مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

بهترین روش تمیزکردن و نو کردن اشیاء چرم (با مواد ساده)

چرب زبان

اگر می خواهید مبلمان چرم، صندلی راحتی، صندلی های اتومبیل یا دیگر وسایل چرمی را نو و تمیز کنید، می توانید این کار را به سرعت و به طور طبیعی انجام دهید. مخلوط کردن یک محلول تمیز کننده چرم خانگی با استفاده از انواع سرکه، روغن زیتون و آب لیمو به شما امکان می دهد بدون استفاده از محصولات مصنوعی و خشن، لکه های روی چرم را بردارید و آن را تمیز کنید. تمیز کردن اشیاء چرمی کار سخت و غیر ممکنی نیست و در این مطلب یاد می گیرید که چگونه با استفاده از مواد طبیعی و دست ساز در خانه، اشیاء چرمی را تمیز و براق کنید.

توجه: قبل از استفاده از هر روش، توصیه می شود که ابتدا آن را روی قسمت کوچک و نامشخصی از وسایل چرمی (بخصوص مبلمان)، امتحان کنید تا از مناسب بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

تمیزکردن و نو کردن اشیاء چرم

کلیاتی در مورد روش تمیز کردن اشیاء چرمی در خانه

برای تمیز کردن یک شیء چرمی، آن را مرتباً گردگیری کنید و با یک پارچه ی تمیز و مرطوب پاک نمایید. خیس کردن زیاد پارچه موجب بجای ماندن لکه های آب روی چرم می شود، بنابراین به مرطوب کردن آن اکتفا کنید.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

برای از بین بردن لکه ها از روی چرم، محلولی با استفاده از قسمت های مساوی آب و سرکه تهیه کنید و یک پارچه میکروفایبر را به آن آغشته نمایید و روی لکه ها بکشید.

استفاده از پاک کننده های طبیعی، روش مناسبی برای تمیز کردن اشیاء چرمی است. اگر چرم خیلی کثیف است، می توانید از صابون های ملایم کودک یا مواد شوینده استفاده کنید.

44 مهارت که حتما باید بلد باشید

روش های فوق برای تمیز کردن مبلمان چرم، صندلی های چرمی، صندلی ماشین یا هر شیء چرمی دیگر قابل استفاده است. هر یک از این روش ها، در ادامه ی مطلب با جزئیات کامل آورده شده است.

توجه داشته باشید که همیشه برچسب و لیبل اشیاء چرمی خود را بررسی کنید و تمیزکاری را با توجه به آنها انجام دهید. برای مثال به علامت های زیر توجه کنید:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

“W” به این معنی است که برای تمیز کردن چرم تنها باید از پاک کننده پایه آب استفاده شود. “S” یا “P” به معنی تمیز کردن خشک است. “SW” یا “WS” به معنای امکان استفاده از هر دو روش برای تمیز کردن است. “X” به معنای تمیز کردن حرفه ای است.

مبل چرم

5 گام کلیدی برای تمیز کردن اشیاء چرمی

گام اول: گردگیری کنید و وسایل لازم برای تمیز کاری را تهیه کنید

ابتدا باید کوسن های مبل های چرمی را به آرامی جاروبرقی بکشید. برای از بین بردن گرد و غبار می توانید از یک پارچه میکروفیبر خشک هم استفاده کنید. پس از گردگیری، ابزارها و محصولات تمیز کننده ی زیر را جمع آوری کنید:

 • یک پارچه میکروفایبر
 • سرکه سفید
 • آب مقطر
 • صابون یا شوینده ملایم کودک / مواد شوینده / الکل
 • روغن های ضروری / روغن زیتون / نرم کننده های چرم موجود در بازار (برای نرم کردن چرم)

گام دوم: مبلمان و اشیاء چرمی را به روش دلخواه تمیز کنید

پس از تهیه ی وسایل مورد نیاز، می توانید از هر یک از موارد زیر برای تمیز کردن اشیاء چرمی استفاده کنید:

1- روش تمیز کردن اشیاء چرمی با سرکه

سرکه سفید و آب مقطر را با نسبت های مساوی با هم مخلوط کنید (به اندازه نیاز). این محلول را با استفاده از یک پارچه تمیز به آرامی روی وسایل چرمی بکشید تا مرطوب شوند (نه خیس).

نکته: اگر سرکه سفید در اختیار ندارید، می توانید از سرکه سیب هم استفاده کنید.

2- روش تمیز کردن اشیاء چرمی با روغن و لیمو

برای استفاده از این روش، دو قسمت روغن زیتون، گردو یا نارگیل ذوب شده یا هر روغن دیگری که در اختیار دارید را با یک قسمت آب لیمو ترکیب کنید. این محلول را با استفاده از یک پارچه تمیز به آرامی روی وسایل چرمی بکشید تا مرطوب شوند. سپس از یک پارچه ی تمیز دیگر برای پاک کردن چرم استفاده کنید.

3- روش تمیز کردن اشیاء چرمی با صابون یا شوینده کودک

چند قطره صابون یا شوینده ی کودک (یا مواد شوینده ملایم و طبیعی) را با آب گرم مخلوط کنید. اگر چرم خیلی کثیف است، می توانید کمی سرکه نیز اضافه کنید. این مخلوط به عنوان نرم کننده و تمیز کننده چرم عمل می کند، وسایل مبلمان را تمیز می کند و از چرم در مقابل لکه های جدید محافظت می کند.

3- روش تمیز کردن اشیاء چرمی با محصولات پاک کننده چرم موجود در بازار

می توانید چند قطره از تمیز کننده های چرم بازاری را در آب مخلوط کنید و مانند روش های قبل، با استفاده از یک پارچه تمیز روی لکه ها بکشید. در مرحله ی بعدی از یک مخلوط آب و صابون مخصوص چرم استفاده کنید تا لکه های باقی مانده را از بین بروند.

4- روش تمیز کردن اشیاء چرمی با صابون کاستیل

صابون کاستیل یک صابون گیاهی ست که کاملا طبیعی و فاقد مواد شیمیایی می باشد. این صابون برای تمیز کردن صندلی های چرمی اتومبیل عالی است (البته در صورت عدم دسترسی به این صابون، می توانید از دیگر دیگر شوینده های ملایم نیز استفاده کنید). برای تمیز کردن چرم با صابون کاستیل، ابتدا یک قسمت از این صابون را با پنج قسمت آب ترکیب کنید. یک پارچه نرم را در این محلول خیس کنید و پس از چلاندن آن (برای گرفتن آب اضافی)، صندلی ها را به آرامی پاک کنید. روغن زیتون موجود در صابون کاستیل به مرطوب کردن چرم هم کمک می کند.

روش تمیز کردن کفپوش پارکت (و مراقبت از آن)

گام سوم: لکه های باقی مانده را (در صورت وجود) بردارید

بیشتر لکه ها با استفاده از روش های گفته شده در گام دوم باید برداشته شوند اما اگر این اتفاق نیفتاد، از راهکارهای ارایه شده در این بخش استفاده نمایید. اگر لکه چسبناک است، ابتدا با لبه ی قاشق آن را بردارید و سپس از یک پارچه مرطوب با صابون یا هر ماده ی پاک کننده ی دیگر استفاده کنید. سعی کنید لکه ها را با حرکات دایره ای کوچک پاک کنید تا لکه بیشتر پخش نشود. برای پاک کردن لکه ها، می توانید از هر یک از روش های زیر به دلخواه استفاده کنید:

1- روش از بین بردن لکه های روی چرم با صابون یا مواد شوینده ملایم

برای پاک کردن لکه های ملایم می توانید یک پارچه تمیز را به محلول آب گرم و صابون کودک یا چرم آغشته کنید و از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید. خیس کردن پارچه موجب ایجاد لکه روی چرم می شود بنابراین آن را تنها کمی مرطوب کنید.

2- روش از بین بردن لکه های روی چرم با الکل

لکه های سرسخت تر مانند لکه های جوهر را می توان با پنبه ی آغشته شده به الکل پاک کرد. الکل را تنها روی لکه بمالید و از قرار دادن آن روی کل چرم اجتناب کنید. در مرحله ی بعد برای از بین بردن الکل باقیمانده، از مخلوط آب و مایع شوینده استفاده کنید.

3- روش از بین بردن لکه های روی چرم با سرکه

سرکه سفید و آب مقطر را با نسبت های مساوی با هم مخلوط کنید و با استفاده از یک پارچه تمیز به آرامی روی لکه بکشید. در مرحله بعد از مخلوط آب و صابون ملایم (یا شوینده ی کودک) استفاده کنید تا سرکه باقی مانده از بین برود.

گام چهارم: چرم را به طور کامل خشک کنید

هنگامی که اشیاء چرمی را بطور کامل تمیز کردید، آنها را با دقت خشک کنید. اگر اتاق گرم است اجازه دهید آنها خود به خود خشک شوند. اما اگر اتاق مرطوب یا سرد است، برای جلوگیری از رشد کپک ها، از پارچه میکروفیبر تمیز و خشک برای خشک کردن سریع چرم استفاده کنید و به سراغ مرحله ی بعد بروید.

چگونه طلا را براق و تمیز کنیم؟ (8 روش حرفه ای)

گام پنجم: از نرم کننده های چرم استفاده کنید

چرم اساساً نوعی پوست حیوانی است و برای لطیف ماندن و دفع آلودگی به رطوبت کافی نیاز دارد. ما توصیه می کنیم هر زمان که وسایل چرمی را تمیز می کنید، از یک نرم کننده ی خوب استفاده کنید. برای اینکار می توانید از نرم کننده های آماده یا نرم کننده های طبیعی موجود در خانه (مانند روغن زیتون و روغن های ضرروی) استفاده نمایید.

1- روش نرم کردن چرم با کرم های مخصوص چرم

از کرم های مخصوص چرم، طبق دستورالعمل درج شده روی محصول استفاده کنید و با استفاده از یک پارچه تمیز و نرم، آن را روی چرم بکشید. اجازه دهید کرم روی آن بنشیند و براق شود. روش کلی برای استفاده از کرم های مخصوص چرم به اینصورت است که باید مقداری از آن را روی پنبه یا اسفنج قرار دهید و روی چرم بکشید. توجه داشته باشید که قبل از اینکار، گرد و غبار چرم را بخوبی گرفته باشید.

2- روش نرم کردن چرم با روغن زیتون

روغن زیتون را به یک پارچه میکروفایبر تمیز و نرم بمالید و به مبل یا صندلی چرمی بکشید تا لطیف و نرم شود. علاوه بر این شما می توانید قسمت های مساوی سرکه سفید و روغن زیتون را در یک بطری مخلوط کنید، خوب تکان دهید و از آن برای تمیز کردن و نرم کردن چرم استفاده کنید. بعد از آن چرم را پاک کنید تا روغن آن گرفته شود.

3- روش نرم کردن چرم با روغن های ضروری

اگر می خواهید به اشیاء چرمی خود عطر و بوی بیشتری ببخشید و آنها را نرم و لطیف کنید، می توانید 10 تا 15 قطره روغن ضروری مورد علاقه ی خود را با استفاده از یک پارچه میکروفایبر تمیز با حرکات دایره ای روی چرم بکشید. همچنین می توانید برای قدرت و تاثیر بیشتر، چند قطره روغن ضروری را به محلول روغن زیتون و سرکه اضافه کنید و بکار ببرید.

توجه: تمام کرم ها و نرم کننده های چرمی باید فقط روی چرم های کاملاً خشک استفاده شوند.

روش نرم کردن چرم با روغن های ضروری

روش تمیز کردن کاغذ دیواری (اصولی بدون صدمه زدن)

نکاتی برای مراقبت و نگهداری از چرم

تمام اشیاء چرمی از مبلمان گرفته تا کت و کفش چرم، به نگهداری و مراقبت دائم نیاز دارند. بنابراین تمیز کردن منظم، جلوگیری از ایجاد لکه روی چرم و مراقبت دائم، بهترین راه برای نو نگه داشتن اشیاء چرمی است. پس می توان گفت که میزان ماندگاری و دوام وسایل چرمی، به میزان مراقبت و نحوه ی نگهداری شما بستگی دارد.

در این قسمت ترفندهایی برای نو نگه داشتن اشیاء چرمی آورده شده است:

 • از چرم در برابر حرارت محافظت کنید: مبلمان چرمی را از رادیاتور، بخاری، نور مستقیم خورشید و واحدهای تهویه مطبوع دور نگه دارید. این امر به محافظت و ماندگاری بیشتر آنها کمک می کند.
 • اشیاء چرمی خود را بطور منظم غبارروبی کنید: برای جلوگیری از ترک خوردن و خراشیدن شدن چرم، آن را بطور منظم با جاروبرقی و گردگیر دستی، غبارروبی کنید.
 • چرم ها را نرم و مرطوب کنید: همانطور که در بالا هم اشاره شد، پس از تمیز کردن و خشک شدن چرم باید از نرم کننده استفاده کنید. کرم های مخصوص چرم که برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی مناسب است و همچنین نرم کننده های طبیعی، به رفع لکه ها و حفظ نرمی و لطافت چرم کمک زیادی می کند.

نکاتی برای مراقبت و نگهداری از چرم

روش از بین بردن بوی اشیاء چرمی

اگر احساس می کنید که اشیاء چرمی بو می دهند، از روش های زیر برای خنثی کردن بو استفاده کنید:

 • اشیاء چرمی را در معرض هوای آزاد قرار دهید: وسایل چرمی را بیرون ببرید. اگر نگران نور خورشید و ترک خوردن چرم هستید، یک مکان سایه دار را انتخاب کنید. برای مبلمان چرمی، بالشتک ها را بردارید و اجازه دهید تا برای مدتی هوا بخورند. همچنین می توانید درب ها و پنجره های اتاق را باز نگه دارید تا تهویه ایجاد شود.
 • از جوش شیرین استفاده کنید: روی مبلمان و کوسن های چرمی جوش شیرین یا بی کربنات سودا بپاشید، اجازه دهید یک یا دو ساعت بماند و سپس به آرامی جارو برقی بکشد.
 • از سرکه سفید استفاده کنید: سرکه سفید و آب را با نسبت های مساوی مخلوط کنید و برای رفع بوی اشیاء چرمی استفاده کنید. فراموش نکنید که زیر کوسن ها را نیز تمیز کنید.
 • رطوبت اتاق را کنترل کنید: مبلمان چرمی را در اتاق های مرطوب نگهداری نکنید و آنها را در یک اتاق خشک قرار دهید. رطوبت احتمال رشد کپک ها و افزایش بو را بالا می برد.

محصولات چرمی بسیار شیک و کاربردی هستند و درصورت نگهداری مناسب، ماندگاری زیادی دارند. اگر شما هم اشیاء یا مبلمان چرمی دارید، با استفاده از روش های گفته شده در این مطلب آنها را تمیز و غبارروبی کنید و از آنها مراقبت نمایید.

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا