سایر هنرهای مهم

آموزش موتورسواری از صفر تا صد (12 درس رایگان و 8 نکته)

چرب زبان

چند مورد وجود دارد که یاد گرفتنشان پس از اینکه بالاخره موتورسیکلت گرفتید و شروع به موتورسواری منظم کردید چند ماه طول می کشد.

اگر بخت با شما همراه باشد مربی موتورسواری با تجربه ای خواهید داشت که شما را راهنمایی کند و برخی از این نکات را به شما بگوید؛ اما اگر مربی در اختیار ندارید پس می توانید به راحتی این دستورالعمل را مطالعه کنید.

به خاطر سپردن این همه نکته در ابتدا دشوار است. به همین خاطر، زمانی که شروع به موتورسواری کردم تنها بر واقعاً درست انجام دادن یک چیز در تمام مدت موتورسواری تمرکز می کردم، مثلاً اینکه در تمام مدت پیچیدن در پیچ جاده نگاهم را به مسیر بدوزم.

 


سیم پیچی

توی این پک فوق العاده، سیم پیچی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! سیم پیچی رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار! 


 

در نهایت انجام این کار برایتان عادی می شود و دیگر می توانید به ایجاد عادت های خوب دیگر تمرکز کنید.

نکات کاربردی یادگیری موتورسواری

1- پاشنه های پا را داخل نگه دارید

اگر موتور اسپرت سوار می شوید، متوجه خواهید شد که درست در کنار رکاب هایی که پایتان را رویشان قرار می دهید صفحات فلزی الماس شکلی وجود دارد که پای شما را از قسمت داخلی موتور جدا می کند. فقط برای زیبایی آنها را آنجا نگذاشته اند. باید از آنها استفاده کنید و استفاده کردن از آنها نیز کار آسانی است.

تنها کاری که باید انجام بدهید این است که پایتان را تا حدی به موتور نزدیک کنید که پاشنه به آن صفحه فشار داده شود. متوجه شده ام انجام این کار حین موتورسواری باعث می شود بسیار احساس ثبات و کنترل بیشتری داشته باشم. کار کوچکی است اما واقعاً تفاوت بزرگی ایجاد می کند. اگر حرف من را قبول ندارید، حدود یک هفته این کار را امتحان کنید و سپس هفته بعد پای خود را در جای قدیمش بدون لمس آن صفحه قرار دهید تا ببینید احساس می کنید پایتان در هوا آویزان مانده است!

نکات یادگیری موتور سواری-1

می دانم شاید برخی از موتورسواران با خودشان فکر کنند این نکته بیش از حد پیش پا افتاده است اما خودم یک نمونه واضح از کسانی هستم که آن را نمی دانست و در 3 ماه اولی که موتورسواری می کردم آن را رعایت نمی کردم تا اینکه مربی ام یک روز به آن اشاره کرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2- قسمت بالایی رها و قسمت پایینی محکم

بهترین حالت بدن شما در زمان موتورسواری این است که مطمئن شوید قسمت پایینی بدن در جایش محکم قرار گرفته و قسمت بالایی بدن رها است. معنایش چیست؟ معنایش این است که ران های خود را به اندازه ای به هم بفشارید که باک را سفت بچسبید و قسمت قوزک پا را نیز به موتور فشار دهید. اگر با سرعت بیشتر از 95 کیلومتر بر ساعت به دست انداز بزرگی برخورد کنید با این حالت بدن از موتور جدا نمی شوید و در وضعیتی بسیار پایدار قرار خواهید داشت.

درحالیکه استحکام و پایداری در نیمه پایینی بدن ایده آل است، واقعاً در قسمت بالایی بهتر است تا حد امکان آزاد و رها باشید. اگر بخواهم وضعیت بالای بدن را آزمایش کنم، باید بگوییم اگر نمی توانید مثل مرغ آرنج خود را هنگام موتورسواری تکان بدهید پس قسمت بالایی بدنتان به اندازه کافی آزاد نیست. بسیاری از تازه موتورسواران به این دلیل که به حالتی مرگبار محکم دسته موتور را چسبیده اند تا جایی که نتوانسته اند سر پیچ به خوبی آن را کنترل کنند دچار سانحه شده اند.

حتما بخوانید: 44 مهارت مهم که باید بلد باشید

اگر در قسمت پایینی استحکام و در قسمت بالایی رهایی داشته باشید تفاوت واقعی را در جاده های پیچ در پیچ احساس خواهید کرد.

3- سر پیچ ها به روش بیرون-درون-بیرون بپیچید

پیچیدن به هنگام رانندگی با خودرو در مقایسه با موتورسیکلت آب خوردن است، چ.ن لازم نیست نگران زاویه خم شدن، سرعت اولیه یا ناتوانی در ترمز گرفتن به هنگام پیچیدن باشید.

قانون کلی در پیچیدن با موتورسیکلت این است که موتور را به نحوی پیش برانید که از قسمت بیرونی بپیچید، در پیچ رو به داخل عبور کنید و سپس از قسمت بیرونی پیچ خارج شوید. انجام این کار شما را قادر می سازد تا خطر احتمالی در آن سوی پیچ را ببینید و زاویه خم شدنتان به گونه ای کاهش یابد که بتوانید سریع تر از گوشه پیچ بگذرید.

تقریبا در همه پیچ ها این روش را تمرین می کنم، حتی زمانی که در خیابان های صاف موتورسواری می کنم.

نکات یادگیری موتور سواری-2

4- سر پیچ ترمز نگیرید / با شتاب گرفتن از پیچ رد شوید

ترمز گرفتن سر پیچ به شدت ممنوع است. اگر سر پیچ خم شده باشید، اولین اتفاقی که می افتد این است که موتور بلافاصله شروع به صاف شدن می کند. اگر از رأس قوس عبور کرده باشید، شاید بتوانید در صورتی که جاده نسبتاً سریع مستقیم شده باشد خود را نجات دهید، اما اگر قبل از رسیدن به قوس ترمز بگیرید…. اتفاق بدی خواهد افتاد.

دقیقاً دو مورد را به یاد دارم که داشتم در بین تپه ها از پیچی می گذشتم و به این دلیل که بیش از حد سریع می راندم (بیش از حد سریع در آن زمان برای من در واقع کمتر از محدوده سرعت پست شده برای آن پیچ بود، به همین دلیل هیچ کدام از رکوردهای سرعت زمینی را نشکسته بودم) وحشت زده شدم و در حین پیچیدن ترمز را گرفتم. موتور صاف شد و سر از کثافت های کنار جاده درآوردم.

حتما بخوانید:  برای یادگیری چه بخوریم؟ 9 خوراکی ثابت شده

خوشبختانه در هر دو مورد موفق شدم موتور را صاف نگه دارم و قبل از برخورد با حصار یا دیواره دره سرعتم را کم کنم. آن دو حادثه اهمیت هرگز ترمز نگرفتن به هنگام پیچیدن را تا ابد در ذهنم حک کرد. روش ایده آل پیچیدن این است که ترمز را قبل از اینکه به پیچ رسیده باشید بگیرید و سپس زمانی که خم شده اید گاز بگیرید و با شتاب پیچ را بگذرانید.

5- حین گذر از پیچ به آن نگاه کنید

درس بزرگ دیگر این است که حین گذر از پیچ به آن نگاه کنید. زمانی که دوره مبانی ایمنی موتورسیکلت (MSF) را می گذرانید واقعاً این نکته را ذهن شما فرو می کنند زیرا تقریباً کاری می کنند که هنگام نگاه کردن به قوسی که از آن می پیچید سرتان را تقریباً مبالغه آمیز بچرخانید.

اگر دچار این عادت بد شده اید که فقط به جلوی خود نگاه می کنید یا هنگام پیچیدن فقط کمی جلوتر از خود را می بینید، کافی است تا جای ممکن جلوتر را ببینید تا دنیای کاملاً جدیدی را مشاهده کنید.

به نظر می رسد جاده ها واقعاً عریض می شوند و به شدت از ترسناک بودن آنها کم می شود و آن موقع است که می توانید به همین دلیل سریع تر بپیچید.

نکات یادگیری موتور سواری-3

6- نقاب کلاه کاسکت را بسته نگه دارید

فکر می کنم این مورد در کالیفرنیا قانون باشد (کسی قصد دارد این مورد را در اینترنت بررسی کند؟)، اما حتی اگر قانون هم نباشد، باید به هنگام موتورسواری محافظ چشم داشته باشید. حشرات، آشغال، سنگ، دفترچه تلفن، صندلی و غیره… همه آنها معمولاً وقتی در حال موتورسواری هستم مستقیم به سمت تخم چشم هایم پرواز می کنند. تنها زمانی که معمولاً نقاب کلاهم را بالا می برم پشت چراغ قرمز یا زمانی است که واقعاً به کمی جریان هوای بیشتر نیاز پیدا کنم که آن هم به هنگام موتورسواری شاید فقط به اندازه حدود سه سانتی متر و نه بیشتر آن را باز می کنم.

برایم پیش آمده است که حشراتی به ابعاد حشرات ماقبل تاریخ چندین بار به هنگام موتورسواری به حفاظ جلوی صورتم برخورد کرده اند، به قدری که مجبور می شدم با دستکش جایش را پاک کنم تا بتوانم درست جلویم را ببینم.

تمرکز مهم ترین عامل یادگیری موتورسواری: 9 روش افزایش تمرکز و تمرینات روزانه

واقعا از اینکه امتحان کنم ببینم اگر حفاظ روی صورتم بالا بود و زنبور سرخی با بی احتیاطی به سمت شبکیه چشم من حمله ور می شد چه بلایی به سرم می آمد، خوشم نمی آید!

7- فرض کنید نامرئی هستید

شاید این مورد را قبلاً شنیده باشید اما محض احتیاط باز هم می گویم. وقتی در حال موتورسواری هستید، فقط فرض را بر این بگذارید که نامرئی هستید. مواردی برایم پیش آمده است که مردم درست به من خیره شده اند، چشم در چشم، و همچنان به رانندگی مستقیم به سمت من ادامه داده اند، انگار که اصلاً وجود خارجی نداشته ام.

از سرعت و بی نام و نشانی وسیله نقلیه خود به نفع خود استفاده و با گاز دادن از موقعیت های شبیه به آن فرار کنید.

اما بهترین توصیه این است که وانمود کنید خودتان و موتورسکیلتی که سوارش هستید از جنس موادی ساخته شده اید که شکارچیان آن فیلم معروف آن را می پوشیدند و به این روش سعی داشته باشید تا حد امکان از موقعیت هایی نظیر آن اجتناب کنید.

8- فرض کنید همه قصد جانتان را کرده اند / نقشه های فرار

پس از چند بار جان سالم به در بردن از دست افرادی که مشغول صحبت با تلفن همراه بودند و رانندگان حواس پرت، عادت کردم که همیشه به هنگام موتورسواری نقشه فرار داشته باشم.

اگر در حال موتورسواری در چپ ترین باند خیابان و سریع تر از باندی که درست سمت راستم قرار دارد باشم، همیشه فرض را بر این می گذارم که یک آدم عوضی منتظر است به کنارش برسم تا یکباره وارد باند من بشود و مرا به گاردریل بچسباند. بیشتر آدم ها کاری شبیه به این را از عمد انجام نمی دهند اما بهرحال این اتفاق به دلیل بی احتیاطی پیش می آید.

بهترین فعالیت ها برای تقویت یادگیری: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید

بهترین کار این است که وانمود کنید در حال فرار هستید و همه آدم های دنیا به دنبال گرفتن شما هستند. اگر همیشه یک نقشه فرار داشته باشید، کمتر احتمال تصادف کردن به وجود می آید.

آموزش موتورسواری در 7 جلسه ویدیویی

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم (به زودی)

 

آموزش پارک دوبل از صفر تا صد با 3 فیلم رایگان

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. داداش سلام میگم چکار کنم من هنوز دارم فرار میکنم گفتی فکر کن همه قصد جان منو دارن و ازشون فرار کن الان یه ماشین مشکی توی جاده بین المللی داره دنبالم میاد هرچی گاز میدم ازش دور نمیشم همینطوری دارم میرم یه کاری کن تا به چخ نرفتم

    من فقط دارم گاز میدم فعلا که میخواستم برم کرمان الان دارم میرم یزد 😐 یکاری کن ناموسا گیری کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا