تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

17 ویژگی افراد باهوش که از نظر علمی ثابت شده است

hafeze-maghz

افراد باهوش عاشق و طرفدار خود هستند: آن ها کلی تحقیق می کنند تا بفهمند چه چیزهای مشترکی دارند. دانشمندان زمان زیادی صرف کرده اند تا واقعیت هایی را در مورد افراد باهوش بفهمند. بعضی مطالعات نتایج غیرمنتظره ای داشته اند که به سختی با واقعیت ربط دارند و تحلیل آن ها مشکل است. در این قسمت از سایت خلاصه ای از این ویژگی ها که در ذات افراد روشنفکر هستند را جمع آوری کرده ایم.

مهم است بدانید همه ی مطالب زیر یافته های محققان است.

1 -افراد باهوش معمولا بی قرار هستند

کسانی که تمایل به فعالیت های شناختی ندارند، به سرعت از هر چیزی خسته می شوند، و هر از گاهی باید خود را با یک فعالیت جسمی مشغول کنند. در عین حال، این افراد حتی وقتی مجبورند در یک مکان بنشینند، با وجود جو پر سر و صدای اطراف می توانند در تفکر فرو بروند و حوصله شان سر نمی رود. بنابراین افراد غیر عقلایی بیشتر تمایل به فعالیت های فیزیکی دارند و زود حوصله شان سر می رود، در حالی که افراد باهوش تمایل دارند از فعالیت های فیزیکی غیر ضروری اجتناب کنند.

2 -افراد باهوش دیر می خوابند و دیر بیدار می شوند.

این مورد بر اساس کار علمی نیست، بلکه فرضیه ای است که نتایج یک تحقیق از آن حمایت کرده است. افراد باهوش تایم بیولوژیکی متفاوت از معمول دارند. یعنی بجای اینکه شب ها زود یا در ساعات معمول بخوابند، دیر می خوابند و صبح ها تا لنگ ظهر یا حتی بعد از ظهر خواب هستند!

حتما بخوانید: 9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

3 -افراد باهوش اغلب لاغر هستند.

این امر با عوامل مختلفی توضیح داده می شود. مثلا اعتقاد بر این است افرادی که چاق نیستند از نظر جسمی سالم تر هستند و می توانند خود را وقف فعالیت های فکری بیشتری کنند. یا مثلا گفته می شود زندگی در شهر، والدین ثروتمند و تحصیل کرده کمک می کنند که کودک در آینده باهوش تر شود. از طرف دیگر، بچه های خانواده های فقیر که والدین چاق و بی سواد دارند بیشتر احتمال دارد در بزرگسالی ضریب هوشی کم تری داشته باشند.

4 -سیگار نمی کشند.

تحقیقی روی 20000 نفر انجام شده است که همبستگی بین میزان هوش و تمایل به سیگار کشیدن را سنجیده است. رابطه ی بین ضریب هوشی و تعداد سیگارهایی که در روز استعمال می شود کاملا مشخص شده است. ضریب هوشی کسانی که در روز بیش از یک پاکت سیگار می کشیدند به طور متوسط 90 بود.

ضریب هوشی کسانی که در روز کم تر از یک پاکت سیگار میک شیدند به طور متوسط 94 بود و ضریب هوشی کسانی که هرگز سیگار نمی کشیدند به طور متوسط 101 بود. یعنی تفاوت ضریب هوشی کسانی که سیگار نمی کشیدند و کسانی که زیاد سیگار می کشیدند 12 درصد بود.

5 -فرزندان ارشد خانواده باهوش تر هستند.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که فرزند اول خانواده باهوش ترین فرزند ، فرزند دوم با ضریب هوشی پایین تر، و فرزند آخر کم هوش ترین فرزند است. دلیل این موضوع بررسی شده است اما نقطه نظر مشترکی در مورد آن وجود ندارد. شاید دلیل آن به نوعی مربوط به سن والدین، سلامت آن ها در حین لقاح و وضع حمل، دوره ی حاملگی و توازن هورمونی مادر باشد، اما همه ی این ها فرضیه هستند و باید بررسی شوند.

تحقیق دیگری نشان داده است که ضریب هوشی فرزند اول 103، فرزند دوم 100 و فرزند سوم 99 بود.

6 -افراد باهوش در زمان نوزادی از شیر مادر تغذیه کرده اند.

تحقیقی روی 3000 کودک این موضوع را نشان داد. باید متذکر شد که نتایج تست ضریب هوشی نشان داد بچه های تغذیه شده با شیر مادر نسبت به بچه هایی که با شیر مادر تغذیه نشده بودند تا 7 نمره ضریب هوشی بالاتری داشتند.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

7 – بچه های باهوش، کلاس های موسیقی می گذرانند.

تحقیقات نشان داده اند کسانی که در دوران کودکی کلاس های موسیقی می گذرانند در دوران بزرگسالی هوش بالاتری دارند. تحقیقی دیگر نشان داده است که بچه های شش ساله ای که 9 ماه کلاس موسیقی گذرانده اند، افزایش قابل توجه ضریب هوشی را نشان داده اند . تحقیق دیگری نشان داد بچه های 4 تا 6 ساله ای که فقط یک ماه موسیقی کار کرده بودند، پیشرفت چشمگیری در هوش کلامی نشان دادند.

جالب است که بچه های باهوش تر بیشتر به موسیقی علاقه نشان داده بودند. یعنی حتی اگر شما به هر دلیلی در دوران کودکی نتوانسته اید کلاس موسیقی را بگذرانید ، اما به آن علاقه داشتید، این می تواند دلیلی باشد بر این که شما نسبت به همسالانتان باهوش تر بودید و در دوران بزرگسالی باهوش تر شدید.

8 -افراد باهوش گربه را بیشتر از سگ دوست دارند.

تحقیقی نشان داد بیشتر کسانی که سطح بالایی از توانایی شناختی را نشان داده بودند به گربه علاقه داشتند . ” افراد گربه دوست ” درون گراتر، خود رای و روشنفکرتر بودند . این محققان معتقدند افرادی که گرایش به روشنفکری دارند، که معمولا افراد باهوشی هستند، به خاطر ویژگی های شخصی شان گربه را انتخاب می کنند نه سگ.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

9 -افراد باهوش از تنهایی لذت می برند.

محققان ده سال تلاش کرده اند تا رابطه ی بین هوش و اجتماعی شدن را بفهمند. وقت گذراندن با دوستان میزان رضایت از زندگی را بالا می برد، اما به نسبتی که هوش بالا می رود، به همان نسبت این رضایتمندی کم می شود. بنابراین اگر آدم درون گرایی هستید، ممکن است دلیل آن هوش بالای شما باشد.

10 -گرایش به نگرانی، یکی از علائم هوش است.

دانشمندان نشان داده اند که بین هوش بالا و تمایل به نگرانی ، همبستگی وجود دارد. عقیده بر این است که نگرانی درباره شرایطی ممکن است به طور بالقوه خطری برای شخص ایجاد کند، به نیاکان ما کمک کرد تا در فرایند تکامل بقای خود را حفظ کنند، و این ویژگی مهارتی شد که انسان متفکر با آن توانست بر طبیعت غالب شود.

بنابراین افراد باهوش تمایل دارند تا مدل هایی از شرایط خطرناک احتمالی را بسازند و آن ها را برای همه ی اتفاقات زندگی به کار ببرند و گاهی اوقات این کار را به صورت افراطی برای مسائل کوچک هم انجام می دهند. آن ها به طور غریزی یاد گرفته اند این کار را انجام دهند.

11 – افراد باهوش حس شوخ طبعی دارند.

تحقیقات نشان داده اند که حس شوخ طبعی ذاتی افراد باهوش و خلاق است، و این ویژگی بیشتر در مردان دیده می شود.

حتما بخوانید: 20 راهکار ساده برای باهوش‌تر شدن (علمی و ثابت شده)

12 – افراد باهوش زودتر توانایی خواندن را یاد می گیرند.

بچه ی باهوش خواندن را زودتر و راحت تر یاد می گیرند. از طرف دیگر، خود خواندن هم باعث توسعه ی توانایی های شناختی می شود. تحقیقی که روی 1890 دوقلو در سنین مختلف انجام شد نشان داد که زود یاد گرفتن مهارت های خواندن به رشد سریع تر هوش مربوط می شود . مکانیسم این فرایند هنوز مورد سوال است . . .

13 – شکسته نفسی خاصیت افراد باهوش است.

افراد باهوش معمولا متواضع تر از دیگران هستند. افراد باهوش ( در وسیع ترین معنای کلمه ) به محدودیت علم خود پی می برند. افرادی که از نظر ادراکی در سطح بالایی هستند در می یابند که در بسیاری از زمینه ها نادان هستند.

از طرفی افرادی که هوش پایینی دارند، پایین بودن علم خود را درک نمی کنند ( دقیقا به دلیل نادانی و افق فکری کوتاه ) و تمایل دارند توانایی های خود ( به خصوص توانایی های ذهنی ) را زیاد برآورد کنند. به همین دلیل افراد کند ذهن معمولا متکبر و افراد باهوش معمولا متواضع هستند.

14 -آیا قد بلند هستید؟ پس شاید باهوش هستید.

تحقیقات نشان داده اند بچه های قدبلند تر ( حتی در سن سه سالگی، که هنوز مدرسه ای در کار نیست که بر هوش تاثیر بگذارد ) بیشترین رشد عقلی را دارند. این بچه ها در بزرگسالی هم پول بیشتری بدست می آورند.( البته شاید این داستان متفاوتی داشته باشد و خیلی ربطی به هوش نداشته باشد. )

نکته ی مهم: هر یک از این نشانه ها به طور جداگانه و همه ی آن ها با هم در یک شخص، لزوما به معنی باهوش بودن آن فرد نیستند. معمولا وقتی دانشمندان می گویند یک ویژگی خاص در افراد باهوش متداول تر است، فقط به این معنی است که آن ویژگی بیشتر در بین افراد باهوش دیده شده است، تا در بین افرادی که هوش کم تری دارند.

حتما بخوانید: علت کاهش سرعت پردازش مغز و روش افزایش آن (دانشگاه استنفورد)

ممکن است یک ویژگی که در تحقیق به عنوان ویژگی افراد باهوش شناخته می شود ، چون در بیش از نصف افراد باهوش دیده شده است در واقع ویژگی متمایز آن افراد در نظر گرفته شود. ممکن است یک فرد واقعا باهوش هیچ یک از این نشانه ها را نداشته باشد و فرد کم هوشی هم پیدا شود که بیشتر این ویژگی ها را داشته باشد. و البته اگر یک فرد کم هوش سعی کند همه ی این ویژگی ها را به خود بگیرد، نمی تواند سطح ضریب هوشی خود را بالا ببرد زیرا این موضوع کاملا ذاتی است.

15- افراد باهوش زندگی را یک درس طولانی می دانند

باهوش ها می دانند که بعد از هر اتفاقی، یک اتفاق جدید و تازه در راه است و یادگیری هیچ وقت متوقف نمی شوند. آنها می دانند که فارغ التحصیل شدن پایان کار نیست، بلکه آغاز یک راه جدید است. کسانی که باهوشند به زندگی به چشم یک تجربه طولانی مدت نگاه می کنند و دوست دارند اطلاعات بیشتری درباره هر چیزی کسب کنند.

16- آنها ذهن بازی دارند

این واقعیت که افراد باهوش خودشان را همه چیزدان تصور نمی کنند باعث می شود هیچ وقت ذهنشان را در برابر ایده های جدید نبندند و همیشه مایل به یادگیری از دیگران باشند.

باهوش ها روی اعتقادات و افکار خودشان پافشاری نمی کنند و تعصب به خرج نمی دهند. آنها همیشه به نظرات و استدلال های بقیه گوش می دهند و منعطف هستند. اغلب اوقات افراد باهوش روی یک موضوع تمرکز می کنند و تا زمانی که شواهد و استدلال های کافی در اختیارشان قرار نگیرد از آن دست نمی کشند.

علاوه بر این، اشخاص باهوش فقط به گفته های دیگران بسنده نمی کنند، بلکه گاهی اوقات ممکن است قبل از اینکه چیزی را به عنوان یک واقعیت قبول کنند، مسافت های طولانی را طی کنند تا به اصل و واقعیت یک موضوع پی ببرند.

از طرف دیگر باهوش ها از مخالفت دیگران با افکار و نظرات خودشان نمی ترسند. آنها از تفاوت های بین افکار و عقاید استقبال می کنند و می دانند که هر کسی به خاطر نژاد، هویت جنسی و یا هر دلیل دیگری، نظرات خودش را دارد.

17-آنها بی نظم و انضباط هستند

اینکه فکر کنیم یک فرد باهوش به خاطر هوشی که دارد حتما باید منظم و مرتب باشد اشتباه است! اتفاقا وقتی حرف از نظم و ترتیب در کارها یا مدیریت و سازماندهی وقت می شود، افراد باهوش ممکن است فاجعه بار ظاهر شوند!

مثلا ممکن است اتاق خواب یا اتاق مطالعه شان همیشه به ریخته باشد یا به نظر برسد به جای اینکه روی یک کار منطقی متمرکز شوند، مدام از این شاخه به آن شاخه بپرند. هنوز کاملا مشخص نیست که بی نظمی و هوش چه ارتباطی می توانند داشته باشند؛ ولی ممکن است یک فرد باهوش به شما بگوید که چون زیاد راجع به مسائل مختلف فکر می کند، وقتی برای نگرانی درباره نظم و ترتیب و درست کردن بهم ریختگی ها ندارد.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

علاوه بر این نظریه ای هم وجود دارد که طبق آن گفته می شود فضاهای نامنظم می توانند به افزایش خلاقیت کمک کنند و کلید ایده های جدید و ابتکاری را در ذهن افراد باهوش بزنند.

علاوه بر این، محدویت های زمانی هم می توانند برای افراد باهوش آزار دهنده به نظر برسد؛ بنابراین آنها ترجیح می دهند برنامه شان را باز نگه دارند تا اینکه بخواهند خودشان را در چارچوب برنامه ریزی های زمانی قرار بدهند و برای کارهای مختلف زمان مشخص تعیین کنند.

اما چگونه باهوش تر شویم؟

در حال حاضر تنها روشهای علمی ثابت شده برای باهوش تر شدن را در زیر معرفی کرده ایم:

1-نقاشی یا طراحی یاد بگیرید: کارهای خلاقانه هوشتان را بیشتر می‌کنند و توانایی شما برای شناخت و بیان افکارتان را افزایش می‌دهند. با بیشتر کردن ارتباط بین دست و مغزتان، رابطه این دو را تقویت کرده و ذهن خلاق‌تری خواهید داشت.

2-یک ساز جدید یاد بگیرید: علم نشان داده است که نواختن یک ساز آن هم به طور منظم، عملکرد شناختی مغز را تقویت می‌کند. از سازهای سخت مثل سنتور یا ویولن شروع نکنید بلکه آنهایی که راحت ترند مثل گیتار یا پیانو.

3-به دیگران آموزش دهید: دانشتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و از دانش و دیدگاه آنها هم درس بگیرید. رابطه استاد-شاگردی به تقویت مغز هر دو طرف کمک می‌کند و تمرین آموزش دادن به دیگران شما را با سوالاتی که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید، مواجه می‌کند.

4-مغزتان را با چربی‌های ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی تغذیه کنید: برای بهره‌برداری از توانایی‌هایتان، باید یک مغز سالم داشته باشید. مصرف غذاهایی که دارای مواد مورد نیاز مغز برای فعالیت روزانه مثل چربی امگا 3، ویتامین E و پروبیوتیک هستند را بیشتر کنید.

5-هر روز تمرینات مدیتیشن انجام دهید: مدیتیشن برای عملکرد بهتر مغز و ثبات عاطفی، مواد شیمیایی سیستم عصبی را به تعادل می‌رساند. حتی ده دقیقه مدیتیشن در روز می‌تواند ساختار مغزتان را تغییر داده و حافظه‌ و ظرفیت آن را برای یادگیری و کاهش اضطراب تقویت کند.

6-برای کارهای خلاقانه وقت بگذارید: علایق شخصی‌تان را کشف کرده و آنها را پرورش دهید. این کارها خلاقیت را در شما تقویت خواهد کرد. مغز شما از تمرین کردن و احساس موفقیت لذت می‌برد. در نتیجه با خلاقیت کیفیت کارهایتان را بالا ببرید تا حس بهتر شدن در شما ایجاد شود و در نهایت این احساس به مغزتان هم منتقل شود.

7-هر روز مطالعه کنید: مطالعه به شما در یادگیری و به چالش کشیدن مغز کمک می‌کند. بهتر است چیزی که می‌خوانید با علایق شخصی‌تان مرتبط باشد. کتابهای صوتی هم جز منابع مطالعاتی به حساب می‌آیند، بنابراین اگر آنها مناسب سبک زندگی و برنامه زمانی‌تان هستند، لیست کتابهایی که می‌توانید گوش دهید را آماده کنید.

8-برای گفتگوهای صمیمانه وقت بگذارید: در روند تقویت ارتباطات اجتماعی، شما هوش اجتماعی و عاطفی‌تان را پرورش می‌دهید. استفاده از نظرات یک مشاور خوب هم در تقویت هوش بی‌تاثیر نیست. با افرادی که شما را به فکر (یا تجدیدنظر در مورد مسائل) وادار می‌کنند، وقت بگذرانید.

9- بازیهای ویدیویی خاص انجام دهید: یک مطالعه جدید در دانشگاه روچستر ایالات متحده، ارتباط بین بازی های ویدئویی اول شخص و گسترش آگاهی بصری در دنیای واقعی را تایید کرد. توانایی گرفتن علائم دیداری با سرعت و دقت بسیار ارزشمند است. در حال حاضر بهترین بازی برای گوشی ها بازی Elevate است که می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. موضوع جالب ولی تا حدودی ساده انگارانه و فاقد پشتوانه علمی مستدل بنظر میرسید. هرچند با واقعیتها منطبق است و ویژگیهای برشمرده برای باهوش ها تا میزان بالایی بر حقیقت ایشان انطباق ساختاری دارد. شک نیست که هرکسی با خواندن مقاله درپی تطبیق خصوصیات با خودش میباشد و البته همه گمان میکنند که نوابغی هستند که یحتمل حقشان را خورده اند و ناشناخته هم مانده اند! متاسفانه برخلاف باور عموم, ما ایرانیها طی تحقیقات مفصلی که توسط چند موسسه علمی معتبر درسال 2012 صورت گرفت, درمیان 186 کشور جهان رتبه 84 را بدست آوردیم که جزو متوسطهای روبه پائین هستیم. این درحالیست که اغلب فکر میکنیم که ایرانیها جزو باهوشترینها هستند و تا به یکی که چنین ادعای سخیفی را مطرح میکند, میپرسی, ازکجا فهمیدی؟ پاسخ میدهد, همه دانشمندان ناسا ایرانی هستند! البته بغیر دکتر فیروز نادری نمیدانم بقیه درکجای ایران بدنیا آمده اند؟! جالب است که درکمال تعجب چشم بادامیها باهوشترین مردم جهانند. هنگ کنگ رتبه نخست را بدست آورد و ژاپن و چین و… رتبه های بالای جدول را البته با کشورهای اسکاندیناوی و آمریکا و کانادا شریک هستند. درهرحال از موضوع جالبی که مطرح فرمودید متشکرم. ایکاش قدری علمی تر بنویسید…. پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا