آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

چگونه ذهن خود را از گذشته پاک کنیم؟ (12 ترفند)

هرکسی خاطراتی دارد که دوست دارد آن ها را پاک کند. این خاطرات شامل یک واقعه ناراحت کننده، یک وضعیت خجالت آور یا تحقیر و توهین شدن توسط عزیزان است. به نظر می رسد هر چقدر هم که سعی کنید آن را فراموش کنید، حافظه تان حاضر نیست شما را تنها بگذارد.

جلوگیری از همه افکار ناخوشایند ضروری نیست. در واقع بعضی اوقات لازم است که برای درک اهمیت موضوع، در مورد راه هایی که اشتباه رفته یا کارهایی که اشتباه انجام داده اید، تامل کنید و شخصا یاد بگیرید و رشد کنید. با این حال اگر تنها هدفی که این افکار به دنبال دارند طولانی شدن درد و ناراحتی شما است، باید از شر آن ها خلاص شوید و به راه خود ادامه دهید. برای بعضی از افراد ممکن است کنار گذاشتن این خاطرات راحت تر باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است هنوز هم از رو به رو شدن با شرایط و محصور شدن با آن ها، ترس داشته باشند.

چگونه ذهن خود را از افکار منفی/ مزاحم پاک کنیم؟

فراموشی مهم است، زیرا به ما کمک می کند تا در زندگی بدون این که چیزی را در مورد شخصی دیگر یا خودمان به خاطر بسپاریم، پیش برویم. در نتیجه این کار ما را آرام و شاد نگه می دارد.

۱۲ ترفند پاک کردن ذهن از گذشته

طبق تحقیقات اخیر، افراد می توانند به خود آموزش دهند تا عمدا چیزها را فراموش کنند. در این جا نحوه فراموش کردن چیزی که نمی خواهید به خاطر بسپارید، آورده شده است.

۱- فکر کردن را کنار بگذارید. تصمیم آگاهانه درباره عدم فکر کردن در مورد خاطرات بد می تواند به پاک شدن دائمی آن ها کمک کند. وقتی چیزی را به یاد آوردید که نمی خواهید به آن فکر کنید، اجازه ندهید ذهنتان به سمتآن برود. بگذارید خالی بماند و از برقراری ارتباط خودداری کنید.

۲- تمام جزئیات مربوط به حافظه را فراموش کرده و از عوامل محرک جلوگیری کنید. برای بیرون راندن و تخلیه خاطرات از مغز، عوامل محرک یا پس زمینه های مربوط به حافظه را فراموش کنید. جزئیات ممکن است شامل بو، صدا، رایحه یا تصاویر مرتبط با رویدادی باشد که نمی خواهید به خاطر بسپارید. به عنوان مثال، اگر نمی خواهید به یک اتفاق مضر فکر کنید، جزئیات مربوط به آن را از ذهنتان خارج کنید. این مورد می تواند آهنگی باشد که در پس زمینه ذهنتان پخش می شود یا چهره هایی که زمانی به شما خیره شده اند. برخی از تصاویر، اشیاء، رایحه ها یا مکان ها می توانند خاطره بدی را برای شما زنده کنند. اشیاء یا تصاویری را که فراموش کردن چیزی را که نمی خواهید به خاطر بسپارید برایتان سخت می کند، دور بریزید. از رفتن به مکان ها یا گذراندن وقت با افرادی که گذشته دردناک شما را یادآوری می کنند؛ خودداری کنید.

بهترین راه حل برای فراموشی عشق و کسی که عاشقش هستید

۳- این کار را به صورت روزانه انجام دهید. بلاک کردن خاطرات ناخوشایند چالش برانگیز است. هر فکری که سرکوب شود تمایل به بازگشت دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید افکار مرتبط با یک تصادف رانندگی را مسدود کنید، اگر روزانه این کار را انجام ندهید، به راحتی برای شما قابل بازگشت است. به عبارت ساده هنگامی که فعالانه مانع افکار خود نمی شوید، به سرعت به ذهنتان بر می گردند. شما باید تمرین کنید که به صورت روزانه خاطرات را بلاک کنید. و مرتبا آن ها را از ذهن خود دور کنید.

۴- باید قبول کنید که جلوگیری از فکر کردن دشوار است. وقتی که شما به سخت بودن جلوگیری از فکر کردن اهمیت بیش از حد می دهید، افکار بلاک شده بر می گردند. بنابراین باید این واقعیت را تشخیص دهید که مسدود کردن یک احساس دشوار است و هر کسی باید بدون این که وسواس بیش تری نسبت به آن داشته باشد، به کار خود ادامه دهد.

۵- ذهن خود را منحرف کنید. استراتژی دیگری که می توانید امتحان کنید جایگزینی حافظه بد با یک حافظه خوب است. اگر جایگزین خوبی برای یک حافظه ناخواسته پیدا کنید، فراموش کردن خاطره برای شما راحت تر خواهد بود. اگر فکر شکست در گذشته شما را آزار می دهد، سعی کنید به تمام زمان هایی که در گذشته موفق شده اید فکر کنید. اجازه ندهید که حافظه بد روحیه شما را تغییر دهد. لحظه ای که خود را روی یک حافظه بد متمرکز می بینید، ذهن خود را به سمت یک خاطره شاد سوق دهید.

۶- یک مورد مثبت را با خاطره بد مرتبط کنید. بیاموزید که خاطره ناخوشایند را با یک خاطره و ذهنیت خوب مرتبط کنید. این کار به شما کمک می کند تا بر احساسات بد غلبه کنید. به عنوان مثال، به لحظه ای که خجالت زده شده اید در زمانی که از تماشای یک فیلم خوب لذت می برید یا کاری انجام می دهید که باعث خوشحالی شما می شود؛ فکر کنید. این ارتباط و وابسته سازی مثبت باعث کاهش درد و ناراحتی از یادآوری خاطره بد در حافظه پنهان شما می شود.

۱۰ تا از موثرترین راههای رسیدن به آرامش در زندگی

۷- حافظه منفی را تایید کنید. اگر مرتبط کردن نکات مثبت با حافظه منفی شما کارساز نبود، در این جا یک تئوری دیگر وجود دارد که نشان می ‌دهد تایید حافظه و احساسات منفی مرتبط با آن به شما در مقابله با احساسات دردناک کمک می‌کند. اگر احساس عصبانیت، ناراحتی یا آسیب دیدگی می کنید. داد بزنید، جیغ بکشید، گریه کنید – احساسات خود را در مکانی امن آزاد کنید تا از قدرت تاثیر آن ها روی شما کاسته شود.

۸- برای پاک کردن حافظه، از رهاسازی آیینی استفاده کنید. این یک تمرین ذهنی است که در آن شما یک آیین و رسم ایجاد می کنید تا احساسات منفی یا حافظه محبوس شده در ذهن خود را آزاد کنید. برای این کار تمام جزئیات خاطره ای را که می خواهید فراموش کنید، یادداشت کنید. به خودتان اجازه دهید آزادانه بنویسید و بدانید که هیچ کس نوشته هایتان را نمی خواند. سپس آن تکه کاغذ را بسوزانید. وقتی می بینید که کاغذ در آتش سوخته است، ذهنتان آزاد می شود. پاره شدن یا خرد کردن کاغذ به جای سوزاندن نیز به شما کمک می کند.

۹- حضور ذهن را تمرین کنید. یاد بگیرید به جای فکر کردن در مورد گذشته خود و احساس نگرانی در مورد عدم توانایی پیش بینی آینده، روی لحظه حال تمرکز کنید. روز خود را با انجام کارهای بدون تفکر یا بدون تلاش طی نکنید. به جزئیات کوچک، مناظر، بوها و صداها توجه کنید. تمرین مدیتیشن منظم به شما کمک می کند همواره هوشیار بوده و حضور ذهن بیش تری داشته باشید.

چگونه ذهن آزاد داشته باشیم؟ چند ترفند ساده و موثر

۱۰- زندگی خود را به طور کامل با سرزندگی طی کنید و خاطرات خوبی رقم بزنید. در کنار افرادی باشید که شما را خوشحال می کنند. در صورت امکان به مسافرت بروید و با افراد جدید ملاقات کنید. تا آن جا که ممکن است با دیگران معاشرت کنید. این کار به شما کمک می کند خاطرات خوب و جدیدی ایجاد کنید که به طور طبیعی باعث از بین رفتن خاطرات بد شما می شوند.

۱۱- خودتان را مشغول کنید. به یک سرگرمی یا فعالیت بدنی جدید بپردازید. با توجه به میزان خلاقیت خود، درگیر کارهای هنری و صنایع دستی شوید. انرژی خود را صرف ایجاد چیزهای جدید یا داوطلب شدن برای انجام کاری کنید. این موارد شما را مشغول می کند و باعث می شود وقت کم تری برای تفکر در مورد خاطرات بد صرف کنید.

۱۲- با کسی در این باره صحبت کنید. صحبت با دوست یا یکی از اعضای خانواده که به او در مورد خاطرات ناخوشایند خود اعتماد دارید، می تواند به شما کمک کند. توصیه ها، دیدگاه ها و داستان های مشابه آن ها می تواند دیدگاه متفاوتی در مورد چیزها به شما بدهد و فراموش کردن چیزهایی را که نمی خواهید به خاطر بسپارید، برای شما راحت تر می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا