مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

یخ خشک چیست؟ چگونه یخ خشک درست کنیم؟

چرب زبان

یخ خشک یکی از افزودنی های جالب و جادویی برای همه مهمانی هاست. بدون یخ خشک، کنسرت ها، جشن ها و خیلی از مهمانی ها و مجالس انگار یک چیزی کم دارند! ما امروز در این مطلب نحوه ساخت یخ خشک را توضیح می دهیم.

یخ خشک دقیقا چیست؟

یخ خشک هیچ ربطی به یخ معمولی ندارد. یخ خشک که اغلب آن را با نیتروژن مایع اشتباه می گیرند در واقع کربن دی اکسید سرد و فشرده شده است. یخ معمولی وقتی ذوب می شود قطرات آب از خودش به جا می گذارد؛ ولی یخ خشک اصلا ذوب نمی شود؛ بلکه به جای ذوب شدن وارد مرحله تصعید (تبدیل جامد به گاز) می شود. در این مرحله یخ خشک به بخار دی اکسید کربن تبدیل می شود و هیچ رطوبتی هم باقی نمی گذارد. یخ خشک بسیار سرد است و دمای آن به حدود منفی 78.5 می رسد.

4 روش ساخت واکس خانگی برای داشبورد ماشین

یخ خشک به طور طبیعی در بعضی از اجرام آسمانی منظومه شمسی مثل مریخ و چندین قمر اورانوس و نپتون به وفور پیدا می شود. قیمت یخ خشک در فروشگاه ها بالاست و حتی ممکن است که اصلا یخ خشک پیدا نکنید. خوشبختانه خودتان می توانید در خانه و با استفاده از دستورالعمل ما یخ خشک تهیه کنید.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

یخ خشک برای ذخیره ی مواد غذایی، تهیه ی نوشابه، تولید جلوه های ویژه و مواردی مانند آزمایشات علمی و سرگرم کننده استفاده می شود. در این مطلب همه چیزهای مربوط به یخ خشک ازجمله کاربردها و روش ساخت آن را می آموزید پس با ما همراه شوید.

آیا یخ خشک خطرناک است؟

بله، یخ خشک می تواند خطرناک هم باشد، چون واقعا سرد است! قرار گرفتن طولانی مدت در معرض یخ خشک باعث می شود سلول های پوستتان یخ بزنند و دچار نوعی آسیب دیدگی شبیه سوختگی بشوید. در ضمن اگر آن را درون نوشیدنی هایتان می اندازید مراقب باشید قورتش ندهید.

یخ خشک

علاوه بر این یخ خشک را باید به شیوه درستی دفع کنید؛ آن را در سینک ظرفشویی نریزید و در سطل زباله هم نیندازید. برای سرعت بخشیدن به روند تصعید یخ خشک می توانید در ظرف یخ خشک آب داغ بریزید.

در ضمن حتما موقع استفاده از یخ خشک در اتاقی باشید که تهویه مناسبی دارد چون تنفس زیاد دی اکسید کربن به خصوص برای کودکان کشنده است. در نهایت اینکه اگر یخ خشک را در ظرف کاملا در بسته و یا در فریزر بگذارید باعث ایجاد فشار روی آن می شود و ظرف منفجر می شود. پس مراقب باشید که اشتباهی بمب یخ خشک درست نکنید!

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نکات ایمنی برای استفاده از یخ خشک

 • از تماس مستقیم پوست با یخ خشک جلوگیری کنید چون می تواند باعث سوختگی مشابه یخ زدگی شود. هنگام دست زدن به آن حتما از دستکش های عایق استفاده کنید.
 • یخ خشک را در مکان های دارای تهویه نگهداری کنید چون این ماده مقدار زیادی دی اکسید کربن دارد که سبب افزایش غلظت آن در خون می شود. از نگهداری یخ خشک در یخچال، فریزر یا مکان دیگری که تهویه ی هوا وجود ندارد، اجتناب کنید چون باعث افزایش فشار و در نهایت عواقب ناخواسته انفجاری می شود.
 • اگر یخ خشک را در اتومبیل حمل می کنید، حتما از ظروف قابل تهویه برای نگهداری آن استفاده کنید و شیشه های ماشین را پایین بکشید تا از استشمام گاز جلوگیری شود.
 • بریدن و خرد کردن یخ خشک مشکل است. پس سعی کنید آن را به شکل و اندازه مورد نیاز خود خریداری کنید. اگر می خواهید آن را برش دهید، حتماً از دستکش عایق و عینک محافظ استفاده کنید.
 • اجازه دهید یخ خشک باقی مانده، در یک منطقه با تهویه مناسب به گاز تبدیل شود. اینکار تنها باید در فضای باز باشد. فقط مطمئن شوید که آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • هرگز یخ خشک را نخورید و قورت ندهید.

یخ خشک را از کجا می توان تهیه کرد؟

یخ خشک را می توانید بصورت آنلاین یا از برخی فروشگاه ها خریداری کنید. فقط فراموش نکنید که آن را در روز خرید، مورد استفاده قرار دهید چون ظرف 24 ساعت کاملاً تبخیر می شود. در انتهای این مطلب نیز 2 روش برای ساخت یخ خشک به شما آموزش می دهیم.

یخ خشک-2

روش ساخت یخ خشک در 2 دقیقه

 

حتما بخوانید: 44 مهارت کاربردی که همه باید بلد باشند 

موارد استفاده از یخ خشک

تولید مه: یخ خشک برای واکنش دادن، باید در آب غوطه ور شود. آب گرم یک مه متراکم و غلیظ ایجاد می و یک قطعه نیم کیلوگرمی را ظرف 20 دقیقه کاملاً تبخیر می کند. آب سرد باعث می شود مه نازک تری ایجاد شود که ماندگاری آن بیشتر است. از این خاصیت می توان برای تولید جلوه های ویژه ی هیجان انگیز استفاده نمود.

خنک نگه داشتن مواد غذایی: اگر از یخ خشک برای خنک نگه داشتن غذا استفاده می کنید، حتماً آن را در یک حوله بپیچید و همه ی آنها را در یک ظروف قابل تهویه قرار دهید. موادی که نمی خواهید منجمد یا سرد شوند را از آن دور نگه دارید.

یخ خشک برای مصارف صنعتی و آمایشگاهی، تولید نوشابه، رشد گیاهان، صنعت پخت نان و موارد دیگر نیز قابل استفاده است.

خنک نگه داشتن مواد غذایی با یخ خشک

حتما بخوانید: ساخت بهترین ضد عفونی کننده طبیعی (برای سطوح) در منزل

روش های لذت بردن و بازی کردن با یخ خشک

شما می توانید با یخ خشک بازی کنید و با استفاده از روش های زیر، در یک جمع دوستانه سرگرم شوید:

 • یخ خشک را در آب قرار دهید تا زمانی که تصعید می شود، بخارهایی مثل مه در بالای آب ایجاد شود. به این ترتیب می توانید به همراه دوستان تان یک دورهمی رویایی داشته باشید. (توجه داشته باشید که اینکار را تنها در فضای باز انجام دهید)
 • درست کردن میوه گازدار: انگور، توت فرنگی یا میوه های دلخواه خود را بردارید. یخ خشک را در یک حوله بپیچید و در یک ظرف قابل تهویه ی تمیز قرار دهید. میوه ها را کنار یخ خشک قرار دهید، درب ظرف را ببندید و حدود 12 ساعت صبر کنید. به این ترتیب میوه های شما مثل نوشابه گازدار می شوند. از این روش می توانید برای گازدار کردن نوشیدنی ها هم استفاده کنید.
 • یک شیء فلزی مانند قاشق را در نزدیکی یخ خشک نگه دارید و به صدا و لرزش آن گوش دهید.

روش ساخت یک عطر خاص برای خودمان با کمک روغن های ضروری

روش درست کردن یخ خشک در خانه

همانطور که در بالا هم اشاره شد، یخ خشک شکل جامد دی اکسید کربن است که بسیار سرد است و به گاز دی اکسیدکربن تبدیل می شود بنابراین می توان استفاده های مختلفی از آن کرد که در قسمت های قبلی به برخی از آنها اشاره شد. شما می توانید یخ خشک را با استفاده از کپسول آتش نشانی CO2 یا دی اکسید کربن تحت فشار در مخزن درست کنید.

روش اول

مواد لازم برای ساخت یخ خشک خانگی:

 • کپسول دی اکسید کربن
 • کیسه لباس
 • دستکش (برای جلوگیری از یخ زدگی دست ها)
 • چسب (اختیاری)

روش ساخت:

 • نازل کپسول گاز دی اکسید کربن را داخل کیسه لباس قرار دهید و با چسب آن را محکم کنید.
 • شیر سیلندر گاز دی اکسید کربن را باز کنید تا به کیسه لباس وارد شود. اگر بخار از کیسه بیرون زد و کیسه به تدریج بزرگ تر شد، نگران نباشید.
 • بعد از تخلیه کامل سیلندر گاز دی اکسید کربن، شیر سیلندر گاز را ببندید و کیسه را به خوبی تکان دهید. سپس نازل را از کیسه لباس خارج کنید.

توجه داشته باشید که یخ خشک زمین نخورد. همچنین بدون دستکش به آن دست نزنید چون به پوست آسیب می رساند. در ظرفی که یخ خشک را در آن نگهداری می کنید، نبندید چون باعث تولید گاز و ایجاد فشار می شود. بنابراین باید از ظروف قابل تهویه استفاده کنید.

4 روش ساخت واکس خانگی برای داشبورد ماشین

روش دوم

برای درست کردن یخ خشک یک کپسول دی اکسید کربن (با فشار حداقل 75 بار و دمای حدود 31 درجه سانتیگراد) تهیه کنید. اگر کپسول را برعکس کنید (بصورتیکه که شیر خروجی آن در پایین قرار گیرد) و شیر را باز کنید، CO2 به صورت یخ خشک از آن خارج می شود. این پدیده به علت فرآیند اختناق یا خفگی ایجاد می شود.

توجه داشته باشید که در زمان ساخت و استفاده از یخ خشک، حتما احتیاط کنید و از نکات ایمنی ارایه شده در این مطلب استفاده کنید.

منبع 1 منبع 2

با همه اینها یخ خشک واقعا جالب سرگرم کننده است و می تواند هر مهمانی و مجلسی را به یک دورهمی درجه یک تبدیل کند.

بقیه دستورهای خانگی بسیار کاربردی ما

ساخت مواد آرایشی بهداشتی

واکس داشبورد ماشین اسپری خوش بو کننده
ضد عفونی کننده سطوح یخ خشک
اسکراب صورت پرایمر خانگی
صابون معمولی صابون زردچوبه
ماسک اسپری ضد حشرات
ماسک مو ژلاتینی دهانشویه خانگی
لوسیون مرطوب کننده ژل مو طبیعی
عطر خاص برای خودمان ضدعفونی کننده دست
خمیر ریش مرطوب کننده صورت
تونر پوست

ساخت مواد خوراکی

پروتئین وی گوجه فرنگی خشک
سرکه سیب سرکه انگور

ساخت ابزار و ملزومات

میکس از بین برنده زنگ زدگی فلزات چراغ قوه
محلول از بین برنده علف هرز

ساخت کاردستی و هنری

حیوانات کاغذی یویو
رنگ نقاشی دستبند پسرانه
کارت عروسی

 

origami

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

   1. یخ خشک تغییر شیمیایی ایجاد نشده و فقط تغییر حالت فیزیکی ان است.پس فرایند نیست که رفت یا رفت و برگشت باشد.با کاهش دما به 195Kاز حالت گاز به جامد میرود و بلعکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا