مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

آموزش رانندگی از صفر تا صد با 14 درس رایگان (و 12 نکته)

چرب زبان

اگر جایی زندگی می کنید که برف زیاد می بارد، حتماً رانندگان خیلی مطمئن و با اعتماد به نفسی را می بینید که در جاده برفی به سرعت از کنار شما عبور می کنند و از خودتان می پرسیدو شاید حتی پیش خودتان دعا می کنید – سر از کانال آب درمی آورند یا نه. چه این اتفاق بیفتد و چه نیفتد، این وسط یک چیز کاملا مشخص است: شما دلتان نمی خواهد آن آدم باشید. خب، لازم هم نیست که باشید!

سال ها رانندگی و آزمودن خودروها (و تایرهای زمستانی) در شرایط زمستانی به ما یاد داده که با تبعیت از این 9 قانون ساده برای رانندگی در زمستان، احتمال رسیدن به مقصد در شرایط آسوده، خاطرجمع، راحت و از همه مهم تر ایمن را تا حد زیادی بالا ببریم.

ابتدا 12 نکته کاربردی برای رانندگی بهتر

1- خیلی روان رانندگی کنید

بهترین راه رانندگی ایمن در برف این است که با فرمان، گاز و ترمز نرم برخورد کنید. چرا؟ چون حرکات ناگهانی کنترل ها به راحتی باعث جلوگیری از چسبندگی تایرهایی می شود که در جاده لغزنده زیرشان استحکام خوبی ندارد. بنابراین، هر چرخش فرمان، فشار بر ترمز و حرکت سوپاپ می بایست با طمأنینه، آرام و تدریجی انجام شود. تصور کنید یک لیوان چایی داغ روی ران پایتان گذاشته اید و طوری رانندگی کنید که سرریز نشود.

2- دورترین فاصله ممکن پیش رویتان را ببینید

هر چه جاده لغزنده تر می شود، باید فاصله ای دورتر را ببینید و آن را در نظر بگیرید. شما باید حرکت بعدیتان را پیش بینی کنید. سر پیچ ها بیش از حد سرعت خود را کم کنید. وقتی جاده خیس است فاصله توقف دوبرابری، در زمان برف سه برابری و در زمان یخبندان فاصله بسیار بیشتری را رعایت کنید. رانندگی با دقت و ایمنی به تمرکز اضافه نیاز دارد.

3- مراقب چراغ چشمک زن باشید

در جاده برفی عملاً چقدر کشش دارید؟ یکی از راه های دانستن آن قبل از به دردسر افتادن این است که بدانید هر چراغ چشمک زن در مجموعه ابزار شما دقیقاً به چه معناست. (شکل خودرو است و خطوطی کج و معوج پشتش دیده می شود.) اگر در یک مسیر مستقیم در حال شتاب گرفتن هستید و متوجه می شوید این چراغ در حال چشمک زدن است، سیستم کنترل پایداری است که دارد به شما هشدار می دهد چرخ های خودرو در لغزش هستند. به آن توجه کنید. گاز را آرام تر بفشارید تا تایرها مجدداً کنترل خود را پیدا کنند.

اگر در حال پیچیدن باشید و یک چراغ کهربایی چشمک زن ببینید، این چراغ نیز مربوط به سیستم کنترل پایداری است که به شما هشدار می دهد خودرو دارد با لغزش از مسیر مد نظر شما منحرف می شود. در این شرایط نیز گاز را آرام و آرام تر بفشارید تا جایی که دیگر هیچ فشاری وارد نکنید. به این ترتیب خودرو مجدد تحت کنترل درمی آید. و زمانی که در شهر در خیابان های برفی یا برفابی از پیچ های تند می پیچید با شدت گاز ندهید. همیشه به آرامی گاز بدهید تا هیچ اتفاق نابهنگامی رخ ندهد.

4- این‌جا را نگاه کنید!

اگر احساس می کنید خودرویتان شروع به لغزش کرده است، همیشه و همیشه به جایی که می خواهید بروید نگاه کنید نه به جایی که خودرو دقیقاً در آن لحظه به سمتش می رود. اجازه بدهید حاشیه دیدتان ترتیب هر آنچه می خواهید جلویش را بگیرید را بدهد. رانندگان مسابقات اتومبیل رانی می دانند که تقریباً همیشه به همان مقصدی می رسید که به آن نگاه می کنید؛ این مورد یکی از دلایلی است که رانندگان مسابقات تا این حد خوب از پس لغزیدگی خودرو برمی آیند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بهترین فعالیت ها برای تقویت یادگیری: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید

5- به لغزش ها رسیدگی کنید

دیر یا زود به نقطه ای صیقلی می رسید و زمانی که خودرویتان شروع به لغزش می کند تا از مسیری که می خواهید پیش بگیرید منحرف شود، احساسی تهوع آور به سراغ شکمتان می آید. حتی لغزندگی های بزرگ را هم می توان مدیریت کرد و در زمانی کوتاه می توانید خود را مجدداً کامل تحت کنترل بگیرید. اول از همه نترسید و یکدفعه ترمز نگیرید! به جای اینکار کارهای زیر را انجام بدهید:

اگر چرخ های جلو دچار لغزش شدند – تایرهای جلو از کنترل خارج شدند و خودرو منحنی وسیع تری از حد انتظار شما را سر پیچ به خود گرفت – پا را از روی گاز بردارید. احتمالاً تایرهای جلو با یک یا دو ضربه دوباره کشش به دست می آورند. سپس همینطور که کشش به شما بازمی گردد جایی را که می خواهید بروید هدف قرار دهید.

رانندگی

اگر لغزش در چرخ های عقب به وجود آمد – حالتی که تایرهای عقب کشش را از دست می دهند و احساس می کنید دارید رو به بیرون پرت می شوید – به سرعت فرمان را در همان جهتی بچرخانید که چرخ عقب در حال سر خورد به طرف آن است. اگر به فرض قسمت عقب به سمت چپ تاب برداشته باشد، فرمان را به سمت چپ بپرخانید. پا را آرام از روی گاز بردارید و ابداً ترمز نگیرید. همانطور که چرخ های عقب مجدداً تحت کنترل قرار می گیرند، فرمان را دوباره به همان جهتی که بود برگردانید.

فرقی نمی کند چه نوع لغزندگی را تجربه می کنید. در هر صورت اطمینان حاصل کنید چرخ ها به همان جهتی باشند که می خواهید بروید. و اگر فکر می کنید می توانید بدون برخورد با چیزی خودرو را جمع کنید، می توانید به آرامی (نکته شماره یک را به یاد داشته باشید) ترمز را فشار بدهید. اگر می بینید برخورد حتمی است، از ترمز گرفتن به شکلی که در نکته شماره شش گفته شده نترسید.

6- با این روش از ترمز ضدقفل خود استفاده کنید

اگر همه روش ها ناموفق بود و نیاز است به سریع ترین شکل در برف یا روی یخ توقف کنید، وقت آن رسیده است که از کمک سیستم ترمز ضدقفل (ABS) خودرویتان استفاده کنید. همه خودروهای جدید در جاده در حال حاضر به ترمزهای ضدقفل مجهز هستند که از یک کامپیوتر آن-برد بهره می برد تا ترمز خودرو را در شرایط حاد بهینه سازی کند. اگر گرفتار نوعی لغزندگی شده اید که نمی توانید از آن نجات یابید یا مجبورید از برخورد با مانعی اجتناب کنید – و خودرویتان به ABS مجهز است – محکم پدال ترمز را فشار بدهید و آن را رها نکنید. کامپیوتر خودش بقیه کار را انجام خواهد داد و بر اساس کشش در دسترسش به شدیدترین حالتی که ممکن باشد ترمز هر چرخ را خواهد گرفت.

نکته شگفت انگیز درباره سیستم های ABS این است که می توانید پدال ترمز را کامل پایین نگه دارید و در عین حال با چرخاندن فرمان موانع را دور بزنید؛ کامپیوتر نیروی ترمز هر چرخ را به گونه ای تنظیم می کند که بتوانید همزمان با کم کردن سرعت مانور بدهید. پس در شرایط اضطراری، فقط جفت پا روی ترمز نروید – به هدایت خودرو با استفاده از فرمان نیز ادامه دهید!

هیچ نوع سیستم ایمنی نمی تواند تضمین کند شما می توانید جلوی هر گونه تصادفی را بگیرید، ولی بدون شک، ترمزهای ضدقفل جان خیلی از رانندگان را از فاجعه نجات داده اند.

نکته: بیشتر سیستم های ABS هنگام فعال سازی باعث می شوند پدال ترمز لرزش پیدا کند تا متوجه شوید این سیستم دارد کار می کند. پس زمانی که این لرزش را احساس می کنید پا از روی پدال برندارید؛ کاملاً عادی است.

7- مدام میزان کشش خود را ارزیابی کنید

موقع رانندگی در برف، کششی که در اختیار دارید در امتداد مسیر بر اساس تغییرات شرایط جاده و شرایط آب و هوایی کم و زیاد می شود. علاوه بر چراغ های هشدار از سیستم های کنترل کشش و کنترل پایداری، سیستم ترمز ضدقفل نیز می تواند به شما کمک کند میزان تسلطتان بر جاده های پوشیده از برف را ارزیابی کنید. چگونگی انجام این کار به این صورت است: اطمینان حاصل کنید که هیچ خودرویی به خودروی شما نزدیک نیست، سپس به آرامی به اندازه یک یا دو ثانیه ترمز را حین رانندگی در مسیر مستقیم فشار دهید.

حتما بخوانید: چطور خشم خود را موقع رانندگی کنترل کنیم؟ (7 راهکار)

اگر احساس می کنید پدال ترمز زیر پایتان می لرزد اما متوجه کاهش اندکی در شتاب شدید، نشانه این است که سیستم ABS فعال شده است و دیگر مطمئن می شوید که جاده زیر تایرهای شما بسیار لغزنده است. اگر می توانید بدون فعال شدن ABS با روندی منطقی سرعت خودرو را کم کنید، معنایش این است که بر سطحی بااصطکاک بیشتر در حرکت هستید. این بار نیز اطمینان حاصل کنید که هیچ خودروی دیگری در اطرافتان نیست و کاهش سرعت غیرمنتظره شما باعث آزار آنها نمی شود. برخی از سیستم های ترمز ضدقفل همچنین چراغی کهربایی و کوچک در مجموعه ابزار دارند که به هنگام کار کردن ABS روشن می شود، که این خودش می تواند نشانه دیگری باشد.

8- نکته ای برای رانندگان خودروهای چهار چرخ متحرک

خودروهایی که به چرخ های دائم متحرک یا چهارچرخ متحرک مجهز هستند می توانند به راحتی شما را فریب دهند و احساس کاذب امنیت در جاده های لغزنده در شما ایجاد کنند. آنها نیروی خود را به جای فقط دو چرخ، به هر چهار چرخ منتقل می کنند که در سطوح لغزنده شتابی شگفت انگیز و بدون لغزش بخصوص نسبت به الباقی ایجاد می کنند – که می تواند این حس را به شما بدهد که کشش بسیار بیشتری از واقعیت دارید.

گول نخورید؛ این سیستم ها به هیچ عنوان توانایی خودروی شما را برای پیچیدن یا توقف کردن در شرایط برفی بهبود نمی بخشند. پس انتظار داشته باشید که وقتی پدال ترمز را می فشرید یا فرمان را می چرخانید، خودرو دقیقاً همان رفتار خودروهای «معمولی» دیگر را داشته باشد. اگر می خواهید ارزیابی کنید و ببینید چه مقدار کشش دارید، می توانید روش توصیف شده در مرحله قبلی را به کار بگیرید.

9- لاستیک زمستانی بیاندازید

به لحاظ فنی این نکته به رانندگی مربوط نمی شود – به زنده ماندن ربط پیدا می کند. علتش این است که انداختن چهار تایر زمستانی (که بیشتر «تایر برفی» نامیده می شود) در واقع بهترین کاری است که می توانید انجام بدهید تا حاشیه ایمنی خود را بالا ببرید و سطح اضطرابتان در آن جاده های وحشتناک پوشیده از برف کاهش یابد. تایرهای زمستانی مناسب کشش به مراتب بیشتری در وضعیت برفی، برفاب و یخ نسبت به حتی بهترین تایرهای چهارفصل ارائه می دهند.

آموزش پارک دوبل از صفر تا صد با 3 فیلم رایگان

10- به جاده دقت کنید

ببینید سطح جاده براق است یا مات؟ آیا پوشش یکنواختی از پودر وجود دارد یا برخی نقاط خالی مانده و برف در سایه به صورت پراکنده جاده را پوشانده؟ آیا دما آنقدر پایین است که مطمئن باشید با برفی تُرد و سبک طرف هستید یا آنقدر گرم هست که برفاب و کثافت کاری راه بیافتد؟ اگر شک د دارید می توانید خودرو را متوقف کنید و پیاده شوید تا سطح جاده را ارزیابی کنید. از طرف دیگری می توانید فقط با فهمیدن چیزی که به آن نگاه می کنید اطلاعات زیادی درباره کشش در دسترس خودرویتان به دست بیاورید.

رانندگی با سرعت

بطور کلی، براق بودن سطح جاده خبر بدی است، چون نشان می دهد یا با یخ طرف هستید یا با آب. نقاط سایه دار فریب دهنده هستند چون سنگفرش خشک پیش روی آنها حس کاذب امنیت ایجاد می کند. برف خشک هم به مراتب بهتر از برف نیمه آب شده است. برف خشک در واقع کشش نسبتاً خوبی ایجاد می کند (به برف تُرد زیر چکمه هایتان فکر کنید) درحالیکه برفاب همچون آب عمیق عمل می کند به طوری که تایرها روی آن سوار می شوند.

11- از قبل برنامه‌ریزی کنید

قبلا اشاره کردیم که باید تا دورترین نقطه ای که جلویتان دیده می شود را ببینید و این مورد بطور کلی فکر خیلی خوبی است، ولی این احتمال هم وجود دارد که در منطقه ای آشنا در حال رانندگی باشید. در این صورت می توانید از اطلاعاتی که از آن منطقه دارید هم به نفع خودتان استفاده کنید.

پیش خودتان فکر کنید وقتی دارید از تپه پایین می روید، آیا به همین اندازه قرار است در آن طرف دره سربالایی داشته باشید؟ شاید بد نباشد کمی از تکانه سرازیری را برای بالا رفتن از آن حفظ کنید. آیا سراشیبی پیچ دار ناجوری کمی پایین تر باقی مانده؟ نباید منتظر بمانید تا آن را ببینید و بعد سرعتتان را کم کنید. اگر می دانید جلوی رویتان چه خبر است، طوری رانندگی کنید که انگار خودتان نقشه خوان هستید و از چند قدم عقب تر به مسیر جلویی فکر کنید.

12- ابزار مناسب به همراه داشته باشید

گاهی و معمولاً زمانی که مشغول جابجایی برف با دست خالی هستیم آرزو می کنیم که ای کاش بیل یا پاروی برف روب داشتیم. به جای آرزو کردن بهتر است که قبل از حرکت کردن یک بیل در خودرویتان بگذارید و یک کیسه نمک و تسمه بوکسل هم در کنارش بردارید. اگر واقعاً نگران مسیر برفی هستید، می توانید پیچ بوکسل خود را هم آماده کنید.

پیچ بوکسل داخل یک سوکت ریسمانی (معمولاً پشت یک کاور پلاستیکی مربعی که از سپر بیرون زده است) پیچ می شود و می توان از آن برای بستن تسمه بوکسل به خودروهایی که قلاب بوکسل مخصوص سپر یا گیره مخصوص را ندارند استفاده کرد. پیچ بوکسل معمولاً زیر کف صندوق عقب در کنار تایر یدک قرار گرفته است. پس اگر فکر می کنید به آن نیاز دارید، قبل از حرکت روی آن را پر نکنید تا بتوانید در موقع لزوم راحت از آن استفاده کنید.

دانلود کنید: آموزش موتورسواری از صفر تا صد (12 درس رایگان و 8 نکته)

ویدیوی های آموزش رانندگی

 

 

برای یادگیری کامل رانندگی این پکیج را خریداری نمایید:

بسته کامل آموزش و آزمون هنر رانندگی

تمرکز مهم ترین عامل یادگیری رانندگی: 9 روش افزایش تمرکز و تمرینات روزانه

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا