تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

17 ویژگی افراد باهوش که از نظر علمی ثابت شده است

چرب زبان

افراد باهوش عاشق و طرفدار خود هستند: آن ها کلی تحقیق می کنند تا بفهمند چه چیزهای مشترکی دارند. دانشمندان زمان زیادی صرف کرده اند تا واقعیت هایی را در مورد افراد باهوش بفهمند. بعضی مطالعات نتایج غیرمنتظره ای داشته اند که به سختی با واقعیت ربط دارند و تحلیل آن ها مشکل است. در این قسمت از سایت خلاصه ای از این ویژگی ها که در ذات افراد روشنفکر هستند را جمع آوری کرده ایم.

مهم است بدانید همه ی مطالب زیر یافته های محققان است.

1 -افراد باهوش معمولا بی قرار هستند

کسانی که تمایل به فعالیت های شناختی ندارند، به سرعت از هر چیزی خسته می شوند، و هر از گاهی باید خود را با یک فعالیت جسمی مشغول کنند. در عین حال، این افراد حتی وقتی مجبورند در یک مکان بنشینند، با وجود جو پر سر و صدای اطراف می توانند در تفکر فرو بروند و حوصله شان سر نمی رود. بنابراین افراد غیر عقلایی بیشتر تمایل به فعالیت های فیزیکی دارند و زود حوصله شان سر می رود، در حالی که افراد باهوش تمایل دارند از فعالیت های فیزیکی غیر ضروری اجتناب کنند.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

2 -افراد باهوش دیر می خوابند و دیر بیدار می شوند.

این مورد بر اساس کار علمی نیست، بلکه فرضیه ای است که نتایج یک تحقیق از آن حمایت کرده است. افراد باهوش تایم بیولوژیکی متفاوت از معمول دارند. یعنی بجای اینکه شب ها زود یا در ساعات معمول بخوابند، دیر می خوابند و صبح ها تا لنگ ظهر یا حتی بعد از ظهر خواب هستند!

حتما بخوانید: 9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

3 -افراد باهوش اغلب لاغر هستند.

این امر با عوامل مختلفی توضیح داده می شود. مثلا اعتقاد بر این است افرادی که چاق نیستند از نظر جسمی سالم تر هستند و می توانند خود را وقف فعالیت های فکری بیشتری کنند. یا مثلا گفته می شود زندگی در شهر، والدین ثروتمند و تحصیل کرده کمک می کنند که کودک در آینده باهوش تر شود. از طرف دیگر، بچه های خانواده های فقیر که والدین چاق و بی سواد دارند بیشتر احتمال دارد در بزرگسالی ضریب هوشی کم تری داشته باشند.

4 -سیگار نمی کشند.

تحقیقی روی 20000 نفر انجام شده است که همبستگی بین میزان هوش و تمایل به سیگار کشیدن را سنجیده است. رابطه ی بین ضریب هوشی و تعداد سیگارهایی که در روز استعمال می شود کاملا مشخص شده است. ضریب هوشی کسانی که در روز بیش از یک پاکت سیگار می کشیدند به طور متوسط 90 بود.

ضریب هوشی کسانی که در روز کم تر از یک پاکت سیگار میک شیدند به طور متوسط 94 بود و ضریب هوشی کسانی که هرگز سیگار نمی کشیدند به طور متوسط 101 بود. یعنی تفاوت ضریب هوشی کسانی که سیگار نمی کشیدند و کسانی که زیاد سیگار می کشیدند 12 درصد بود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5 -فرزندان ارشد خانواده باهوش تر هستند.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که فرزند اول خانواده باهوش ترین فرزند ، فرزند دوم با ضریب هوشی پایین تر، و فرزند آخر کم هوش ترین فرزند است. دلیل این موضوع بررسی شده است اما نقطه نظر مشترکی در مورد آن وجود ندارد. شاید دلیل آن به نوعی مربوط به سن والدین، سلامت آن ها در حین لقاح و وضع حمل، دوره ی حاملگی و توازن هورمونی مادر باشد، اما همه ی این ها فرضیه هستند و باید بررسی شوند.

تحقیق دیگری نشان داده است که ضریب هوشی فرزند اول 103، فرزند دوم 100 و فرزند سوم 99 بود.

6 -افراد باهوش در زمان نوزادی از شیر مادر تغذیه کرده اند.

تحقیقی روی 3000 کودک این موضوع را نشان داد. باید متذکر شد که نتایج تست ضریب هوشی نشان داد بچه های تغذیه شده با شیر مادر نسبت به بچه هایی که با شیر مادر تغذیه نشده بودند تا 7 نمره ضریب هوشی بالاتری داشتند.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

7 – بچه های باهوش، کلاس های موسیقی می گذرانند.

تحقیقات نشان داده اند کسانی که در دوران کودکی کلاس های موسیقی می گذرانند در دوران بزرگسالی هوش بالاتری دارند. تحقیقی دیگر نشان داده است که بچه های شش ساله ای که 9 ماه کلاس موسیقی گذرانده اند، افزایش قابل توجه ضریب هوشی را نشان داده اند . تحقیق دیگری نشان داد بچه های 4 تا 6 ساله ای که فقط یک ماه موسیقی کار کرده بودند، پیشرفت چشمگیری در هوش کلامی نشان دادند.

word image 200

جالب است که بچه های باهوش تر بیشتر به موسیقی علاقه نشان داده بودند. یعنی حتی اگر شما به هر دلیلی در دوران کودکی نتوانسته اید کلاس موسیقی را بگذرانید ، اما به آن علاقه داشتید، این می تواند دلیلی باشد بر این که شما نسبت به همسالانتان باهوش تر بودید و در دوران بزرگسالی باهوش تر شدید.

8 -افراد باهوش گربه را بیشتر از سگ دوست دارند.

تحقیقی نشان داد بیشتر کسانی که سطح بالایی از توانایی شناختی را نشان داده بودند به گربه علاقه داشتند . ” افراد گربه دوست ” درون گراتر، خود رای و روشنفکرتر بودند . این محققان معتقدند افرادی که گرایش به روشنفکری دارند، که معمولا افراد باهوشی هستند، به خاطر ویژگی های شخصی شان گربه را انتخاب می کنند نه سگ.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

9 -افراد باهوش از تنهایی لذت می برند.

محققان ده سال تلاش کرده اند تا رابطه ی بین هوش و اجتماعی شدن را بفهمند. وقت گذراندن با دوستان میزان رضایت از زندگی را بالا می برد، اما به نسبتی که هوش بالا می رود، به همان نسبت این رضایتمندی کم می شود. بنابراین اگر آدم درون گرایی هستید، ممکن است دلیل آن هوش بالای شما باشد.

10 -گرایش به نگرانی، یکی از علائم هوش است.

دانشمندان نشان داده اند که بین هوش بالا و تمایل به نگرانی ، همبستگی وجود دارد. عقیده بر این است که نگرانی درباره شرایطی ممکن است به طور بالقوه خطری برای شخص ایجاد کند، به نیاکان ما کمک کرد تا در فرایند تکامل بقای خود را حفظ کنند، و این ویژگی مهارتی شد که انسان متفکر با آن توانست بر طبیعت غالب شود.

بنابراین افراد باهوش تمایل دارند تا مدل هایی از شرایط خطرناک احتمالی را بسازند و آن ها را برای همه ی اتفاقات زندگی به کار ببرند و گاهی اوقات این کار را به صورت افراطی برای مسائل کوچک هم انجام می دهند. آن ها به طور غریزی یاد گرفته اند این کار را انجام دهند.

11 – افراد باهوش حس شوخ طبعی دارند.

تحقیقات نشان داده اند که حس شوخ طبعی ذاتی افراد باهوش و خلاق است، و این ویژگی بیشتر در مردان دیده می شود.

حتما بخوانید: 20 راهکار ساده برای باهوش‌تر شدن (علمی و ثابت شده)

12 – افراد باهوش زودتر توانایی خواندن را یاد می گیرند.

بچه ی باهوش خواندن را زودتر و راحت تر یاد می گیرند. از طرف دیگر، خود خواندن هم باعث توسعه ی توانایی های شناختی می شود. تحقیقی که روی 1890 دوقلو در سنین مختلف انجام شد نشان داد که زود یاد گرفتن مهارت های خواندن به رشد سریع تر هوش مربوط می شود . مکانیسم این فرایند هنوز مورد سوال است . . .

13 – شکسته نفسی خاصیت افراد باهوش است.

افراد باهوش معمولا متواضع تر از دیگران هستند. افراد باهوش ( در وسیع ترین معنای کلمه ) به محدودیت علم خود پی می برند. افرادی که از نظر ادراکی در سطح بالایی هستند در می یابند که در بسیاری از زمینه ها نادان هستند.

از طرفی افرادی که هوش پایینی دارند، پایین بودن علم خود را درک نمی کنند ( دقیقا به دلیل نادانی و افق فکری کوتاه ) و تمایل دارند توانایی های خود ( به خصوص توانایی های ذهنی ) را زیاد برآورد کنند. به همین دلیل افراد کند ذهن معمولا متکبر و افراد باهوش معمولا متواضع هستند.

14 -آیا قد بلند هستید؟ پس شاید باهوش هستید.

تحقیقات نشان داده اند بچه های قدبلند تر ( حتی در سن سه سالگی، که هنوز مدرسه ای در کار نیست که بر هوش تاثیر بگذارد ) بیشترین رشد عقلی را دارند. این بچه ها در بزرگسالی هم پول بیشتری بدست می آورند.( البته شاید این داستان متفاوتی داشته باشد و خیلی ربطی به هوش نداشته باشد. )

نکته ی مهم: هر یک از این نشانه ها به طور جداگانه و همه ی آن ها با هم در یک شخص، لزوما به معنی باهوش بودن آن فرد نیستند. معمولا وقتی دانشمندان می گویند یک ویژگی خاص در افراد باهوش متداول تر است، فقط به این معنی است که آن ویژگی بیشتر در بین افراد باهوش دیده شده است، تا در بین افرادی که هوش کم تری دارند.

حتما بخوانید: علت کاهش سرعت پردازش مغز و روش افزایش آن (دانشگاه استنفورد)

ممکن است یک ویژگی که در تحقیق به عنوان ویژگی افراد باهوش شناخته می شود ، چون در بیش از نصف افراد باهوش دیده شده است در واقع ویژگی متمایز آن افراد در نظر گرفته شود. ممکن است یک فرد واقعا باهوش هیچ یک از این نشانه ها را نداشته باشد و فرد کم هوشی هم پیدا شود که بیشتر این ویژگی ها را داشته باشد. و البته اگر یک فرد کم هوش سعی کند همه ی این ویژگی ها را به خود بگیرد، نمی تواند سطح ضریب هوشی خود را بالا ببرد زیرا این موضوع کاملا ذاتی است.

15- افراد باهوش زندگی را یک درس طولانی می دانند

باهوش ها می دانند که بعد از هر اتفاقی، یک اتفاق جدید و تازه در راه است و یادگیری هیچ وقت متوقف نمی شوند. آنها می دانند که فارغ التحصیل شدن پایان کار نیست، بلکه آغاز یک راه جدید است. کسانی که باهوشند به زندگی به چشم یک تجربه طولانی مدت نگاه می کنند و دوست دارند اطلاعات بیشتری درباره هر چیزی کسب کنند.

16- آنها ذهن بازی دارند

این واقعیت که افراد باهوش خودشان را همه چیزدان تصور نمی کنند باعث می شود هیچ وقت ذهنشان را در برابر ایده های جدید نبندند و همیشه مایل به یادگیری از دیگران باشند.

باهوش ها روی اعتقادات و افکار خودشان پافشاری نمی کنند و تعصب به خرج نمی دهند. آنها همیشه به نظرات و استدلال های بقیه گوش می دهند و منعطف هستند. اغلب اوقات افراد باهوش روی یک موضوع تمرکز می کنند و تا زمانی که شواهد و استدلال های کافی در اختیارشان قرار نگیرد از آن دست نمی کشند.

علاوه بر این، اشخاص باهوش فقط به گفته های دیگران بسنده نمی کنند، بلکه گاهی اوقات ممکن است قبل از اینکه چیزی را به عنوان یک واقعیت قبول کنند، مسافت های طولانی را طی کنند تا به اصل و واقعیت یک موضوع پی ببرند.

از طرف دیگر باهوش ها از مخالفت دیگران با افکار و نظرات خودشان نمی ترسند. آنها از تفاوت های بین افکار و عقاید استقبال می کنند و می دانند که هر کسی به خاطر نژاد، هویت جنسی و یا هر دلیل دیگری، نظرات خودش را دارد.

17-آنها بی نظم و انضباط هستند

اینکه فکر کنیم یک فرد باهوش به خاطر هوشی که دارد حتما باید منظم و مرتب باشد اشتباه است! اتفاقا وقتی حرف از نظم و ترتیب در کارها یا مدیریت و سازماندهی وقت می شود، افراد باهوش ممکن است فاجعه بار ظاهر شوند!

مثلا ممکن است اتاق خواب یا اتاق مطالعه شان همیشه به ریخته باشد یا به نظر برسد به جای اینکه روی یک کار منطقی متمرکز شوند، مدام از این شاخه به آن شاخه بپرند. هنوز کاملا مشخص نیست که بی نظمی و هوش چه ارتباطی می توانند داشته باشند؛ ولی ممکن است یک فرد باهوش به شما بگوید که چون زیاد راجع به مسائل مختلف فکر می کند، وقتی برای نگرانی درباره نظم و ترتیب و درست کردن بهم ریختگی ها ندارد.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

علاوه بر این نظریه ای هم وجود دارد که طبق آن گفته می شود فضاهای نامنظم می توانند به افزایش خلاقیت کمک کنند و کلید ایده های جدید و ابتکاری را در ذهن افراد باهوش بزنند.

علاوه بر این، محدویت های زمانی هم می توانند برای افراد باهوش آزار دهنده به نظر برسد؛ بنابراین آنها ترجیح می دهند برنامه شان را باز نگه دارند تا اینکه بخواهند خودشان را در چارچوب برنامه ریزی های زمانی قرار بدهند و برای کارهای مختلف زمان مشخص تعیین کنند.

18- ویژگی های دیگر

 

حتما بخوانید: 100 روش افزایش قدرت مغز 

اما چگونه باهوش تر شویم؟

در حال حاضر تنها روشهای علمی ثابت شده برای باهوش تر شدن را در زیر معرفی کرده ایم:

1-نقاشی یا طراحی یاد بگیرید: کارهای خلاقانه هوشتان را بیشتر می‌کنند و توانایی شما برای شناخت و بیان افکارتان را افزایش می‌دهند. با بیشتر کردن ارتباط بین دست و مغزتان، رابطه این دو را تقویت کرده و ذهن خلاق‌تری خواهید داشت.

2-یک ساز جدید یاد بگیرید: علم نشان داده است که نواختن یک ساز آن هم به طور منظم، عملکرد شناختی مغز را تقویت می‌کند. از سازهای سخت مثل سنتور یا ویولن شروع نکنید بلکه آنهایی که راحت ترند مثل گیتار یا پیانو.

3-به دیگران آموزش دهید: دانشتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و از دانش و دیدگاه آنها هم درس بگیرید. رابطه استاد-شاگردی به تقویت مغز هر دو طرف کمک می‌کند و تمرین آموزش دادن به دیگران شما را با سوالاتی که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید، مواجه می‌کند.

4-مغزتان را با چربی‌های ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی تغذیه کنید: برای بهره‌برداری از توانایی‌هایتان، باید یک مغز سالم داشته باشید. مصرف غذاهایی که دارای مواد مورد نیاز مغز برای فعالیت روزانه مثل چربی امگا 3، ویتامین E و پروبیوتیک هستند را بیشتر کنید.

5-هر روز تمرینات مدیتیشن انجام دهید: مدیتیشن برای عملکرد بهتر مغز و ثبات عاطفی، مواد شیمیایی سیستم عصبی را به تعادل می‌رساند. حتی ده دقیقه مدیتیشن در روز می‌تواند ساختار مغزتان را تغییر داده و حافظه‌ و ظرفیت آن را برای یادگیری و کاهش اضطراب تقویت کند.

6-برای کارهای خلاقانه وقت بگذارید: علایق شخصی‌تان را کشف کرده و آنها را پرورش دهید. این کارها خلاقیت را در شما تقویت خواهد کرد. مغز شما از تمرین کردن و احساس موفقیت لذت می‌برد. در نتیجه با خلاقیت کیفیت کارهایتان را بالا ببرید تا حس بهتر شدن در شما ایجاد شود و در نهایت این احساس به مغزتان هم منتقل شود.

7-هر روز مطالعه کنید: مطالعه به شما در یادگیری و به چالش کشیدن مغز کمک می‌کند. بهتر است چیزی که می‌خوانید با علایق شخصی‌تان مرتبط باشد. کتابهای صوتی هم جز منابع مطالعاتی به حساب می‌آیند، بنابراین اگر آنها مناسب سبک زندگی و برنامه زمانی‌تان هستند، لیست کتابهایی که می‌توانید گوش دهید را آماده کنید.

8-برای گفتگوهای صمیمانه وقت بگذارید: در روند تقویت ارتباطات اجتماعی، شما هوش اجتماعی و عاطفی‌تان را پرورش می‌دهید. استفاده از نظرات یک مشاور خوب هم در تقویت هوش بی‌تاثیر نیست. با افرادی که شما را به فکر (یا تجدیدنظر در مورد مسائل) وادار می‌کنند، وقت بگذرانید.

9- بازیهای ویدیویی خاص انجام دهید: یک مطالعه جدید در دانشگاه روچستر ایالات متحده، ارتباط بین بازی های ویدئویی اول شخص و گسترش آگاهی بصری در دنیای واقعی را تایید کرد. توانایی گرفتن علائم دیداری با سرعت و دقت بسیار ارزشمند است. در حال حاضر بهترین بازی برای گوشی ها بازی Elevate است که می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫49 دیدگاه ها

  1. منم همه ویژگی هارو داشتم جز موسیقی. بهش علاقه دارم ولی پیش نیومده برم کلاس خیلی دوست دارم برم.
   ممنون از سازنده

 1. موضوع جالب ولی تا حدودی ساده انگارانه و فاقد پشتوانه علمی مستدل بنظر میرسید. هرچند با واقعیتها منطبق است و ویژگیهای برشمرده برای باهوش ها تا میزان بالایی بر حقیقت ایشان انطباق ساختاری دارد. شک نیست که هرکسی با خواندن مقاله درپی تطبیق خصوصیات با خودش میباشد و البته همه گمان میکنند که نوابغی هستند که یحتمل حقشان را خورده اند و ناشناخته هم مانده اند! متاسفانه برخلاف باور عموم, ما ایرانیها طی تحقیقات مفصلی که توسط چند موسسه علمی معتبر درسال 2012 صورت گرفت, درمیان 186 کشور جهان رتبه 84 را بدست آوردیم که جزو متوسطهای روبه پائین هستیم. این درحالیست که اغلب فکر میکنیم که ایرانیها جزو باهوشترینها هستند و تا به یکی که چنین ادعای سخیفی را مطرح میکند, میپرسی, ازکجا فهمیدی؟ پاسخ میدهد, همه دانشمندان ناسا ایرانی هستند! البته بغیر دکتر فیروز نادری نمیدانم بقیه درکجای ایران بدنیا آمده اند؟! جالب است که درکمال تعجب چشم بادامیها باهوشترین مردم جهانند. هنگ کنگ رتبه نخست را بدست آورد و ژاپن و چین و… رتبه های بالای جدول را البته با کشورهای اسکاندیناوی و آمریکا و کانادا شریک هستند. درهرحال از موضوع جالبی که مطرح فرمودید متشکرم. ایکاش قدری علمی تر بنویسید…. پاینده باشید.

  1. این حرف شما پشتوانه علمی نداره ایران از ۷۰ سال پیش روی ایکیو ۸۴ مونده خب شما بفرما این امکان وجود داره اصلا نه!!همه کشور های دنیا در انقلاب صنعتی و پیشرفت علم باهوش تر شدن ولی خب این یک نوع جنگ روانیه ای کیو ایرانیا جزو بالا ها نیست در واقع عددی که گفتن ۹۷ هست و متوسط به بالاست

   1. کدوم عدد 97شوخیت گرفته اول اینکه باهوش ترین کشور سنگاپور با میانگین 106و بعد ژاپن و کره و کشورهای غربی که اینقدر ادعای فرهنگ و تکنولوژی.. دارن رتبه های بعدی و ایران با میانگین 68 تا سال نود میانگین هوشی ایرانیا 84بوده… اره هستند بعضی از دوستان یا اساتید باهوش من دانشجوی ارشد مهندسی شیمی امیرکبیرم و دیدگاهم این بود خیلیا از دانشجویان و اساتید این دانشگاه باهوشن فهمیدم ن خیلی با خرخونی ب اینجا رسیدن پیگیر دانشگاه شریف شدم آخه میگفتن مهد نخبه هاس اونجا هم زیاد خبری نی جامعه رو هم نگاه کنی هم میفهمی کلا میگم ما ایرانیا عادت داریم ب بولد کردن خودمون

     1. نه هموطن میانگین جهانی کشوری اگه ۱۰۶ باشه ممکنه شهروندی با آیکیو ۱۶۰ تا ۱۷۰ هم داشته باشه اون جمع میانگین هستش الان ما که ۸۵ گیر کردیم همه ۱۲۰ هستیم ( مقداری بالا پایین)

    1. کاملا نوبی برو روانشناسی بخون حداقل چهار کلام علمی بگی در ضمن ایران از نظر سخت کوشی 112 در حالی که سنگاپور 4 پس اگر مبنا برخرخونی باشه از شرقی ها خرخون تر نداریم

  2. هوش ، ساخنتی ست ؛ نه چیزی که از قبل وجود داشته باشه.
   همواره انسان هایی بودن که بسیاری فکر میکردن اون ها قراره نادون باشن (بر اساس ویژگی هایی که از اون ها مشاهده میکردن) ، اما در ادامه کلا شرایط بطور دیگه ای برای همون نادون ها پیش رفته ، که همون نادون ها تبدیل به نوابغی تاثیر گذار شدن.
   بطور کلی ماجرای انسان و زندگی ، خیلی پیچیده تر از اون هستش که یکی مثله شما بخواد بگه ما ایرانی ها (یه کلی نگری محض) باهوش هستیم یا نه.
   فکر میکنم انسان های باهوش درک خاصی از خودشون دارن ، و با همین نگاه میتونن درک خاصی زندگی داشته باشن ، چیزی که به اون ها کمک میکنه بهتر خودشون رو بسازن ، و بین ما انسان ها به اصطلاح “نابغه تر ، باهوش تر و موفق تر” باشن.

   همچنین تحقیقات همواره جامعه امارری خاصی رو در نظر میگیرن ؛ نه یک به یک مردم یک کشور رو.
   در علوم مهندسی یه جامعه اماری کلی ، میتونه تا حد زیادی جواب ها رو به ما با درصد خطای کمی نشون بده ؛ اما روابط انسانی پیچیده تر از ریاضیات هستش ، چون خیلی پارامتر ها و متغیر های تاثیر گذار زیادی وجود دارن (و با گذر زمان بوجود میان) و این باعث میشه یه درصد خطای بزرگدر چنین بررسی هایی ساخته بشه.

   در اخر بطور خلاصه ، شخصی که بر اساس کلیات بخواد سطح هوش خودش رو که خیلی وابسته به جزئیات هست رو تعیین کنه ، با یه احتمال متوسطی (و نه قطعا) خارج از اون دسته باهوش داستان قرار میگیره.

  3. آخرین بار که میانگین گرفتند 68بود یعنی عقب مونده حالا فارغ از بحث مزاح ولی ایرانیا که خودمونیم باهوش نیستیم این و ب کررات تو جامعه دیدم هستن کسانی که باهوشم ولی من اینو میانگین میگم …

   1. اون ۸۴ رو من قبلا خونده بودم که تاریخش برمبگرده به بیست سی سال پیش ولی وقتی ایران یکی از مهاجر فرست ترین کشور ها به خصوص صادرات نخبه است چطور میتونه همچین معدل پایینی داشته باشه ؟ بعضی از این توریست ها وقتی میان ایران میبینی چقدر خنگ و ساده تشریف دارن بعد میگی ایرانی ها اینقدر پایینن ؟ من نمیگم ایرانی ها نابغه اند ولی اینطوری صحبت کردن امثال کورش نشون دهنده خود تخریبی ذاتی هست که ماها جدیدا خیلی بهش دچار شدیم

  4. (ایرانیا باهوش ترین افراد جهان هستن)
   یکی از دلایل حرفم پیامبر ه خودش گفته که ایرانیا باهوش ترین هستن
   اینکه گفتی ما باهوش نیستیم بهم بر خورد
   چرا همه رو جمع می بندی؟
   نمیدونم تاریخ رو خوندی یا نه ولی در گذشته دهن ایرانیا سرویس شده یعنی هر کی با ننش دعوا کرده پا شده به ایران حمله کرده و کلا الان خیلی کم میشه ایرانی اصیل پیدا کرد که اونم تغریبا غیر ممکنه
   پس طبیعیه که اینایی که ازشون تست گرفتن ایرانی نباشن
   چشم بادامی ها باهوش تر نیستن اونا از عقل نداشتشون استفاده کردن و به اینجا رسیدن
   من شک ندارم اگه ایرانیا هم از عقل خودشون استفاده می کردن الان پیشرفته ترین و قوی ترین کشور جهان بودیم

   1. متاسفانه
    نظر شما عاری از ادب و شعور
    است
    شما تا یه باهوش بیشتر یه نازی نژاد پرست هستید (ناسیونال سوسیالیست)

    دوست عزیز آن زمان مرد که مردم بر اساس نژاد باهوشی رو مطرح میکردن مرد

    الان
    میگی که ما ایرانی ها باهوشیم آره؟

    اکثر مردم ما در پی اینستاگرام و شبکه های مجازی هستند و عده قلیلی به مطالعه میپردازند

    پس با وجود این مقایسه کردن ما با ژاپنی ها
    که اکثرشان مطالعه میکنند
    مانند مقایسه یک فرد ای که همیشه در حال کار کردن با فردی هست که همیشه در حال خواب نا امیدی

  5. اگه اطلاعاتت بالا بود این چیزارو نمینویشتی ایران توی اون لیست چهارم شد
   خود فروخته

 2. جالب بود اما دلگیر کننده که اینها در وجود یکی باشه اما شرایط حاکم بر چند دهه زندگی و مبارزه
  یکسره و تمام عیار با سرنوشتی که تحمیل میکنه
  تمام آنچه باید در راه کسب زندگی بهتر صرف میشد صرف این جنگ بی پایان شد و همچنان ادامه دارد و پایان مبهمی پیش رو دیده میشه اما من بازم امید دارم که روزی فضایی در ایران حاکم باشه که بچه های باهوش ایرانی فرصت کنن به
  علاقه هاشون مشغول بشن و رشد کنن و عمرشون صرف جنگ با سرنوشت نشه چون سرنوشت زورش خیلی زیاد و ضربات ویران کننده ای میزنه

 3. تاکی میخواهید مردم رو به دو دسته ی باهوش ها و کم هوش ها تقسیم کنید؟!
  با این کارتون بخش زیادی از جامعه رو به اعماق افسردگی و بخش اندکی از جامعه رو به چاه خود بزرگ بینی میکشنانید و تجربه ثابت کرده که این کار به ضرر اقتصاد و… کشور هست .
  در همین کشور های غربی هم که در بالا بحثش بود یکسری چیز ها مثل مدارس تیزهوشان(یاgifted schools)سالهاست که یا برداشته شده یا این که اصلا در معرض توجه نیست. ما تفراد زیادی رو داریم که موسیقی دان های حرفه ای ،نقاش های حرفه ای، استاد دانشگاه های معتبر و کارافرینان و.. داشتیم که در ازمون تست هوش(iq) نمره ی خوبی نیاورده اند ولی شاید خرگز ادم به قول شما باهوشی پیدا نشه که بتونه اثاری مثل اونا بوجود بیاره.
  ضمن این که خلاقیت یکی ازمهم ترین بخش های هوش هست که در تستiq سنجیده نمیشه و تست معتبری هم که اون رو بسنجه وجود نداره.

 4. حرفایی که گفتین جالبه
  ولی خب کی درست و غلط ، خوب و بد ، نابغه یا احمق بودن ، پولدار یا فقیر بودن و…
  اینارو تعیین می‌کنه
  ما هیچ معیاری رو نداریم و اصن هیچ معیاری برای هیچ چیزی نیستش ، همه چیز نامحدود هستش.ما فقط تا اون سقفی که برای خودمون تعیین کردیم پیش میریم و میبینیم.

 5. من همشو داشتم ولی نه سگ دوست دارم نه گربه عاشق گرگم و چیز دیگه هم اینه که نمیتونم با بقیه ارتباط برقرار کنم

 6. بنظرم این زیاد مهم نیست که آدم باهوش باشه یا نه!!بلکه باید برای خودش و اطراف و اطرافیانش مفید باشه و خلاصه یه فایده ای داشته باشه…
  مثلا الان منی که باهوشم ولی هیچ کاری نمیکنم بهترم یا اونیکه از من کم هوش تره ولی فعال و مفیده!!؟

  من بشخصه هوش اجتماعی و کلامی خوبی ندارم ولی خلاق هستم و این برای فعال بودنم خیلی خوبه؛ به شرطی که ازش استفاده کنم

 7. ولی خدایی من هرچی قدبلند میشناسم خنگ تشریف دارن
  اسم 90 درصدشون هم مسعود هست
  به نظرم مادران عزیزی که میخوان پسرشون قدبلند بشه در آینده اسمشو بزارن مسعود خودش قدبلند میشه و نیازی به ویتامینه شدن نی
  ولی در نظر داشته باشید طبق تحقیقاتم 99 درصد قد بلند های فامیل ، محله ، مدرسه ، دوستان ، فامیل دوستان و … (یادشون میوفتم اعصابم خورد میشه) خنگن آقا.
  البته این تحقیقات شامل حال خانم ها نمیشه. شاید اونا قدبلنداشون باهوش باشن!

  1. ببین تو دیگه چقدر احمقی که همش داری چرا و پرت و خرافات تحویل مردم میدی !
   یعنی میگی یک مادر اسم پچشو بزار مسعود تا بچش قد بلند بشه ؟!!!
   بقرآن که شیشه می‌کشی

 8. باهوشا عین روز روشنن تعدادشون خیلی کمه ولی خیلی خوب میتونی بفهمی کی به کیه
  هر کسم خودش میدونه کار خودشو
  که آیا تو نمودار زنگوله از میانگین جامعه بالاتره یا نه
  اکثریت که فکر میکنن باهوشن اتفاقا کودنن
  باهوش راه خودشو پیدا میکنه و میکشه خودشو بالا نه خرخونی نیازه نه چیز دیگه ای چون ذاتا از میانگین جامعه بالاتره خلاصه تو ازدواجتون دقت کنید طرف مقابل کودن نباشه و متوسط مخصوصا دختر که چون هوش رو کروموزوم ایکس زن باهوش بگیرین بچتون باهوش شه . یاعلی

  1. 👌👌👌👌 خیلی عالی توضیح دادین ، کاملا واقع بینانه و منطقی و بدون هیچ قصد و غرض و جبهه گیری

  2. تا اینجا که حرف های شما درست بود ولی اونجا که نوشتی مخصوصا که دخترا کودن اند، من فکر می کنم تو خودت بسیار کودن تشریف داری . مریم میرزا خانی دانشمند زن ایرانی ،دانشمندی که توی خیلی از کتاب ها آورده شده اگه یکم کتاب می خوندی کتاب دختر ساعقه ای که رمان نوجوان هست رو ببینی نوشته توی کتاب نوشته من باهوشم ولی به خوبی مریم میرزا خانی و انیشتین نیستم نویسنده این کتاب یه فرد خارجی هست .
   با خودت چی فکر کردی ؟؟!! اگه هزارتا مردای احمقی مثل تو رو بزارن به یه تار موی مریم میرزا خانی و انیشتین نمی ارزید . دختر ها خنگ نیستند شمایی که این کامنت را گذاشتی کودن هستید . اگر دختر ها کودن بودندن الان مریم میرزا خانی نبود .
   مسائل جنسیتی رو وسط نکش . زن مطلق به مرد نیست . هیچ مردی نمی تونه زنی رو بخرد یا بگیرد برای خودش ! دور و برم پر از آدمایی اند که فکر می کنند زن جز وسایل خونه هست یا مطلق به مرد هست به نظرم اینها که چنین طرز فکری دارند کودن ترین هستند حتی زن هایی رو می بینم که قبول دارند شوهرشان مالک آن هاست و این شده که بیشتر مردها و زن ها فکر کنند که زن مطلق به مرد و مرد مالک اوست همه این انسان ها چه مرد چه زن کودن اند .. اگر یک جامعه از آدم هایی مثل تو پر بشه چه زن چه مرد به نظرم یه بحران برای جامعه هست و جامعه رو نابود خواهد کرد . پدر و مادر باهوش قطعا بچه شون باهوشه ، جنابعالی می خوای بری قبلی که با یه دختر ازدواج کنی تست آی کیو ازش بگیری اگه پایین بود باهاش ازدواج نکنی به نظرم اول از خودت یه تست آی کیو بگیر تا بفهمی چی به چیه داداش . دختره آی کیوتو ببینه پشیمون میشه .

   اینکه کسی خنگه یا باهوش ربطی به رنگ پوست و نژاد و زبان و جنسیت و … نداره . نمیشه گفت که این ویژگی مردان پیدا میشه پس قطعا مردان باهوش ترند و همه مردان ضریب هوشی بالایی دارند یا فلان ویژگی در زنان پیدا میشه همه زنان باهوش اند که اینها همش خرافات است
   در ایران آدم با ضریب هوشی پایین هست و با ضریب هوشی بالا مثل مریم میرزاخانی هست . کلا سطح اکثر ضریب هوشی ایرانیا متوسط یا حالا بلاتر از متوسط یا پایین تر از متوسط هم پیدا می شود . پس هم آدم خنگ داریم هم نخبه
   در مورد این مقاله ای که خوندم خوب بود ولی بعضی مطالبش نیاز به اصلاح داره که مردان شوخ طبع تر از زنان هستند پس باهوش ترند به نظرم باهوش بودن ربطی به شوخ طبعی طرف نداره . اینکه بچه اول باهوش تره و بچه دوم کمی ضریب هوشیش کمتره و بچه سوم کلا ضریب هوشیش پایینه کاملا غلط هست کیمیا روانگر رو احتملا می شناسید فرزند سوم خانواده هست که رتبه ۲ کنکور ۹۰ رشته هنر هست کسانی که رتبه های تک رقمی کنکور اند ضریب هوشی بالایی دارند شاید با خودتون بگین هنر که نقاشیه کار خاصی نداره که باید بگم توی کنکور هنر سال ۹۰ درس های عمومی ادبیات زبان هم بوده که از سایت مساحبه با رتبه های برتر ببنید ادبیات و زبان و عربی رو با درصد بالای نود زده . پدرش دکتر . برادرش نوازنده . خواهرش هم فکر کنم روان شناسه
   حالا فکر می کنید خواهرش که روان شناسه ضریب هوشیش بالاتره یا خود کیمیا ؟ درسته درس ها فرق می کنه هر رشته ای سختی خودشو داره . نمی گم برادرش یا خواهرش ضریب هوشی شون خیلی پایینه . می خواستم بگم هر کسی راه خودش رو پیدا کنه فرقی نمیکنه موسیقی دان باشی یا ریاضی دان در رشته ای که علاقه داری تحصیل کن و ادامه بده مطمعن باش موفق میشی فرقی نمی کنه به چی علاقه داری خلاصه خیلی درگیر ضریب هوشیتون نشید یعنی یه ذره مهمه ها نه اینکه بخواید کل وقت تون رو روی اینکه آی کیوتون چنده بزارید. و به چیز که علاقه دارید بچسبید مطمعن باشید موفق می شوید
   یادتان باشد افرادی که باهوش اند یا به عبارتی موفق تر اند به شانس اعتقاد ندارند زیرا معتقد اند که چیزی به اسم شانس وجود نداره همش نتیجه تلاش و کوشش است
   با هوش بودن ربطی به والدین پولدار و لاغر نداره
   به نظر من آدم ها به موفقیت شانس می گویند 🙂 و چیزی به اسم شانس وجود ندارد

   1. این همه نوشتید که علتشم بی دقتی و نقطه جوش پایینه، چیز دیگه ای نوشتن در واقع. حرفی که در انتها زدن درسته بخش قابل توجهی از آی کیو که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصده از مادر به ارث می رسه (البته طبق تحقیقات فعلی) بنابراین امکان داشتن فرزند باهوش تر از خانم باهوش بیشتره ولی باید توجه داشت ۴۰ تا ۶۰ درصد دیگه هم باقی می مونه که اکتساب و سایر عوامل موثرن. و از بخت خوب همه اتفاقا چیزی که باعث موفقیت میشه در عموم جامعه آی کیو نیست، هوش هیجانی ه که قابل کم و زیاد شدن در تمام سنین و همه افراده.

   2. دوست عزیز
    نگفت که دخترا کودنن کاش یکم با دقت بیشتری میخوندی کامنتو
    میگه دقت کنید با دختر باهوش ازدواج کنید چون هوش بچه به مادر میره!
    که البته من مخالفم هم کروموزم های مادر و هم پدر در هوش بچه دخیل هستن البته به جز فاکتور وراثت محیط هم خیلی موثر هست

   3. اتفاقا کیمیا در جایی اعلام کرده بود که من هر وقت تست هوش میدم ناامید میشم هر چند که نگفته چنده.
    نکته دوم حرفات متناقضه
    اینکه میگی باهوشا راهشونو پیدامیکنن و موفق میشن و بعدش میگی تو هر رشته ای باشی بخای موفق میشی
    این دو جمله کاملا متناقضه
    و هوش و بهره هوشی متاسفانه تا حدودی ذاتیه و تا حدودی محیطی که اتفاقا صد در صد به شانس آدم بستگی داره
    از ی طرف اگر بخواهیم بپذیریم که همه چیز بسته به تلاش آدمه پس حرفای قبلتو نقض میکنه

 9. یه سریاش واقعا غیر منطقی بود
  که گفته هر کی مادر پدرش پولدار و تحصیل کرده و لاغره در آینده باهوش میشه
  اونی که والدینش فقیر و چاقه نه؟؟؟

 10. دوستان دقت کنید یکی از ویژگی های بارز و علمی آدمای باهوش اینه که اونا در بیشتر مواقع فک میکنن که چیز زیادی نمیدونن یعنی در واقع اعتقاد دارند که باهوش نیستن و خیلی متواضع هستندپس بنابرین مدام در حال جستجو و کشف چیزای تازه و یادگیری بیشتر هستن
  در واقع بیشتر آدمایی که ادعایی در این زمینه ندارند باهوش تر از افرادی هستن که فکر می‌کنند باهوشند
  حالا هی شما کامنت بذار من این نشونه رو داشتم من این نشونه رو داشتم🤣🤣🤣

 11. سلام برخی افراد عقب مانده ذهنی هم این خصوصیات را دارند من باهوش هستم اما خیلی نگران نیستم اما مگر اینکه استرس و تروما خیلی زیاد باشه که خیلی نگران باشم چون همیشه می دونستم موفق میشم اما زمانی که فهمیدم گاهی با تقلب و حق خوری نمی گذارند موفق بشم نگران شدم و واقعا حقم را خوردند ظلم صد درصد الان انگیزه قتل دارم من بهتره بگم افراد باهوش ژن باهوش خود را از پدره پدربزرگ خود یا …. به ارث بردند مادربزرگ من دختز ثروتمندترین مرد اراک بوده من هوش و نبوغ تجاری دارم دایی مادر بزرگم اولین پزشک اراک بوده من نبوغ پزشکی دارم نابغه تشخیص و درمان پزشکی هستم البته پزشکی را از دست دادم من وقتی جای نگرانی وجود داره بیشتر از بقیه افراد نگران میشم اما عموما کمتر از مردم استرس و نگرانی دارم در تهدید و خطر جدی واقعا غیر قابل تحمل میشم

 12. این چیزایی که نوشتید با عقل جور درنمیاد به نظرم هیچ معیاری برای افراد باهوش نیست ، ما متوسط هستیم نوابغ تعدادشون خیلی خیلی زیاده ، راستی در مورد قد هم مثلا انیشتین بلند بود؟ یا اینهمه ریاضیدان و فیزیکدان و موسیقی دان همگی بلند بودند؟ مریم میرزاخانی بلند بود؟ این چه معیارهایی بود خداییش!من علم و صنعت برق خوندم توی دانشگاه ما کسانی که خیلی نخبه بودند و توی المپیاد جهانی هم می گرفتند متوسط بودند تازه بعضیاشون هم چاق بودند ، نگران هم نبودند و هیچکدوم از معیارهای اینجا را هم نداشتند من قدم تقریبا بلنده ولی با خرخونی دانشگاه قبول شدم دوران مدرسه فکر می کردم باهوش هستم اومدم دانشگاه دیدم از متوسط هم کمترم

 13. به نظر من از هوش یا قدرت بدنی یا زیبایی مهمتر وجدان انسانه. انسانهای باوجدان همه چیزشون خوبه. چون عدالت دارن و قابل اعتمادن و شخصیت دارن و گذشت دارن و مهربانن.

 14. خیلی چرت و پرت نوشته بودید….
  من فرد باهوشی رو میشناسم که فرزند چهارم خانواده بوده و ویژگی هاش برخلاف چیزایی که گفته بودید بوده…
  الکی هم حرف نزنید حالا چه تحقیقات ثابت کرده چه نکرده…
  من خودم هیچ کدوم از ویژگی هارو ندارم ولی نمره هام از خیلی از همکلاسی هام که این ویژگی هارو داشتند بالاتر بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا