سایر هنرهای مهم

ساده ترین روش تهیه صابون در منزل با 3 گام ساده

چرب زبان

تهیه صابون در خانه روشی دوست داشتنی و ارزان برای تامین نیازهای خانواده یا تهیه هدایای شگفت انگیز برای دوستانتان است. شما می توانید صابون را با استفاده از کیت درست کنید، اما می توانید مواد تشکیل ‌دهنده آن را خودتان انتخاب کرده و صابون را متناسب با نیازهای خود سفارشی کنید. در این مقاله اطلاعاتی در مورد تهیه صابون با استفاده از فرآیند سرد ارائه می شود.

مواد لازم

 • 700 گرم روغن نارگیل / روغن زیتون
 • 1 کیلوگرم روغن جامد قنادی
 • 350 گرم هیدروکسید سدیم، یا آب قلیایی. (به آن سود سوز آور نیز گفته می شود)
 • 900 گرم آب چشمه یا آب مقطر
 • 100 گرم روغن ضروری مورد علاقه شما مانند نعناع، لیمو، گل رز یا اسطوخودوس

بخش اول: آماده سازی برای تهیه صابون با فرآیند سرد

آماده سازی برای تهیه صابون با فرآیند سرد

1- مواد اولیه را آماده کنید. برای تهیه صابون با فرآیند سرد از روغن ها، آب قلیایی و آب استفاده می شود. هنگامی که این مواد در دمای مناسب ترکیب شوند، در فرآیندی به نام صابونی شدن، منجر به ایجاد صابون سخت می شوند. برای خرید مواد تشکیل دهنده ذکر شده به فروشگاه صنایع دستی یا فروشگاه های خواربار فروشی محلی خود بروید.

2- فضای کاری صابون سازی خود را تنظیم کنید. استفاده از فضایی در آشپزخانه ساده ترین راه است زیرا شما نیاز به گرم کردن مواد روی اجاق گاز دارید. شما با آب قلیایی، یک ماده شیمیایی خطرناک کار می کنید، بنابراین مطمئن شوید که کودکان و حیوانات خانگی در حین کار دور و بر شما نباشند. یک روزنامه را روی میز پهن کنید و تجهیزات زیر را که تهیه کرده اید، روی آن قرار دهید:

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

 • عینک ایمنی و دستکش لاستیکی، برای محافظت در برابر آب قلیایی.
 • ترازویی برای وزن کردن مواد تشکیل دهنده.
 • یک کتری بزرگ ضد زنگ یا کتری لعابی. از آلومینیوم و قابلمه های با سطح نچسب استفاده نکنید.
 • یک ظرف شیشه ای یا پارچ با دهانه گشاد برای نگه داری آب و هیدروکسید سدیم.
 • دو عدد پیمانه پلاستیکی یا شیشه ای برای اندازه گیری.
 • قاشق پلاستیکی یا چوبی.
 • همزن برقی، که مخلوط کن غوطه وری هم نامیده می شود. این مورد کاملا ضروری نیست، اما مدت زمان مخلوط کردن را حدود یک ساعت کاهش می دهد.
 • دو دماسنج شیشه ای که بین 27 تا 37 درجه سانتی گراد را ثبت کنند. دماسنج های Candy برای این منظور به خوبی کار می کنند.
 • قالب های پلاستیکی یا جعبه کفش یا قالب چوبی که برای صابون سازی با فرآیند سرد مناسب هستند. اگر از جعبه کفش یا قالب چوبی استفاده می کنید، آن را با کاغذ پوستی پوشش دهید.
 • چندین حوله برای تمیز کردن.

3- در مورد چگونگی کار کردن و استفاده درست از آب قلیایی مطالعه کنید. قبل از شروع مراحل ساخت صابون، هشدارهای ایمنی را که در کنار هیدروکسید سدیم وجود دارد، بخوانید. موارد زیر را در هنگام کار با هیدروکسید سدیم و صابون خام قبل از عمل آوری، به خاطر داشته باشید:

 • هیدروکسید سدیم هرگز نباید با پوست شما تماس پیدا کند، زیرا باعث سوختن شما خواهد شد.
 • در هنگام حمل و استفاده از هیدروکسید سدیم و صابون خام، عینک ایمنی و دستکش بپوشید.
 • برای جلوگیری از استنشاق بخار خارج شده از هیدروکسید سدیم، در محیط بیرون یا در یک محل با تهویه مناسب کار کنید.

حتما بخوانید: دستورالعمل تهیه دهانشویه خانگی (بهتر از نمونه های خارجی!)

بخش دوم: مخلوط کردن مواد سازنده

مخلوط کردن مواد سازنده

1- 350 گرم هیدروکسید سدیم را اندازه گیری کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مواد تشکیل دهنده شما دقیقا طبق میزان ذکر شده اندازه گیری شوند. به خصوص که میزان آن ها زیاد نیست. برای اطمینان از اندازه گیری درست، از ترازو استفاده کنید، و برای سنجش میزان هیدروکسید سدیم از پیمانه اندازه گیری استفاده کنید.

2- 900 گرم آب سرد را اندازه گیری کنید. برای اطمینان از اندازه گیری دقیق از ترازو استفاده کنید و آب آن را درون یک ظرف بزرگ و غیر آلومینیومی مانند قابلمه استیل یا کاسه شیشه ای بریزید.

3- هیدروکسید سدیم را به آب اضافه کنید. ظرف آب را زیر هود اجاق گاز قرار دهید، یا مطمئن شوید که پنجره ها باز هستند و اتاق به خوبی تهویه دارد. هیدروکسید سدیم را به آرامی به آب اضافه کنید و به آرامی با یک قاشق هم بزنید تا جایی که هیدروکسید سدیم به طور کامل حل شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • خیلی مهم است که هیدروکسید سدیم را به آب اضافه کنیم. اگر آب را به هیدروکسید سدیم اضافه کنید، چون واکنش بین این دو ماده خیلی سریع است، ممکن است خطرناک باشد.
 • افزودن هیدروکسید سدیم به آب، موجب داغ شدن آب و خارج شدن بخار از ترکیب مورد نظر می شود. برای جلوگیری از استنشاق بخار متصاعد شده، صورت خود را دور نگه دارید.
 • مخلوط کردن را قطع کنید. اجازه دهید ترکیب خنک شود و گازهای آن کاملا از بین بروند.

4- روغن ها را اندازه بگیرید. از ترازو مورد نظر برای سنجش 700 گرم روغن نارگیل، 1 کیلوگرم روغن جامد قنادی و 700 گرم روغن زیتون استفاده کنید.

5- روغن ها را ترکیب کنید. یک قابلمه بزرگ از جنس استیل ضد زنگ را روی اجاق گاز و روی حرارت متوسط رو به پایین ​​قرار دهید. روغن نارگیل و روغن جامد قنادی را اضافه کنید و مرتبا هم بزنید تا ذوب شود. روغن زیتون را اضافه کرده و هم بزنید تا همه روغن ها کاملا ذوب و ترکیب شوند، سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید.

6- دمای هیدروکسید سدیم و روغن ها را اندازه گیری کنید. از دماسنج های مختلف برای هیدروکسید سدیم و روغن ها استفاده کنید و دمای آن ها را تحت نظر بگیرید تا این که هیدروکسید سدیم به 95 تا 98 درجه فارنهایت (35 تا 36 درجه سانتی گراد) برسد و روغن ها نیز به دمای مساوی یا پایین تر از آن برسند.

7- هیدروکسید سدیم را به روغن ها اضافه کنید. هنگامی که این دو ماده به دمای مناسب رسیدند، هیدروکسید سدیم را با یک جریان آرام و ثابت به روغن ها اضافه کنید.

 • با یک قاشق چوبی یا مقاوم در برابر حرارت هم بزنید. از فلز استفاده نکنید.
 • اما برای هم زدن روغن می توانید از مخلوط کن برقی استفاده کنید.
 • حدود 10 تا 15 دقیقه به مخلوط کردن ادامه دهید تا “آشکار سازی” اتفاق بیفتد و مخلوط کمی سفت شود. خواهید دید که قاشق شما اثری مرئی در پشت سر خود باقی می گذارد، مانند چیزی که هنگام تهیه پودینگ می بینید. اگر از همزن چوبی استفاده می کنید، این اتفاق باید بعد از حدود 5 دقیقه رخ دهد.
 • اگر آشکار سازی را بعد از 15 دقیقه مشاهده نکردید، اجازه دهید مخلوط برای مدت زمان 10 تا 15 دقیقه ثابت بماند و مجددا مخلوط کنید.

8- هنگامی که آشکار سازی رخ داد ، 100 گرم روغن ضروری اضافه کنید. برخی از عطرها و روغن های ضروری (به عنوان مثال دارچین) باعث می شود صابون به سرعت جا بیفتد، بنابراین به محض اضافه کردن روغن ضروری، صابون را درون قالب ها بریزید.

حتما بخوانید: 4 روغن طبیعی جهت ساخت یک اسپری خانگی برای دور کردن حشرات

بخش سوم: اضافه کردن صابون به قالب ها

اضافه کردن صابون به قالب ها

1- صابون را درون قالب بریزید. اگر از جعبه کفش یا قالب چوبی استفاده می کنید، توجه داشته باشید که آن را با کاغذ پوستی بپوشانید. برای جدا کردن آخرین قسمت های صابون از قابلمه جهت ریختن درون قالب ها از یک کاردک پلاستیکی قدیمی استفاده کنید.

 • دقت داشته باشید که در این مرحله هنوز هم از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید زیرا صابون خام سوزش آور است و می تواند پوست را بسوزاند.
 • قالب را با دقت در ارتفاع 3 تا 6 سانتی متری بالای میز نگه دارید و آن را رها کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا حباب های هوا موجود در داخل صابون خام خارج شوند.

2- قالب را بپوشانید. اگر از جعبه کفش به عنوان قالب استفاده می کنید، درب آن را بگذارید و با چند حوله بپوشانید. اگر از قالب صابون استفاده می کنید، قبل از افزودن حوله ها، یک تکه مقوا را روی درب آن ها قرار دهید.

 • حوله ها به عایق کاری صابون کمک می کنند تا امکان صابونی شدن فراهم گردد.
 • صابون را به مدت 24 ساعت تحت پوشش، بدون دستکاری و دور از جریا هوا (از جمله سیستم تهویه هوا) قرار دهید.

3- صابون را بررسی کنید. صابون طی 24 ساعت مرحله ژل و فرآیند گرما را طی می کند. پوشش صابون را بردارید و بگذارید 12 ساعت دیگر باقی بماند، سپس نتیجه را بررسی کنید.

 • اگر به طور دقیق اندازه گیری کرده و دستورالعمل ها را دنبال کرده باشید، ممکن است یک لایه سبک از یک ماده خاکستر مانند سفید در روی صابون وجود داشته باشد. این ماده اساسا بی ضرر است و می توانید با لبه یک خط کش قدیمی یا اسپاتول فلزی آن را جدا شد.
 • اگر یک لایه چربی ضخیم در روی صابون باشد، نمی توان از آن استفاده کرد، زیرا مواد سازنده از یک دیگر جدا شده اند. این اتفاق زمانی می افتد که اندازه گیری های شما دقیق نباشد، به اندازه کافی مواد را هم نزده باشید، یا تفاوت شدید دمایی بین هیدروکسید سدیم و روغن ها هنگام مخلوط شدن وجود داشته باشد.
 • اگر صابون به هیچ وجه نبسته باشد یا توده های سفید یا شفاف در آن دیده شود، این بدان معنی است که حالت اسیدی دارد و قابل استفاده نیست. این امر در اثر ایجاد اختلال در طی فرآیند عمل آوری صابون صورت می گیرد.

حتما بخوانید: روش ساخت بهترین ضد عفونی کننده طبیعی (برای سطوح) در منزل

بخش چهارم: فرآوری صابون

1- قالب صابون را باز کنید. جعبه یا قالب را از صابون جدا کنید و اجازه دهید صابون روی حوله یا سطح تمیز قرار گیرد.

2- صابون را به شکل میله هایی کوچک برش دهید. برای برش صابون از این نوع باید از فشار استفاده کنید. می توانید از چاقوی تیز، یک سیم طویل با دو دسته یا کلاف پلاستیکی محکم یا نخ ماهیگیری استفاده کنید.

3- اجازه دهید صابون خشک شود. صابون را به مدت دو هفته روی کاغذ پوستی بر روی یک سطح صاف یا یک قفسه خشک کن قرار دهید تا فرآیند صابون سازی کامل شود و صابون کاملا خشک گردد. صابون را بعد از دو هفته برعکس کنید تا طرف دیگر آن نیز خشک شود.

4- صابون را به مدت یک ماه در معرض هوا قرار دهید. اجازه دهید صابون حداقل یک ماه در معرض هوا قرار بگیرد. هنگامی که صابون به طور کامل خشک شد، مانند صابونی که از فروشگاه خریداری می کنید؛ در خانه از آن استفاده کنید، یا آن را به عنوان هدیه ای برای دوستان خود در نظر بگیرید.

نکات

 • از عطر به عنوان رایحه استفاده نکنید، به خصوص اگر حاوی الکل باشد. این ماده واکنش شیمیایی موجود در بین هیدروکسید سدیم و چربی ها را تغییر داده و باعث خراب شدن صابون شما می شود. در عوض می توانید از روغن های ضروری یا عطرهایی استفاده کنید که به طور خاص برای استفاده در صابون ها ساخته می شوند. کمی اسانس یا عطر مدت زمان زیادی دوام می آورد. شما ممکن است فقط به یک قاشق چای خوری از آن ها نیاز داشته باشید.
 • هنگام مخلوط کردن روغن ها با هیدروکسید سدیم، درجه حرارت بسیار مهم است. اگر خیلی گرم باشند، از هم جدا می شوند. اگر خیلی سرد باشند، به صابون تبدیل نمی شوند.
 • هیدروکسید سدیم را می توان در بخش تاسیسات ساختمان بیش تر فروشگاه های سخت افزاری پیدا کرد یا به صورت آنلاین خریداری نمود. اطمینان حاصل کنید که این بسته 100 درصد هیدروکسید سدیم است.
 • این کار را بدون اجازه والدین خود انجام ندهید! زیرا ممکن است با مشکل و دردسر مواجه شوید.
 • هم چنین ممکن است علاقه مند به تهیه یک نوع صابون خاص مانند صابون کستیل باشید.

حتما بخوانید: آموزش روش تهیه شوینده صورت خانگی با عسل

هشدارها

 • هنگام مخلوط کردن مواد شیمیایی مانند هیدروکسید سدیم با آب، همیشه مواد شیمیایی را به آب اضافه کنید، نه این که آب آن را به مواد شیمیایی اضافه کنید؛ تا خطر پاشیدن مواد شیمیایی به بالا و خارج کاهش یابد.
 • وسایلی که برای صابون سازی استفاده می شوند فقط باید برای تهیه صابون مورد استفاده قرار گیرند. از استفاده مجدد آن ها در آشپزخانه یا تهیه غذا اجتناب کنید. در استفاده از لوازم چوبی احتیاط کنید زیرا آن ها متخلخل هستند و در صورت استفاده مکرر برای صابون، ممکن است شکسته شوند. از همزن استفاده نکنید زیرا بخش های زیادی دارد که ماده سوز آور می تواند در آن ها گیر کند.
 • آب قلیایی (هیدروکسید سدیم) یک پایه سخت است و می تواند بسیار خطرناک باشد. از تماس آن با پوست و چشم پرهیز شود. در صورت برخورد آن با پوست، فورا محل را با آب فراوانی شست و شو دهید (پس از شستن با آب، می توانید از سرکه برای خنثی شدن اثر سوختگی کمک بگیرید) و به پزشک مراجعه کنید. در صورت تماس با چشم، به مدت 15 تا 20 دقیقه با آب خنک بشویید و به پزشک یا به یک مرکز شست و شوی چشم مراجعه کنید. در صورت بلعیدن، با یک مرکز کنترل سموم تماس بگیرید.
 • هنگام کار با هیدروکسید سدیم، از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید و آن را در دسترس کودکان و حیوانات قرار ندهید.
 • بعد از این که صابون در قالب قرار گرفت، اگر توده های سفید کوچکی روی صابون وجود داشت، می توانند موجب سوزش شوند، بنابراین باید با خیال راحت از صابون جدا شوند. این توده های سفید هیدروکسید سدیم هستند. برای دور ریختن این توده های آلوده، آن ها را با سرکه خنثی کنید. صابون را در آب فرو کنید و به کمک دست دارای دستکش، این توده ها را از صابون جدا کنید. سپس مخلوط صابون و سرکه را دور بریزید.

چیزهایی که نیاز دارید

روغن ها:

 • 700 گرم روغن زیتون (فوق بکر نیاز نیست)
 • 700 گرم روغن نارگیل
 • 900 گرم روغن جامد قنادی

محلول قلیایی:

 • 350 گرم هیدروکسید سدیم
 • 1000 گرم آب چشمه یا آب مقطر
 • رایحه یا روغن ضروری:
 • 100 گرم رایحه مورد علاقه

تجهیزات:

 • عینک های محافظ
 • دستکش لاستیکی
 • پیش بند
 • ترازو برای وزن کردن مواد تشکیل دهنده
 • کتری استیل ضد زنگ بزرگ یا کتری لعابی
 • پارچ شیشه ای یا پلاستیکی با دهانه پهن برای نگه داشتن آب و هیدروکسید سدیم
 • پیمانه اندازه گیری پلاستیکی یا شیشه ای
 • قاشق پلاستیکی یا چوبی
 • مخلوط کن برقی (اختیاری)
 • دو دماسنج شیشه ای
 • قالب های پلاستیکی یا جعبه کفش پلاستیکی
 • کاغذ پوستی
 • تعدادی حوله

بقیه دستورهای خانگی بسیار کاربردی ما

ساخت مواد آرایشی بهداشتی

واکس داشبورد ماشین اسپری خوش بو کننده
ضد عفونی کننده سطوح یخ خشک
اسکراب صورت پرایمر خانگی
صابون معمولی صابون زردچوبه
ماسک اسپری ضد حشرات
ماسک مو ژلاتینی دهانشویه خانگی
لوسیون مرطوب کننده ژل مو طبیعی
عطر خاص برای خودمان ضدعفونی کننده دست
خمیر ریش مرطوب کننده صورت
تونر پوست

ساخت مواد خوراکی

پروتئین وی گوجه فرنگی خشک
سرکه سیب سرکه انگور

ساخت ابزار و ملزومات

میکس از بین برنده زنگ زدگی فلزات چراغ قوه
محلول از بین برنده علف هرز

ساخت کاردستی و هنری

حیوانات کاغذی یویو
رنگ نقاشی دستبند پسرانه
کارت عروسی

 

origami

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام دوست من خسته نباشید من میخواستم در باره چپس صابون معلومات بپرسم یعنی ایا این چپس صابون هستش که به دو صورت سرد و گرم درست میشه و یا چپس همون فقط یک چپس نحوه پخت ان گرم و سرد داره اگه معلومات بدین خیلی ممنون میشم تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا