مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چگونه در برف و یخ رانندگی کنیم؟ (9 نکته رانندگی در زمستان سرد)

چرب زبان

اولین بار است که می خواهید در برف و یخ رانندگی کنید و استرس دارید؟ اصلا نگران نباشید، چون ما اینجا هستیم! همزمان با سرد شدن هوا و رسیدن فصل زمستان، رانندگی هم سختتر می شود و دانستن نحوه رانندگی صحیح در هوای سرد و برفی اهمیت بیشتری پیدا می کند. بارش برف و انباشته شدن آن باعث لغزندگی مسیر می شود و این شرایط سخت، ایمنی جاده ها را پایین می آورد و راننده ها را به دردسر می اندازد. اما خبر خوب اینجاست که می توانید بدون تصادف و بروز خطر، مسیرتان را به خوبی طی کنید و به سلامت به مقصد برسید. فقط کافیست این مطلب را تا انتها دنبال کنید. ما اینجا بهترین نکات برای رانندگی در برف و یخ را در اختیارتان می گذاریم.

بهترین نکات برای رانندگی در برف و یخ

1- وضع ترافیک و آب و هوا را بررسی کنید

قبل از اینکه راه بیفتید، اول از همه باید وضعیت آب و هوایی مسیرتان را چک کنید. اگر میخواهید به سفر بروید باید بدانید قرار است با چه چیزی روبرو شوید. خیلی از ما آب و هوای شهر مقصدمان را چک می کنیم ولی یادمان می رود بفهمیم وضع آب و هوای مسیر چطور است.

یکی دیگر از موارد مهمی که باید موقع رانندگی در روزهای سرد و برفی یادتان باشد، آگاهی از وضع ترافیک است. خوشبختانه اپلیکیشن های زیادی برای بررسی وضع ترافیک شهرهای مختلف وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و یا اینکه در اینترنت از وضعیت ترافیک مسیر مورد نظرتان با خبر شوید.

منحف شدن ماشین در برف

تمرکز مهم ترین عامل یادگیری رانندگی: 9 روش افزایش تمرکز و تمرینات روزانه

2- وسیله نقلیه تان را برای زمستان آماده کنید

قبل از اینکه شروع به رانندگی در هوای برفی کنید باید مطمئن شوید که خودروی شما کاملا آماده است. موارد زیر را چک کنید:

 • از مکانیک بخواهید تنظیم موتور را انجام بدهد
 • سالم و روشن شدن چراغهای جلو را بررسی کنید
 • باتری را چک و آن را کاملا شارژ کنید
 • سالم بودن سیستم گرمایشی ماشین را چک کنید
 • باک سوخت ماشین را پر کنید
 • مایع برف پاک کن را عوض کنید
 • تیغه برف پاک کن را نصب کنید
 • از روغن موتور چهار فصل یا مخصوص فصل زمستان استفاده کنید

اینها موارد مهمی بودند که قبل از رانندگی روی برف و یخ باید آنها را چک کنید. اگر مورد دیگری به ذهن خودتان رسید حتما قبل از راه افتادن آن را بررسی کنید.

3- لاستیکهای زمستانی نصب کنید

علاوه بر موارد قبلی، آماده کردن لاستیکهای ماشین برای رانندگی در برف و یخ هم اهمیت زیادی دارد. اکیدا توصیه می کنیم که در هوای برفی به جای لاستیکهای چهار فصل از لاستیکهای زمستانی استفاده کنید.

لاستیک های چهار فصل تمرکزشان فقط روی فصل سرما نیست و کشش مورد نیاز خودرو برای رانندگی در یخبندان را ندارند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

علاوه بر این، حتما باد لاستیکها را چک کنید و مطمئن شوید که عمق آج لاستیک هم زیاد است. اگر موقع رانندگی متوجه شدید لاستیکها کشش کافی ندارند، کمی از بادشان را خالی کنید تا چسبندگیشان روی برف و یخ بیشتر شود. اما یادتان باشد که لاستیکها را این شکلی به حال خودشان رها نکنید و در اولین فرصت باد لاستیک را پر کنید.

آموزش پارک دوبل از صفر تا صد با 3 فیلم رایگان

تجهیزات مورد نیاز در هنگام رانندگی در برف

4- کیت بقای خودرو داشته باشید

اگر فقط یک چیز مهم برای رانندگی در زمستان وجود داشته باشد آن هم داشتن کیت نجات یا کیت بقا است. این کیت باید شامل موارد زیر باشد:

 • چراغ قوه
 • عینک آفتابی
 • لباس گرم اضافه
 • گرم کننده دست و پا
 • غذا و تنقلات
 • بطریهای آب
 • جعبه کمکهای اولیه
 • فندک
 • پاور بانک
 • کابل جامپر
 • برف پاک کن
 • طناب یدکی
 • چراغ

امیدواریم که هیچ وقت دچار تصادف نشوید، اما اگر خدای نکرده تصادف کردید این موارد خیلی به کمکتان می آیند.

5- برای کشش بیشتر با دنده سنگین رانندگی کنید

رانندگی آهسته و با دنده سنگین باعث کشش و چسبندگی بیشتر لاستیکها به زمین می شود. موقع رانندگی در مسیرهای لغزنده و برفی همیشه به آرامی سرعت را زیاد و کم کنید تا خودرو سُر نخورد و کنترلش از دستتان خارج نشود. کم و زیاد کردن سرعت در جاده های برفی بیشتر طول می کشد، پس آن را به آرامی و با حوصله انجام بدهید.

موقع رانندگی در شهرهای کوهستانی در زمستان از دنده دو استفاده کنید. از آنجایی که استارت و ترمزهای پشت هم در این جاده ها خطرناک است، رانندگی با دنده سنگین مانع از لیز خوردن ماشین می شود.

رانندگی در برف

6- با چراغ روشن رانندگی کنید

معمولا روزهای ابری تیره و تار و حتی گاهی اوقات مه آلود هستند. آب و هوای زمستان باعث کاهش دید راننده ها می شود و نمی گذارد به خوبی جاده و بقیه ماشینها را ببینند. برای اینکه رانندگی امن و بی خطری داشته باشید حتما با چراغ روشن رانندگی کنید؛ حتی وسط روز. این کار باعث می شود رانندگان دیگر شما را ببینند و خودتان هم دید بهتری نسبت به جاده داشته باشید.

ضمنا یادتان باشد که چراغ نور پایین را روشن کنید نه نور بالا. چون نور بالا دید راننده های روبرویی را کاملا مختل می کند و نمی گذارد چیزی ببینند.

حتما بخوانید: چطور خشم خود را موقع رانندگی کنترل کنیم؟

7- از سیستم کروز کنترل استفاده نکنید

هیچ وقت در هوای سرد یا در جاده های یخ زده از کروز کنترل استفاده نکنید. این مورد یکی از اصلی ترین و مهمترین نکات رانندگی در برف و یخ است. در چنین شرایطی بهتر است سرعت ماشین را به صورت دستی کنترل کنید. سیستم کروز کنترل یک سرعت خاص تنظیم می کند که برای شرایط متغیر جاده مناسب نیست. علاوه بر این، وقتی از کروز کنترل استفاده می کنید کنترل شما در مواجهه با یک تکه یخ یا در مواقع بحرانی کاهش پیدا می کند و احتمال تصادف بالا می رود.

8- آهسته و پیوسته رانندگی کنید

رانندگی در جاده های برفی و یخ زده احتمال تصادفات را افزایش می دهد. در این شرایط هر چه سریعتر رانندگی کنید، احتمال تصادف کردنتان هم بیشتر می شود. پس آهسته و پیوسته جلو بروید. حتما این جمله را شنیده اید که می گویند: “دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است”. برای رسیدن به مقصد عجله ای نداشته باشید و ایمنی و سلامتی را اولویت خودتان قرار بدهید.

در برف آهسته رانندگی کنید

9- توقف نکنید و به حوادث جاده ای زل نزنید

چیزی که شما باید به آن توجه کنید مسیر پیش رویتان است و بس! اگر در طول مسیر متوجه شدید حادثه ای رخ داده، توقف نکنید و به آن خیره نشوید. از آنجایی که خیلی از راننده ها به خاطر لغزندگی جاده و یخبندان دچار سانحه می شوند، احتمالا در مسیرتان شاهد تصادف خواهید بود، اما یادتان باشد نباید برای دیدن صحنه حادثه یا کمک کردن سرعتتان را کم کنید، چون این کار باعث می شود خودتان در برف و یخ گیر کنید یا حتی باعث تصادف شوید. چشمتان را به جاده بدوزید و فقط به آن توجه کنید.

آموزش رانندگی از صفر تا صد با 14 درس رایگان (و 12 نکته)

جمع بندی

رانندگی در برف و یخبندان نیاز به رعایت نکات مهمی دارد که ما در این مطلب به آنها اشاره کردیم. وقتی به درست رانندگی کردن در هوای سرد و زمستانی عادت کنید، هم سفرتان لذت بخش خواهد بود و هم به سلامت به مقصد می رسید. حتما قبل از حرکت خودتان و ماشینتان را کاملا آماده سفر کنید، آرام باشید، با دقت رانندگی کنید و آهسته برانید تا از خطرات دور بمانید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا