آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

چگونه ذهن خود را از گذشته پاک کنیم؟ (12 ترفند)

چرب زبان

هرکسی خاطراتی دارد که دوست دارد آن ها را پاک کند. این خاطرات شامل یک واقعه ناراحت کننده، یک وضعیت خجالت آور یا تحقیر و توهین شدن توسط عزیزان است. به نظر می رسد هر چقدر هم که سعی کنید آن را فراموش کنید، حافظه تان حاضر نیست شما را تنها بگذارد.

جلوگیری از همه افکار ناخوشایند ضروری نیست. در واقع بعضی اوقات لازم است که برای درک اهمیت موضوع، در مورد راه هایی که اشتباه رفته یا کارهایی که اشتباه انجام داده اید، تامل کنید و شخصا یاد بگیرید و رشد کنید. با این حال اگر تنها هدفی که این افکار به دنبال دارند طولانی شدن درد و ناراحتی شما است، باید از شر آن ها خلاص شوید و به راه خود ادامه دهید. برای بعضی از افراد ممکن است کنار گذاشتن این خاطرات راحت تر باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است هنوز هم از رو به رو شدن با شرایط و محصور شدن با آن ها، ترس داشته باشند.

چگونه ذهن خود را از افکار منفی/ مزاحم پاک کنیم؟

فراموشی مهم است، زیرا به ما کمک می کند تا در زندگی بدون این که چیزی را در مورد شخصی دیگر یا خودمان به خاطر بسپاریم، پیش برویم. در نتیجه این کار ما را آرام و شاد نگه می دارد.

12 ترفند پاک کردن ذهن از گذشته

طبق تحقیقات اخیر، افراد می توانند به خود آموزش دهند تا عمدا چیزها را فراموش کنند. در این جا نحوه فراموش کردن چیزی که نمی خواهید به خاطر بسپارید، آورده شده است.

1- فکر کردن را کنار بگذارید. تصمیم آگاهانه درباره عدم فکر کردن در مورد خاطرات بد می تواند به پاک شدن دائمی آن ها کمک کند. وقتی چیزی را به یاد آوردید که نمی خواهید به آن فکر کنید، اجازه ندهید ذهنتان به سمتآن برود. بگذارید خالی بماند و از برقراری ارتباط خودداری کنید.

2- تمام جزئیات مربوط به حافظه را فراموش کرده و از عوامل محرک جلوگیری کنید. برای بیرون راندن و تخلیه خاطرات از مغز، عوامل محرک یا پس زمینه های مربوط به حافظه را فراموش کنید. جزئیات ممکن است شامل بو، صدا، رایحه یا تصاویر مرتبط با رویدادی باشد که نمی خواهید به خاطر بسپارید. به عنوان مثال، اگر نمی خواهید به یک اتفاق مضر فکر کنید، جزئیات مربوط به آن را از ذهنتان خارج کنید. این مورد می تواند آهنگی باشد که در پس زمینه ذهنتان پخش می شود یا چهره هایی که زمانی به شما خیره شده اند. برخی از تصاویر، اشیاء، رایحه ها یا مکان ها می توانند خاطره بدی را برای شما زنده کنند. اشیاء یا تصاویری را که فراموش کردن چیزی را که نمی خواهید به خاطر بسپارید برایتان سخت می کند، دور بریزید. از رفتن به مکان ها یا گذراندن وقت با افرادی که گذشته دردناک شما را یادآوری می کنند؛ خودداری کنید.

بهترین راه حل برای فراموشی عشق و کسی که عاشقش هستید

3- این کار را به صورت روزانه انجام دهید. بلاک کردن خاطرات ناخوشایند چالش برانگیز است. هر فکری که سرکوب شود تمایل به بازگشت دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید افکار مرتبط با یک تصادف رانندگی را مسدود کنید، اگر روزانه این کار را انجام ندهید، به راحتی برای شما قابل بازگشت است. به عبارت ساده هنگامی که فعالانه مانع افکار خود نمی شوید، به سرعت به ذهنتان بر می گردند. شما باید تمرین کنید که به صورت روزانه خاطرات را بلاک کنید. و مرتبا آن ها را از ذهن خود دور کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4- باید قبول کنید که جلوگیری از فکر کردن دشوار است. وقتی که شما به سخت بودن جلوگیری از فکر کردن اهمیت بیش از حد می دهید، افکار بلاک شده بر می گردند. بنابراین باید این واقعیت را تشخیص دهید که مسدود کردن یک احساس دشوار است و هر کسی باید بدون این که وسواس بیش تری نسبت به آن داشته باشد، به کار خود ادامه دهد.

word image 34

5- ذهن خود را منحرف کنید. استراتژی دیگری که می توانید امتحان کنید جایگزینی حافظه بد با یک حافظه خوب است. اگر جایگزین خوبی برای یک حافظه ناخواسته پیدا کنید، فراموش کردن خاطره برای شما راحت تر خواهد بود. اگر فکر شکست در گذشته شما را آزار می دهد، سعی کنید به تمام زمان هایی که در گذشته موفق شده اید فکر کنید. اجازه ندهید که حافظه بد روحیه شما را تغییر دهد. لحظه ای که خود را روی یک حافظه بد متمرکز می بینید، ذهن خود را به سمت یک خاطره شاد سوق دهید.

6- یک مورد مثبت را با خاطره بد مرتبط کنید. بیاموزید که خاطره ناخوشایند را با یک خاطره و ذهنیت خوب مرتبط کنید. این کار به شما کمک می کند تا بر احساسات بد غلبه کنید. به عنوان مثال، به لحظه ای که خجالت زده شده اید در زمانی که از تماشای یک فیلم خوب لذت می برید یا کاری انجام می دهید که باعث خوشحالی شما می شود؛ فکر کنید. این ارتباط و وابسته سازی مثبت باعث کاهش درد و ناراحتی از یادآوری خاطره بد در حافظه پنهان شما می شود.

10 تا از موثرترین راههای رسیدن به آرامش در زندگی

7- حافظه منفی را تایید کنید. اگر مرتبط کردن نکات مثبت با حافظه منفی شما کارساز نبود، در این جا یک تئوری دیگر وجود دارد که نشان می ‌دهد تایید حافظه و احساسات منفی مرتبط با آن به شما در مقابله با احساسات دردناک کمک می‌کند. اگر احساس عصبانیت، ناراحتی یا آسیب دیدگی می کنید. داد بزنید، جیغ بکشید، گریه کنید – احساسات خود را در مکانی امن آزاد کنید تا از قدرت تاثیر آن ها روی شما کاسته شود.

8- برای پاک کردن حافظه، از رهاسازی آیینی استفاده کنید. این یک تمرین ذهنی است که در آن شما یک آیین و رسم ایجاد می کنید تا احساسات منفی یا حافظه محبوس شده در ذهن خود را آزاد کنید. برای این کار تمام جزئیات خاطره ای را که می خواهید فراموش کنید، یادداشت کنید. به خودتان اجازه دهید آزادانه بنویسید و بدانید که هیچ کس نوشته هایتان را نمی خواند. سپس آن تکه کاغذ را بسوزانید. وقتی می بینید که کاغذ در آتش سوخته است، ذهنتان آزاد می شود. پاره شدن یا خرد کردن کاغذ به جای سوزاندن نیز به شما کمک می کند.

9- حضور ذهن را تمرین کنید. یاد بگیرید به جای فکر کردن در مورد گذشته خود و احساس نگرانی در مورد عدم توانایی پیش بینی آینده، روی لحظه حال تمرکز کنید. روز خود را با انجام کارهای بدون تفکر یا بدون تلاش طی نکنید. به جزئیات کوچک، مناظر، بوها و صداها توجه کنید. تمرین مدیتیشن منظم به شما کمک می کند همواره هوشیار بوده و حضور ذهن بیش تری داشته باشید.

چگونه ذهن آزاد داشته باشیم؟ چند ترفند ساده و موثر

10- زندگی خود را به طور کامل با سرزندگی طی کنید و خاطرات خوبی رقم بزنید. در کنار افرادی باشید که شما را خوشحال می کنند. در صورت امکان به مسافرت بروید و با افراد جدید ملاقات کنید. تا آن جا که ممکن است با دیگران معاشرت کنید. این کار به شما کمک می کند خاطرات خوب و جدیدی ایجاد کنید که به طور طبیعی باعث از بین رفتن خاطرات بد شما می شوند.

11- خودتان را مشغول کنید. به یک سرگرمی یا فعالیت بدنی جدید بپردازید. با توجه به میزان خلاقیت خود، درگیر کارهای هنری و صنایع دستی شوید. انرژی خود را صرف ایجاد چیزهای جدید یا داوطلب شدن برای انجام کاری کنید. این موارد شما را مشغول می کند و باعث می شود وقت کم تری برای تفکر در مورد خاطرات بد صرف کنید.

12- با کسی در این باره صحبت کنید. صحبت با دوست یا یکی از اعضای خانواده که به او در مورد خاطرات ناخوشایند خود اعتماد دارید، می تواند به شما کمک کند. توصیه ها، دیدگاه ها و داستان های مشابه آن ها می تواند دیدگاه متفاوتی در مورد چیزها به شما بدهد و فراموش کردن چیزهایی را که نمی خواهید به خاطر بسپارید، برای شما راحت تر می کند.

13- بخندید. شوخی کردن با دوستان، تماشای برنامه های کمدی یا شرکت در فعالیت های شاد وخنده دار باعث می شود کمتر افکار ناراحت کننده به ذهنتان بیایند.

خنده باعث ترشح هورمون های شادی آور در مغز می شود که روحیه شما را بهتر می کنند و روی فضای ذهنی شما تاثیر مثبتی می گذارند. این احساسات مثبت باعث به وجود آمدن خلق و خوی بهتر و مثبت تر در شما می شود و افکار نگران کننده، استرس آور و منفی را از شما دور می کنند.

14- در مورد افکارتان بنویسید نوشتن افکار و احساسات یا خاطرات روزانه می تواند نقش درمانی داشته باشد. چند روش مختلف برای نوشتن وجود دارد که می تواند افکار منفی را از ذهن شما دور کند. ما پیشنهاد می کنیم از قلم و کاغذ استفاده کنید. بنشینید و هر چیزی که به ذهنتان می آید را بنویسید.

عمل نوشتن آگاهانه همراه با صبر و حوصله به شما کمک می کند تا افکار را از ذهنتان به روی کاغذ منتقل کنید. تایپ کردن هم از هیچی بهتر است اما به اندازه نوشتن روی کاغذ موثر نیست.

15- یک چرخه را تکرار کنید. یکی از روش های مراقبه و مدیتیشن این است که خودتان را درگیر یک فعالیت پیش افتاده کنید و تمام حواستان را جمع آن بکنید. مثلا سراغ تمیز کردن کفپوش بروید. طی را داخل آب ببرید، آن را بیرون بیاورید و آب اضافی اش را بگیرید و بعد روی کف پوش بکشید. در تمام این مراحل همه ذهنتان را معطوف این چرخه بکنید و اجازه ندهید فکر دیگری به ذهنتان خطور کند.

دنبال لکه ها روی کف پوش بگردید و همه حواستان را جمع کار کنید. به این ترتیب می توانید ذهنتان را درگیر چیزی به جز آن فکر و خیال های آزار دهنده بکنید. این کار نوعی فعالیت تمرکز حواس به صورت عملی است.

16- قدرشناس باشید. قدرشناسی ابزار بسیار قدرتمندی برای مبارزه با افکار منفی است. خیلی ها اغلب اوقات نمی دانند که سپاسگزار و قدردان بودن چقدر می تواند زندگی شان را تحت تاثیر قرار بدهد. قدرشناسی باعث می شود ذهن شما به درک متفاوتی از واقعیات برسد. وقتی به خاطر چیزهایی که دارید قدردان و سپاسگزار هستید، افکارتان حول داشته هایتان در زندگی می چرخند و احتمال اینکه فکر منفی و ناخوشایندی به ذهنتان بیاید کمتر می شود.

انجام این کار به طور مستمر، ذهن شما را مثبت بار می آورد و به شما کمک می کند تا از فکر و خیال های ناراحت کننده و آزار دهنده خلاص شوید.

17- درباره افکارتان با دوستتان حرف بزنید. گاهی اوقات تنها کاری که باید برای خلاصی از افکار ناراحت کننده انجام بدهیم این است که با یک دوست مورد اعتماد درباره شان حرف بزنیم. این کار به ما کمک می کند تا نگرانی هایمان را برطرف کنیم و راحت تر با این افکار مقابله کنیم.

اگر می توانید، با یکی از دوستانتان درباره فکرهایی که آزارتان می دهند صحبت کنید. در غیر این صورت می توانید به مشاور مراجعه کنید یا از مشاوره های آنلاین استفاده کنید. در ضمن می توانید در گروه هایی که هستید هم مشکلتان را مطرح کنید. گاهی اوقات راه حل های خوبی از این طریق به شما داده می شود.

18- به موارد انگیزشی و الهام بخش گوش بدهید. سخنرانی های انگیزه بخش زیادی وجود دارد که گوش کردن به آنها باعث می شود احساس مثبتی در شما شکل بگیرد و انگیزه از دست رفته تان را دوباره پیدا کنید.

ممکن است این صحبت ها به زندگی شخصی شما هیچ ارتباطی نداشته باشند ولی خوب است که داستان های زندگی افراد مختلف را گوش کنید و با چالش ها و موانعی که با آنها دست و پنجه نرم کرده اند آشنا بشوید. به این ترتیب شما هم به خودتان می گویید که می توانید روی موانعی که سر راهتان قرار دارند غلبه پیدا کنید.

word image 112

اگر بتوانید کسانی را پیدا کنید که موارد مشابهی مثل شما در زندگی دارند که چه بهتر! در این صورت می توانید از آنها یاد بگیرید که چطور امید و انگیزه را در خودتان بیدار کنید و افکار مثبت داشته باشید. مثلا این 10 پادکست عالی هستند

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام من کل افکارم درگیر هست وهمی آنها هم منفی تو رانندگی راه رفتن خرید موقع خواب فیلم دیدن همیشه باهام هستن و حتی به همسرم هم همیشه شک دارم غذا اصلا نمیتونم بخورم و خلاصه تو بد وضعیتی هستم درمانده شدم کامل
    لطفاً راهنمایی کنید هر چند خیلی دکترهای مختلف رفتم ولی باز ممنون میشم راهنمایی کنید
    سپاس

  2. احساس میکنم محاسبات بزرگی در مغزم درحال رخداد هست که نمی توانم به چیزی فکر کنم فقط میترسم و از مرد بدون پوست سوخته جاندار کالسکه ران هراس دارم و فقط به صورت متوالی با خود میگویم همه چیز دروغ است ، مرا نجات دهید.

  3. من هی فکرم می‌ره سمت رمانا و هی به رمانا فکر می کنم می‌خوام همین کارا رو انجام بدم ببینم میشه واقعا اگه بشه خیلی خوب میشه فکر های مزخرف رو بتونم از ذهنم پاک کنم

  4. سلام من خسته شدم از بچگی نمیتونم درس بخونم ینی همیش نمره ام صفر هست و خود ارضایی میکنم چجوری کلن فراموشش کنم بره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا