تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

20 راهکار ساده برای باهوش‌تر شدن (علمی و ثابت شده)

چرب زبان

کتابهای زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند یاد بگیرید چطور باهوش‌تر شوید. اما آیا می‌دانید کدام کارها در زندگی قدرت ذهنتان را بالا می‌برند و کدامیک بیشتر به شما کمک می‌کنند تا انتخابهای هوشمندانه‌تری داشته باشید؟ البته این دو به هم مربوطند. قطعا معاشرت با افراد باهوش تاثیر خوبی بر روی مغز دارد. اما در حال حاضر چه کارهایی می‌توانید برای باهوش‌تر شدن انجام دهید؟

دقیقا نمی‌توان گفت که در عرض یک سال چقدر می‌توانید با کارهای کوچک و مداوم به باهوش‌تر شدنتان کمک کنید. اما هر چه اقدامات زیر را بیشتر انجام دهید، سریعتر به نتیجه خواهید رسید.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

حالا اگر آماده‌اید تا چطور باهوش‌تر شدن را یاد بگیرید، ترفندهای زیر را با دقت بخوانید و برای سال جدید یک برنامه عملی بریزید.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

با انجام کارهای متنوع باهوش‌تر شوید

مغز شما می‌خواهد تجربیات مختلفی داشته باشد و برای رشد به کمی ابداع و تنوع نیاز دارد. چالش‌های جدید، دیدن مکان‌های جدید و حل مشکلات متفاوت هم از دیگر مواردی هستند که برای تقویت مغز لازمند.

1-با تجربیات جدید خودتان را به چالش بکشید: از منطقه امنتان بیرون بیایید و ارتباطات عصبی جدید بسازید. هر چه تجربه‌تان متنوع‌تر باشد، مغزتان باهوش‌تر و سازگارتر می‌شود.

2-با افراد مختلف وقت بگذرانید: معاشرت با افراد مختلف شما را باهوش‌تر می‌کند. شنیدن و شناخت دیدگاه‌ها و عقبه دیگران آگاهی‌تان را افزایش می‌دهد و شما را ترغیب می‌کند تا سوالات و عقایدتان را بیان کنید. همچنین زندگی را هم جالب‌تر می‌کند.

حتما بخوانید: 20 روش/ترفند علمی یادگیری سریعتر دروس (دانش آموزان و دانشجویان)

3-دیدگاه‌های متفاوت با خودتان را کشف کنید: برخی از افراد دقیقا همانند شما فکر می‌کنند و فقط با یک دیدگاه، مغز شما دید تونلی پیدا می‌کند. در مورد سیستم‌های اعتقادی جدید و تاریخچه آنها و همینطور نوع دیدگاه خودتان مطالعه کنید. از به چالش کشیدن اعتقاداتتان نهراسید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4-مکانهای جدید را ببینید و کشف کنید: مغز شما عاشق اطلاعات جدید است و با تداعی تجربیات گذشته کار می‌کند. شگفتی‌ها و اکتشافاتی که تفکر را برمی‌انگیزند باعث رشد دوباره مغز می‌شوند و زندگی را جالب‌تر می‌کنند.

5-بدون دلیل خاصی به دیگران محبت کنید: بدون توقع به دیگران خوبی کنید. این کار مغزتان را هوشیار می‌کند و باعث می‌شود عواطفتان برانگیخته شوند. از مغزتان برای فکر کردن به روش‌های جدیدی که زندگی دیگران را بهتر می‌کنند (حتی کم)، استفاده کنید.

6-مهارتهای جدید را یاد بگیرید و تمرین کنید: این کار به شما در برقراری اتصالات عصبی و تقویت مغز کمک می‌کند. به چالش کشیدن مداوم مغز شما را جوان نگاه می‌دارد. مهارتهای جدید می‌توانند درهایی را به سوی دیدگاه‌ها و تجربیات جدید باز کنند که هر دو آنها باعث باهوش‌تر شدنتان می‌شوند.

7-یک زبان جدید یاد بگیرید: با یادگیری و تمرین یک زبان جدید، هوش زبانی‌تان را تقویت کرده و برای یادگیری دیدگاه‌های مختلف از آن استفاده کنید. قطعا بدون آشنایی با افرادی که به آن زبان صحبت می‌کنند، یادگیری زبان جدید دشوارتر خواهد بود.

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

8-هر روز کمی ورزش کنید: همان تمرینی که انجام می‌دهید، بهترین نوع است. اگر چیزی به ذهنتان نمی‌رسد، با حرکات ساده و سریع شروع کنید. نباید بهانه‌ای برای منصرف شدن از ورزش آن هم به خاطر پیدا کردن تمرینات ساده‌تر وجود داشته باشد.وقتی دارید غذا گرم می‌کنید، 5 حرکت اسکات انجام دهید.

9-برخیزید و 20 تا 30 دقیقه تحرک داشته باشید: تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهند که بین عضلات قوی پا و عملکرد بهتر مغز رابطه وجود دارد. و گردش خون درست، برای عملکرد مطلوب مغز لازم است. بنابراین پاهایتان را حرکت دهید و آنها را خوب بکشید.

10-مغزتان را با پازل و بازی‌ها تمرین دهید: در کنار بازی‌های دیگر، برای بازی‌های فکری و ساخت پازلهایی که از آنها لذت می‌برید و شما را به فکر وادار می‌کنند، وقت بگذارید. بازی‌های گفتاری و پر از جزئیاتی را انجام دهید که مغز را بیشتر به چالش می‌کشند. با این کار به وطور ناخودآگاه روی مهارتهای اجتماعی‌تان هم کار می‌کنید.

11-مغزتان را با فعالیتهایی که تکنولوژی خیلی در آنها نقش ندارد درگیر کنید: با دست بنویسید و از فعالیتهایی که تکنولوژی در آنها دخیل نیست لذت ببرید. این گونه کارها به شما کمک می‌کنند تا فکر کنید و از خلاقیتتان بیشتر بهره ببرید. هر چه بیشتر از دستهایتان برای بیان ایده‌ها یا خلق آثار استفاده کنید، مغزتان قوی‌تر می‌شود.

نقاشی کشیدن

12-نقاشی یا طراحی یاد بگیرید: کارهای خلاقانه هوشتان را بیشتر می‌کنند و توانایی شما برای شناخت و بیان افکارتان را افزایش می‌دهند. با بیشتر کردن ارتباط بین دست و مغزتان، رابطه این دو را تقویت کرده و ذهن خلاق‌تری خواهید داشت.

13-یک ساز جدید یاد بگیرید: علم نشان داده است که نواختن یک ساز آن هم به طور منظم، عملکرد شناختی مغز را تقویت می‌کند. از سازهای سخت مثل سنتور یا ویولن شروع نکنید بلکه آنهایی که راحت ترند مثل گیتار یا پیانو.

14-به دیگران آموزش دهید: دانشتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و از دانش و دیدگاه آنها هم درس بگیرید. رابطه استاد-شاگردی به تقویت مغز هر دو طرف کمک می‌کند و تمرین آموزش دادن به دیگران شما را با سوالاتی که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید، مواجه می‌کند.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

15-مغزتان را با چربی‌های ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی تغذیه کنید: برای بهره‌برداری از توانایی‌هایتان، باید یک مغز سالم داشته باشید. مصرف غذاهایی که دارای مواد مورد نیاز مغز برای فعالیت روزانه مثل چربی امگا 3، ویتامین E و پروبیوتیک هستند را بیشتر کنید.

16-هر روز تمرینات مدیتیشن انجام دهید: مدیتیشن برای عملکرد بهتر مغز و ثبات عاطفی، مواد شیمیایی سیستم عصبی را به تعادل می‌رساند. حتی ده دقیقه مدیتیشن در روز می‌تواند ساختار مغزتان را تغییر داده و حافظه‌ و ظرفیت آن را برای یادگیری و کاهش اضطراب تقویت کند.

17-برای کارهای خلاقانه وقت بگذارید: علایق شخصی‌تان را کشف کرده و آنها را پرورش دهید. این کارها خلاقیت را در شما تقویت خواهد کرد. مغز شما از تمرین کردن و احساس موفقیت لذت می‌برد. در نتیجه با خلاقیت کیفیت کارهایتان را بالا ببرید تا حس بهتر شدن در شما ایجاد شود و در نهایت این احساس به مغزتان هم منتقل شود.

کتاب خوندن

18-هر روز مطالعه کنید: مطالعه به شما در یادگیری و به چالش کشیدن مغز کمک می‌کند. بهتر است چیزی که می‌خوانید با علایق شخصی‌تان مرتبط باشد. کتابهای صوتی هم جز منابع مطالعاتی به حساب می‌آیند، بنابراین اگر آنها مناسب سبک زندگی و برنامه زمانی‌تان هستند، لیست کتابهایی که می‌توانید گوش دهید را آماده کنید.

19-برای گفتگوهای صمیمانه وقت بگذارید: در روند تقویت ارتباطات اجتماعی، شما هوش اجتماعی و عاطفی‌تان را پرورش می‌دهید. استفاده از نظرات یک مشاور خوب هم در تقویت هوش بی‌تاثیر نیست. با افرادی که شما را به فکر (یا تجدیدنظر در مورد مسائل) وادار می‌کنند، وقت بگذرانید.

20- بازیهای ویدیویی خاص انجام دهید: یک مطالعه جدید در دانشگاه روچستر ایالات متحده، ارتباط بین بازی های ویدئویی اول شخص و گسترش آگاهی بصری در دنیای واقعی را تایید کرد. توانایی گرفتن علائم دیداری با سرعت و دقت بسیار ارزشمند است. در حال حاضر بهترین بازی برای گوشی ها بازی Elevate است که می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

حتما بخوانید: تنها راه های افزایش سلول های خاکستری مغز (تحقیقات علمی)

حالا دیگر می‌دانید چطور باهوش‌تر شوید!

البته حتما می‌دانید که با اتمام این مقاله تازه کار شما شروع می‌شود. فکر می‌کنید اکنون کدام کارهارا برای افزایش پتانسیل مغز و باهوش‌تر شدن انجام می‌دهید. برای تبدیل این راهکارها به عادت چند نکته وجود دارد:

  • لیستی از کارهایی که باید هر روز انجام دهید تهیه کنید و حداقل یک فعالیت فکری را در آن جای دهید.
  • در یک کلاس ثبت نام کنید تا یک عادت را به صورت روزانه یا هفتگی تمرین کنید.

پس اگر تصمیم دارید باهوش‌تر شوید، هر کاری که لازم است انجام دهید. در ضمن هر چه بیشتر به مغز مواد مورد نیازش را برسانید، بیشتر به شما کمک می‌کند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا