درمان بیماری های شایع روانی

بهترین راه حل برای فراموشی عشق و کسی که عاشقش هستید

koli

فرقی نمی کند تازه از عشقتان جدا شده باشید یا از همسرتان طلاق گرفته باشید؛ به هر حال جدایی از کسی که زمانی عاشقانه دوستش داشتید اصلا کار راحتی نیست. برخی اوقات ممکن است به این فکر کنید که دیگر هیچ وقت رنگ خوشحالی و شادی را در زندگی تان نمی بینید، چون از کسی که عاشقش بودید دور افتاده اید؛ اما این همه ماجرا نیست. شما نباید به این چیزها فکر کنید. حقیقت این است که با افکار مثبت، صبر و اراده، همیشه می توانید از این روزهای تلخ عبور کنید.

بخش اول: بهبودی پس از جدایی

1- از همه چیزهایی که شما را به یاد او می اندازد دور شوید. یادتان باشد که در نهایت روزی می رسد که شما بدون اینکه احساسی به طرف مقابلتان داشته باشید می توانید با او و خاطراتش رو در رو شوید؛ اما الان زمانش نیست. در این مرحله، یادآوری روزهایی که کنار این شخص گذراندید فقط باعث احساس دلتنگی شدید و غم و اندوهتان می شود. برای همین بهترین کار این است که از چیزهایی که شما را به یاد او و روزهایی که با هم بودید می اندازد خلاص شوید. اگر مواردی وجود دارد که نمی توانید آنها را دور بیندازید سعی کنید آنها را بسته کنید و در جایی دور از دسترس و برای آینده نگه دارید. لیست زیر شامل مواردیست که بهتر است آنها را کنار بگذارید:

 • وسایل عشق سابقتان
 • هدایا و کادوهایی که به شما داده
 • اهنگ ها یا کتاب هایی که از آنها خاطرات او را دارید
 • عکس ها، تصاویر یا آثار هنری خاصی که شما را به یاد او می اندازد

2- از تماس گرفتن با او خودداری کنید. حداقل یکی دوماه به طور کامل از شخص مورد نظرتان دور بمانید؛ مگر اینکه هم خودتان و هم او بدانید که می توانید “فقط دوست” هم باشید نه چیز دیگری. اگر مجبورید او را ببینید سعی کنید تا حد امکان مکالماتتان را کوتاه و مودبانه نگه دارید. این کار ممکن است سخت باشد اما واقعا مهم است. تعامل داشتن با همدیگر می تواند منجر به مبادلات ناخوشایند شود و هر دو طرف به فکر روابط قدیمی که با هم داشتند بیفتند. حتی ممکن است باز هم به سمت او برگردید و دوباره به او اظهار عشق و محبت کنید. در هر صورت این دیدارها اصلا راه خوبی برای فراموشی و گذر کردن از این مرحله نیست.

 • این توصیه ما شامل دنیای مجازی هم می شود. شما نه تنها در دنیای واقعی، بلکه در فضای مجازی هم باید از او فاصله بگیرید. سعی کنید او را در شبکه های اجتماعی (حداقل برای فعلا) بلاک کنید. علاوه بر این بهتر است شماره او را هم از گوشی تان حذف کنید تا وسوسه نشوید و برایش پیام نفرستید.

3- روحیه تان را با فعالیت بدنی تقویت کنید. ورزش کردن راه فوق العاده ای برای بازیابی روحیه بعد از یک تجربه سخت است. این کار نه تنها ارزان و سرگرم کننده است؛ بلکه ثابت شده باعث تقویت روحیه و مبارزه با افسردگی هم می شود. از همه مهمتر اینکه اگر به طور منظم ورزش کنید متوجه تغییراتی در شیوه زندگی تان می شوید که احساس اعتماد بنفستان را بیشتر و گذر از این مرحله سخت را برایتان آسان تر می کنند.

4- به سمت گروه های حمایت و پشتیبانی تان برگردید. تنها ماندن بعد از شکست عشقی اصلا چیز خوبی نیست. این کار باعث می شود افکار منفی مدام در ذهنتان بچرخند و شما مرتب خودتان را سرزنش کنید. سپری کردن وقت با نزدیکان و دوستان احساستان نسبت به آینده را بهتر می کند.

از طرف دیگر، دوستان و اعضای خانواده تان توصیه های مفیدی به شما می کنند (که باید به آنها گوش بدهید) و حاضرند برای راحتی و آرامشتان به شما کمک کنند. یادتان باشد تا وقتی با افراد مورد اعتماد درباره مشکلاتتان صحبت نکنید هیچ چیز بهتر نخواهد شد.

 • اگر از دوستان و خانواده تان دور هستید سعی کنید از همان وضعیتی که در آن هستید نهایت استفاده را ببرید. تماس تلفنی و چت تصویری می تواند بسیار به شما کمک کند. حتی می توانید دوستان جدید هم پیدا کنید اما یادتان باشد که فعلا نباید وارد رابطه جدیدی بشوید.

5- همیشه برای خودتان ارزش قائل باشید. یادتان باشد شما مهم ترین فرد زندگی خودتان هستید. توجه به این مساله باعث می شود به جای اینکه روی عشق سابقتان متمرکز شوید، راحت تر روی خودتان تمرکز کنید. به خصوصیات منفی و مثبتتان فکر کنید و نقص هایتان را بپذیرید، بهرحال همه ما عیب و نقص هایی داریم. روی بهتر شدن خودتان تمرکز کنید و یادتان باشد که خوشبختی شما پیش افراد دیگر نیست بلکه در درون خود شماست.

 • اگر فکر می کنید این کار کمک می کند حتی می توانید با ترحم به شریک عشقی سابقتان فکر کنید. وقتی او متوجه ارزش واقعی شما شد می فهمد که چه انسانی را از دست داده و مطمئنا احساس پشیمانی می کند.

حتما بخوانید: 10 تا از موثرترین راههای رسیدن به آرامش در زندگی

بخش دوم: ادامه دادن زندگی

1- این را بپذیرید که او را دوست داشتید اما این مساله مربوط به گذشته است. عشق می تواند واقعی باشد بدون اینکه تا همیشه ادامه پیدا کند. ممکن است برای مدتی صادقانه و عمیقا عاشق کسی باشید اما آن عشق تمام شود. اینکه این عشق الان به اتمام رسیده لزوما به این معنی نیست که شما وقتتان را برای آن فرد تلف کرده اید. عشق درون شما را لمس کرده و فردی که الان هستید را شکل داده. بقول یک جمله قدیمی: “بهتر است عشق بورزیم و از دست بدهیم تا اینکه هرگز عشق را تجربه نکنیم”.

 • بخش عمده ای از این پذیرش شامل بخشش می شود. خودتان را ببخشید که نتوانستید این رابطه را نگه دارید. شریک زندگی یا عشق سابقتان را هم ببخشید که دلش می خواهد شما را ترک کند ( این مورد به خصوص برای وقتی که دلتان می خواهد دوست هم باقی بمانید بسیار حیاتی است). خودتان و طرف مقابلتان را به خاطر مشکلات و اشتباهاتی که منجر به جدایی شد ببخشید. در هر صورت هر دوی شما انسان هستید و انسان جایز الخطاست.

2- فعال و سازمان یافته باشید. وقتی مدتی را صرف بهبودی روحیه و ترمیم قلب شکسته تان کردید بلافاصله بعد از آن به زندگی عادی برگردید. از استقلال جدیدتان به عنوان فرصتی برای تمرکز روی بهبود زندگی استفاده کنید. الان شانس این را دارید موفقیت هایی کسب کنید که به شما احساس خوبی می دهند و شما را در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار می دهند. چند نمونه از کارهایی که می توانید بکنید شامل موارد زیر می شوند:

 • خودتان را وقف کارتان کنید. وظایف جدید و هدفمند را بپذیرید. مسئولیت بیشتری به عهده بگیرید یا درخواست افزایش و ارتقاء شغلی بدهید.
 • سرگرمی جدیدی پیدا کنید. یاد بگیرید چطور ساز بزنید یا یک زبان جدید یاد بگیرید، داستان نویسی یا نوشتن وقایع روزمره را شروع کنید.
 • جهان گردی کنید. به مسافرت بروید، با افراد جدید ملاقات کنید و آشنا شوید.

3- آغوشتان را به روی روابط جدید باز کنید. معمولا بعد از یک شکست عشقی بهتر است تا چند ماه دور و بر این مسائل نروید تا دچار مشکلات بیشتری نشوید. اما وقتی مدتی گذشت و حالتان بهتر شد می توانید به شخص جدیدی فکر کنید و با او حرف بزنید. این کار در ابتدا ممکن است ناراحت کننده باشد یا برایتان حسی ایجاد نکند ولی این مساله طبیعی است. شما در حال گذر از وقایع و اتفاقات قبلی هستید و این هدف با گذشت زمان به دست می آید.

 • اگر شخص جدیدی پیدا کردید به او اجازه نزدیک شدن بدهید. از این نترسید که ممکن است در آینده باز هم دچار دل شکستگی شوید. حتی اگر یک علاقه کوچک هم شکل بگیرد باز هم خوب است که با شخص جدیدی آشنا شوید.

4- در زمان حال زندگی کنید. مهم نیست که گذشته چطور بوده؛ شما نمی توانید آن را تغییر بدهید. کاری که باید انجام می شده شده و کنار آمدن با این مساله واقعا سخت است. حتی برخی افراد واقعا از کنار گذاشتن گذشته می ترسند. با همه اینها شما تا زمانی که به گذشته فکر کنید نمی توانید از آن رهایی پیدا کنید و در حال زندگی کنید.

 • این کار زمان می برد، برای همین باید صبور باشید. شاید تا مدتی نتوانید ذهنتان را از فکر کردن به عشق سابقتان منحرف کنید؛ اما وقتی کم کم شروع به توجه کردن به خودتان می کنید و اجازه نمی دهید در برابر افسردگی و بدبینی تسلیم شوید، در نهایت موفق به رها کردن گذشته می شوید.
 • رها کردن مسائل گذشته و زندگی در زمان حال به مدت زمان رابطه شما بستگی دارد؛ پس صبور باشید و خودتان را مجبور نکنید که خیلی زود همه چیز را فراموش کنید.

5- منتظر آینده باشید. ممکن است در یک مقطع زمانی با خودتان فکر کنید که دیگر هرگز خوشحال و شاد نخواهید بود؛ ولی با گذشت زمان این فکر کمرنگ و کمرنگ تر می شود. واقعیت این است که شما همیشه می توانید منتظر آینده شاد و روشنی باشید. همیشه می توانید با افراد جدید و خوبی آشنا شوید و روزهای خوبی داشته باشید. گذشته شما خوشبختی تان در آینده را تعیین نمی کند بلکه خود شما و برنامه ای که برای آینده دارید این خوشبختی را رقم می زند.

6- اجازه بدهید خاطرات شریک عشقی تان کم کم محو شوند. زمان همه زخم ها را بهبود می بخشد. درست بعد از اینکه شکست عشقی خوردید پیش خودتان احساس می کنید دیگر نمی توانید حتی یک لحظه بدون او زندگی کنید. اما با گذشت هفته ها و ماه ها این احساس کمتر و کمتر می شود و زمانی می رسد که بدون فکر کردن به آن شخص روزتان را سپری می کنید. شما باید غم و غصه را کنار بگذارید و وقتی این کار را کردید به آن به چشم یک موفقیت نگاه کنید. به خودتان بگویید: آ”فرین! تو تونستی! تو انجامش دادی!” و به بقیه عمرتان که انتظار شما را می کشد فکر کنید.

 • فراموشی به این معنی نیست که شما حتما باید شخص مورد نظر را به طور کل از ذهنتان پاک کنید. می توانید خاطرات خوب و عزیزتان را در دل نگه دارید؛ اما یادتان باشد این خاطرات نباید اختلالی در زندگی تان ایجاد کنند. این خاطرات باید درست مثل فکر کردن به یکی از عزیزان یا بستگان فوت شده باشد.

روشی دیگر: چگونه به فرد خاصی فکر نکنیم؟ 20 گام برای شروع دوباره زندگی

نکات مهم

 • از هیچ کس انتظار نداشته باشید که انسان کاملی باشد. این فکر که دقیقا یک فرد عالی و بی نقص در دنیا برای شما وجود دارد کاملا غلط است. فرد مناسب برای هر کسی پیدا می شود؛ اما هیچ کدام از این افراد کامل و بی نقص نیستند. همه ما عیب و نقص های خودمان را داریم. کسی که قلب شما را شکسته تنها آدم با عیب و نقص دنیا نیست، ممکن است باز هم به فردی بربخورید که عیب هایی دارد ولی عاشقش شوید.
 • با اینکه فراموش کردن فردی که شما را ترک کرده راه خوبی برای درمان قلبتان است؛ اما لازم نیست حتما هر چیزی که از این رابطه یاد گرفته اید و به خاطر دارید را فراموش کنید. روابطی که داشته اید بخشی از شخصیت فعلی شماست. شما باید از این روابط درس بگیرید و به ساختن هر چه بهتر شخصیتتان کمک کنید.
 • اگر یک ماه از این مسائل گذشته و هنوز هم احساس غم و ناراحتی دارید ممکن است دچار افسردگی شده باشید و بهتر است به مشاور مراجعه کنید.
 • یادتان باشد اگر شما واقعا کسی را دوست داشته باشید دلتان می خواهد که همیشه شاد و خوشحال باشد حتی اگر کنار شما و با شما نباشد. عشق واقعی به این معناست که خوشبختی طرف مقابل از هر چیزی مهمتر باشد. پس به او اجازه بدهید که به سمت چیزی برود که می خواهد و خودتان هم به زندگی ادامه بدهید و رو به جلو حرکت کنید.

حتما بخوانید: موثرترین روش برای رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی در زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا