تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

8 تا از جدیدترین و موثرترین راههای افزایش تمرکز ذهن+ تمرین ها

همه ما آشفتگی ذهنی، اضطراب، حواس پرتی و مشغله فکری را تجربه کردیم. در این جا جدیدترین و موثرترین روش های کاهش آشفتگی و افزایش تمرکز ذهن را به نقل از تحقیقات جدید مجله معتبر Artofmanliness به شما یاد می دهیم.

این پیشنهادات ساده را امتحان کنید، خواهید دید عملکرد حافظه شما بهبود می یابد و قادر خواهید بود با وضوح بیشتر و تلاش کمتری فکر کنید. یاد بگیرید همانطور که بدنتان را آرام می کنید ذهنتان را هم آرام کنید تا استرس کمتری را تجربه کنید. خواهید دید که انجام این کار چقدر آسان است.

حتما بخوانید: ۹ تا از بهترین و جدید ترین راه های افزایش خلاقیت طبق تحقیقات جدید

  1. افکار خود را مدیریت کنید. هیچ کس نمی تواند کاملا فکر کردن را متوقف کند. این کار غیر ممکن است. اگر تلاش کنید که به چیزی فکر نکنید، تنها فکر کردن را متوقف کرده اید نه اینکه تمرکز کرده باشید! به جای آن می توانید مواردی که مانع از آن می شوند تا به یک موضوع خاص تمرکز کنید را از ذهن خود بیرون کنید. با این چند روش ذهن خود را در دست بگیرید!
  2. ذهن خود را مانند یک بوم خالی یا یک آسمان تاریک تصور کنید. اجازه دهید افکارتان بیایند و بروند ولی هیچ کدام از آن ها را دنبال نکنید. در نهایت مغز شما آرام می شود و احساس فشار کمتری خواهید کرد.
  3. افکارتان را بشمارید. اگر رسیدگی به افکار برایتان سخت است، سعی کنید به آرامی شمارش افکار را انجام دهید. از تماشا و دنبال کردن آن ها خود داری کنید.
  4. توجه فعال را در نظر بگیرید. همانطور که شما کار انجام می دهید و فکر می کنید، تلاش کنید روی کاری که در دستتان است تمرکز کنید. با خودتان سرسخت باشید و زمانی که ذهنتان سرگردان شد آن را به کار بازگردانید. همانطور که شما توجه خود را متمرکز می کنید، آرامش ذهن شما بهبود خواهد یافت.
  5. جسم خود را آرام کنید. یک دلیل از دست رفتن تمرکز، حرکات بدنی است. به عنوان مثال در سالن تئاتر افرادی که مدام روی صندلی هایشان جا به جا می شوند، سرشان را می چرخانند و در کل حرکت زیاد دارند توجه شان را از دست می دهند. تمرکز معمولا با نوع وضعیت بدن در ارتباط است. برای مثال یک صندلی ثابت می تواند تمرکز شما را نسبت به موقعی که از یک صندلی چرخان استفاده می کنید افزایش دهد.
  6. وضعیت راحت را پیدا کنید و به خودتان اجازه حرکت ندهید. روی کاری که می کنید و یا چیزی که تماشا می کنید تمرکز کنید، توجه خود را از حواس پرتی های فیزیکی دور کنید و افکار خود را روی کارتان متمرکز کنید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که کمتر احساس خستگی می کنید و خستگی جسمی کمتری خواهید داشت.
  7. ذهنتان را علاقه مند کنید. اگر به کاری که انجام می دهید علاقه داشته باشید تمرکزتان هم افزایش می یابد. انجام یک سرگرمی جدید می تواند کمک بزرگی به شما بکند. همچنین باید تلاش کنید حتی در خسته کننده ترین کارها چیز جالبی پیدا کنید.
  8. ذهنتان را باز کنید. همانطور که قدرت، استقامت و انعطاف پذیری باید در روال فیزیکی شما قرار گیرد، ذهن هم نیاز به چالش های جدید و جذاب دارد. چیز جدیدی را برای خانه فراهم کنید که قبل از آن به آن توجه نداشتید. خرید یک مجله موضوعی است که معمولا به آن توجه نمی کنید، آن را بخوانید و فرصت های جدید را برای خودتان به ارمغان بیاورید.

تمرین هایی که باید انجام دهید

۱-قدرت تمرکز خود را به تدریج افزایش دهید

اگر می خواهید از صفر شروع کنید بدترین کار این است که خود را درگیر یک برنامه آموزشی افراطی کنید چون باعث دلسردی و سرخوردگی شما می شود؛ و یا حتی باعث می شود قبل از این که کار را شروع کنید از انجام آن پشیمان شوید. پیشنهاد می کنیم که از روش “Pomodoro” استفاده کنید. این روش می گوید ۴۵ دقیقه کار کنید و سپس ۱۵ دقیقه استراحت کنید؛ اما ممکن است برای بعضی از ما همین ۴۵ دقیقه هم یک ماراتن ذهنی باشد!

بنابراین با یک برنامه بسیار آسان شروع کنید و هدف خود را از آن جا بسازید. یک زمان سنج روی ۵ دقیقه تنظیم کنید. در این ۵ دقیقه روی کار خود تمرکز کنید. سپس دو دقیقه به خود استراحت بدهید. هر روز ۵ دقیقه به زمان تمرکز روی کارتان و ۲ دقیقه به زمان استراحتتان اضافه کنید. بعد از ۹ روز شما ۴۵ دقیقه می توانید روی کارتان تمرکز داشته باشید و هم چنین زمان استراحتتان ۱۸ دقیقه می شود. در ادامه شما می توانید زمان تمرکزتان را افزایش و زمان استراحتتان را کاهش دهید.

۲-یک لیست از حواس پرتی هایتان تهیه کنید

از آن جا که اینترنت در هر لحظه اطلاعات فوری را در اختیارمان می گذارد، ذهن ما به این سمت می رود که اخبار و اطلاعات جدید را از اینترنت بخوانیم؛ بنابراین حواسمان از روی کاری که در حال انجام آن هستیم پرت می شود. مشکل این است که وقتی به دنبال خواسته ی ذهنمان می رویم بعد از آن به طور میانگین ۲۵ دقیقه طول می کشد تا به کاری قبلی خود بازگردیم.

بنابراین وقتی چنین افکاری به سمت شما می آید کافیست آن ها را روی یک برگه یادداشت کنید و به خودتان قول دهید که بعد از اتمام کارتان به سراغ آن ها بروید نه در حین کار.

۳-اراده خود را تقویت کنید

توجه داوطلبانه و اراده به طور کامل در هم آمیخته اند. اراده ما به ما اجازه می دهد تا به عمد حواس پرتی را نادیده بگیریم، در حالی که روی کارمان متمرکز هستیم. اگر می خواهید برای همیشه پرانگیزه بمانید این مطلب را از دست ندهید!

۴-مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن نه تنها به حفظ سلامت و آرامش کمک می کند، بلکه تحقیقات نشان داده اند که می تواند به طور چشمگیری توجه شما را افزایش دهد.

در یک مطالعه ۱۴۰ داوطلب در یک دوره هشت هفته ای در آموزش مدیتیشن شرکت کردند. پس از هشت هفته، تمام داوطلبان بهبود قابل توجهی در سطح توجه داشتند. برای افزایش تمرکز شما نباید همه ی روز خود را صرف مدیتیشن کنید. تحقیقات نشان داده اند که تنها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه مدیتیشن در روز این کار را انجام می دهد. علاوه بر این، حتی پس از چهار روز بهبود تمرکز را متوجه خواهید شد. مدیتیشن را از اینجا یاد بگیرید!

۵-تمرین تمرکز در طول روز

علاوه بر اختصاص ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در روز به تمرکز ذهن، کارشناسان یافتن فرصت هایی برای تمرکز ذهن در طول روز را به شما توصیه می کنند. ذهن صرفا به طور کامل بر روی کاری که شما انجام می دهید، تمرکز می کند. می توانید زمانی که غذا می خورید، تمرین تمرکز را انجام دهید.

با قرار دادن زمان کوتاهی برای تمرین تمرکز در طول روز، تمرکز خود را برای زمانی که واقعا به آن نیاز دارید، تقویت کنید. تمرین تمرکز همچنین می تواند به شما کمک کند تا در هنگام حواس پرتی به کار قبلی خود برگردید. اگر در حال انجام کاری هستید و احساس خستگی می کنید، به خود بگویید: “من اینجا هستم”. پس از چند ثانیه تمرکز، متوجه خواهید شد که حواس پرتی از بین رفته و آماده بازگشت به کار خود هستید. با این روشها تمرکز خود را به ۱۰۰ درصد نزدیک کنید!

۶-ورزش کردن

شما می توانید تمرین بدن و تمرین ذهن را با هم مقایسه کنید. محققان دریافتند که افرادی که فعالیت فیزیکی متوسطی را قبل از آزمون اندازه گیری تمرکز، انجام دادند نتیجه ی بهتری از افرادی که ورزش نکردند گرفتند.

۷- جزوه زیر را دانلود کنید

این جزوه شامل تکنیک های مختلف از سرتاسر اینترنت است و با دانلود پی دی اف آن می توانید خیلی راحت تکنیک های تمرکز حواس را تمرین کنید:

دانلود جزوه PDF

۸- ویدیوی زیر را تماشا کنید

 

حتما بخوانید: ۱۶ تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

محققان دریافتند که ورزش به مغز ما برای نادیده گرفتن حواس پرتی ها کمک می کند، اگرچه دقیقا مطمئن نیستند چرا. من می توانم بگویم که نظم و انضباطی که برای انجام یک تمرین ورزشی انجام می شود، اراده را تقویت می کند همانطور که ما برای نادیده گرفتن حواس پرتی به منظور حفظ کار / تمرکز تلاش می کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن