آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

14 حرکت/ضربه پایه ای ورزش تکواندو که همه افراد مبتدی باید بدانند

چرب زبان

یادگیری تکواندو و رسیدن به کمربند مشکی آنقدرها هم سخت نیست. اگر حرکات و ضربات پایه و اساسی تکواندو را یاد بگیرید خیلی زود و سریع می توانید پله های ترقی را طی کنید.

طبق گفته دفتر مرکزی تکواندو در کره جنوبی، حرکات پایه و اساسی تکواندو فقط 14 عدد هستند. خبر خوب اینجاست که خیلی از این حرکات هم بسیار راحتند و زود می توانید آنها را یاد بگیرید. در واقع برخی از این حرکات تکرار حرکت دیگری هستند؛ بنابراین ما در این مطلب این 14 حرکت را به 10 حرکت تبدیل می کنیم تا کار شما هم راحت تر شود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری فرم های 1 تا 6 تکواندو+ فیلم

اگر قصد دارید در تکواندو پیشرفت کنید باید این حرکات را به خوبی بلد باشید و بتوانید به راحتی اجرایشان کنید. بعد از خواندن این مطلب شروع به تمرین کنید تا مهارتتان روز به روز بیشتر و بیشتر شود.

taekwondo-basics

حرکات گروه 1

 • پانچ مستقیم: مشت از محفظه ای روی لگن شروع می شود و سپس مستقیم به جلو رانده می شود.روی دو پنجه‌ی بزرگ تاثیر می‌گذارد. طبق 14 اصول اولیه ، باید از موضع اسب و موضع جلو انجام شود. (همه‌ی ترکیبات پانچ، 3 مورد از 14 حرکت اصلی را تشکیل می دهند.)
 • بلوک پایین: این اولین بلوکی (دفاع) است که شما در تکواندو یاد می گیرید. مشت خود را به سمت شانه مخالف خود قرار دهید ، سپس آن را به سمت جلو در جلوی لگن بکشید ، از حرکت بایستید یا فقط پای یک طرف بازوی مسدود کننده را ببندید.
 • لگد جلو: ضربه‌ی جلو پایه و اساس هر ضربه ای در تکواندو است. تقریباً هر ضربه با ضربات جلویی شروع می شود. در اینجا همه اصول اصلی لگد زدن یاد گرفته می شود. (همچنین ، آن را به عنوان ابزاری برای دفاع از خود حساب نکنید!)

حرکات گروه ۲

 • ضربه چاقو دستی: بله ، این کاراته‌ی خرد کردن است. حرکت می تواند پایین و به سمت بیرون باشد و کف دست هم به سمت پایین قرار بگیرد یا می توان آن را به سمت داخل انجام داد با کف دست به سمت بالا. شما روی «گوشت» یا «چاقو» در دست تأثیر می گذارید.که معمولاً نای ، سمتی از گردن یا گیجگاه را هدف قرار می دهد.
 • ضربه‌‌ مشت پشت: بروس لی این حرکت را خیلی دوست داشت چون سریع است و جواب می‌دهد. این ضربه می تواند یک حرکت بیرونی به سمت سر یا حرکت پرت به سمت فیلتروم زیر بینی باشد.
 • بلوک داخلی: یک حرکت گسترده به سمت داخل برای محافظت از بدن در برخورد با حملات از یک طرف.
 • لگد جانبی: اصل تکواندو لگد جانبی است. مردم بر اساس این یک ضربه، توانایی کلی شما در تکواندو را قضاوت می کنند. ضربه پا به عقب انجام می شود ، به عنوان یک ضربه رو به جلو «ساده» ، ضربه ایستگاهی نیاز دارد تا شما پا را به تمام اطراف خود بکشید ، سپس آن را مستقیم به جلو بکشید. (در حالی که بسیاری از حرکات دیگر آسان است ، این یکی می تواند چالشی باشد!)

حتما بخوانید: دانلود بهترین کتاب رایگان آموزش تکواندو به زبان فارسی (پی دی اف)

حرکات گروه ۳

 • تیغه‌ی دستی / بلوک ساعد جلو: کوه یخ یک تکنیک و حرکتیست که غالبا اشتباه تعبیر می شود. در این حالت یک دست در حالی که دست دیگر آماده است -در واقع در حال گذر- برای ضربه‌پیگیری، بلوکه می‌شود. این حرکت می تواند به عنوان یک محافظ جنگنده و همچنین یک بلوک استفاده شود.
 • بلوک صورت: بازو‌ی خود را به سمت بالا و گوشه پرت کرده و آن را تا بالای ابرو‌ی خود بکشید. باید مانند یک سقف یا مناره کلیسا به نظر برسد. این باعث می شود ضربه‌ها از بین بروند و از سر شما محافظت شود. برای دفاع از سلاح خوب است.
 • لگد زدن مدور: احتمالا این حرکت محبوب ترین ضربه در تمام هنرهای رزمی است: بسیار سریع و فوق العاده مفید در مشاجرات! تکواندو روش بی نظیری در اجرای ضربه مدور دارد.

حتما بخوانید: آموزش حرکات مختلف تکواندو با عکس (زبان فارسی)

خلاصه و آموزش ویدیویی ضربات

برای دیدن ویدیوهای زیر باید وی پی ان خود را حتما روشن کنید! یادگیری و تسلط بر تکواندو ساده تر از آنچه فکر می کنید است. هنگام تمرین، بر روی این 14 حرکت تأکید کنید تا در زمان بسیار کوتاهی به کمربند مشکی برسید. برای مرور ، این حرکاتی است که باید روی آنها تمرکز کنید:

 1. پانچ مستقیم (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 2. بلوک پایین (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 3. لگد جلو (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 4. ضربه چاقو دستی (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 5. ضربه‌ی مشت پشت (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 6. بلوک داخلی (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 7. لگد جانبی (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 8. بلوک ساعد جلو
 9. بلوک صورت (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)
 10. لگد زدن دور (برای دیدن ویدیو کلیک کنید)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام
  مطلب بسیار مفیدی است اما حیف نام حرکات به فارسی است کاش معادل کره ای استفاده میشد.ممنونمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا