آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

چرا باید برنامه ریزی کنیم؟ چگونه برنامه ریزی کنیم؟ (4 گام)

چرب زبان

طرح و برنامه داشتن کمک می کند تا محدوده کاملی برای انجام یک پروژه تعریف شود، بعلاوه کمک می کند تا بتوانید روی انجام آن متمرکز شوید، اهداف خود را تعیین، زمان مورد نیاز برای انجام آن را برآورد و میزان پیشرفت کار را مشخص کنید. و در نهایت می توانید کل پروژه را ارزیابی کنید.

چرا به برنامه نیاز است؟

می پرسید چرا به برنامه نیاز است؟ هدف از برنامه ریزی کردن چیست؟ خب به این فکر کنید که آیا می توان خانه ای را بدون داشتن نقشه ساخت؟ احتمال آن خیلی کم است. بعلاوه خیلی احمقانه است که حتی در مورد آن فکر کنیم چه برسد به این که آن را مناسب بدانیم. پس چرا این کار را در کسب و کار انجام دهیم؟

بسیاری از مردم به ارزش داشتن یک برنامه توجهی ندارند، در صورتی که باید از مزایای برنامه ریزی صحیح برای انجام پروژه های خود استفاده کنیم. این کار پایه و اساس موفقیت است و بدون پایه و اساس پروژه شما شکست خواهد خورد.

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

 


قوانین رشد و موفقیت

توی این پک فوق العاده، قوانین رشد و موفقیت رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی زندگی، محل کار و هر جایی راه موفقیت رو به راحتی پیدا کن!


 

حتما بخوانید: با این تکنیک های ساده، یک بار و برای همیشه پرانگیزه و موفق بمانید!

10 دلیل برای اهمیت برنامه ریزی

1- برنامه ها به شما در تعریف دامنه و محدوده پروژه کمک می کنند (نه تنها شما، بلکه برای مشتریانتان نیز اهمیت دارد!).

2- برنامه مهم است زیرا نقش اصلی عوامل خارجی مانند پیمانکاران و کارگران را برای هر مرحله از پروژه تعریف می کند.

3- یک برنامه به شما کمک می کند تا هر گونه چالش حساب شده ای را پیش بینی کنید. البته با شگفتی ها و چالش های جدیدی رو به رو خواهید شد، منتها برنامه ریزی برای هرگونه مشکل به شما کمک می کند تا با یک برنامه عملیاتی بتوانید برای رفع آن اقدام کنید.

4- برنامه‌ ها کمک می‌کنند که به طور دقیق یک پروژه را ارائه و تخمین بزنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5- برنامه‌ ها برای مدیریت پروژه به شما کمک می‌کنند.

6- برنامه ها در تعیین اهداف، موضوعات و مدت زمان انجام کار به شما کمک می کنند.

حتما بخوانید: آموزش گام به گام بهترین روش برنامه ریزی روزانه برای حداکثر بهره وری

7- برنامه ها کمک می کنند تا بتوانید زمان بندی و بودجه را مدیریت کنید.

8- برنامه ها به شما در سنجش موفقیت پروژه کمک می کنند.

9- برنامه ها با مشخص کردن کارهایی که انجام شده و کارهایی که باقی مانده اند، به شما کمک می کنند تا پروژه را به پایان برسانید.

10- برنامه ها به شما در تعریف پروژه بعدی کمک می کنند.

برای برنامه ریزی و تهیه برنامه وقت بگذارید

هنگام برنامه ریزی کمی وقت صرف کنید – عجله نکنید. درباره‌ برنامه تان فکر کنید. من واقعا به همه چیز و همه افراد درگیر در پروژه فکر می‌کنم. زمان و تلاش کارکنان، پیمانکاران، مشتریان، مخاطبان هدف، محیط‌ و غیره را در نظر بگیرید. مهم است که در هیچ مرحله ای عجله نکنید و تحقیق خود را انجام دهید.

برای انجام هر پروژه‌ باید یک برنامه استراتژیک داشته باشید. برخی پروژه ‌ها ممکن است جامع ‌تر و پیچیده باشند و در مقابل برخی از آن ها ممکن است ساده و کوتاه باشند. نکته حائز اهمیت این است که این طرح اهداف شما و پروژه را برآورده کند. همواره به یاد داشته باشید که چرا برنامه ریزی مهم است و همیشه 10 دلیل مهم بودن یک برنامه را در نظر بگیرید.

word image 1

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای بهره وری و مدیریت زمان به صورت کاملا موثر

برخی از افراد واقعا دوست دارند که در زندگی برنامه ریزی داشته باشند، اما نمی‌دانند چطور! موفقیت ذاتا چیزی است که از لحظه ای که شروع به تحصیل می کنیم تا لحظه ای که شاغل می شویم، برای آن تلاش می‌کنیم. کل این روند انسان را در زندگی به جلو سوق می دهد تا آینده خود را بهتر بسازد. اما چگونه باید برای ایجاد چنین شاهکاری برنامه ریزی کرد؟

بخش اول: پیرامون آینده خود فکر کنید

1- جایی پیدا کنید که بتوانید بدون مزاحمت فکر کنید. در این صورت در حال برنامه ‌ریزی یک آینده موفق برای خودتان هستید، در واقع ابتدا باید به ذهنیت فکر کردن برای خودتان دست پیدا کنید.

 • تفکر در مورد یک آینده موفق، یک ضرورت است که باید بدون هیچ گونه حواس ‌پرتی یا وقفه انجام شود. بعلاوه تفکر پیرامون خودتان در یک مکان ساکت موجب می شود که هیچ فرد دیگری تاثیر چندانی روی تصمیمات شما نداشته باشد. چیزی که به آن فکر می کنید زندگی شماست، بنابراین اگر در این لحظه متمرکز باشید، برای آینده شما و وقتی که برای رسیدن به موفقیت باید در عملکردهای واقعی متمرکز شوید، سودمند خواهد بود.
 • در مواقع صرف زمان برای تفکر نباید دلسرد شوید زیرا قبل از اقدام برای آینده بهتر برای خودتان، به کمی شفافیت در مورد آنچه که دقیقا می‌خواهید، نیاز دارید. از خودتان سوالاتی در رابطه با آن چه شما می‌خواهید و نه آنچه دیگران برای شما می‌خواهند، بپرسید.

2- به بررسی سوالات کلیدی درباره آینده بپردازید. آیا تنها چیزی که برای خودتان تصور می کنید، این است که به خاطر دیگران زندگی نمی‌کنید؟ چرا به تغییر نیاز دارید؟ چه چیزی می تواند یک تغییر قابل کنترل باشد که خیلی زود ایجاد شود؟ پرسیدن سؤالاتی از این دست می تواند به شما کمک کند تا خود را بهتر بشناسید و همچنین وادارتان می‌کند که به جای رویاهای کورکورانه، افکار خود را منطقی تر کنید. هرچه سوال دشوارتر باشد، اهمیت بیش تری دارد.

word image 2

حتما بخوانید: 14 گام ساده برای رسیدن به موفقیت (جدیدترین تحقیقات)

3- به گذشته فکر نکنید و تنها بر روی حال و آینده متمرکز شوید. این کار موجب می شود تا به رویای خود ادامه دهید. در صورتی که تفکر در مورد مسائل گذشته مانعی برای حرکت رو به جلو می باشد. موفقیت به معنای حرکت رو به جلو، توسعه و پیشرفت و رویارویی با موانع پیش رو و رفع آن ها می باشد.

 • تفکر در مورد گذشته، ذهنتان را درگیر می کند. بنابراین ممکن است احساس کنید که در حال پیشروی هستید، اما در واقع از لحاظ ذهنی در جای دیگری گیر کرده اید و ذهنتان قادر به تشخیص آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد و چه چیزی باید رخ دهد، نیست.
 • فکر کردن به آن چه انجام داده اید می تواند شما را به فکر کردن در مورد شکست ها سوق دهد. این کار موجب دلسردی و نادیده گرفتن ارزش های وجودیتان می شود. در صورتی که باید از شکست هایتان درس عبرت بگیرید و دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.
 • حرکت رو به جلو به شما کمک می کند تا با آن چه انجام داده اید زندگی کنید (خوب یا بد). اگر از اشتباهات خود درس نگیرید، در آینده قادر به کسب موفقیت نخواهید بود. انجام این کار باعث می ‌شود که تمام انرژی خود را صرف رسیدن به رویای خود کنید، به طوری که هیچ چیزی نمی‌تواند مانع رسیدن به آن شود.

بخش دوم: کشف علایق و احساسات

1- زندگی خود تا به امروز را بررسی کنید و به دنبال کشف علایق خود باشید – چیزهایی که به صورت طبیعی برای شما اتفاق می افتد. علایق و احساسات باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد هیجان در مسیر موفقیت شما خواهند شد.

 • علایق و موفقیت کاملا درهم ‌تنیده اند. این تنها چیزی است که می ‌تواند آن شور و شوق طبیعی را به شما بدهد و شما را در مسیر خوشبختی و موفقیت قرار دهد.
 • از هیجان زده شدن خجالت نکشید. هر کاری که شما را هیجانی کند، به منزله ی علاقه و اشتیاق شما به آن تلقی می شود. این کاری است که شما به راحتی آن را انجام می دهید زیرا در حین آن حس خوبی دارید و قادر به انجامش خواهید بود.
 • اگر در کشف علایق خود با مشکل مواجه هستید، در کارهایی که انجام داده اید به دنبال الگو و نمونه باشید. آیا می توانید سرگرمی که انجام داده اید را به یک حرفه تبدیل کنید؟ حتی ممکن است تجربیات کار گذشته نکته مثبتی در شخصیت شما ایجاد کرده باشد. به عنوان مثال فعالیت داوطلبانه که معمولا نشان دهنده مواردی است که فرد به آن ها اهمیت می دهد و حاضر است برای انجام آن ها انرژی صرف کند.

2- نسبت به کاری که آن را خوب انجام می دهید، احساس غرور و اعتماد به نفس داشته باشید. این امر به شما امکان می دهد به طور مداوم کار کنید تا آن چه را که در زندگی می خواهید، بدست آورید. اعتماد به نفس و اشتیاق در کاری که آن را خوب انجام می دهید، شانس موفقیت را افزایش می دهد.

 • اشتیاق و اعتماد به نفس باعث بوجود آمدن آمادگی بهتر برای مقابله با موانع پیش رو در انجام کار مورد علاقه شما می شود. چون نوعی هیجان اولیه وجود دارد و همین امر باعث تمایل بیش تر شما به انجام کاری می شود که موجب تداوم این احساس می شود.
 • دیگران متوجه اعتماد به نفس شما خواهند شد. این همان چیزی است که شور و شوق را به کار تبدیل می کند. اما وقتی از غرور ناشی می ‌شود برای شما و کارتان منحصر به فرد است و دیگران ممکن است این را ببینند و فرصت‌های بزرگی را در اختیار شما قرار دهند.
 • با این کار ارزش وجودی را به خودتان یاد آوری می کنید. ممکن است در گذشته در بعضی موارد شکست خورده باشید، اما به محض این که متوجه شدید چیزی برای احساس غرور کردن دارید، احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کنید و مسیر مورد علاقه تان را در زندگی طی می کنید.

3- به غرایز خود اعتماد کنید. زمانی که شور و اشتیاق خود را پیدا کردید، یک غریزه طبیعی برای کار با آن خواهید داشت و نه علیه آن. از این گذشته، شور و اشتیاق باعث می ‌شود که شما احساس خوبی داشته باشید و به خودتان اعتماد کنید. یکی از ابتدایی ترین غرایز ما اعتماد به نفس است. سادگی و پاکی آن مانع از آن می‌ شود که به راحتی تحت ‌تاثیر حرف دیگران قرار بگیریم، و این می ‌تواند نقش بزرگی در تلاش شما برای موفقیت ایفا کند.

word image 3

حتما بخوانید: 15 اصولی اصلی موفقیت در کسب، کار و تجارت از دید بزرگان

بخش سوم: حفظ انگیزه

1- برای پیگیری و دنبال کردن پیشرفت خود، یادداشت برداری کنید. این کار همچنین می ‌تواند به شما کمک کند تا ببینید چقدر از برنامه اصلی خود فاصله گرفته اید (همان طور که به احتمال زیاد این اتفاق افتاده است)، اما نترسید و این کار را انجام دهید. بسیاری از افرادی که به رویاهای خود دست یافته ‌اند، اولین گام را با یادداشت برداری روزانه برداشتند.

 • نوشته های روی کاغذ می توانند به چشم انداز آینده تبدیل شوند. اگر یادداشت برداری شما در قالب لیست باشد، می توانید قبل از رسیدن به اهداف خود ببینید که آیا بیش از حد کار انجام می دهید یا نه؛ که می تواند شما را خسته کند. گاهی اوقات ما فراتر از واقعیت فکر می کنیم که چیز بدی نیست. اما آن چه اهمیت دارد این است که بدانیم چه توانایی های روحی داریم و بتوانیم واقع گرایانه رفتار کنیم.
 • معیارهایتان را دسته بندی کنید. وقتی کارهای زیادی را که یادداشت کرده اید انجام دادید؛ آن را به عنوان یک موفقیت کوچک طبقه بندی کنید. این کار حتی یک روش عالی برای پیگیری مدت زمان لازم برای اتمام کار است. از تعیین نمودن اهداف خودداری نکنید چون ممکن است به شما برای موفقیت در کاری که می‌خواهید در یک محدوده زمانی قابل مدیریت تر انجام دهید، کمک کند.
 • اکنون می توانید جشن بگیرید. بررسی لیست یادداشت ها و کارهایی که انجام گرفته نشان از آن دارد که شما در مسیر درست حرکت کرده اید. بنابراین آن ها را برگ برنده به حساب بیاورید و جشن بگیرید که تا چه حد در تحقق رویای کوچک خودتان بصورت واقع گرایانه عمل کرده اید.

2- اهدافتان را در جایی جلوی دید بگذارید. این کار کمک می کند که هر زمان که از خانه خارج می شوید یا از بیرون می آیید و یا حتی قبل و بعد از خواب آن ها را ببینید. دیدن روزانه اهداف موجب می شود که همواره در مسیر درست قرار بگیرید. این کار باعث می شود از عواملی که موجب حواس پرتی می شوند و مانعی برای رسیدن به اهداف و موفقیت شما هستند، دوری کنید.

 • یادآوری بصری و ملموس به شما کمک خواهد کرد که همواره به یاد داشته باشید که آنچه انجام می ‌دهید مهم است و به طور مداوم به آن رجوع کنید.
 • یادآوری وعده وعیدهایی که به خودتان داده اید هم ضرری ندارد. نوشتن چیزها و دیدن روزانه آن ها موجب می شود که فراموش نشوند. و از آنجا که شما آن ها را نوشته اید، سخت است که انکارشان کنید و این واقعیت را نادیده بگیرید که این ها قدم هایی بوده که شما برای موفقیت خود تعیین کرده اید.

حتما بخوانید: 15 نکته ی بسیار موثر برای داشتن یک زندگی شاد طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

بخش چهارم: کارها را به جریان بیندازید

1- یک حساب پس انداز درست کنید و 25 درصد درآمد ماهیانه خود را در آن بگذارید. با انجام این کار می توانید منابع مالی لازم برای انجام آنچه در ذهن دارید را اختصاص دهید. مثل خرید اتومبیل، خانه جدید، لوازم مورد نیاز، حتی ثبت نام در کلاس ها برای موفقیت شغلی. هر قدم کوچکی که بر می دارید گامی بزرگ برای رسیدن به یک موفقیت بزرگ است.

2- ببینید چه تغییری باید در سبک زندگی خود ایجاد کنید. عادات و روش فعلی زندگی و جزئیات آن باید با دقت بررسی شوند تا ببینید آیا آن ‌ها برای شما مفید هستند یا خیر.

 • از بین بردن هر گونه هزینه غیر ضروری می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. پول نقد اضافی و عدم خرید چیزهای مادی، در طولانی ‌مدت به شما کمک خواهد کرد. همه این ها برای این است که یاد بگیرید چگونه عاقلانه تر خرج کنید! حتی ممکن است به معنی تنظیم خیلی چیزها در زندگی تان باشد، اما در آینده ارزش آن را دارد.
 • هر چیزی که می‌خواهید در آن موفق شوید نیازمند تحصیل و آموزش است، پس باید برای آمادگی کلاس ‌هایی را انتخاب کنید (پس انداز می‌تواند واقعا به این امر کمک کند چون آموزش می ‌تواند بسیار گران باشد).
 • به اطرافیانتان توجه کنید. برخی از آن ها مانع شما می شوند و برخی دیگر پشتیبان خوبی خواهند بود. منتها این بدان معنا نیست که با افرادی که مانع شما می شوند، قطع ارتباط کنید. منتها حواستان باشد که چه میزان از وقتتان را با آن ها می گذرانید.

3- برنامه خود را عملی کنید. با آن چه از قبل یادداشت کرده اید شروع کنید و سعی کنید تا حد ممکن بر اساس آن پیش بروید. برای تغییر از نقطه امن خود فاصله بگیرید.

 • برای اجرای برنامه خیلی معطل نکنید! فرقی نمی کند که با تحصیل شروع کنید یا دنبال تجربه بگردید. آن چه اهمیت دارد استفاده از فرصت ها می باشد. هر چه بیش تر صبر کنید، شروع سخت تر می شود.
 • انعطاف‌پذیر باشید. به یاد داشته باشید برنامه ‌ای که نوشته اید یک برنامه واقعی نیست. در واقع زندگی چیزی نیست که روی کاغذ نوشته شود. به برنامه خود به عنوان یک اسکلت فکر کنید و برای ساخت آن تلاش کنید؛ نه این که صرفا بر اساس آن عمل کنید.
 • به تخیل خود ادامه دهید. برای رسیدن به جایی که می‌خواهید، سخت کار کنید. برنامه خود را همیشه در حال رشد (اما انعطاف پذیر) نگه دارید و از پیدا کردن راه موفقیت لذت ببرید.

حتما بخوانید: مدیریت استراتژیک چیست؟ چند نکته ساده برای انجام آن

نکات

 • با والدین و مشاوران در این زمینه صحبت کنید و در مورد آن چه که فکر می کنند شما در آن توانایی و استعداد دارید نظرخواهی کنید.
 • هر چه بیش تر در مورد آینده خود تحقیق کنید، راه برای شما هموارتر می شود.
 • همیشه جوان باقی نمی مانید که برای موفقیت آماده شوید!
 • هرگز منتظر شکست نباشید تا بعد از آن موفقیت کسب کنید.
 • در مورد آینده خود برنامه ریزی کنید اما راه را برای موقعیت های جدید باز بگذارید.
 • اجازه ندهید که موفقیت دیگران شما را از برنامه هایتان منحرف کند، زیرا شما منابع درآمد آن ها را نمی دانید.

هشدارها

 • قبل از عمل خوب فکر کنید.
 • دوستان و اطرافیانتان را خوب بشناسید. همواره خودتان باشید، نه پیرو و مقلد!
 • انتقاد را نادیده بگیرید (گرچه باید برخی را مورد توجه قرار دهید) و روی آن ها متمرکز شوید.

جمع بندی (اینفوگرافی)

4 گام برنامه ریزی برای زندگی (اینفوگرافی)
4 گام برنامه ریزی برای زندگی (اینفوگرافی)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر ، من میخواستم بگم برای آینده هیچ هدف ی ندارم و نمیتونم برنامه ریزی کنم ، ممنون میشم کمک کنید ، سن ۱۳ سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا