آموزش طرز تهیه انواع قهوه

قهوه آمریکانو: حقایق جالب و نکاتی بسیار کاربردی راجب طرز تهیه

چرب زبان

رایان گس، بنیان‌گذار یکی از شرکت‌های قهوه سازی می‌گوید “ایتالیایی‌ها نام این قهوه را آمریکانو گذاشتند که به معنای قهوه آمریکایی است و نوعی قهوه است که با دم کردن اسپرسو با آب داغ تهیه می‌شود و طعم متفاوتی با قهوه‌های دمی دارد.”

قهوه آمریکانو چیست؟

 • همانطور که گفته شد، آمریکانو با دم کردن اسپرسو با آب داغ تهیه می‌شود. غلظت این قهوه به میزان شات اسپرسو و آب بستگی دارد. طبق یک افسانه تأیید نشده، ریشه نام این قهوه به جنگ جهانی دوم برمی‌گردد.
 • گفته می‌شود در طی این جنگ، سربازان آمریکایی اسپرسو را با آب مخلوط می‌کردند تا به تمام سربازان برسد.
 • آمریکانو به زبان ایتالیایی یا اسپانیایی به معنای آمریکایی است. واژه کافه آمریکانو کاملاً ایتالیایی است. برای آماده کردن اسپرسو به یک یا دو شات اسپرسو آب اضافه می‌کنند.
 • مقدار آب در تهیه قهوه آمریکانو دقیقاً مشخص نیست. آبی که برای تهیه قهوه آمریکانو استفاده می‌شود می‌تواند از خود دستگاه اسپرسوساز و یا یک منبع دیگر مانند کتری یا سماور تأمین شود. همچنین می‌توانید از یک سیستم گرمایشی آب، صرفاً برای این کار استفاده کنید و آب را مستقیماً روی اسپرسو بریزید.
 • اگر از دستگاه‌های قهوه ساز استفاده می‌کنید، بهتر است از یک سیستم گرمایشی مجزا برای گرم کردن آب استفاده کنید.

موارد بالا در مورد قهوه آمریکانو سرد هم صادق است، با این تفاوت که به‌جای آب گرم، از آب سرد استفاده می‌شود. شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

وجه مشترک قهوه لاته، کاپوچینو، ماکیاتو و آمریکانو در چیست؟

پایه اولیه تمام این قهوه‌ها یک یا دو شات اسپرسو است. تمام اسپرسوها این سه ویژگی را دارند:

 


سرو قهوه

توی این پک فوق العاده، تهیه و سرو قهوه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! تهیه و سرو قهوه رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار!


 

 • آب جوش باید به ۹۴ برسد.
 • فشار لازم برای استخراج اسپرسو باید ۹ بار باشد.
 • زمان لازم برای آماده شدن اسپرسو ۲۵ تا ۳۰ است.

هر اسپرسو با داشتن این سه ویژگی، غلیظ و پر طعم می‌شود و می‌تواند به‌تنهایی طعم ۳۵۰ گرم شیر و شربت را عوض کند.

اما اگر بخواهید طعم واقعی اسپرسو را بدون شکر و شیر بچشید، قهوه آمریکانو را امتحان کنید.

تجزیه‌وتحلیل قهوه آمریکانو

قبل از شروع باید بدانیم که اصلاً قهوه آمریکانو به چه قهوه‌ای گفته می‌شود. قهوه آمریکانو معمولاً از یک شات اسپرسو و دو شات آب تشکیل‌شده است. البته این فرمول کلی و استاندارد قهوه آمریکانو است، اما آمریکانو تنوع بالایی دارد. می‌توانید یک یا دو شات اسپرسو را با شربت طعم دار کنید و یا مابقی فنجان را با قهوه تلخ پر کنید.

قهوه های بر پایه ی اسپرسو

مقایسه قهوه دمی با آمریکانو

اگرچه قهوه‌های دمی سنتی و اسپرسو هر دو با عبور آب داغ از قهوه آسیاب شده درست می‌شوند، اما هر دو طعم متفاوتی دارند. اسپرسو در مقایسه با قهوه‌های دمی، مزه بارزتری دارد. زمان ساخت اسپرسو سریع‌تر از قهوه‌های دمی است (بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه) نتیجه عبور فشار بخارآب از میان قهوه‌های آسیاب شده در این مدت کوتاه، اسپرسویی با طعم بهتر، شیرین‌تر و با تلخی کمتر است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

قهوه دمی

فرقی نمی‌کند که با قهوه سازهای سنتی قهوه دم‌کنید و یا با قهوه سازهای پیشرفته باقابلیت آسیاب کردن قهوه، درهرحال برای دم کردن قهوه باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • دمای آب بین ۹۰ تا ۹۶ باشد.
 • از قهوه‌های آسیاب شده متوسط تا پودر شده استفاده کنید.
 • زمان دم کردن را تنظیم کنید.

اگر تمام این نکات را رعایت کنید می‌توانید قهوه خوبی دم‌کنید. به‌عبارت‌دیگر، به‌جای قهوه‌ای تلخ، قهوه‌ای خوش‌طعم خواهید داشت.

اگر از قهوه سازهای دستی استفاده می‌کنید، باید میزان قهوه آسیاب شده را اندازه‌گیری کنید، در قهوه ساز آب بریزید و کلید شروع را فشار دهید و اگر وقت این کارها را ندارید می‌توانید از قهوه‌های آماده استفاده کنید و خودتان را درگیر دم کردن قهوه نکنید.

قهوه آمریکانو

کیفیت قهوه آمریکانو به میزان فشار بخارآبی که از میان دانه‌های قهوه آسیاب شده عبور می‌کند، بستگی دارد. با این فشار اعمال‌شده قهوه‌های اسپرسو در کمتر از ۲۵ تا ۳۰ ثانیه آماده می‌شود، درحالی‌که آماده شدن قهوه‌های دمی چنددقیقه‌ای طول می‌کشد. نگاهی به نمودار زیر بی اندازید تا اهمیت این موضوع را درک کنید.

کافئین اولین چیزی است که در فرآیند دم کشیدن از قهوه استخراج می‌شود. سپس روغن‌های طعم دار و خوشبو از قهوه خارج می‌شوند. درنهایت آب داغ از میان دانه‌های قهوه عبور می‌کند و اسیدهای تلخ و طبیعی قهوه خارج می‌شوند.

به همین دلیل باید زمان آماده شدن اسپرسو کوتاه باشد تا با استخراج بیش‌ازحد اسیدهای طبیعی، قهوه تلخ نشود (اگرچه تا حدودی باید اسید تلخ داشته باشد، در غیر این صورت بی‌مزه و سبک می‌شود).

تصویر زیر یک عکس از اسپرسوی بی‌نظیر است.

قهوه آمریکانو

یک اسپرسوی بی‌نقص چه شکلی است؟

یک یا دو شات اسپرسو ماده اصلی تمام قهوه‌های آمریکانو است. یک اسپرسوی بی‌نقص باید از سه لایه مجزای زیر ساخته‌شده باشد:

 1. خامه: در یک اسپرسوی خوب بالاترین لایه خامه است. این لایه کفی، قهوه‌ایِ طلایی‌رنگ و شناور از شکر، پروتئین و روغن قهوه ساخته‌شده است. بنابراین این لایه جزو شیرین‌ترین و خوشبوترین لایه اسپرسو است و بیانگر کیفیت اسپرسو است. البته اگر زمان ساخت اسپرسو را طولانی‌تر کنید، ممکن است طعم شیرین و کلی اسپرسو را خراب کنید. برای جلوگیری از این اتفاق، به‌محض تشکیل شدن خامه دستگاه را متوقف کنید.
 2. زمینه: لایهٔ وسطی اسپرسو زمینه است. این لایه باید کاراملی و قهوه‌ای‌رنگ باشد و شیرینی کمتری داشته باشد.
 3. پایه: پایه لایهٔ زیرین اسپرسو را تشکیل می‌دهد و باید رنگ قهوه‌ای سوخته داشته باشد. این لایه جزو تلخ‌ترین قسمت اسپرسو است. البته این لایهٔ خوش‌بو و خامه‌ای، تلخی خوشایندی دارد.

هر لایه طعم به خصوصی دارد، اما طعم کلی اسپرسو ترکیبی از شیرینی و تلخی است.

نکته طلایی: چند ثانیه بعد از پر شدن شات، اسپرسو را میل کنید. اگر زمان پر شدن تا نوشیدن اسپرسو بیشتر شود، کم‌کم لایه‌های اسپرسو باهم ترکیب می‌شوند و رنگش را تیره‌تر می‌کند و درنهایت اسپرسو طعم تلخ و سوخته‌ای به خود می‌گیرد.

چطور قهوه آمریکانوی بی‌نظیری درست کنیم؟

بعد از ریختن شات اسپرسو در فنجان قهوه می‌توانید یکی از دو روش زیر را انتخاب کنید.

۱- روش سنتی ساخت آمریکانو که در آن آب داغ را روی شات اسپرسو ریخته می‌شود، یا

۲- روش لانگ بلک (Long Black) که در آن اسپرسو روی یک فنجان آب داغ ریخته می‌شود.

در روش سنتی ساخت قهوه آمریکانو، آب داغ روی یک شات قهوه ریخته می‌شود و بعد از ۳ ثانیه قهوه آماده سرو کردن می‌شود.

روش لانگ بلک یک روش استرالیایی است که تقلیدی از روش ایتالیایی آمریکانو می‌باشد. در این روش آب داغ در فنجان ریخته می‌شود و سپس شات اسپرسو را روی آن می‌آید.

چرا روش ساخت قهوه آمریکانو تغییر کرد؟

چون زمانی که شات اسپرسو روی آب داغ ریخته می‌شود، خامهٔ خوش‌طعمی روی قهوه تشکیل می‌شود و می‌توانید از طعم و عطر قهوه لذت ببرید. قهوه آمریکانو معمولاً از یک شات اسپرسو و دو شات آب ساخته می‌شود. البته اگر بخواهید می‌توانید این مقیاس را کم‌وزیاد کنید.

۳ روش دیگر برای ساخت قهوه آمریکانو

اگرچه قهوه‌های آمریکانو کلاسیک حتماً باید از اسپرسو ساخته شوند، اما اگر دستگاه اسپرسوساز نداشته باشید باز هم می‌توانید با یکی از دستگاه‌های زیر قهوه آمریکانو درست کنید.

1-قهوه ساز نسپرسو

دستگاه‌های کپسولی مانند نسپرسو، قهوه آسیاب شده کمی برای دم کردن اسپرسو نیاز دارند. این دستگاه‌ها قادرند از فشار ۱۵ باری استفاده کنند، اما این فشار در فرآیند دم کشیدن قهوه مداوم و متوالی اعمال نمی‌شود.

به همین دلیل دستگاه‌های نسپرسو، اسپرسوی واقعی دم نمی‌کنند، اما بااین‌حال مزه بدی هم ندارند. حتی بعضی از هتل‌های اروپایی از دستگاه نسپرسو برای ساخت اسپرسوهای سنتی استفاده می‌کنند.

2- موکا پات

موکا پات در سال ۱۹۳۳ توسط لویجی دی پانتی اختراع شد و عملکردی مشابه دستگاه‌هایی که با فشار کار می‌کنند دارد. آب در محفظه کوچک می‌جوشد و فشار بخار ایجادشده از میان قهوه‌های آسیاب شده در سبد فیلتر دستگاه عبور می‌کند و درنتیجه قهوه‌ای غلیظ و سنگین و شبیه اسپرسو تشکیل می‌شود. موکا پات قادر به اعمال فشار ۹ باری نیست، اما فرآیند ساخت قهوه در آن خیلی شبیه اسپرسو است.

3- دستگاه‌های اِیرپرس

دستگاه‌های ایرپرس نیز قادرند قهوه‌ای مشابه اسپرسو دم کنند. به دلیل پرفشار نبودن این دستگاه‌ها، خامه و طعم اسپرسو تشکیل‌شده دقیقاً مانند طعم اسپرسو هایی که با دستگاه‌های اسپرسوساز تهیه می‌شوند نیست. دستگاه‌های ایرپرس جایگزین بهتری نسبت برای نسپرسو و موکا پات برای ساخت اسپرسو است.

انواع مختلف قهوه آمریکانو

اگرچه قهوه آمریکانو کلاسیک ساده است، اما می‌توانید قهوه‌ها زیر را هم امتحان کنید:

 • برای آمریکانوی یخی (iced Americano)، به‌جای آب داغ از آب یخ استفاده کنید.
 • برای داشتن آمریکانوی بزرگ، قهوه لانگو (lungo) را امتحان کنید. این را هم فراموش نکنید که لانگو کمی تلخ‌تر است.
 • در قهوه کافه کراما (caffe crema) مدت‌زمان دم کشیدن بیشتر از لانگو است.
 • در قهوه رِد آی (red eye) لایهٔ بالایی اسپرسو را با قهوه تلخ پر می‌کنند.

چه روش دیگری برای ساخت قهوه آمریکانو می‌شناسید؟ سؤالات و نظراتتان را برایمان بفرستید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا