آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

آموزش کامل کمربندها، رنگها و جایگاه ها در ورزش تکواندو

چرب زبان

به احتمال زیاد برای کسی که تازه وارد رشته ورزشی تکواندو شده است رنگهای مختلف کمربندهای این ورزش محبوب کمی گیج کننده هستند. برای همین امروز ما در این مطلب رنگهای مختلف کمربندهای تکواندو و رتبه و جایگاهشان را در اختیارتان میگذاریم.

سفید

برای کمربند سفید هیچ تست و آزمونی نیاز نیست؛ اما برای رفتن به مراحل بعدی، تکواندو کار اول باید نوارهای زرد رنگ روی کمربند سفید را به دست بیاورد. در این آزمون، فرد باید یک الگوی از پیش تعیین شده را اجرا کند و علاوه بر آن، تمرینات تک مرحله ای و سه مرحلهای را با یک تکواندو کار دیگر به نمایش بگذارد. همچنین باید توانایی دفاع از خودش در برابر ضربات دریافتی را داشته باشد و با موفقیت بتواند ضربات و حملات حریف را خنثی کند. معمولا حدود 2 تا 3 ماه طول میکشد تا فرد کمربند سفید با نوارهای زرد دریافت کند.

زرد

تست ارتقا برای رسیدن به کمربند زرد هم درست مثل آزمون قبلی است؛ اما با الگویی متفاوت. در این مرحله تکواندو کار باید بتواند تختههای مخصوص را با استفاده از قدرت دست و پایش بشکند. آموزش این دوره تقریبا 2 تا 3 ماه طول میکشد و بعد از آن فرد میتواند برای گرفتن کمربند زرد آزمون بدهد.

مرحله بعد، کمربند زرد با نوارهای سبزرنگ است. با اینکه همه آزمونهای ارتقای کمربند تقریبا یکسان و شبیه هم هستند؛ اما آزمون ارتقای کمربند از زرد تا سبز الگوی متفاوتی دارد. در این آزمون فرد باید بتواند یک تخته 5 سانتیمتری را با دست و یک تخته 2.5 سانتیمتری را هم با پا بشکند. علاوه بر این، مبارزه تک مرحله ای هم در این آزمون انجام میشود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری فرم های 1 تا 6 تکواندو+ فیلم

سبز

برای ارتقای کمربند زرد با نوارهای سبز به کمربند سبز کامل، تکواندو کار باید با الگوی متفاوت دیگری، یک مبارزه تک مرحله ای و یک مبارزه آزاد را انجام بدهد. علاوه بر این باید بتواند تخته های 5 سانتیمتری را با دست و پایش بشکند و توانایی دفاع از خودش را هم داشته باشد.

برای بدست آوردن کمربند سبز با نوار آبی، تکواندو کار باید بتواند از خودش در مقابل ضربات چوب دفاع کند و یک تخته 5 سانتیمتری را با دست و یک تخته 2.5 سانتیمتری را با ضربه پرش بشکند. مثل سایر آزمونها، این بار هم بازیکن باید یک مبارزه تک مرحله ای و یک مبارزه آزاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. حرکت از سمت کمربند سبز به سمت کمربند سبز با نوارهای آبی حدود 4 ماه قبل از برگزاری آزمون طول میکشد.

آبی

آزمون رسیدن به کمربند آبی شبیه آزمون کمربند سبز با نوار آبی است با این تفاوت که الگوی آن تغییر می کند و مبارزه دو مرحله ای هم به آن اضافه میشود. علاوه بر این، تکواندو کار باید یک تخته 5 سانتیمتری و یک تخته 2 سانتیمتری را با یک ضربه چرخشی بشکند. دستیابی به این مراحل حدود 4 ماه طول می کشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

رسیدن به کمربند آبی با نوار قرمز حساسیت بیشتری دارد چون تکواندو کار باید بتواند در برابر ضربات، چوب و چماقها و چاقوها و همینطور چند حریف غیر مسلح از خودش دفاع کند. او همچنین باید تخته های 5 سانتیمتری را با یک ضربه و حرکت چرخشی بشکند. برای رسیدن به این مرحله آموزش 5 ماهه نیاز است.

حتما بخوانید: دانلود بهترین کتاب رایگان آموزش تکواندو به زبان فارسی (پی دی اف)

قرمز

برای دریافت کمربند قرمز الگوی متفاوتی باید اجرا شود که طی آن بازیکن به جای مبارزه دو مرحله ای، باید چندین مبارزه آزاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. بعلاوه اینکه او باید یک تخته 7.5 سانتیمتری را با یک ضربه بشکند. بقیه اجزای آزمون نیز شبیه آزمونهای قبلی است.

بعد از کمربند قرمز، نوبت کمربند قرمز با نوار مشکی میشود. آزمون رسیدن به این کمربند شبیه تست کمربند قرمز است ولی به جای یک تخته 7.5 سانتیمتری دو تخته با همین اندازه باید شکسته شود. آموزش این مراحل 5 ماه طول میکشد.

مشکی

بالاترین کمربند و رتبه قابل دستیابی در تکواندو کمربند مشکی است که رسیدن به آن کار سختیست. برای دریافت این کمربند، تکواندو کار باید مبارزات یک مرحله ای، دو مرحلهای و چندین مبارزه آزاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. علاوه بر این باید بتواند از خودش در برابر ضربات متعدد، چاقوها، چماقها و همینطور حریفان غیر مسلح دفاع کند و دو تخته 7.5 سانتیمتری را با یک ضربه بشکند. برای رسیدن به این مرحله حداقل 9 ماه تمرین وآموزش لازم است.

تکواندو

چقدر طول می کشد به یک کمربند بالاتر برسم؟

زمان لازم برای گرفتن کمربند جدید در تکواندو بستگی به سطح و توانایی شما دارد. معمولا برای رسیدن به هر رنگ از کمربند تکواندو حدود 2 تا 4 ماه زمان لازم است. اما برای رسیدن به کمربند سیاه و دان های بالاتر، زمان بیشتری نیاز است و باید آزمون های سخت تری را پشت سر بگذارید. برای مثال، برای دستیابی به دان 10، که نشانه ی استاد بزرگی در تکواندو است، باید حداقل 60 سال سن داشته باشید.

برای کمربند جدید چه آزمونهایی باید داد؟

آزمون های ارتقای کمربند تکواندو شامل بخش های مختلفی است، مانند الگو، مبارزه،شکستن تخته و دفاع شخصی. برای هر رنگ از کمربند، الگوی متفاوتی وجود دارد که باید اجرا شود. همچنین باید توانایی مبارزه با حریف را در حالت های تک مرحله ای، دو مرحله ای و آزاد نشان داد. برای شکستن تخته، باید ضربات قوی و دقیقی را با دست و پا انجام داد. در بخش دفاع شخصی، باید بتوانید از خودتان در برابر حملات مسلح و غیر مسلح دفاع کنید. آزمون های ارتقای کمربند توسط فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود و شما می توانید از سایت آنها برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

سوالات متداول

1-چه تفاوتی بین تکواندو، کاراته، کونگ فو و جوجیتسو وجود دارد؟

تفاوت عمده آنها در اساتیدشان است. اگر اهداف آموزشی خاصی دارید، هنرهای رزمی انتخابیتان از همدیگر متمایز میشوند؛ اما در این شرایط حرکات بدنی هیچ وقت نباید از سطح دانش و فرهنگ آکادمی فراتر بروند. کلاسهای ورزشی زیادی وجود دارند که بیشتر روی خود ورزش متمرکزند و برخی هایشان هم دفاع شخصی را آموزش میدهند. بعضی از این کلاسهای مسابقات مختلف را برگزار می کنند و برخی دیگر خانواده ها را دور هم جمع میکنند تا زمان بیشتری را با فرزندانشان بگذرانند. قبل از اینکه رشته رزمی خاصی را انتخاب کنید درباره آن اطلاعات کافی بدست بیاورید و سبکهای مختلف آن را بشناسید. با توجه به محبوبیت روزافزون هنرهای رزمی، انواع مختلفی از آموزشهای رزمی با کیفیت بالا در دسترس است که فقط کافیست رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

مهمترین تفاوت بین این رشته ها در نحوه ارائه اصول و قواعد و تناسب آنها با محیط اطراف است؛ اما چیزی که همه هنرهای رزمی در آن مشترکند پرورش شخصیت فرد است.

2- کمربندهای مختلف تکواندو و همینطور نوارها و راه راه های روی آنها چه معنایی دارند؟

سیستم کمربند ورزش تکواندو از 5 الی 6 رنگ پیروی میکند: سفید، زرد، ، سبز، آبی، قرمز و سیاه. این دسته بندی کمربندها یک رویکرد مشترک بین تمام کسانیست که به آموزش و یادگیری تکواندوی مدرن مشغولند. برای رسیدن به هر مرحله، فرد باید آموزشهای لازم را ببیند و آزمونها را با موفقیت پشت سر بگذارد. برای کسب همه کمربندها قبل از کمربند مشکی، تکواندو کار باید بتواند 5 الی 6 نوار رنگی (بسته به هر کشور، باشگاه و … متفاوت است) قبل از رنگ مشکی را کسب کند. این نوارها نشاندهنده دسته بندی مختلف برنامه آموزشی فرد است. صرف نظر از رنگ کمربند، نوارهای روی آن نشان می دهد که فرد در چه مرحله از آموزش قرار دارد.

 • سفید: تناسب اندام
 • زرد: دانش
 • سبز: تمرکز
 • آبی: شکل و فرم
 • قرمز: پایه و اساس
 • مشکی: مبارز

حتما بخوانید: آموزش حرکات مختلف تکواندو با عکس (زبان فارسی)

3- فاصله بین ارتقای کمربندها چقدر است؟

برای رفتن به هر سطح و ارتقای کمربند حداقل های آموزشی وجود دارد. اما به طور کلی، آزمون دستیابی به کمربند جدید بر اساس مهارت فرد سنجیده میشود نه مدت زمان آموزشیاش. ممکن است برخی سطوح نسبت به بقیه سختتر باشند و مدت بیشتری را به خودشان اختصاص بدهند. به هر حال مربی در تمام مدت روی پرورش مهارتهای رزمجو کار میکند و او را برای آزمونهای مخصوص ارتقای کمربند آماده میکند.

4- آیا هنرجویان باید در مسابقات و مبارزات مختلف شرکت کنند؟

همه رزمجوها ملزم به یادگیری اصول مربوط به مبارزه کردن هستند. در حال حاضر در کلاسهای آموزش تکواندو، قوانین المپیک و جدیدترین روشهای آموزش تکواندو به عنوان بخشی از برنامه آموزشی تکواندوکاران در نظر گرفته میشود. کمربند نارنجی اولین سطح برای تمرین مبارزه همراه با وسایل و تجهیزات ایمنی است. هر چه سطح رزمجو بالاتر برود، دانش و مهارتشان هم در این زمینه بیشتر میشود و تسلط بیشتری روی مبارزه پیدا میکنند. آموزش مسابقات گروهی و رقابتی جزو برنامه آموزش تکواندو نیست اما میتواند در گروههای کوچکتر و تحت نظر مربی انجام شود.

در ادامه بخوانید: 14 حرکت/ضربه پایه ای ورزش تکواندو که همه افراد مبتدی باید بدانند

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫31 دیدگاه ها

 1. نمیدونم این چرت و پرت ها چیه می‌نویسید؟آزمون اینشکلی نیست فقط کافیه چند تا فرم و حرکت بزنیم و تماممممم!من خودم تکواندو کارم

   1. چرا داره ایران حذف کرده توی کرده کمربند نارنجی و قهوه ای و بنفش هست من خودم کمربند سیاهم

    1. 😐من تا دان ۳ کوکی وان بین المللی دارم ایران هیچی حذف نکرده نارنجی و قهوه ایو بنفش چیه اخه😐

    2. سر مربی تیم ملی پومسه استاد کانگ کره ایه تکواندو فقط سفید و زرد و سبز وابی و قرمز و مشکیه و توسط فدراسیون جهانی تکواندو wtf قانون بندی میشه ربطی به ایران نداره و ایران اگه پیروی نکنه نمیتونه توی مسابقات جهانی شرکت کنه

   2. کاملا غلط.داداش اول خودت فرق تکواندو و کاراته رو بفهم بعد بیا سر دیگرانو شیره بمال.کمر بند بنفش و نارنجی و قهوه ای تو تکواندو ایران نیست.قبل این مقاله باید با یه کمربند سیاه یا قرمز حرف می زدی💩زمانشم اشتباه گفتی بستگی به خود طرف داره و به استاد که مثلا فقط به فرم کار داشته باشه یا فقط روی حمله ها کار داشته باشه.

    1. عزیزم درسته که به خود تکواندو کار و استاد بستگی داره ولی فدراسیون حداقل زمان رو تایین می کنه برای مثال اگه بخوای قرمز بگیری نمی تونی دو ماهه بگیری فدراسیون اجازه نمیده حداقل ۶ باید طی بشه (اطلاعات غلط ندین)

  1. تکواندو فقط ۶ تا کمربند داره سفید زرد سبز آبی قرمز مشکیدان یک بعد تا دان ۱۰ هس اصلنم اینطوری که شما گفتین نیست😂

  2. دقیقا اصلا کمربند نارنجی و قهوه‌ای نداره یکی نیس بگه آخه شیشه میکشید یا تکواندو رو از کاراته نمیتونید جدا کنید؟

  1. دقیقا چرت و پرت نوشتید اخه تکواندو یه ورزشی ک ثبت جهانی میشید مدرک معتبر داره با مدرکش هر کشوری بورسیه میشین چرا اطلاعات غلط میدید بعد اینکه اصلا نارنجیو قهوه‌ای مربوط به تکواندو نیس من تمام حکماشو تا دان چهار دارم و به امید دان هفت ک از ایران برم

  2. نه نوار های رنگی میاد من خودم نوار زرد اولم رو گرفتم تا ۲ تا نوار زرد رو نگیری نمیرسی به زرد البته بعضی جا ها این کا بو نمی کنند بیشتر برای سفید تا زرد نوار ها رو میدن

 2. 😂😂😂 تکواندو فقط مشکی خط داره
  (خودم دان ۲ هستم)

  کمربند های دیگه فرم باید بزنی
  مشکی باید چوب بشکونی
  بعد از سفید به زرد ممکنه کلا دو هفته طول بکشه 😂

  1. وتفف اطلاعات غلط ندین الان فدراسیون حداقل زمان سفید به زرد رو یک ماه اعلام کرده

   1. سلام من خودم تکواندو کارم اولین نکته اینکه تکواندو کمربند نارنجیوبنفش و قهوه ای نداردوبرای گرفتن کمربند های سفید تا مشکی نوار ندار ومثل کمربند سبز را که دریافت کنی ۴ ماه بعدش کمربند آبی رو دریافت می کنی.نکته دوم اینکه برای آزمون ها پول گرفته نمی شود برا حکم کمربند پول گرفته می شود و نکته دیگه اینه که زود تر از ۲ ماه نمیشه حکم کمربند بعدی رو داد یعنی حداقل یک تکواندو کار برای دریافت کمربند باید ۱ماه و بعضی وقت ها بیشتر صبر کند

     1. آره راست میگه سفید و زرد و سبز و آبی و قرمز و بعد مشکی که تا ۱۰ تا دان داره
      من الان خودم کمر زردم🥋💪

  2. سلام، داداش این کمربند دورنگی که میگی یارو اگه سنش از ۱۵سال کمتر باشه بهش مشکی و قرمز میدن و بعد از ۱۵سال کمربند مشکی میگیرن من الان ۸ماهی میشه ک دان ۱م😐و از کمربند مشکی استفاده میکنم

   1. دوست عزیز اون کمربند قرمز و مشکی مال زمان مسابقات ، نه برای داخل باشگاه

 3. سوالی داشتم دخترم 9 سالشه 8 هفته رفته تکواندو استادش گفته هفته دیگه باید بابت تعویض کمربند زرد 200 هزار بدی باشگاه یعنی تعویض کمر بند هزینه داره

 4. واقعا اسکول هستی خره تگواندو کمربند سفید زرد ابی وقرمز داره اگه که پوم باشه میشه قرمز با نوار مشکی
  در ضمن فرم باید بزین تا ابی بعد نهایتش اگه استادتون خواست برای قرمز چند تا دولیو مومدولیو و دیگ چاگی میزنین برای دان ۱ یا پوم ۱ میرین فدراسیون استان خودتون همین تو فدراسیون یه تخته پلاستیکی میشکنی تمام ابران هیچی تغییر نمی تونه بده همونطور که اقا عزیر گفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا