مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چه چیزی مار را فراری می دهد؟ (۱۱ میکس خانگی موثر)

چرب زبان

مار… بعضی از ما از مار می ترسیم، در حالی که حتی به خودمان زحمت نمی دهیم راهی برای دور کردن آن ها پیدا کنیم. خبر خوب این است که اکثریت قریب به اتفاق مار ها، بی خطر هستند. اما این بدان معنا نیست که ما دلمان می خواهد بین آن ها زندگی کنیم. خوشبختانه تعدادی دافع طبیعی خارق العاده برای دفع کردن انواع مار وجود دارد که خیلی عالی عمل می کنند.

با وجود اینکه اغلب افراد از مار ها خوششان نمی آید، کشتن آن ها نیز درست نیست. در خلقت آن ها نیز هدفی وجود داشته است حتی اگر خطرناک باشند. آن ها از تخم پرندگان و موش ها تغذیه می کنند و ما اصلا دوست نداریم که وارد خانه های شخصی ما شوند. اما راه های طبیعی را برای مبارزه با آن ها و نگه داشتن آن ها در محل زندگی طبیعی خود پیدا کرده ایم تا دور از منطقه زندگی انسان ها بمانند. این گونه آن ها به طور ذاتی موش ها را شکار کرده و ما را از شر موش ها خلاص می کنند و دیگر برای ما نیز مزاحمتی ایجاد نمی کنند.

ممکن است نگه داشتن آنها در جایی که به طور طبیعی به آن تعلق دارند و دور از خانه های ما، مشکل باشد. اما عده ای در اطراف خانه های خود از سگ ها و حیوانات دیگر مراقبت می کنیم و همچنین بچه های کوچکمان در آن گوشه کنارها بازی می کنند. و دور کردن چیزی که می تواند به شدت به من ، خانواده ام و اعضای خانواده ام آسیب برساند، فقط یک گزینه نیست!

مار

با این حال استفاده از مواد شیمیایی مضر برای دور کردن مار ها کار مفیدی نیست، زیرا یک نگرانی دیگر برای ما ایجاد خواهد شد و آن این است که این مواد شیمیایی چه بلایی بر سر زمین ها میاورند. ما باید از زمین خود مراقبت کنیم و پخش شدن مواد شیمیایی در سر تا سر آن مانع این کار می شود. مارها دوست داشتنی نیستند، اما مواد شیمیایی از آن ها هم بدترند! باید راه های طبیعی برای خلاص شدن از شر مار ها پیدا کرد. اگر خانه ما در نزدیکی آب و مناطق جنگلی باشد، مارها طبیعتا به سراغمان خواهند آمد، و ما باید به گونه ای آن ها را دور کنیم.

در ادامه چندین روش برای دور نگه داشتن مارها ارائه شده است؛ هر چند که بهترین کار استفاده از چندین روش در کنار هم است، اما هر کدام از آن ها به تنهایی نیز مفید خواهند بود و تا حدودی مشکل شما را حل خواهند کرد.

آیا نفتالین به دفع مار ها کمک می کند؟

نفتالین نه تنها در دفع مارها تاثیری ندارند، بلکه استفاده از آن ها در بیرون خانه نیز غیر قانونی است. موارد مجاز استفاده از نفتالین توسط EPA مشخص شده است و این یعنی استفاده از آنها برای کاری به جز موارد مشخص شده ممنوع است.

استفاده از نفتالین بسیار خطرناک است، به ویژه در مکان هایی که حیوانات وحشی دیگر، حیوانات خانگی و کودکان ممکن است با آن تماس برقرار کنند و آسیب ببینند. در نتیجه، از استفاده از آن بپرهیزید زیرا فایده ای ندارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

موثرترین دفع کننده های مار

همه این مواد دافع طبیعی هستند و نتایج موفقیت آمیز مختلفی به همراه خواهند داشت. همانطور که گفتیم، همه آن ها یا طبیعی هستند یا از مواد طبیعی ساخته شده اند زیرا ما طرفدار مواد شیمیایی مضر برای کنترل هر چیزی نیستیم. ترجیح این است که با مسئله دور کردن مار مواجه باشیم تا اینکه از مواد مضر استفاده کنیم.

همه این دافع ها، مار ها را از هرجایی که نمیخواهید به آن نزدیک شوند، دور نگه میدارند؛ اما آن ها را نمی کشند و همچنین باعث می شوند که مار ها به سراغ طعمه های طبیعی خود، یعنی جوندگان کوچک بروند، که بسیار برای ما دارای فایده خواهد بود.

عملکرد بسیاری از این دافع ها بخاطر وجود بویی است که مار از آن خوشش نمی آید. اجازه بدهید تا در ادامه توضیح دهیم:

1-علف لیمو (سرده)

علف لیمو (سرده)

علف لیمو یک گیاه عالی برای نگهداری در خانه است، زیرا پشه ها و کنه ها را دفع می کند و همچنین به دفع مارها هم کمک می کند. همچنین جلوه بسیار زیبایی داشته و به آسانی رشد می کند.

شما میتوانید علف لیمو را در اطراف منطقه زندگی و خانه خود بکارید تا مارها را دور نگه دارید. اگر آب و هوای محل زندگی شما فصلی است و مناسب نگهداری این گیاه در بیرون خانه نیست، زمستان ها گلدان آن را به خانه بیاورید.

در فصل تابستان هنگامی که مارها و حشرات به بیرون می آیند چندین گلدان را در اطراف خانه خود قرار دهید. تا به دفع آن ها کمک کند.

2-اسپری سیر

سیر و پیاز از بهترین دفع کننده های مار هستند و استفاده از آن ها از موثرترین روش ها است. زیرا حاوی اسید سولفونیک هستند. ماده شیمیایی که هنگام خرد کردن پیاز باعث گریه ما می شود.

شما همچنین می توانید مقداری روغن سیر را با خود سیر ترکیب کنید، تا بوی آن واقعا قوی شود. و این ترکیب را در هر جایی که می خواهید مارها از آن دور باشند اسپری کنید.

می توان این اسپری را در مکان هایی مانند در های ورودی، پنجره ها، طبقات همکف یا زیرزمین و حتی اطراف خانه نیز استفاده کرد. همچنین در مرغداری ها و دیگر مکان های اطراف خانه نیز قابل استفاده است.

فقط در نظر داشته باشید که باید مقدار زیادی از این ترکیب را اسپری کنید و همچنین بعد از باران های شدید و هر دو سه هفته یکبار باید مجددا آن را اسپری کنید تا اثر بخشی خود را حفظ کند.

مواد لازم

 • ۱۰ حبه سیر
 • روغن سیر
 • آب
 • ظرف شیشه ای کوچک

طرز تهیه

1-مقداری آب ( چند قاشق غذا خوری ) را در مخلوط کن بریزید، سپس حبه های سیر را اضافه کنید. همه مواد را با هم مخلوط کنید تا ترکیب به دست آید.

2-روغن را اضافه کرده و کمی دیگر مخلوط کنید.سپس، مایع را در شیشه اسپری بریزید و درب آن را حداقل تا یک ساعت قبل از استفاده بسته نگه دارید.

3-هر کجا که می خواهید مارها از آن دور بمانند؛ مثل در های ورودی، همکف، اطراف محیط خانه یا هر کجای دیگر، مقداری از این ترکیب را اسپری کنید.

4-اگر باران بارید یا اینکه هر ۲ تا ۳ هفته یکبار، این ترکیب را برای حفظ اثر بخشی اش مجددا اسپری کنید.

3-زبان مادر زن (گیاه ماری)

زبان مادر زن (گیاه ماری)

زبان مادر زن برگ های تیزی دارد که از طریق حس لامسه مار، آن را دفع می کند.

زبان مادر زن با عنوان گیاه ماری نیز شناخته می شود، و یک گیاه با طراوت است که برگ های تیزی دارد.

این گیاه، بر خلاف سیر و علف لیمو، بویی ندارد. اما با تاثیری که بر حواس مار می گذارد، آن را دفع می کند. این گیاه با طراوت و زیبا، بسیار آسان رشد می کند و فقط کافی است هر هفته یک یا دو بار آن را آبیاری کنید.

در مناطق سرد، این گیاه بهترین عملکرد را دارد و می توانید در ماه های گرم تر آن را بیرون از خانه نگه دارید. و در آب و هوای گرم در طول کل سال، بیرون از فضای خانه بی هیچ مشکلی رشد خواهد کرد.

4-میخک و روغن دارچین

محصولات دافع مار زیادی در بازار حاوی اسانس قوی این دو گیاه هستند.

برای استفاده از این روش، به سادگی می توانید اسانس میخک و دارچین را نصف به نصف در یک بطری اسپری مخلوط کنید. همچنین می توانید این ترکیب را به طور مستقیم بر روی مارها اسپری کنید، اما اگر برنگشتند و دور نشدند، احتیاط کنید.

همچنین می توانید از این ترکیب بر روی هر سطح متخلخلی مانند سطوح چوبی اطراف خانه خود استفاده کنید، البته اسپری کردن این ترکیب روی سطوح سخت، خیلی جواب نمی دهد. همچنین شما باید مرتبا آن را در هر جایی که می خواهید اسپری کنید و پس از باران های شدید و یا هر دو هفته یکبار، تجدید کنید.

5-به حداقل رساندن منابع غذایی مار ها

منابع اصلی غذایی مارها، جوندگان هستند. و جوندگان هم عاشق مکان هایی با علف های بلند، درختچه های روییده شده، انبوه گیاهان و مناطق باغی با پوشش زیاد می باشند تا در آن ها پنهان شوند. پس اگر موش ها این جا ها را دوست دارند و مارها هم موش دوست دارند، در این نقاط مار پیدا خواهید کرد.

ما می دانیم که کنترل کردن همه چیز با هم چقدر دشوار است، به ویژه زمانی که در خانه مشغول کاری هستید. اما هرچه مناطق اطراف خانه مرتب تر و تمیز تر باشد، فعالیت مارها در آنجا محدودتر خواهد شد.

40 مهارتی که هر زن و مردی باید بلد باشند

حداقل هفته ای یکبار چمن ها را بزنید و گیاهان اطراف خانه را به گلدان های درون خانه منتقل کنید. همچنین اجازه ندهید که باغ پر از علف هرز شود. اگر باغ خود را وجین نکنید، پر از موش و به دنبال آن محل مورد علاقه مار ها خواهد شد. وجین علف های هرز ممکن است وقت گیر باشد، اما مار ها و جوندگان را دور نگه می دارد.

6-حذف مکان های مخفی

حذف مکان های مخفی

مار ها به مخفی شدن در بین شکاف ها معروف هستند. اگر توده هایی از چوب در اطراف خانه خود داشته باشید، خواهید دید که مار ها سر خود را از بین چوب بیرون می آورند.

اگر یک سوله برای چوب دارید که درب آن قفل می شود بسیار عالی است. در غیر اینصورت چوب ها را تا زمانیکه مار ها به خواب زمستانی بروند ( بسته به آب و هوای محل زندگی شما ) در قسمت هایی دور از جاهای مهم خانه خود نگه دارید.

سعی کنید تمام ضایعات فلزی، زباله ها، کپه های کود و برگ و موارد مشابه را به حداقل برسانید و این وسایل را از جاهای مهم خانه خود دور نگه دارید.

جدیدترین و موثرترین روش ریشه کنی حشره ساس به صورت قطعی

خانه خود را از نظر هر گونه شکستگی درهر جا، پنجره های شکسته و موارد دیگر بررسی کنید تا مطمئن شوید مارها راهی برای ورود به داخل خانه شما پیدا نمی کنند. قفس های حیوانات و سایر ساختمان های فرعی خانه را نیز باید بررسی کنید. مارها می توانند از یک فضای واقعا کوچک وارد خانه شوند، به همین دلیل تمام تلاش خود را کنید و سوراخ هایی را که فکر می کنید می توانند از آن وارد خانه شوند؛ بپوشانید.

اگر در اطراف خانه خود انبوهی از وسایل را دارید، باید آنها را از روی زمین بردارید. و این کار هم به شما کمک خواهد کرد. به هر حال علاوه بر مار ها، دور نگه داشتن عنکبوت ها نیز داستان دیگری است.

7-بستن در خوراکی ها

جایی که جوندگان به آن جذب شوند، مار ها نیز جذب خواهند شد. باز گذاشتن در مواد غذایی منجر به این می شود که راکون ها و دیگر جوندگان کوچک نزدیک خانه شما جشن بگیرند. همه خوراک ها، غذای حیوانات خانگی، مرغ، خرگوش، اسب، بز را در یک ظرف درب دار محکم نگه دارید . مثلا می توانید از سطل زباله فلزی با درپوش محکم برای نگهداری خوراک استفاده کنید.

فقط از هر چیزی که استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که درب آن به خوبی جا افتاده است و سعی کنید غذای حیوانات را، اگر نمی خواهند بخورند؛ روی زمین نپاشید. اگر چه دوست دارید که این کار را بکنید.

چگونه با مواد در دسترس طبیعی از شر مورچه ها خلاص شویم؟

اگر جوندگان را دور نگه دارید، مشکلی بخاطر مار ها نخواهید داشت. البته این به آن معنا نیست که مارها دیگر نمی آیند، می آیند اما وجود جوندگان کمتر مساوی با وجود مار های کم تر است.

8-نگهداری از چند مرغ یا مرغ شاخدار

نگهداری از چند مرغ یا مرغ شاخدار

چند سال پیش خود من چند عدد مرغ شاخدار را به گله مرغ و اردک هایم اضافه کردم. ۶ تا مرغ شاخدار که ۴ تا از آن ها را یک حیوان ناشناس خورد.

البته مرغ های شاخدار ممکن است بسیار آزاردهنده و پر سر و صدا باشند. و واقعا خیلی قابل پیش بینی نیستند. اما چیزی که درباره آن ها مشخص است، این است که قطعا مار ها و کنه ها را خواهند خورد.

چگونه عنکبوت ها را دفع کنیم؟ 6 روش طبیعی کاملا موثر در منزل

مرغ ها نیز یکی از آن حیواناتی هستند که باید نگه دارید. جوجه مرغ ها به خاطر مار ها و وزغ ها و موش ها دیوانه می شوند. اگر یکی از آن ها را ببینند بر سر این که چه کسی می خواهد آن را بخورد دعوا می کنند.

دامداری از جهات مختلفی سودمند است، زیرا باعث دور ماندن مارها می شود.

9-ادرار روباه

روباه ها از شکارچیان مار ها هستند و با وجود اینکه کسی دوست ندارد از آن ها نگهداری کند اما می توان از ادرار آن ها استفاده کرد. اگر در منطقه خود روباه بومی دارید، به فروشگاه های اطراف مزرعه ها بروید و مقداری از آن را تهیه کنید و در هر کجا که نمی خواهید مار بیاید پخش کنید. این کار یکی از بهترین گزینه ها برای دفع مار ها است.

10-روغن سدر

روغن سدر

روغن سدر دارای رایحه ای قوی و فِنُل هایی است که مار ها را دفع می کند . می توانید از روغن سدر در هرجایی که نمی خواهید مار بیاید استفاده کنید.

همچنین می توانید از تراشه های سدر در مناطقی که مستعد حضور مارها هستند استفاده کنید. به شرط اینکه در آن مناطق دام نداشته باشید. به سادگی می توانید این تراشه ها را در آن محل بچینید و مار ها را با یک دافع طبیعی که بوی خوبی هم دارد، دفع کنید.

11-سرکه

سرکه برای دور نگه داشتن مار ها از آب در جاهایی مانند حوضچه ها و استخر ها بسیار موثر است . بنابراین اگر با مار ها مشکل دارید و وارد املاک شما که در آن حوضچه و استخر دارید، شده اند؛ مقداری سرکه به آب اضافه کنید.

4 روغن طبیعی جهت ساخت یک اسپری خانگی برای دور کردن حشرات

راه های زیادی برای دور نگه داشتن مارها از املاک مسکونی وجود دارد، اما موارد بالا بهترین هایی بوده اند که برای شما جمع آوری کرده ایم. امیدواریم بتوانید با استفاده از این اطلاعات، مار ها را از محل زندگی خود دور نگه دارید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام
  میخواستم بدونم چجوری میشه مار رو از انباری حیاط مون فراری بدیم

  1. لوازم مورد نیاز فراری دادن ما:

   یک عدد چوب بزرگ

   طریقه مصرف :
   چوب بزرگ را برداشته با آرامی زیر مار برده و مار را بلند میکنیم و میبریم به دور از خانه میندازیم

  2. یک سوال جناب حیدری : مارها واقعا تو منطقه ای که باغ داریم همه را کلافه کرده اند و دنبال یه راهکار موثر برای دور کردن مار میگردم . اما تو کدام فروشگاه توی سرار ایران را بگردیم ادرار روباه پیدا کنیم ؟

 2. واقعیت ازونجاییکه اینجا جنوب وهوا جهنمیه تواتاقم کولر کارمیکنه و الان یه ترکه مار تو اتاق خوابم جاخوش کرده
  منم خستمه و خوابم میاد حالشوندارم دنبالش بگردم و بندازمش بیرون
  امیدوارم همونطورکه من کاری باهاش نداشتم اونم وقت خواب کاری بامن نداشته باشه

 3. ‌سلام مهندس خوبی. من سد خاکی دارم ک توش ماهی کپور ریختم چطوری مارها دو فراری بدم ک داخل آب سد نروند ممنون میشم

 4. سلام و عرض ادب
  سوزاندن پشم گوسفند عالیه، اگه پونه کوهی و اسفند هم اضافه کنین و مثل اسفند دود بدین تو خونه همه موجودات فرار میکنن، و اینکه محل های ورود مار و … به داخل خونه رو مسدود کنین و هر چند روز یه بار یک و نیم لیتری گازوئیل رو دور تا دور خونه بپاشین، و تو محیط خونتون انبار ضایعات راه نندازین همه وسایل تو حیاط و …. هر چند روز یه بار جا به جا بشن تا بوی بدنتون مارها رو از اونجا دور کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا