آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

آموزش کامل کمربندها، رنگها و جایگاه ها در ورزش تکواندو

به احتمال زیاد برای کسی که تازه وارد رشته ورزشی تکواندو شده است رنگهای مختلف کمربندهای این ورزش محبوب کمی گیج کننده هستند. برای همین امروز ما در این مطلب رنگهای مختلف کمربندهای تکواندو و رتبه و جایگاهشان را در اختیارتان میگذاریم.

سفید

برای کمربند سفید هیچ تست و آزمونی نیاز نیست؛ اما برای رفتن به مراحل بعدی، تکواندو کار اول باید نوارهای زرد رنگ روی کمربند سفید را به دست بیاورد. در این آزمون، فرد باید یک الگوی از پیش تعیین شده را اجرا کند و علاوه بر آن، تمرینات تک مرحله ای و سه مرحلهای را با یک تکواندو کار دیگر به نمایش بگذارد. همچنین باید توانایی دفاع از خودش در برابر ضربات دریافتی را داشته باشد و با موفقیت بتواند ضربات و حملات حریف را خنثی کند. معمولا حدود 2 تا 3 ماه طول میکشد تا فرد کمربند سفید با نوارهای زرد دریافت کند.

زرد

تست ارتقا برای رسیدن به کمربند زرد هم درست مثل آزمون قبلی است؛ اما با الگویی متفاوت. در این مرحله تکواندو کار باید بتواند تختههای مخصوص را با استفاده از قدرت دست و پایش بشکند. آموزش این دوره تقریبا 2 تا 3 ماه طول میکشد و بعد از آن فرد میتواند برای گرفتن کمربند زرد آزمون بدهد.

مرحله بعد، کمربند زرد با نوارهای سبزرنگ است. با اینکه همه آزمونهای ارتقای کمربند تقریبا یکسان و شبیه هم هستند؛ اما آزمون ارتقای کمربند از زرد تا سبز الگوی متفاوتی دارد. در این آزمون فرد باید بتواند یک تخته 5 سانتیمتری را با دست و یک تخته 2.5 سانتیمتری را هم با پا بشکند. علاوه بر این، مبارزه تک مرحله ای هم در این آزمون انجام میشود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری فرم های 1 تا 6 تکواندو+ فیلم

سبز

برای ارتقای کمربند زرد با نوارهای سبز به کمربند سبز کامل، تکواندو کار باید با الگوی متفاوت دیگری، یک مبارزه تک مرحله ای و یک مبارزه آزاد را انجام بدهد. علاوه بر این باید بتواند تخته های 5 سانتیمتری را با دست و پایش بشکند و توانایی دفاع از خودش را هم داشته باشد.

برای بدست آوردن کمربند سبز با نوار آبی، تکواندو کار باید بتواند از خودش در مقابل ضربات چوب دفاع کند و یک تخته 5 سانتیمتری را با دست و یک تخته 2.5 سانتیمتری را با ضربه پرش بشکند. مثل سایر آزمونها، این بار هم بازیکن باید یک مبارزه تک مرحله ای و یک مبارزه آزاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. حرکت از سمت کمربند سبز به سمت کمربند سبز با نوارهای آبی حدود 4 ماه قبل از برگزاری آزمون طول میکشد.

آبی

آزمون رسیدن به کمربند آبی شبیه آزمون کمربند سبز با نوار آبی است با این تفاوت که الگوی آن تغییر می کند و مبارزه دو مرحله ای هم به آن اضافه میشود. علاوه بر این، تکواندو کار باید یک تخته 5 سانتیمتری و یک تخته 2 سانتیمتری را با یک ضربه چرخشی بشکند. دستیابی به این مراحل حدود 4 ماه طول می کشد.

رسیدن به کمربند آبی با نوار قرمز حساسیت بیشتری دارد چون تکواندو کار باید بتواند در برابر ضربات، چوب و چماقها و چاقوها و همینطور چند حریف غیر مسلح از خودش دفاع کند. او همچنین باید تخته های 5 سانتیمتری را با یک ضربه و حرکت چرخشی بشکند. برای رسیدن به این مرحله آموزش 5 ماهه نیاز است.

حتما بخوانید: دانلود بهترین کتاب رایگان آموزش تکواندو به زبان فارسی (پی دی اف)

قرمز

برای دریافت کمربند قرمز الگوی متفاوتی باید اجرا شود که طی آن بازیکن به جای مبارزه دو مرحله ای، باید چندین مبارزه آزاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. بعلاوه اینکه او باید یک تخته 7.5 سانتیمتری را با یک ضربه بشکند. بقیه اجزای آزمون نیز شبیه آزمونهای قبلی است.

بعد از کمربند قرمز، نوبت کمربند قرمز با نوار مشکی میشود. آزمون رسیدن به این کمربند شبیه تست کمربند قرمز است ولی به جای یک تخته 7.5 سانتیمتری دو تخته با همین اندازه باید شکسته شود. آموزش این مراحل 5 ماه طول میکشد.

مشکی

بالاترین کمربند و رتبه قابل دستیابی در تکواندو کمربند مشکی است که رسیدن به آن کار سختیست. برای دریافت این کمربند، تکواندو کار باید مبارزات یک مرحله ای، دو مرحلهای و چندین مبارزه آزاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. علاوه بر این باید بتواند از خودش در برابر ضربات متعدد، چاقوها، چماقها و همینطور حریفان غیر مسلح دفاع کند و دو تخته 7.5 سانتیمتری را با یک ضربه بشکند. برای رسیدن به این مرحله حداقل 9 ماه تمرین وآموزش لازم است.

سوالات متداول

1-چه تفاوتی بین تکواندو، کاراته، کونگ فو و جوجیتسو وجود دارد؟

تفاوت عمده آنها در اساتیدشان است. اگر اهداف آموزشی خاصی دارید، هنرهای رزمی انتخابیتان از همدیگر متمایز میشوند؛ اما در این شرایط حرکات بدنی هیچ وقت نباید از سطح دانش و فرهنگ آکادمی فراتر بروند. کلاسهای ورزشی زیادی وجود دارند که بیشتر روی خود ورزش متمرکزند و برخی هایشان هم دفاع شخصی را آموزش میدهند. بعضی از این کلاسهای مسابقات مختلف را برگزار می کنند و برخی دیگر خانواده ها را دور هم جمع میکنند تا زمان بیشتری را با فرزندانشان بگذرانند. قبل از اینکه رشته رزمی خاصی را انتخاب کنید درباره آن اطلاعات کافی بدست بیاورید و سبکهای مختلف آن را بشناسید. با توجه به محبوبیت روزافزون هنرهای رزمی، انواع مختلفی از آموزشهای رزمی با کیفیت بالا در دسترس است که فقط کافیست رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

مهمترین تفاوت بین این رشته ها در نحوه ارائه اصول و قواعد و تناسب آنها با محیط اطراف است؛ اما چیزی که همه هنرهای رزمی در آن مشترکند پرورش شخصیت فرد است.

2- کمربندهای مختلف تکواندو و همینطور نوارها و راه راه های روی آنها چه معنایی دارند؟

سیستم کمربند ورزش تکواندو از 9 رنگ پیروی میکند: سفید، زرد، نارنجی، سبز، آبی، بنفش، قهوهای، قرمز و سیاه. این دسته بندی کمربندها یک رویکرد مشترک بین تمام کسانیست که به آموزش و یادگیری تکواندوی مدرن مشغولند. برای رسیدن به هر مرحله، فرد باید آموزشهای لازم را ببیند و آزمونها را با موفقیت پشت سر بگذارد. برای کسب همه کمربندها قبل از کمربند مشکی، تکواندو کار باید بتواند 9 نوار رنگی قبل از رنگ مشکی را کسب کند. این نوارها نشاندهنده دسته بندی مختلف برنامه آموزشی فرد است. صرف نظر از رنگ کمربند، نوارهای روی آن نشان می دهد که فرد در چه مرحله از آموزش قرار دارد.

  • سفید: تناسب اندام
  • زرد: دانش
  • نارنجی: مهربانی
  • سبز: تمرکز
  • آبی: شکل و فرم
  • بنفش: رهبری
  • قهوه ای: دفاع شخصی
  • قرمز: پایه و اساس
  • مشکی: مبارز

حتما بخوانید: آموزش حرکات مختلف تکواندو با عکس (زبان فارسی)

3- فاصله بین ارتقای کمربندها چقدر است؟

برای رفتن به هر سطح و ارتقای کمربند حداقل های آموزشی وجود دارد. اما به طور کلی، آزمون دستیابی به کمربند جدید بر اساس مهارت فرد سنجیده میشود نه مدت زمان آموزشیاش. ممکن است برخی سطوح نسبت به بقیه سختتر باشند و مدت بیشتری را به خودشان اختصاص بدهند. به هر حال مربی در تمام مدت روی پرورش مهارتهای رزمجو کار میکند و او را برای آزمونهای مخصوص ارتقای کمربند آماده میکند.

4- این آزمونها چطور برگزار میشوند؟ آیا رایگان هستند؟

اولین جمعه هر ماه یک آزمون رتبه بندی برگزار میشود. وقتی رزمجو همه 9 کمربند و نوارهای روی آنها را کسب کرد و همینطور بعد از گذراندن حداقل زمان لازم برای آموزش، از او دعوت میشود که در آزمون بعدی شرکت کند. در طول آزمون، تکواندوکار باید بتواند تمام مهارتهایی که در طول آموزش یاد گرفته را به معرض نمایش بگذارد. برای شرکت در آزمون ارتقای کمربند از شما هزینه دریافت میشود و در طول آزمون هم جایزه یا کمربندی به شما داده نمیشود. بعد از اتمام آزمون و در اولین کلاس بعد از آن، در صورتی که در آزمون پذیرفته شده باشید کمربند را دریافت میکنید.

5- آیا رزمجوها باید در مسابقات و مبارزات مختلف شرکت کنند؟

همه رزمجوها ملزم به یادگیری اصول مربوط به مبارزه کردن هستند. در حال حاضر در کلاسهای آموزش تکواندو، قوانین المپیک و جدیدترین روشهای آموزش تکواندو به عنوان بخشی از برنامه آموزشی تکواندوکاران در نظر گرفته میشود. کمربند نارنجی اولین سطح برای تمرین مبارزه همراه با وسایل و تجهیزات ایمنی است. هر چه سطح رزمجو بالاتر برود، دانش و مهارتشان هم در این زمینه بیشتر میشود و تسلط بیشتری روی مبارزه پیدا میکنند. آموزش مسابقات گروهی و رقابتی جزو برنامه آموزش تکواندو نیست اما میتواند در گروههای کوچکتر و تحت نظر مربی انجام شود.

در ادامه بخوانید: 14 حرکت/ضربه پایه ای ورزش تکواندو که همه افراد مبتدی باید بدانند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا