تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

برای مطالعه از کجا شروع کنیم؟ 13 کتاب محبوب در همه کشورها

چرب زبان

مطالعه فعلیتی است که به شما کمک می کند از واقعیت فرار کنید و خود را در جهان دیگری غرق کنید. کتاب هایی که می خوانیم به ما کمک می کنند تا جهان را بهتر بشناسیم و ایده پردازی کنیم. بعلاوه بعضی از آن ها نقل قول هایی را ارائه می دهند که آن قدر روی ما تاثیر می گذارد که آن ها را خال کوبی می کنیم. کتاب ها شما را به دنیاهای مختلفی می برند که قبلا هرگز از آن ها دیدن نکرده اید، خواه دنیای فانتزی هری پاتر باشد یا دنیای خطای ستارگان بخت ما.

اما همه ما عادت مطالعه کردن را به درستی از کودکی نیاموخته ایم و در بزرگسالی آن را پرورش نمی دهیم و نمی دانیم از کجا شروع کنیم. این کار ممکن است به دلیل تعداد کتاب های موجود یک معامله گیج کننده باشد منتها شما باید یاد بگیرید که از کجا شروع کنید تا بتوانید به راحتی یک رابطه عاشقانه را با کتاب شروع کنید و با گذشت زمان آن را پرورش دهید.

13 کتاب زیر جزو محبوب ترین کتاب هایی هستند که در کشورهای خارجی و در ایران به عنوان اولویت مطالعه معرفی شده اند. از هر کدام هم شروع کنید اشتباه نکرده اید!

1- داستان گتسبی بزرگ نوشته F. Scott Fitzgerald اف. اسکات فیتزجرالد

این داستان توسط Nick Carraway روایت شده است اما در درجه اول در مورد یک مرد ثروتمند مرموز جی گتسبی است. جی میلیونر معروف به برگزاری مهمانی های مجلل است اما عجیب ترین نکته این است که او هرگز در آن ها شرکت نمی کند. حداقل این چیزی است نیک زمانی که دختر عمویش دیزی و همسرش تام را ملاقات می کند، کشف می کند.

با پیشرفت داستان، متوجه می شویم که گتسبی، دیزی را از قبل می شناخته است. با این حال وقتی او اولین بار دیزی را می بیند، ضعیت اقتصادی چندان مناسبی نداشته و دیزی یک دختر ثروتمند معمولی بود. اما جی عاشق دیزی شد و به دست آوردن ثروت بخشی از برنامه او برای رسیدن به دیزی بود. این مهمانی‌ های عجیب تلاشی است برای تبدیل شدن به بخشی از دنیای او. منتها بیش از آن که عاشق دیزی باشد، به وسواس می پردازد و تمام تلاش خود را می کند تا دیزی را عاشق خودش کند. اما سوال این است که آیا او موفق می شود؟ آیا او سرانجام به عشقش دست پیدا می کند؟

2- ناتور دشت نوشته J. D. Salinger جی . دی. سلینجر

این کتاب در ابتدا برای بزرگسالان منتشر شده است اما با گذشت سال ها، “ناتور دشت” در میان خوانندگان نوجوان که مرحله عصیان و سرکشی را پشت سر می گذارند، محبوب شده است. قهرمان اصلی هولدن کالفیلد به دلیل نمره ضعیف از مدرسه اخراج شده است. او کاملا سردرگم شده و حتی نمی تواند تصور کند که این اتفاق را به پدر و مادرش بگوید. کاملا معمولی است، نه؟

این کتاب سفر هولدن است که متوجه می شود کودکی خود را برای ورود به دنیای بزرگسالان تلف کرده است. مانند هر نوجوانی او این کار را سخت می داند و حتی برای منزوی شدن خود نقشه فرار می ریزد. با این حال، شما باید کتاب را بخوانید تا ببینید آیا او واقعا این کار را انجام می دهد یا نه. بعلاوه این کتاب باعث می شود دوباره عصبانیت و نگرانی های دوران نوجوانی خود را تجربه کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر

3- کیمیاگر نوشته Paulo Coelho پائولو کوئلیو

کیمیاگر یک نوشته ساده با مفاهیم پنهان است. دلیل این که خود را در این لیست می بیند این است که حتی با روایت ساده خود، رمانی است که وقتی از سن معینی گذشتید، آن را خواهید فهمید.

این رمان داستان سانتیاگو، یک پسر چوپان را دنبال می کند که معتقد است یک رویای تکراری که او دیده است، نوعی پیشگویی است. او پیش یک فالگیر می رود تا در این باره از او سوال کند. فالگیر می گوید که محل گنجی را در اهرام مصر می بیند که سانتیاگو باید آن را کشف کند. در سفر او با یک پادشاه پیر آشنا می شود که افسانه های شخصی را برای او تعریف می کند. “افسانه شخصی شما همان چیزی است که همیشه می خواسته اید به آن دست یابید. هر کس وقتی جوان است، می داند افسانه شخصی اش چیست” و “وقتی چیزی را می خواهید، همه کائنات دست به دست هم می‌ دهند تا به شما کمک کنند که به آن برسید.” برای دیدن این که آیا این امر واقعا صحت دارد، کتاب کیمیاگر را بخوانید.

4- بادبادک باز نوشته خالد حسینی

امیر و حسن پسران جوانی هستند که هم بازی یک دیگر بوده اند اما چیزی وجود دارد که آن ها را از هم جدا می کند و آن اختلاف طبقاتی است؛ زیرا امیر پسر یک فرد ثروتمند است اما حسن پسر خدمتکار او است. آصف فردی قلدر است و غالبا امیر را به خاطر دوستی با پسر یک خدمتکار مسخره می کند اما این حسن است که همیشه از امیر در مقابل افراد زورگو محافظت کرده است.

در مسابقات محلی پرواز بادبادک ها، امیر پیروز می شود و حسن می دود تا آخرین بادبادک بریده شده را بگیرد. اما گرفتار آصف و گروهش می شود. آن ها او را مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس مورد تجاوز قرار می دهند. امیر همه این ها را می بیند اما برای نجات حسن خیلی ترسیده است. این چیزی است که او نمی تواند خود را برای آن ببخشد اما سال ها بعد، فرصت جبران دارد. اما آیا او موفق می شود این قساوت و بی رحمی را بیان کند؟ این رمان که داستان بزرگ شدن، کشف اسرار خانوادگی و ایجاد دوستی های مادام العمر است، قطعا مورد توجه شما قرارخواهد گرفت.

5- لولیتا نوشته Vladimir Nabokov ولادیمیر نابوکوف

این رمان بیش تر به خاطر محتوای پرجنجالش مشهور است اما این دقیقا همان چیزی است که باعث شده خوب خوانده شود. این کتاب احساسات متفاوتی نسبت به شخصیت ها را برای شما به وجود می آورد و می فهمید که هیچ چیز در زندگی سیاه و سفید نیست.

مردی در حال نوشتن خاطرات خود تحت نام مستعار هامبرت هامبرت است. هامبرت یادآوری می کند که در جوانی عاشق دختری به نام آنابل شده است. با این حال او خیلی زود به دلیل بیماری می میرد. هامبرت در بزرگسالی تمایلات جنسی نسبت به دختران در سنین بلوغ، یعنی دختران بین 9 تا 14 سال پیدا می کند. بلافاصله پس از عدم موفقیت در ازدواج اول، هامبرت با زنی ازدواج می کند که یک دختر 12 ساله دارد. نقشه او این است که دختر جوان را نزدیک خود نگه دارد. با این حال از نحوه اتفاقات شگفت زده خواهید شد. این کتابی است که شما نمی توانید بی توجه از کنار آن بگذرید.

با این 34 روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید!

6- ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب نوشته Lewis Carroll لوئیس کارول

همه ما در مورد این داستان شنیده ایم و آلیس را می شناسیم اما مسئله این است که ادبیات کودکان وقتی در بزرگسالی خوانده می شود می تواند دیدگاه جدیدی راجع به یک کتاب به شما ارائه دهد. داستان از آن جا شروع می شود که آلیس خرگوش سفیدی را می بیند که جلیقه ای به تن دارد. او تصمیم می گیرد آن را دنبال کند و صحنه بعدی که که او در یک لانه خرگوش افتاده است، می رود.

موجوداتی وجود دارد که آلیس با آن ها ملاقات می کند و تجربه هایی را جمع می کند. در مجموع به نظر می رسد این کتاب وقتی در بزرگسالی خوانده می شود، استعاره ای از زندگی است. در نهایت خوب است که همیشه تخیل خود را زنده نگه دارید و باور کنید که همه ما کمی دیوانه و مجنون هستیم.

7- قطار به سوی پاکستان نوشته Khushwant Singh خوشوانت سینگ

داستان از مانو ماجرا، یک دهکده خیالی در مرز هند و پاکستان آغاز می شود. با این حال، این کتاب نوع تخریب پارتیشن را با خود آورده است. در یک خط از این کتاب آمده است: «مسلمانان گفتند هندوها نقشه کشیده و قتل را آغاز کرده اند. از نظر هندوها، مسلمانان مقصر بودند.

واقعیت این است که هر دو طرف کشته شده اند. هم شلیک کردند و هم چاقو زدند و نیزه زدند و قمه زدند. هر دو شکنجه شده اند. هر دو مورد تجاوز قرار گرفتند. ” دلیل این که شما باید آن را انتخاب کنید این است که این زبان نسبتا رو به جلو است و با توجه به بافت هندی آن، خواندن را برای شما ایجاد می کند.

مغز خود را با این 100 روش تقویت کنید

8- خدای چیزهای کوچک نوشته Arundhati Roy آرونداتی روی

این داستان اولین رمان آرونداتی روی است و به دلیل روایت ساده و در عین حال تااثیرگذار آن شناخته شده است. داستان در کرالا اتفاق می افتد و بین کودکی و بزرگسالی دوقلوهایی با نام های راحل و استاپن تغییر می کند.

این رمان مسائل فرهنگی را که جامعه معمولی با آن رو به رو است، شامل کمونیسم، نظام طبقاتی و سبک زندگی مسیحیان سوریه را پوشش می دهد. در میان همه این موضوعات، مادر دوقلوهایی قرار دارد که خود را مجذوب ولوتا، که به “طبقه پایین” تعلق دارد و خدمتکار خانواده است، می بیند. برای همه کسانی که معتقدند نظام طبقاتی در جامعه هند خیلی بزرگ نیست، این کتاب یک دید واضح ایجاد می کند.

9- سرچشمه نوشته Ayn Rand آین رند

یک کتاب به سبک باستانی 1943. در یک خط سرچشمه داستانی است برای حمایت از آرمان های فرد در برابر هنجارهای متعارف. داستان در دهه 1920 اتفاق می افتد و داستان حول یک معمار تازه وارد مدرسه درجه یک به نام هوارد روارک می چرخد که در اوایل کار خود به دلیل عدم تبعیت از مدرسه معماری موسسه فناوری استانتون اخراج می شود.

این کتاب با برجسته کردن مبارزات رو به رو شده توسط هاوارد آغاز می شود؛ زیرا ایده های معماری او بنیادی و بدیع قلمداد می شوند و وی به طور مداوم تحت فشار قرار می گرفت تا طبق استاندارد و سبک های معماری تعیین شده طراحی کند. این کتاب خواننده را وادار می کند که به زندگی و آرمان های شخصی خود نگاهی بیندازد زیرا روایت رمان دائما ایده یک فکر مستقل را به چالش می کشد. این رمان سفر این معمار بیگانه و مبارزه او بین استقلال و انطباق را دنبال می کند. این رمان تعادل کاملی از درون نگری، تعارض درونی، فردگرایی و کشف خود از طریق روایتی کاملا ساده را برای خوانندگان خود فراهم می کند.

چرا باید کتاب بخوانیم؟ روزی چند صفحه؟

10- برای کشتن مرغ مقلد نوشته Harper Lee هارپر لی

این رمان به موضوعات جدی مانند تجاوز جنسی و نابرابری نژادی می پردازد که از نگاه دو کودک با نام های، ژان فینچ و برادر بزرگ ترش جرمی که با پدر خود آتیکوس که وکیل است زندگی می کنند، بیان شده است.

از آتیکوس خواسته می شود تا از یک مرد سیاه پوست متهم به تجاوز به یک زن سفیدپوست دفاع کند. کل شهر با این امر مخالف است اما آتیکوس تصمیم می گیرد از مرد دفاع کند و عدالت را به نمایش بگذارد. داستان شجاعت بسیار و واقعیت غم انگیز نابرابری نژادی این کتاب به شما می آموزد که چگونه به جای مرز بندی های مختلف، به مردم به عنوان انسان نگاه کنید.

11- خاطرات یک دختر جوان نوشته Anne Frank آنه فرانک

همه ما نام آنه فرانک را شنیده ایم. در زمان اشغال هلند توسط نازی ها، خانواده او به مدت دو سال مخفی بودند. سرانجام او را به اردوگاه کار اجباری بردند و در سن بسیار جوانی از دنیا رفت. اما او دفترچه خاطراتي را با خود داشت كه در آن تجربه خود را به زیبایی نوشته است.

ما در مورد جنایاتی که مردم تحت رژیم نازی با آن رو به رو شده اند، اطلاعات و گزارش های زیادی نداریم اما این داستان یکی از کودکان بی گناه است که بیش تر از بقیه دردناک و دلخراش است. آن را بخوانید تا انگیزه پیدا کنید و الهام بگیرید.

14 تاثیر منفی قهوه بر بدن طبق تحقیقات جدید

12- شازده کوچولو نوشته Antoine de Saint-Exupéry آنتوان دو سنت – اگزوپری

داستان با سقوط هواپیمای راوی در کویر آغاز می شود و راوی با منابع بسیار کمی برای زنده ماندن رو به رو می شود. داستان وقتی اوج می گیرد که راوی با شاهزاده ای کوچک آشنا می شود که به سادگی از راوی می خواهد گوسفندی بکشد.

این دو نفر با یک دیگر دوست می شوند و رمان به شرح وقایع و گفت و گوها در مورد منشا این شاهزاده کوچک، اسرار سیارک مبدا او و این که چرا او محل تولد خود را برای آمدن به زمین ترک کرده است، بیان می کند. داستان با محدودیت تخیل و روایت محاوره ای خود خوانندگان را در بر می گیرد.

13- کافکا در ساحل نوشته Haruki Murakami هاروکی موراکامی

اگر می خواهید به خواندن علاقه پیدا کنید، این حرف را باور کنید که به جز موراکامی هیچ کس نمی تواند این احساسات را شعله ور کند. این داستان یکی از مشهورترین رمان های او و از مهارت های بی نظیر قصه گویی او می باشد که شما را به دنیای دیگری منتقل می کند.

این رمان از دو داستان مجزا اما به هم مرتبط تشکیل شده است. داستان حول دو شخصیت با زندگی کاملا متفاوت اما مسیرهای به هم پیوسته می چرخد. داستان در هر فصل به صورت متناوب به جلو و عقب می رود. فصل های فرد در مورد کافکا 15 ساله است که از خانه پدرش فرار می کند و داستان دیگر که در فصل های زوج پوشش داده شده است، در مورد پیرمردی به نام ناکاتا است که شغل او پیدا کردن گربه ها می باشد.

3 تا از بدترین تاثیرات منفی طولانی مدت اینترنت

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من تازه از اعتیاد سنگین بیرون اومدم.از خونه هم نمیتونم برم بیرون.سرکارم نمیتونم یجا بندشم.استفاده از موبایل حالمو بدتر میکنه کتابم نمیتونم بخونم موقع تحصیل خوب بود اما نه مطالعه آزاد.میخام شروع کنم اما زود بهم میریزم یک یادو صفحه بزور.چطوری شروع کنم.به بقیه
    میگم خودم نمیتونم

    1. درود،شما کتای صوتی از کتابراه بگیرید،همچنین اگر با این روش حال نمیکنید،کتابهایی رو بخونید مه علاقه دارید،اگر تاریخ هست،یا رنان،یا شعر،یا علمی یا نوضوعات درسی،یا انگلیسی،موضوعلت در حیطه علایق شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا