آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

سرمایه گذاری: آموزش صفر تا صد با 16 درس+ نکات موفقیت

چرب زبان

در این مطلب با کمک نکات کاربردی و ویدیوهای آموزشی، سرمایه گذاری و موارد اولیه مربوط به آن را به زبان ساده آموزش می دهیم. جیب تان پر پول باد!

7 نکته برای هر نوع سرمایه گذاری که باید در نظر بگیرید

1- اهداف سرمایه گذاریتان را بنویسید

از خودتان بپرسید که با چه هدفی می خواهید سرمایه گذاری کنید و این اهداف را بنویسید. ممکن است هدفتان از سرمایه گذاری پس انداز کردن برای دوران بازنشستگی باشد یا بخواهید خانه بخرید و یا اینکه چند ملک اجاره ای داشته باشید. در واقع هیچ هدف درست یا غلطی برای سرمایه گذاری وجود ندارد، اما شما باید با خودتان صادق باشید. اهداف مالی شما روی استراتژی سرمایه گذاری و تصمیمات شما تاثیر مستقیم دارند و آنها را تغییر می دهند. توصیه می کنیم اهدافتان را بنویسید و در طول زمان مرتبا به آنها مراجعه کنید تا ببینید که آیا هدفتان همچنان پابرجاست یا عوض شده است.

از هدفهایتان به عنوان قطب نمایی برای خرج کردن پولتان استفاده کنید. ممکن است گاهی از مسیر منحرف و از هدف دور شوید ولی اشکالی ندارد. هیچ هدفی یک شبه تحقق پیدا نمی کند و رمز موفقیت استمرار است. تا وقتی استراتژی شما در راستای هدفتان باشد، حتی زمانی که مسیر سخت و دشوار می شود می توانید مطمئن باشید که درست قدم برمیدارید.

 


کسب درآمد

توی این پک فوق العاده، اشتغال زایی و کسب درآمد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! اشتغال زایی و کسب درآمد رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار! 


 

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

باز هم ترفند: چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم؟ 8 روش جدید

در ضمن شما باید تفاوت سرمایه گذاری بلند مدت با کوتاه مدت را هم بدانید. استراتژی های سرمایه گذاری شما باید بسته به جدول زمانی تغییر کنند؛ بنابراین موقع نوشتن اهداف باید با انواع سرمایه گذاری آشنا باشید.

برای درک بهتر این قضیه ما لیستی از مثالهایی برای اهداف سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت در اختیارتان می گذاریم:

اهداف سرمایه گذاری بلند مدت:

 • پس انداز برای بازنشستگی
 • پرداخت وام مسکن
 • پس انداز دانشگاه بچه ها
 • به حداکثر رساندن پتانسیل کسب درآمد

اهداف سرمایه گذاری کوتاه مدت:

 • پرداخت بدهی ها
 • ساخت صندوق اضطراری
 • پس انداز برای پیش پرداخت خانه

یکی دیگر از روشهای فهمیدن تفاوت سرمایه گذای بلندمدت و کوتاه مدت این است که در نظر بگیرید چه زمانی به پول نیاز دارید. به طور کلی توصیه می شود هر چه زمان نیازتان به پول زودتر برسد، توصیه می کنیم ریسک کمتری کنید. هرچه ریسک گریزتر باشید، با احتیاط و محافظه کارانه تر پول خرج می کنید.

مثلا فرض کنید میخواهید خانه بخرید. اگر قرار است ظرف دو سال آینده این هدفتان را تحقق ببخشید، پس نباید پولی که پس انداز می کنید را در بازار سهام بگذارید که هر روز تغییر و نوسان دارد. ممکن است زمانی که شما نیاز به نقد کردن پول دارید بازار سهام با رکود مواجه شود و ضرر زیادی کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

پرینت کنید و نصب کنید در محل کار: جملات انگیزشی کسب و کار (66 جمله منتخب سال)

اما اگر برای بازنشستگی پس انداز می کنید و تا ده سال دیگر هم به این پول نیازی ندارید زمان بیشتری برای بازیابی ضررهای احتمالی خواهید داشت. تورم 30 سال آینده از سه سال دیگر خیلی بیشتر خواهد بود و این یعنی ارزش پول الانتان در مقایسه با 30 سال دیگر خیلی پایین می آید، پس می توانید از پس اندازتان در عرصه هایی مثل بورس یا برنامه های سودآور بلند مدت استفاده کنید. در واقع اهداف و جدول زمانی شما راهکار سرمایه گذاریتان را تعیین می کند.

2- وضعیت مالی فعلی خودتان را بررسی کنید

ارزیابی صادقانه وضعیت مالی باعث می شود بفهمید الان چقدر بودجه دارید و چقدر باید سرمایه گذاری یا پس انداز کنید. وقتی حرف از برنامه ریزی مالی می شود، همیشه بهترین سیاست، صداقت است. اهداف شما مقصدتان هستند، ولی باید مبدا را هم کاملا شفاف کنید.

خیلی اوقات وقتی ما به فکر پس انداز و سرمایه گذاری می افتیم، شروع به مقایسه خودمان با دیگران می کنیم و به این فکر می کنیم که آنها از کجا شروع کرده اند. ولی شما باید جلوی این تفکرات را بگیرید. اگر در حال حاضر بدهی دارید یا احساس می کنید وضعیت مالیتان به خاطر ریخت و پاشهایی که کرده اید خوب نیست، نباید خودتان را سرزنش کنید و به این فکر کنید بقیه کجا هستند و شما کجا! این فکرها را کنار بگذارید و بجایش دست به کار شوید.

ممکن است فکر کردن به پول برایتان استرس آور باشد یا ترجیح بدهید به دفترچه های قسط و بدهیهایتان نگاه نکنید. این اتفاق طبیعی است. تقریبا همه ما در مواجهه با اوضاع مالیمان دچار اضطراب می شویم؛ اما یادتان باشد انکار کردن چیزی را تغییر نمی دهد. برای اینکه بتوانید به خوبی پس انداز و سرمایه گذاری کنید باید وضعیت مالی فعلیتان را کاملا دقیق بررسی کنید.

این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • چقدر بدهی دارم؟
 • برای پرداخت بدهیهایم باید چه راههایی را امتحان کنم؟
 • چقدر پول پس انداز کرده ام؟
 • بعد از پرداخت بدهیها چقدر پول برای پس انداز باقی می ماند؟

از آنجایی که پس انداز و سرمایه گذاری همیشه با مقداری ریسک همراه است، توصیه می کنیم هیچ وقت روی پولی که باید برای چیزی بپردازید و از دستش بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

حتما بخوانید: چطور یک کسب و کار خانگی موفق داشته باشیم؟

3- از سپرده گذاری خودکار استفاده کنید

شاید این راه حل خیلی جذاب به نظر نرسد ولی کارگشاست. پس انداز کردن پول کار سختی است و ما هم این را می دانیم. اما می توانید هر بار مقداری از حقوقتان را به طور خودکار ذخیره کنید. این روش یکی از راههای هوشمندانه برای پس انداز کردن پول است.

برای این کار کافیست حسابی برای مواقع ضروری و اضطراری داشته باشید و هر ماه بخشی از پولتان را در آن ذخیره کنید. اگر به فکر روز مبادا هستید این روش خیلی به کارتان می آید و می تواند موقعی که با هزینه های پیش بینی نشده و خرج های ناگهانی و اضطراری مواجه شدید دستتان را بگیرد.

4- آستانه ریسکتان را تعیین کنید

فرقی نمی کند که از چه روشی برای سرمایه گذاری یا پس انداز استفاده می کنید؛ در هر صورت باید مشخص کنید تا چه حد ظرفیت ریسک دارید. مثلا به این فکر کنید که اگر پولی که سرمایه گذاری کرده اید را از دست بدهید چه احساسی خواهید داشت؟ برای ارزیابی میزان تحمل ریسکتان، باید میزان ریسک انواع سرمایه گذاریها را بدانید.

به عنوان مثال، سرمایه گذاری در بورس در مقایسه با خرید اوراق قرضه دولتی ریسک بیشتری دارد؛ ولی معمولا با نرخ بازدهی بیشتری هم همراه است. خرید ارز دیجیتال هم یکی دیگر از سرمایه گذاریهای پر ریسک است. درست است که خیلیها از این راه ثروتمند شده اید، اما خیلیهای دیگر هم سرمایه شان را از دست داده اند.

5- در اسرع وقت سرمایه گذاری را شروع کنید

هرچه زودتر سرمایه گذاری را شروع کنید، پولتان هم درآمد بیشتری برایتان کسب می کند. سرمایه گذاری زودهنگام به شما امکان می دهد تا از چیزی به نام بهره مرکب برخوردار شوید. این کار راه آسانی برای رشد سرمایه تان در دراز مدت است.

حتما بخوانید: 9 ترفند ساده موثر شروع یک کسب و کار جدید

6- سرمایه گذاریهای متنوعی داشته باشید

وقتی پای سرمایه گذاری وسط می آید، تنوع به بخش مهمی از استراتژی شما تبدیل می شود. این راهکار از شما در برابر اتفاقات غیر قابل پیش بینی و ناشناخته محافظت می کند. ما نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم و ممکن است وقتی به قول معروف همه تخم مرغهایمان را در یک سبد می چینیم اتفاقات ناگهانی و غیرقابل انتظار باعث شوند نتیجه خوبی نگیریم. برای همین مهم است که در قدم اول صد در صد پول خودتان را در یک زمینه خاص مثل بورس سرمایه گذاری نکنید.

برای تنوع بخشید به سرمایه گذاریهایتان می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • سرمایه گذاری در طبقات مختلف دارایی: سهام، اوراق قرضه و وجوه نقد طبقات مختلف دارایی هستند. منظور ما از پول نقد گواهی سپرده است، نه پولی که زیر تشکتان قایم می کنید! بهتر است از ترکیبی از هر سه نوع این سرمایه گذاریها استفاده کنید و نسبت تخصیص را هم بسته به میزان تحمل ریسکتان تغییر بدهید.
 • خرید سهام صنایع مختلف: باز هم تکرار می کنیم که بهتر است روی چیزهای مختلف سرمایه گذاری کنید. اگر می خواهید در بورس سرمایه گذاری کنید، سهام شرکتهای مختلف را بخرید. به این ترتیب اگر ارزش بعضی از سهامها پایین بیاید همه سرمایه تان ضرر نمی بیند.
 • در کشورهای مختلف سرمایه گذاری کنید: خرید سهام شرکتهای بین المللی و بازارهای نوظهور مثلآمریکای جنوبی راه دیگری برای تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری است.
 • سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) و صندوق‌ های سرمایه گذاری مشترک (mutual fund): اگر وقت ندارید درباره شرکتهایی که می خواهید سهامشان را بخرید تحقیق کنید توصیه می کنیم روی صندوق های ETF و صندوق‌ های سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری کنید. این صندوقها مجموعه ای از سهام یا اوراق قرضه فردی هستند که به صورت حرفه ای مدیریت می شوند.
 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را فراموش نکنید: علاوه بر بازار سهام، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات هم راه خیلی خوبی برای تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری هستند. یادتان باشد که خرید ملک تنها راه انجام این کار نیست. شما می توانید در تراست های سرمایه گذاری (investment trusts) املاک و مستغلات یا ETF املاک هم سرمایه گذاری کنید. اگر برای پیش پرداخت یا اجاره ملک پول نقد ندارید این روش راهی عالی برای شروع سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است.

7- استراتژیک باشید نه واکنش پذیر

راز بزرگ سرمایه گذاری این است که سرمایه گذاران موفق برای مدتی طولانی در این مسیر باقی می مانند. همیشه اتفاقات و رویدادهای غیرمنتظره ای مثل جنگ در اوکراین یا همه گیری ویروس کرونا پیش می آید؛ اما سرمایه گذاران باهوش می دانند که چطور همه امور را در چشم انداز سرمایه گذاری خودشان نگه دارند.

شما هم باید اهداف بلندمدت در ذهن داشته باشید و مشاوران مالی معتبر مورد اعتماد خودتان را استخدام کنید. به این ترتیب هر گاه اتفاق غیرمنتظره ای پیش آمد می توانید درست تصمیم بگیرید که آیا تغییر استراتژی شما منطقی است یا خیر.

در کنار این مطلب  حتما بخوانید: آموزش روش کاملا اصولی و ثابت شده نحوه سرمایه گذاری در بورس

در عین حال که متمرکز می مانید به طور دوره ای اهداف خودتان را مرور کنید. شاید این را بدانید شاید هم نه، ولی اهداف 25 ساله با اهداف 35 ساله خیلی متفاوتند. در این مسیر ممکن است اتفاقات مختلفی برایتان پیش بیاید؛ مثلا بچه دار شوید یا بخواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید. در هر حال این اهداف و استراتژی های مالی شماست که باید با زندگیتان همسو باشد نه برعکس آن.

چند درس ویدیویی ارزشمند آموزش سرمایه گذاری

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم

12 کسب و کار سود ده که می توانید با سرمایه کم شروع کنید

امروز روی آینده تان سرمایه گذاری کنید. اگر احساس خستگی می کند هیچ اشکالی ندارد. یادتان باشد تنها راه برای صعود به قله اورست این است که هر بار یک قدم به جلو بردارید. اهدافتان را تعیین کنید، برنامه ریزی کنید، بودجه بندی کنید و به آن پایبند باشید. با دنبال کردن این مراحل می توانید در کمترین زمان به یک سرمایه گذار باتجربه تبدیل شوید. در ضمن از همکاری با یک مشاور مالی هم غافل نشوید. مشاور به شما کمک می کند تا بهترین تصمیمها را بگیرید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا