!! ب قشنگي تو شكل توضيح داده شده ولي درعمل وقتي بخوايم ضربه بزنيم گيج ميشيم!!

    1. سلام
     یکی از راه های اصلیش اینکه افه یاد بگیری و بدونی که تو اون شررایط چه افه ای رو استفاده کنی تا به توپ هدف بعدیت برسی.

    2. پشت توپ قرمز واستا ببین راست سوراخ دقیقا همین جایی که قرمز مستقیم پاکته ضربه بزن

 2. مطالب ساده و اصولی گذاشته شده در این سایت تقریبا یکسری اصول ضروری و راه گشا برای شروع و موفقیت در بازی بیلیارد هست. خیلی ممنون برای راهنماییتون.

 3. سلام این مطلب خوب بود و مفید. سوالی دارم لطفا جواب بدید نوک برخی چوب ها گرد هستش و برخی صاف یا تخت کدومش بهتر و راحت تره؟

  1. درود. فرقی نمی کند که از کدام استفاده کنید. نکته مهم این هست که از هر نوع استفاده کردید سعی کنید دیگه نوع چوب رو تغییر ندین

 4. سلام من مدت 7-8 سال میشه اسنوکر بازی میکنم ولی اصلا از بازی خودم راضی نیستم و نمیتانم برک خوبی بزنم یا حتی بعضی اوقات نمیتانم توپ های خیلی ساده را پاکت کنم
  دلیل را در چه میبینید؟؟

  1. سلام دلیل را در این می بینم که خشت اول را کج نهاده اید یعنی اصولی بازی را یاد نگرفته اید و و به همان نحوه بازی غیر اصولی عادت کرده اید

  2. باید مسابقات بین المللی مخصوصا انگلیسی ها رو با دقت تماشا کنید
   خیلی آموزنده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا