سایر هنرهای مهم

همه چیز که درباره ی زنبور عسل وپرورش آن باید بدانید (تصویری )

چرب زبان

در ادامه مباحثی که از پرورش زنبور عسل بیان شد می توانگفت که پرورش زنبور عسل دارای اصول و فنونی است که حتما پرورش دهنده ی زنبو عسل باید بلد باشد.

مقدمه :

زنبورهای یک کندو شامل یک ملکه ، چند صد زنبور نر و چندین هزار زنبور کارگر می‌باشد. در تابستان و بهار که زنبورها فعالیت زیادی برای جمع آوری شیره دارند کندو ممکن است 7 – 5 کیلو زنبور داشته باشد و تعداد زنبورهای نر در این موقع زیادتر از هر موقع دیگر در کندو دیده شوند. هر یک از این دو نوع زنبور وظیفه خاصی دارند ولی منظوری که یک کندو تعقیب می‌نماید عبارت از بقای نسل و یا دفاع و نگهداری کندو می‌باشد و نظر انفرادی در بین نیست و هیچکدام از آنها در نتیجه سعی انفرادی قادر نیستند که برای مدت طولانی زنده بمانند و بنابراین هدف آنها بطور دسته جمعی انجام می‌گیرد.

از دست ندهید: پرورش زنبور عسل در منزل؟ آیا ممکن است؟ حتما این مطلب را بخوانید!


بهترین زمان خرید کندوی عسل :

بهترین زمان خرید کندوی عسل در ایران دی و بهمن است در پائیز همه جمعت ها یک قدرت دروغی نشان می دهند چون هنوز زنبور های بهاری و تابستانی که به زودی باید بمیرند در داخل جمعیت زنده اند ولی تا دی ماه از بین رفته و آنچه باقی می ماند تنها زنبور زمستانی اند و قدرت حقیقی جمعیت را نشان می دهند این زنبور ها تا اواسط بهار آینده زنده مانده و با زنبور هایی که در بهار متولد می شوند در رشد جمعیت بسیار موثر خواهند بود بنابراین خرید کندو در پائیز اصلا صحیح نیست و بهتر است این کار را به دی و بهمن موکول نمود .

جمعیت زنبور ها را به حداکثر قدرتشان برسانید و سعی کنید نها را در همین وضع نگه دارید اگر ضعیف بودند ملکه ی آنها را به موقع عوض کنید و در صورت لزوم قابهایی با لارو های سر بسته ولی بدون زنبور از کندو های خیلی قوی برداشته و داخل کندو های ضعیف آویزان نمائید تا تقویت شونداگر نتیجه نگرفتید آنها را با جمعیت های قوی متحد کنید.

کندوی زنبور عسل

 

 


فصل پرورش زنبورها

فصل پرورش نوزادان در شرایط آب و هوایی معتدل ، به مقدار کم ، از اواسط دیماه شروع شده مرتب توسعه می‌یابد و اوایل اردیبهشت به حداکثر خود می‌رسد. در صورتی که شرایط اجازه دهد، فعالیت تولید مثل آنها ، به همین وضع ، تا اواخر خرداد ماه ادامه پیدا می‌کند و از آن به بعد رو به نقصان می‌گذارد. در ماههای آبان و آذر فعالیت زاد و ولد بکلی متوقف می گردد. نژادهای مختلف زنبورعسل از این حیث دارای خصوصیات متفاوت هستند. هنگامی که تولید مثل کلنی در حداکثر توسعه خود می‌باشد، یک ملکه ممکن است 1500 تا 2000 تخم در روز بگذارد. پرورش زنبور


20نکته ی جالب در مورد زنبور وزنبور داری :

 • مهم ترین غذایی که زنبور برای رشد به آن نیاز دارد گرده است .
 •  مقدار مصرف گرده ی یک کلونی در سال ، حدود 25 تا 35 کیلوگرم است
 • بعد از عسل ، موم مهم ترین فرآورده ی زنبور عسل به شمار می آید
 • ﮊله ی رویال موجود در حجره های کارگر مرغوبیت کمتری نسبت به ﮊله ی رویال حجره های ملکه دارد .
 • عسل تنها ماده غذايی است که در ارزیابی كيفي و استانداردهای آن ، آزمایش میکروبی وجود ندارد .
 • زنبور در حرارت کمتراز 8 درجه فعالیتی از خود نشان نمی دهد .
 • زنبور عسل  16 زوج کروموزوم دارد  .
 •  تخم درون حجره ی ملکه با تخم درون حجره های کارگر فرقی ندارد .
 • مدت زمان جفت گیری حدود 10 تا 30 دقیقه است .
 • دو ملكه ي خواهر نمی توانند با هم ، همزیستی کنند ؛ ولی ملكه هاي مادر و دختر براي مدتي می توانند .
 •  در زنبور عسل ، متابولیسم دوران لاروی به گونه ای است که دفع مدفوع وجود ندارد .
 • زنبور نر فاقد نیش ، سبد گرده ، غدد مولد موم و خرطوم کامل است . جثه ی زنبور نر نسبت به زنبورهای کارگر ، بزرگتر است .
 • زنبور ملکه ، شکمی بلند وکشیده دارد . بال های آن نسبت به شکم کوتاه است و فاقد غدد مولد موم وسبد گرده می باشد .انواع زنبور عسل
 • زنبور در شب پرواز نمی کند و مانند مورچه حرکت می کند .
 • دو مشکل بزرگ صنعت زنبورداری در سطح جهان ، یکی بچه کندو و دیگری زمستان گذرانی در مناطقی غیر از استوا ست .
 • زنبور عسل برای نیش زدن نیاز دارد شکم خود را 90 درجه بچرخاند . بنا بر اين زنبورهاي بچه كندو و زنبور برگشتي از مزرعه بدليل پر بودن شكم اين امكان را ندارند .
 • ملکه تنها عضوی از کلونی است که در کندو دفع مدفوع دارد . این مدفوع بلافاصله توسط پرستاران به خارج کندو منتقل می شود . این موضوع رابطه ی تنگاتنگی با امنیت کلونی دارد . زنبور نر و کارگر مدفوع خود را خارج از کندو دفع می کنند . این دو زنبور حتی قادرند در زمستان یا در شرایط بد اقلیمی ، مدفوع خود را تا 6 ماه نگه دارند .
 • گران ترین عسل جهان عسلی است که در سواحل دریای سیاه ترکیه تولید می شود و  هر کیلو حدود 250 دلار به فروش می رسد .
 • مصرف یک کیلو گرم عسل ،یک لیتر آب تولید می کند .
 • در زمان تکثیر کلونی ، علایم و نشانه های مسیر برگشتی به کندوی مادر ، درعرض چند دقیقه از حافظه ی زنبورهای همراه بچه کندو پاک شده ، علایم مکان جدید جایگزین می گردد.

 دانلود کنید :مقاله در موردزنبور داری : zanboordari-tarvij

 


ویدئو از آموزش صفر تا صد پرورش زنبور عسل :

 


مقدار آن برای كندوهای مختلف متفاوت است. جمعیت های قوی بیشتر و جمعیت های نسبتا ضعیف كمتر تغذیه می شوند. زمانی تغذیه جمعیت ها به اتمام می رسد كه تا مهر ماه 8 الی 10 كیلو شكر صرف تغذیه شان شده باشد. طبیعت دیگر معمولا شهدی ندارد كه در اختیار زنبورها قرار دهد. اگر هم داشته باشد مقدارش قابل بحث نیست. در استانهای شمالی ایران به ویژه در گیلان باغ های چای فراوانند. بوته های چای در پاییز و زمستان گل می دهند ولی اولا تعداد گل های هر بوته كم بوده و از 4 الی 5 گل تجاوز نمی كند. ثانیا گل های چای تنها گرده گل می دهند و شهد ندارند. ثالثا هوای منطق چای كاری در پاییز و زمستان اغلب بارانی است و امكان بهره برداری از آن برای زنبورها بسیار محدود است.

اگر که سوالی در این زمینه دارید ر بخش نظرات مطرح کنید .

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام . بنده میخوام یک یا دو کندو در باغ جهت چرخه گرده افشانی بهتر بزارم . در این خصوص نیاز به راهنمایی دارم و از زنبورداری هیچ چیزی نمیدان لطفا کمک کنید .

  1. باغ های امروزی در سال حداقل ۵مرحله سمپاشی با انواع سم را نیاز دارند
   اگر سمپاشی باغ اجازه دهد خیلی عالی است ولی بهتر است‌۵روز قبل و بعد از سمپاشی زنبور را از باغ خارج کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا