آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

زبان بدن در مذاکره (تاثیر و 6 نکته که باید بلد باشید)

چرب زبان

چارلی چاپلین به عنوان یکی از موفق ترین بازیگران و پیشگامان ارتباطات غیر کلامی شناخته می شود. او برای برقراری ارتباط با مخاطبانش از زبان بدن استفاده می کرد. زبان بدن در مذاکره هم نقش مهمی ایفا می کند. یک مذاکره کننده می تواند در حین مذاکره دائما از حالات و حرکات مختلف استفاده کند و باعث ایجاد حس مثبتی در طرف مقابلش شود.

بدن ما دائما به طور آگاهانه یا ناآگاهانه در حال سیگنال فرستادن است و نمی توان این سیگنال ها و پیام ها را از کار انداخت. یک مذاکره کننده باید بتواند منظور و قصدی که پشت کلمات پنهان شده اند را از ارتباط غیر کلامی فرد متوجه شود و نظر صادقانه یا فریبکارانه طرف مقابلش را از روی زبان بدن او تشخیص بدهد. آموزش مناسب به مذاکره کننده کمک می کند تا کم کم چنین مهارت هایی را ارتقا بدهد و بتواند ارتباطات غیر کلامی را به درستی درک و تفسیر کند. این کار باعث می شود تا او در جریان مذاکره به طور موثر و کارآمدی ارتباط برقرار کند.

ارتباط از طریق زبان بدن در مذاکرات

از زبان بدن یک مذاکره کننده می توان حالت عاطفی او و قصد و هدفش از بیان کلمات را فهمید و جملاتش را تفسیر کرد.

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

 


قوانین رشد و موفقیت

توی این پک فوق العاده، قوانین رشد و موفقیت رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی زندگی، محل کار و هر جایی راه موفقیت رو به راحتی پیدا کن!


 

1- زبان بدن هنگام آماده شدن برای مذاکره

آمادگی برای مذاکره بسیار مهم و ضروری است. این کار به مذاکره کننده کمک می کند تا برنامه ریزی کند و استراتژی های خود را برای مذاکره آماده نماید. روند آماده شدن برای مذاکره شامل تهیه یک چارچوب کتبی و توجه به این نکته است که قرار است مذاکره به چه نحو ادامه پیدا کند.

به طور کلی مذاکره کنندگان باید از قبل آماده این باشند که اظهارات شفاهی شان را به دقت بیان کنند تا به هدفشان برساند و طرف مقابل را متقاعد کنند که منافع آنها را تامین نماید. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، هم باید برنامه ریزی کنید و هم باید ارتباط کلامی و غیر کلامی تان را با هم ترکیب نمایید.

زبان بدن اوباما

وقتی افراد وارد مذاکره می شوند، دنبال تبدیل روند مذاکره به نفع خودشان و تحقق منافعشان هستند؛ بنابراین توانایی تبدیل شدن به یک مذاکره کننده اصولی و حرفه ای کار چندان آسانی نیست و فقط با درک و توسعه رابطه با طرف مقابل از طریق ارتباط کلامی و غیرکلامی می توان به آن رسید.

15 تا از مهمترین نکات مذاکره موفق طبق جدیدترین تحقیقات

2- زبان بدن در هنگام مذاکره

حالات چهره: حالات چهره نشان دهنده شخصیت عاطفی ما هستند. محیط فرهنگی و اجتماعی خشن در سرکوب چنین احساساتی نقش مهمی دارند. در ژاپن، سرکوب احساسات را به چشم ویژگی خودکنترلی نگاه می کنند و داشتن “تماس چشمی” مداوم هنگام صحبت کردن، احساس خشم را منتقل می کند. بنابراین با توجه کردن به حالت های مختلف صورت هنگام مذاکره می توانید به طور موثری با طرف مقابل ارتباط بگیرید و منظورش را بفهمید. علاوه بر این خودتان هم باید حالات و حرکات مناسبی داشته باشید تا تعاملات مثبتی با طرف دیگر مذاکره برقرار کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حرکات بدن: جهت گیری و حالت های مختلف بدن در طول مذاکره نقش مهمی دارند. صاف شدن، خم شدن به جلو و رو به روبرو شدن با طرف مقابل در یک زاویه می تواند نقشی محوری در ایجاد رابطه با طرف مقابل برای دستیابی به یک توافق متقابل سودمند ایفا کند.

ژست: برای ایجاد یک رابطه موفق، مذاکره کنندگان باید از نشانه های غیرکلامی مثل دست های باز، حرکات سر و دست و همینطور تماس چشمی استفاده کنند. به حالتی که در آن یک مذاکره کننده سعی می کند حرکات دست یا اشاره های سرش را با حرکات طرف مقابلش تطبیق بدهد تا درک درستی نسبت به یک رویکرد مشترک داشته باشد، تئوری مطابقت و انعکاس گفته می شود. این نظریه به توسعه روابط در جهت دستیابی به یک راه حل سودمند کمک می کند. شباهت حرکات شما با حرکات طرف مقابل، نشانه همدلی و مثبت بودن حالت هر دو طرف است و همچنین به گسترش روابط بین مذاکره کنندگان کمک می کند.

پس یادتان باشد الگوبرداری از حرکات و ژست طرف مقابل به معنای تمسخر کردن او نیست. در حقیقت این مساله برای کاهش فاصله و ایجاد تفاهم در رابطه است. تطبیق یا الگوبرداری از حرکات دیگران حین مذاکره نشانه این است که هر دو طرف در تلاشند برای ایجاد ارتباط مشترک و یافتن زمینه مشترک برای سود متقابل با هم رابطه ایجاد کنند. علاوه بر این، تماس چشمی ابزار قدرتمندی برای برقراری ارتباط است که صراحت و صداقت را منتقل می کند و منجر به ایجاد اعتماد بین طرفین می شود.

گوش دادن فعال: گوش دادن دقیق به حرف های طرف مقابل یکی از اصول مهم مذاکره است. برای اینکه بتوانید ارتباط کلامی و غیر کلامی دیگران را به خوبی دریافت کنید باید شنونده خوبی باشید. وقتی یک مذاکره کننده صحبت های طرف مقابلش را به بیان خودش تکرار می کند، در واقع احساس قدردانی و تایید را در او ایجاد می کند چون به مخاطب این پیام را می رساند که کاملا به صحبت هایش گوش داده است.

9 نکته بسیار ساده برای اینکه فردی موثر و پربازده باشید!

تأثیر زبان بدن در مذاکرات

محققان اعلام کرده اند مذاکرات موفقیت آمیز زمانی اتفاق می افتد که هر دو طرف مذاکره احساسات مثبت و خوبی از خودشان با طرف مقابل به اشتراک بگذارند. احساسات مثبت منجر به خوشایند شدن مذاکره می شود. عکس همین قضیه هم صادق است. هر چه احساس منفی بیشتری از طریق ارتباط کلامی و غیر کلامی بروز بدهید، فضای منفی و ناخوشایند بیشتری بر مذاکره حاکم می شود.

زبان بدن در مذاکرات

در صورت وجود احساسات منفی، مذاکره کنندگان با عصبانیت و سرخوردگی رفتار می کنند و احتمال اینکه صادق نباشند، تهدید کنند یا توافق را بهم بزنند بیشتر می شود. بنابراین آگاهی از ارتباط غیر کلامی به مذاکره کنندگان کمک می کند تا متوجه شوند رفتار طرف مقابلشان همسو با احساساتش است یا نه. اگر رفتار و احساسات فرد با هم تناقض داشت و متفاوت بود، می توان هویت شخص را از احساساتش جدا کرد.

مدت و نوع رابطه: ارتباطات غیرکلامی آگاهانه یا ناآگاهانه منظور واقعی و صادقانه ای که در ذهن ماست را به دیگران منتقل می کنند. انسان ها عادت دارند طبق همان ذهنیت و تفکری که دارند بدنشان را حرکت بدهند؛ اما اگر بخواهند طبق گفتارشان این کار را بکنند مساله سخت می شود. در حین مذاکره اگر یکی از دو طرف حالات و حرکات عبوسی داشته باشد یا تظاهر کند که به حرف های فرد مقابل گوش می دهد، ایجاد رابطه ای که با اعتماد و تعهد همراه باشد برای هر دو طرف دشوار خواهد بود.

نقش حرکات و حالات در مواقعی که کلمات به کار نمی آیند: احساسات نقش بسزایی در ایجاد یک رابطه همراه با اعتماد و اطمینان دارند. احساساتی مثل عصبانیت و یا ناامیدی می توانند کل روند مذاکره را مختل کنند و مانع از دستیابی به توافق شوند.

ایجاد گزینه: با اینکه طوفان فکری برای ایجاد گزینه های مختلف در یک مذاکره بسیار مهم است؛ اما ممکن است این راهکار به دلیل تفاوت های فردی همیشه موفقیت آمیز نباشد. در نظر گرفتن احساسات، اهداف و منافع مذاکره کننده مقابل باعث آگاهی غیر کلامی و ارائه گزینه هایی می شود که احساسات مثبت و خوبی ایجاد می کنند.

اولویت بندی بحث ها: اطلاعات غیرکلامی به همان اندازه که در انتخاب گزینه ها و تاکتیک ها مورد استفاده قرار می گیرد، در اولویت بندی بحث های مهم نیز نقش دارد. در واقع مذاکره کنندگان برای همکاری با هم و تامین منافعشان، از طریق “معیارهای عینی” به توافق می رسند.

اصول و فنون مذاکره (4 مرحله و 6 مهارت مورد نیاز)

6 نکته مهم درباره زبان بدن در مذاکره

مذاکره کنندگان باتجربه می دانند ارزش کلماتی که طرف مقابلشان ادا می کند بسیار کمتر از نحوه بیان آنهاست. در واقع اگر یک مذاکره کننده با تجربه باشید حتما می دانید که زبان بدن چه نقش مهمی در مذاکرات دارد. مذاکره کنندگان ماهر تلاش می کنند شخصیت جذاب و کاریزماتیکی از خودشان در جریان مذاکرات به نمایش بگذارند. این افراد کاملا حواسشان به زبان بدن خودشان و فرد مقابلشان هست و به نشانه های بصری توجه زیادی می کنند. در ضمن آنها می دانند که نمایش اعتماد به نفس بالا و قوی چه تاثیر مهمی روی روند مذاکرات دارد.

زبان بدن در مذاکره

ما با برخی از نشانه های بصری به خوبی آشنا هستیم؛ مثلا می دانیم که دستهای قفل شده و به هم گره خورده نشانه یک فرد بسته و غیر منعف است. حالا بیایید با هم چند نشانه دیگر که می توانند در مذاکره موثر باشند را با هم بررسی کنیم.

  • صاف بایستید و سرتان را بالا نگه دارید: صاف ایستادن و نگه داشتن سر به سمت بالا، پیام اعتماد به نفس و هوشیاری را به دیگران منتقل می کند. به این ترتیب به دیگران نشان می دهید که قدرتمند هستید. یادگیری نشان دادن اقتدار و قاطیعیت بخشی از روند اصول مذاکره است. هنگام ایستادن یا موقع سخنرانی کردن به اطراف حرکت کنید تا حضور فیزیکی تان بیشتر شود و فضای بیشتری را در بر بگیرید.
  • موضع گیری گسترده ای داشته باشید: پاهایتان را باز کنید و وزن بدنتان را متمرکز نگه دارید تا احساس قدرت و اعتماد به نفس به دیگران منتقل شود. به این ترتیب محکم و ثابت بنظر می رسید و فارغ از اینکه شرایط چطور است، دیگران شما را راحت و قوی تصور می کنند.
  • تماس چشمی تان را حفظ کنید: با اینکه تماس چشمی بیش از حد ناراحت کننده است و باید از آن پرهیز کرد، اما همیشه بهتر است که به طور مکرر و عمدی با مخاطبتان تماس چشمی مناسبی برقرار کنید. فرقی نمی کند فقط با یک نفر مذاکره کنید یا با یک جمع؛ به هر حال یادتان باشد که همیشه ارتباط چشمی خودتان با آنها را حفظ کنید، مخصوصا وقتی در حال مسائل اصلی یا نکات مهمی هستید.
  • از حرکات مثبت دست استفاده کنید: اکثر افراد موقع سخنرانی کردن یا توضیح یک مساله از حرکات دست برای نشان دادن موضوع استفاده می کنند. می توانید موقع نام بردن یا شمردن چند نکته از انگشت هایتان استفاده کنید یا با دست هایتان عملکرد یک موضوع خاص را نشان بدهید. به هر حال از نقش موثر حرکت دست ها غافل نشوید. اغلب اوقات نقش چنین حرکاتی دست کم گرفته می شوند. هنگام مذاکره، بسیار مهم است از برخی حرکات دست که نشان دهنده واکنش های عصبی هستند خودداری کنید. به عنوان مثال جمع کردن دست ها به حالت التماس نوعی واکنش احساسی و عصبی است که برخی ها برای جلوگیری از لرزش دست هایشان انجام می دهند.
  • لبخند بزنید: لبخند زدن ساده ترین راه برای انتقال آرامش به دیگران است و باعث می شود شما مثبت و به یاد ماندنی به نظر برسید. این اتفاق اغلب به این دلیل رخ می دهد که معمولا وقتی یک نفر لبخند می زند به طور ناخودآگاه بقیه هم به او لبخند می زنند و این مساله باعث ایجاد احساس مثبت و شادی برانگیزی می شود. با لبخند زدن به دیگران می توانید احساسات خوشایندی در آنها ایجاد کنید که روی روند مذاکره تان تاثیر مثبتی می گذارد.
  • آرام صحبت کنید: معمولا افرادی که با صدای بلند حرف میزنند عصبی بنظر می رسد و از نظر قدرت هم ضعیف تر نشان داده می شوند. صحبت کردن با صدای آرام و شمرده نشانه اعتماد به نفس شماست. البته باید طوری حرف بزنید که صدایتان به طور کامل و واضح به گوش مخاطب برسد.

با استفاده از مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره شد می توانید نشانه های غیر کلامی را در خودتان تقویت کنید. زبان بدن تاثیر شگفت انگیزی روی بسیاری از مسائل می گذارد و مذاکره هم از این قاعده مسثتنا نیست. با رعایت این نکات می توانید به یک مذاکره کننده قوی و ماهر تبدیل شوید. موفق باشید.

منبع 1 منبع 2

10 نکته موثر برخورد با افراد دشوار در محل کار

kar

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا