مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

دستورالعمل تهیه ضدعفونی کننده دست خانگی توسط خودمان

چرب زبان

به روز رسانی در آوریل 2020: به دلیل کمبود مواد ضدعفونی کننده معمولی دست، این دستور العمل DIY در حال حاضر یکی از محبوب ترین منابع موجود در سایت ها است. با توجه به این موضوع، من آن را به روز کرده ام تا مطابق با دستورالعمل های فرمولی ارائه شده توسط مرکز کنترل بیماری ها (CDC) باشد. امیدوارم برایتان مفید باشد.

برخی میکروب های موجود در خاک باعث شده ما سالم تر، باهوش تر و حتی شادتر شویم و در واقع بچه ها برای پرورش سیستم ایمنی بدن نیاز به قرار گرفتن در معرض میکروب ها دارند. به همین دلیل من این نقل قول را دوست دارم. . .

“بچه اول خاک می خورد – والدین با پزشک تماس می گیرند. بچه دوم خاک می خورد. والدین دهان او را تمیز می کنند. بچه سوم خاک می خورد. والدین می پرسند که آیا باید موقع ناهار به او غذا بدهند – ناشناس

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

ویدیوی کوتاه روش ساخت ضدعفونی کننده خانگی

 

ویدیوی کوتاه روش ساخت ژل ضدعفونی کننده خانگی

 

اگر ویدیوهای بالا مفید نبود به خواندن ادامه دهید:

دستورالعمل های CDC برای ضد عفونی کننده دست خانگی

مطابق دستورالعمل CDC، ضد عفونی کننده دست خانگی باید از نظر حجمی حداقل 60 درصد الکل داشته باشد. اگر چه همه عوامل بیماری زا را نابود نمی کند – به عنوان مثال ابر میکروب C. Diff – ضدعفونی کننده دست بیان شده در این جا علیه ویروس فعلی که در حال گذر است، موثر است. دلیل این امر این است که عنصر فعال – الکل – پوسته محافظ (گلیکوپروتئین پوششی) مورد نیاز برای زنده ماندن ویروس را مختل می کند.

الکلی که در فروشگاه های مواد غذایی و به صورت آنلاین فروخته می شود در غلظت های مختلفی قرار دارند. به عنوان مثال، بعضی از آن ها رقیق شده است به طوری که 70 درصد الکل و 30 درصد آب است، در حالی که برخی دیگر 91 یا 99 درصد الکل هستند.

از آن جا که هنگام استفاده از الکل، دست بسیار خشک می شود، باید آن را با نرم کننده مانند ژل آلوئه ورا یا گلیسیرین مخلوط کنید. نکته مهم این است که اطمینان حاصل کنید که محصول نهایی حداقل 60 درصد الکل داشته باشد، بنابراین دستورالعمل تهیه بر اساس غلظت الکل مورد استفاده شما تنظیم می شود. من دستور العمل تهیه برای غلظت های معمولی را بیان کرده ام:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • ایزوپروپیل الکل یا الکل مالشی 70 درصد
 • ایزوپروپیل الکل یا الکل مالشی 91 درصد
 • ایزوپروپیل الکل 99 درصد

روغن های ضروری و اختیاری قابل استفاده در تهیه این دستور العمل

اگر تصمیم دارید از روغن های ضروری در ضدعفونی کننده دست خود استفاده کنید، توصیه می کنم یکی یا چند مورد از موارد زیر را انتخاب کنید. همه آن ها برای بچه های بالای دو سال بی خطر هستند.

 • روغن درخت چای
 • روغن صنوبر سوزنی
 • اسانس مرزنجوش
 • روغن برگ دارچین (نه پوست دارچین)
 • روغن پرتقال شیرین
 • روغن گریپ فروت
 • روغن لیمو
 • روغن اسطوخودوس

بعلاوه اگر بچه هم ندارید، استفاده از این روغن ها (یا خریدن آن ها)، خوب است! روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس انتخاب من هستند – فقط مطمئن شوید که در کل از 15 قطره استفاده می کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورت استفاده از غلظت های بالاتر از 0.6 درصد روغن برگ دارچین، خاصیت تحریک کنندگی دارد، بنابراین باید به 9 قطره اکتفا کنید.

البته می توانید در کل از روغن ها چشم پوشی کنید. اگرچه از نظر بالینی مشخص شده است كه بعضی از روغن ها دارای خاصیت ضد میكروبی هستند، اما الكل ماده اصلی فعال در این دستور العمل محسوب می شود.

نکاتی در مورد ساختن ضد عفونی کننده خانگی

 • قبل از شروع کار سطح کار خود را تمیز کرده و دستان خود را بشویید.
 • شیشه های اسپری و تجهیزات خود را ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن شیشه های خود می توانید کمی الکل مالشی را در آن ها بریزید، درب آن ها را ببندید و خوب تکان دهید تا تمام فضای داخلی شیشه ها خیس شوند. بعد، درب آن ها را برداشته و بگذارید با کمک جریان هوا خشک شوند. وسایلی را که قصد استفاده از آن ها را دارید با آب گرم و صابون تمیز کنید.
 • ظروف خود را برچسب بزنید. من از یک ماژیک گچی برای نوشتن تاریخی در پایین شیشه ها استفاده می‌کنم تا متوجه شوم چه زمانی آن‌ ها باید جایگزین شوند.

نحوه استفاده از ضدعفونی کننده دست (شیوه درست)

چند نکته مهم در مورد استفاده از ضدعفونی کننده دست باید بدانید. اولین نکته مربوط به زمان تماس است – شما باید آن را به مدت 30 تا 60 ثانیه یا تا زمانی که دستان شما کاملا خشک شود، روی پوست خود مالش دهید. هم چنین اگر دستان شما چرب یا کثیف باشد، احتمالا ضد عفونی کننده دست موثر نیست. صابون دست بهترین گزینه برای شما در این حالت است.

با توجه به نکات ذکر شده، نحوه استفاده از ضدعفونی کننده دست به روش صحیح در این جا آورده شده است:

1- از ضد عفونی کننده دست به اندازه کافی در کف دست خود اسپری کنید تا هر دو دست را کاملا بپوشانید.

2- کف دستان خود را به هم مالیده و سپس قسمت پشتی هر دست را با کف دست دیگر خود مالش دهید.

3- سپس ضد عفونی کننده را بر روی نوک انگشتان و قسمت زیر ناخن های خود مالش دهید.

ضدعفونی کننده را به مدت 30 تا 60 ثانیه یا تا زمانی که دستان شما کاملا خشک شود، مالش دهید.

چرا باید از بیش تر ضد عفونی کننده های دست موجود در فروشگاه ها اجتناب کنید؟

اگرچه تری کلوزان هنوز هم در برخی از محصولات ضد باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد، اما به دلیل اثرات بالقوه سلامتی، دیگر برای استفاده در ضد عفونی کننده های تجاری مورد تایید نیست. این یک گام بزرگ در مسیر درست است.

متاسفانه بسیاری از محصولات هنوز حاوی موادی مانند بنزالکونیم کلرید هستند که توسط کارگروه محیط زیست (EWG) یک خطر متوسط ​​محسوب می شود. آن ها هم چنین اغلب حاوی رایحه هایی هستند که درجه EWG آن ها از متوسط ​​تا زیاد است.

نحوه نگه داری و ذخیره ضدعفونی کننده دست

قوام این ضد عفونی کننده دست بسته به غلظت ژل آلوئه ورا و الکلی که استفاده می کنید متفاوت خواهد بود.

اگر از الکل مالشی 70 درصد استفاده می کنید، به احتمال زیاد بسیار فرار خواهد بود و هنگام استفاده در شیشه های پاششی بهتر تاثیر دارد. من از ماده تهیه شده در مخزن اصلی، درون شیشه های حاوی روغن ضروری با میله های مخصوص اسپری 10، 15 و 30 میل خالی کردم.

اگر از الکل 91 تا 99 درصد استفاده می کنید، ضد عفونی کننده آن غلیظ است بنابراین نمی تواند به عنوان اسپری استفاده شود.

homemade-hand-sanitizer

ژل ضدعفونی کننده دست خانگی

تهیه این دستور العمل ضد عفونی کننده دست 2 تا 3 ماده ای آسان است و در صورت نیاز می تواند با چندین غلظت الکل سازگار شود.

 • زمان آماده سازی 5 دقیقه
 • زمان کل 10 دقیقه
 • سازنده Heather Dessinger

وسایل مورد نیاز:

 • بطری اسپری یا بطری نازل دار (به عنوان پیشنهاد به زیر مراجعه کنید) – من از بطری های روغن ضروری قدیمی با درپوش مخصوص اسپری استفاده کردم که برای قرار دادن روی بطری های روغن ضروری در اندازه های 10، 15 و 30 میل طراحی شده است.
 • بطری نازل دار
 • پوشش سیلیکونی (اختیاری) – من هم چنین یک پوششی سیلیکونی و یک حلقه مخصوص آویزان کردن کلید خریداری کردم تا بتوانم بطری حاوی ماده ضدعفونی کننده را به حلقه وصل کنم و بطری را همیشه و حتی در سفر همراه خود داشته باشم.
 • کاسه اختلاط
 • پیمانه اندازه گیری شیشه ای

مواد مورد نیاز:

 • 6 قاشق غذا خوری ایزوپروپیل الکل 70 درصد (این نسبت 1:9 است. برای دستور العمل های با استفاده از الکل 91 درصد یا 99 درصد، لطفا بخش های زیر را مشاهده کنید).
 • 2 قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا (یا گلیسیرین گیاهی. از آن جا که ماده مرطوب کننده این دستور العمل نسبتا کم است، در صورت تمایل می توانید از گلیسیرین گیاهی به جای آلوئه ورا استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید از باقی مانده آن در غلظت های بالاتر دیگر استفاده کنید. در دستور العمل این غلظت اثر دارد).
 • 9 تا 18 قطره روغن ضروری (اختیاری – من 3 قطره از روغن های درخت چای، صنوبر سوزنی، برگ دارچین، پرتقال شیرین و اسانس اسطوخودوس استفاده می کنم).

دستورالعمل ها:

1- دستان خود را بشویید و تجهیزات و محیط کاری خود را تمیز کنید.

2- الکل و روغن های ضروری (در صورت استفاده) را با کمک یک پیمانه اندازه گیری شیشه ای به یک کاسه اختلاط اضافه کنید.

3- ژل آلوئه ورا یا گلیسیرین را اضافه کرده و هم بزنید تا خوب ترکیب شوند. ضد عفونی کننده دست را درون بطری اسپری (یا بطری) خود بریزید و یک برچسب به آن اضافه کنید.

یادداشت

دستورالعمل الکل 91 درصد

این دستورالعمل با نسبت 2: 1 توصیه می شود.

 • 6 قاشق غذا خوری ایزوپروپیل الکل 91 درصد
 • 3 قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا
 • 10 تا 20 قطره روغن ضروری

دستورالعمل الکل 99 درصد

این دستورالعمل با نسبت 3: 2 توصیه شده است.

 • 3 قاشق غذا خوری ایزوپروپیل الکل 99 درصد
 • 2 قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا
 • 7 تا 15 قطره روغن ضروری

ضدعفونی کننده های دست ساز برای دست

دستورالعمل تهیه مرهم یا ترمیم کننده پوست دست

استفاده از اکثر مواد شوینده و ضدعفونی کننده دست می تواند برای پوست مضر باشد و آن را بسیار خشک کند. برای دستان می توان از یک لایه نازک TLC استفاده کرد، که دستورالعمل تهیه مرطوب کننده مناسب دست را که بسیار آسان است می توانید پیدا کنید.

من شب ها بعد از گفتن شب بخیر و یک بار دیگر هنگام بلند شدن از خواب از آن استفاده می کنم. برای تمیز نگه داشتن ملافه ها، دستکش های سبک و کشی زمستانی می پوشم. دستان خشک من تا صبح دوباره نرم می شوند.

بقیه دستورهای خانگی بسیار کاربردی ما

ساخت مواد آرایشی بهداشتی

واکس داشبورد ماشین اسپری خوش بو کننده
ضد عفونی کننده سطوح یخ خشک
اسکراب صورت پرایمر خانگی
صابون معمولی صابون زردچوبه
ماسک اسپری ضد حشرات
ماسک مو ژلاتینی دهانشویه خانگی
لوسیون مرطوب کننده ژل مو طبیعی
عطر خاص برای خودمان ضدعفونی کننده دست
خمیر ریش مرطوب کننده صورت
تونر پوست

ساخت مواد خوراکی

پروتئین وی گوجه فرنگی خشک
سرکه سیب سرکه انگور

ساخت ابزار و ملزومات

میکس از بین برنده زنگ زدگی فلزات چراغ قوه
محلول از بین برنده علف هرز

ساخت کاردستی و هنری

حیوانات کاغذی یویو
رنگ نقاشی دستبند پسرانه
کارت عروسی

 

origami

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا