تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

روش افزایش خلاقیت در هرسنی با 13 گام ساده (علمی و ثابت شده)

اندازه‌گیری میزان خلاقیت غیر ممکن است ولی با این حال گام‌هایی وجود دارد که باعث افزایش خلاقیت می‌شوند. شما باید به انجام این گام‌ها متعهد شوید تا نتیجه بگیرید.

روشهای جالب ولی کاملا موثر (تجربه ۱۲ ساله)

هزاران روش در سرتاسر اینترنت برای افزایش خلاقیت بیان می شود ولی واقعا کدامیک برای افزایش خلاقیت موثر هستند یا از نظر علمی ثابت شده اند؟ نویسنده این مطلب سال ها در این زمینه تحقیق و جستجو کرده است و نتیجه تمام این گشت و گذارها را در قالب ۹ نکته زیر پیشنهاد می کند:

 • مسیر پیاده روی خود را (مثلا از منزل تا محل کار) هر روز تغییر دهید و از مسیری متفاوت رفت و آمد کنید
 • گاهی اوقات بجای معمولی راه رفتن بر عکس (به پشت) راه بروید
 • با آدم های خلاق معاشرت کنید
 • روزانه ۱۰ دقیقه با مداد روی کاغذ هر چیزی که دوست دارید را طراحی کنید (بدون استفاده از پاک کن)
 • هر روز حداقل ده دقیقه کتاب (در موضوعات متنوع) مطالعه کنید و در کنار هر پاراگراف کتاب، نظر/نقد خود را در یکی دو خط یادداشت کنید
 • یک رمان یا کتاب داستان بخوانید و سعی کنید وقتی به نیمه کتاب رسیدید بقیه آن را خودتان پیش بینی کنید و برای خودتان مقابل آینه توضیح دهید
 • یک کلمه از داخل یک مجله/روزنامه (ترجیحا اخبار روز) پیدا کنید و در مقابل آینه با صدای بلند ۵ دقیقه از خودتان راجب آن تحلیل و صحبت کنید
 • یک ساز موسیقی را شروع به یادگیری کنید
 • محیط اتاق/محل کارتان را هر چند وقت یک بار تغییر دهید و اجازه دهید هفته ای یک بار به هم ریخته و شلوغ باشد

حتما بخوانید: ۱۴ گام ساده برای تقویت قدرت مغز تا ۱۲۰ درصد (تحقیقات جدید)

نکات موثر گردآوری شده از چندین مجله معتبر اروپایی

۱-متفاوت باشید حتی اگر کسی شما را تایید نکند: سعی کنید عادی برخورد نکنید. دائم از دیگران راجب موضوعاتی که درباره آن‌ها بحث می‌کنید سوال بپرسید و افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. ممکن است هرگز متوجه نشوید که آیا ایده‌های‌تان مورد تایید دیگران قرار می‌گیرد یا نه اما درباره آن‌ها با نزدیکان‌تان صحبت کنید. همچنین نظرتان را راجب ایده‌های دیگران بگویید و نگران غلط یا درست بودن آن نباشید.

۲- هر روز برای افزایش خلاقیت‌تان وقت بگذارید: خلاقیت صرفا ذاتی نیست بلکه می‌توانید در طول روز برای افزایش آن وقت بگذارید. هیچ فیلمساز، موسیقیدان، نقاش و رمان نویسی از ابتدا حرفه‌ای نبوده است. آن‌ها در طول روز به یادگیری مهارت‌ها و ایجاد ایده‌های جدید می‌پرداختند.

 • هر روز حداقل ۲۰ دقیقه بر روی مهارت‌های خود تمرین کنید و سعی کنید پیشرفت کنید. شما زمانی موفق می‌شوید که تمرین‌های‌تان را سخت‌تر و سخت‌تر کنید.
 • حتی اگر شما نمی‌خواهید در یک زمینه خلاقانه کار کنید، سعی کنید هر روز تمرین نقاشی، موسیقی، داستان نویسی و غیره بکنید؛ زیرا می‌توانند خلاقیت شما را در زندگی روزمره افزایش دهند.

۳- کنجکاو باشید: درباره چیزهایی که نمی‌دانید خلاق باشید. برای مثال سعی کنید مطالعه کنید، با افرادی که می‌شناسید صحبت کنید و درباره موضوعات مختلف نظرشان را بخواهید. اگر درباره مسائل مختلف کنجکاو باشید کم کم شاهد پیشرفت مهارت‌های خود می‌شوید.

۴- خوب بخوابید، سالم غذا بخورید و آب کافی بنوشید: هنگامی که احساس خستگی می‌کنید، ایده‌های طلایی کم‌تر وارد ذهن‌تان می‌شود، بنابراین به چای چرت زدن یا قهوه خوردن بخوابید. هنگامی که انرژی دارید، ذهن شما فعال است و ایده‌های خلاقانه به فکرتان می‌آید.

 • سلول‌های مغزی شما برای کار کردن نیاز به گلوکز دارند. مواد غذایی شیرین حاوی گلوکز هستند. این غذاها بعد از مصرف به قندهای ساده تبدیل می‌شوند و برای تغذیه تمام سلول‌های بدن شما از جمله سلول‌های مغزی به کار می‌روند.
 • نوشیدن آب کافی باعث اکسیژن رسانی به مغز می‌شود و قطعا بدون آب، مغز نمی‌تواند به درستی کار کند.

۵- در مورد زمینه‌هایی که در آن‌ها مهارت ندارید اطلاعات کسب کنید: هنگامی که شما درباره زمینه‌های مختلف اطلاعات کسب می‌کنید، خلاقیت‌تان را افزایش می‌دهید. به عندان مثال می‌توانید در مورد علم، هنر یا معماری مطالعه کنید تا میزان دانش خود را افزایش دهید.

 • بسیاری از افراد موفق پس از سال‌ها فعالیت در زمینه‌های دیگر استعداد خود را کشف کردند و سمت آن رفتنه‌اند.
 • سفر کردن یک راه عالی برای جذب تاثیرات جدید است. به جای جدیدی بروید و ذهن خود را آسوده کنید. اگر نمی‌توانید زیاد از محل زندگی‌تان دور شوید، پیاده روی کنید و از آن در بیرون از خانه می‌بینید یا می‌شنوید در کار خود الهام بگیرید

۶- آرام باشید: فکر کردن زیاد به خلق یک ایده نه تنها مانع خلق آن می‌شود بلکه باعث مسدود شدن ذهن‌تان می‌شود. پس برای ایجاد یک ایده جدید هیچ موقع خود را تحت فشار نگذارید. آرامش خود را حفظ کنید تا در موقع مناسب یک ایده مناسب طرح کنید.

حتما بخوانید: ۳ گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

۷- تجربه آزادانه: سعی کنید چیزهای جدید یاد بگیرید. امور روزانه خود را تغییر دهید و کارهای خارق‌العاده انجام دهید یا روش‌های جدید را امتحان کنید. ممکن است در بعضی مواقع این کارها نتیجه خوبی نداشته باشند ولی به دل خود ترس راه ندهید و فقط تجربه کنید تا موفق شوید.

۸- ایده‌های خود را با طوفان فکری قضاوت نکنید: هر ایده خلاقی خوب نیست اما این دلیل نمی‌شود که ایده‌های خود را زیر سوال ببرید و خود را ناتوان در نظر بگیرید. همه ایده‌های خود را یادداشت کنید حتی اگر حس می‌کنید ایده درستی را طرح نکرده‌اید. ممک است بعدا بتوانید ایده‌های‌تان را تکمیل کنید و یک ایده فوق‌العاده طرح کنید.

حتما بخوانید: چطور ذهن و فکر خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟ (۶ گام موثر)

۹- ارتباط دادن ایده‌های قدیمی و جدید: در حالی که ایده‌های‌تان را یادداشت می‌کنید سعی کنید ایده‌های قدیمی و جدید را با هم ترکیب کنید تا یک ایده فوق‌العاده طراحی کنید. برای این کار باید صبور باشید و تمرکز خود را افزایش دهید.

 • گروه موسیقی رولینگ استونز سبک راک انگلیسی را با سبک بلوز مخلوط کردند و یک سبک نو ساختند.
 • ویلیام فاکنر نویسنده‌ای است که توانست جایزه نوبل کسب کند. او سبک جیمز جویس را با تاریخ کشورش ترکیب کرد و یک اثر شاهکار نوشت.
 • کوبیسم یک سبک هنری است که با ترکیب اشکال دندانه دار، نقش‌های هموار و فرم‌های برگرفته از نقاب آفریقایی نقاشی شده است.

۱۰- هنگامی که استرس دارید محیط خود را تغییر دهید: استرس می‌تواند مانع توانایی شما برای بیان خلاقیت باشد. اگر احساس می‌کنید تحت فشار روحی هستید محیط خود را تغییر دهید. می‌توانید به طبیعت بروید تا احساس آرامش کنید. گوش دادن به موسیقی نیز می‌تواند میزان استرس‌تان را کاهش دهد.

حتما بخوانید: ۶ فعالیت ساده در خانه برای افزایش خلاقیت کودکان (تحقیقات جدید)

۱۱- با دیگران کار کنید: گاهی اوقات کار کردن با دیگران باعث می‌شود ایده‌های شگفت انگیز تولید شود. هنگامی که کار گروهی می‌کنید هر کس نظر خودش را درباره موضوع می‌دهد. نظر هر کس می‌تواند برای شما الهام بخش باشد. ممکن است افراد دیگر تجربیات بیشتری نسبت به ما داشته باشند، پس می‌توانند به ما در زمینه‌های مختلف کمک کنند.

 • این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید پروژه‌ای را تنهایی انجام بدهید. می‌توانید قبل از انجام پروژه یک پیش‌نویس به افراد قابل اعتماد ارسال کنید و نظر آن‌ها را درباره پروژه بپرسید.

۱۲- طراحی کنید و بنویسید: هنگامی که در حال فکر کردن هستید و می‌خواهید یک ایده جدید طراحی کنید، یک قلم در دست بگیرید و سعی کنید هر چی به ذهن‌تان می‌آید بنویسید یا طراحی کنید. این کار باعث می‌شود مغز دائم در حال تجزیه و تحلیل باشد.

۱۳- در طول روز فعالیت‌های ذهنی دیگری انجام دهید: مواقعی که سرتان شلوغ است و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، زمانی برای فکر کردن ندارید. در طول روز ساعتی را برای انجام فعالیت‌های ذهنی دیگر اختصاص دهید و از ذهن‌تان استفاده کنید. ای کار می‌تواند در ارتباطات‌تان به شما کمک کند.

در ادامه حتما بخوانید: ۹ تا از بهترین و جدید ترین راه های افزایش خلاقیت طبق تحقیقات جدید

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا