تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

علت کاهش سرعت پردازش مغز و روش افزایش آن (دانشگاه استنفورد)

چه عواملی باعث کند شدن سرعت پردازش مغز می شوند و چگونه می توان سرعت آن را بهبود بخشید؟

Geoffrey A. Kerchner، استادیار عصب شناسی و علوم عصبی دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، پاسخ می دهد:

برای یک متخصص علوم مغز و اعصاب، سرعت پردازش دقیقا به این معناست: سرعتي كه انسان بتواند اطلاعات جدیدی را به دست آورد، درباره آن ها قضاوت کند و سپس پاسخی را تدوین کند. مطالعات نشان می دهد که سرعت پردازش اطلاعات با افزایش سن در امتداد یک منحنی U شکل معکوس پیش می رود، به گونه ای که سرعت تفکر ما از کودکی تا بزرگسالی افزایش می یابد، در یک دوره به ثبات و پایداری نسبی می رسد و سرانجام، در اواخر دوران میانسالی و بعد از آن، به آرامی اما به طور پیوسته کاهش می یابد.

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این ۱۰۰ کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

سرعت پردازش با افزایش سن کم می شود و برای بیش تر افراد واضح و روشن است.

بسیاری از افراد مسن متوجه شده اند که برای حل مشکلات و تصمیم گیری در مورد مسائل، نسبت به دوران جوانی وقت بیش تری صرف می کنند. با این وجود دلایل کاهش سرعت پردازش اطلاعات با افزایش سن کاملا درک نشده است و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی شواهد قانع کننده نشان می دهد که چنین افتی نشانگر سایش و پارگی ماده سفید موجود در مغز است که از تمام رشته ها یا آکسون ها تشکیل شده است که بخشی از مغز را به قسمت دیگر وصل می کنند. کند بودن انتقال اطلاعات در امتداد آکسون ها ممکن است مانع از سرعت پردازش شود. اما چه عواملی باعث می شود که این ارتباط محوری در وهله اول کند شود؟

حتما بخوانید: ۱۴ گام ساده برای تقویت قدرت مغز تا ۱۲۰ درصد (تحقیقات جدید)

در بعضی از افراد دیابت، استعمال دخانیات، فشار خون بالا یا سایر عوامل به اصطلاح خطر ساز عروقی می توانند روی رگ های خونی که ماده سفید مغز را تغذیه می کنند، تاثیر بگذارند و در نهایت آکسون ها به دلیل کمبود اکسیژن وگلوکز مورد نیازشان، از بین می روند.

برخی از افراد ممکن است استعداد ژنتیکی در مورد پوسیدگی ماده سفید مربوط به سن داشته باشند، که یک فرضیه ضعیف به حساب می آید اما به طور جدی مورد مطالعه قرار گرفته است. در افراد دیگر، سرعت پردازش کند می تواند اولین نشانه بیماری عصبی مانند بیماری آلزایمر باشد. ضربه به سر، از جمله آسیب های مغزی است که می تواند نقش داشته باشد. این ها چند مورد از ایده های بسیاری است که وجود دارد – مطمئنا عوامل دیگری نیز کشف خواهند شد.

حتما بخوانید: ۳ گام علمی برای معکوس کردن روند نابودی حافظه کوتاه مدت

مهم تر از این موارد، کند شدن سرعت پردازش اطلاعات تقریبا در بیش تر افراد مسن تا حدی تاثیر می گذارد و حد فاصل بین مجموعه فازی نرمال و غیر نرمال است. هر کسی ممکن است با پرداختن و توجه به عوامل خطر ساز عروقی، انجام ورزش هوازی منظم، خوب غذا خوردن و به چالش کشیدن ذهن خود، سرعت پردازش اطلاعات را حفظ یا حتی بهبود بخشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن