آموزش نقاشی (از مبتدی تا پیشرفته)

آموزش ترسیم حیوانات: سگ و گرگ و آموزش آناتومی آنها بصورت گام به گام

چرب زبان

سگ میتواند بهترین دوست انسان باشد. سگ ها در اندازهها و ابعاد مختلفی وجود دارند؛ بنابراین هرکسی میتواند نوع مورد نظرش را براحتی از میان آنها انتخاب کند. اگر می خواهید با نحوه ساختار بدن، اجداد سگ ها یعنی گرگها و نحوه نقاشی آنها بشوید با ما بخشهای بعدی را دنبال کنید.

1- ساختار اسکلتی سگ

مرحله 1 اول برای ایجاد یک ظاهر قابل قبول، باید از ساختار اسکلتی یک سگ اطلاع داشته باشید. مشکل اینجاست که سگها نژادهای مختلفی دارند و کمی این ساختار در آنها متفاوت است. میتوانیم این مشکل را با برگشتن به زمان عقب و بررسی ساختار اسکلتی اجداد آنها یعنی گرگها حل کنیم. بنابراین در ادامه به بررسی ساختار اسکلتی گرگها میپردازیم.

Description: drawing dogs_skeleton

مرحله 2 سپس باید این ساختار اسکلتی پیچیده را به صورتی سادهتر تبدیل کنیم تا بتوانیم براحتی آنرا بخاطر بسپاریم (مثل تصویر زیر).

 


نقاشی

توی این پک های فوق العاده، انواع نقاشی رو با بهترین اساتید ایرانی و خارجی یاد می گیری، طوری که توی هیچ کلاس دیگه ای یاد نخواهی گرفت! با هنرت حسابی بدرخش!


 

Description: drawingdogs_skeleton_simplified

مرحله 3 به محض یادگرفتن ساختار اصلی، اکنون میتوانیم هر مدل نژادی از سگ را نقاشی کنیم. پیش از ساخت ژست موردنظر، ابتدا باید نگاهی به عکس مرجع بیندازید. چراکه نژادهای مختلف سگ دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که مربوط به نژاد خودشان است و شما باید قبل از ساخت یک ژست با آنها آشنا شوید. البته این به این معنی نیست که شما همیشه به عکسهای مرجع نیاز دارید. فقط باید تفاوتهای میان نژاد موردنظر خودتان را با یک گرگ بدانید.

Description: drawingdogs_breeds_differences

مرحله 4 اگر دوست دارید که یک پاپی را نقاشی کنید (توله سگ کوچک)، فقط باید سر را بزرگتر بکشید. اگر این پاپی متعلق به یک نژاد بزرگ است باید چنگالهای آنرا هم به صورت غیرمعمولی بزرگ بکشید.

Description: drawingdogs_puppy

مرحله 5 ساختار اسکلتی بتنهایی برای نقاشی و پوز موردنظر کافی نیست؛ بلکه شما باید با مفاصل حیوانات که از آنها برای حرکت کردن استفاده میکنند هم آشنا باشید. سگها واقعا شبیه به گربهها هستند اما در اینجا ما پیشنهاد میدهیم که نگاهی هم به بخش آموزش نقاشی از گربهها بیندازید تا اطلاعات بیشتری در این مورد بیابید. زمانی که به اندازه کافی، اطلاع کسب کردید حالا میتوانید نقاشی موردنظرتان از سگها را بکشید.

Description: drawingdogs_pose_done

2- ساختار ماهیچه ای سگ

مرحله 1 برای اضافه کردن بدن به ساختار اسکلتی سگتان شما باید با حجم ماهیچه های سگ هم آشنا شوید. این اطلاعات هم برای کشیدن یک سگ موبلند مانند نژاد Afghan Hound لازم هستند- هیچکس به ماهیچه ها و عضلات زیر این موها توجهی نمیکند اما از اصول مهم در نقاشی به شمار میآیند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

Description: drawingdogs_muscles_simplified

مرحله 2 در این تصویر، من، چند حجم ماهیچه ای را به صورت خیلی ساده به تصویر اضافه کرده ام.

Description: drawingdogs_muscles_simplified_done

مرحله 3 اگر بخواهید که یک سگ موکوتاه را نقاشی کنید باید چیزهای بیشتری یاد بگیرید. در اینجا جزئیات بیشتری در مورد ماهیچه ها وجود دارد که در نشان دادن قدرت بدنی یک سگ نیاز هستند.

Description: drawingdogs_muscles

حتما بخوانید: آموزش گام به گام نقاشی یک نیم رخ چهره فانتزی (با مداد رنگی)

مرحله 4 حالا خانواده سگ کوچولوی من خیلی عضله ای دیده میشود!

Description: drawingdogs_muscles_done

3- چگونه پنجه های سگ را نقاشی کنیم

مرحله 1 اگرچه پنجه سگها خیلی شبیه به هم است اما پنجه پای جلویی و عقبی شبیه هم نیستند مثل دست و پاهای خودمان. دستها یا همان پنجه های جلویی حیوان، انگشت شستی دارند که به آن پنجه پیوست گفته میشود همراه با یک استخون مچی گرد برروی پا یا پنچه های عقبی.

Description: drawingdogs_paws_human_hands_comparison

مرحله 2 سگها درست مانند گربه ها، برروی نوک پنجه هایشان راه میروند. آنها در واقع پنجه های واقعی ندارند درواقع این پنجه ها بیشتر شبیه به ناخن هستند و برای جنگیدن (مانند دیگر حیوانات وحشی) استفاده نمیشوند.

Description: drawingdogs_paws_skeleton

مرحله 3 برای کشیدن پنجه یک سگ، با چهار خط خمیده آغاز کنید که در شکل نشان داده شده است.

Description: drawingdogs_paw_drawing

مرحله 4 چنگالها را بهم وصل کنید.

Description: drawingdogs_paw_drawing

مرحله 5 اکنون میتوانید شکل کلی پنجه ها به همراه ناخنها را به عکس اضافه کنید. آنها را به صورت نوکدار و تیز نکشید بلکه کاملا منحنی و نرم. آنها همیشه رو به پایین هستند چون سگها نمیتوانند پنجه هایشان را مثل گربه ها منقبض و جمع کنند.

Description: drawingdogs_paw_drawing

مرحله 6 حالا پنجه ها را با مو بپوشانید بگذارید که قسمتهای مختلف بین پنجه (پدها) دیده شوند.

Description: drawingdogs_paw_drawing

مرحله 7 در تصویر زیر نشان داده ایم که چگونه یک پنجه را از نمای جلو نقاشی کنید:

Description: drawingdogs_paw_drawing_front

مرحله 8 حالا سگهای من، پنجه های بامزه ای دارند.

Description: drawingdogs_paws_done

4- چگونگی نقاشی کردن سر یک سگ= گرگ

مرحله 1 ما در اینجا کارمان را با سر گرگ آغاز میکنیم و با نژادهای مختلفی از آن کار میکنیم. اول یک دایره بکشید.

Description: drawingdogs_head

مرحله 2 سپس آنرا مشبک کنید (مثل تصویر بالا).

Description: drawingdogs_head

مرحله 3 یک بینی برروی انتهای این شبکه ترسیم کنید.

Description: drawingdogs_head

مرحله 4 حالا خطوط مربوط به جمجمه را بکشید.

Description: drawingdogs_head

مرحله 5 حالا گوشها را به قسمت بالایی سر اضافه کنید.

Description: drawingdogs_head

مرحله 6 سپس پیشانی را بکشید.

Description: drawingdogs_head

مرحله 7 اکنون میتوانید چشمها را در میان خطوط جلویی سر جایگذاری کنید. خط مرکزی دایره باید دقیقا از وسط آنها عبور کند.

Description: drawingdogs_head

مرحله 8 اگر میخواهید یک توله سگ را نقاشی کنید کمی باید نقاشیتان را تغییر دهید:

  • چشمها گردتر بوده و در زیر خط افقی مرکزی قرار میگیرند (نه روی آن)
  • پوزه میتواند گردتر و کوتاهتر نیز باشد
  • گوشها باید نرم باشند و براحتی خم شوند

Description: drawingdogsـ puppy_head

مرحله 9 اگر میخواهید نیمرخ سر یک سگ را نقاشی کنید به خطوط راهنمای متفاوتی در تصویر نیاز خواهید داشت. بنابراین دوباره یک دایره شبکه ای کشیده و پوزه را کناره آن بکشید.

Description: drawingdogs_head_profile

مرحله 10 بینی را در نوک پوزه به تصویر اضافه کنید.

Description: drawingdogs_head_profile

مرحله 11 حالا گوش را بکشید.

Description: drawingdogs_head_profile

مرحله 12 از خطوط راهنمای بیشتری برای پیدا کردن محل چشمها استفاده کنید.

Description: drawingdogs_head_profile

مرحله 13 اما آیا این اصول در مورد تمامی نژادهای سگ صدق میکند؟ بیشتر آنها واقعا شبیه به گرگها هستند. بنابراین مشکلی نیست- فقط باید اندازه جزئیات سر را کمی تغییر دهید، فضای بین چشمها را تنظیم کنید و تغییرات کوچک دیگر.

زمانی که به مرجع نگاه میکنیم باید یک دایره بزرگ با خطوط مرکزی را بکشیدم و تمامی تناسبات صورتی را در آن رعایت کنیم. بیشتر این جزئیات بعد از اولین تمرین در ذهن شما باقی میماند.

Description: drawingdogs_head_profile

مرحله 14 حالا در نقاشیم، سر را به تصویر اضافه میکنم.

Description: drawingdogs_head_done

5- ترسیم چشم

تفاوت اصلی بین چشم گرگ و سگ در واقع این است که کناره های پلکهای چشم یک گرگ به تاریکی کنارههای پلک یک سگ نیست و چشم آنها خیلی گردتر است (بنابراین کمی از سفیدی گردی چشم میتواند دیده شود). بیشترین رنگ چشم در میان سگها، رنگ قهوهای است در حالیکه در بین گرگها بیشترین رنگ چشم، زرد- کهربایی است (و هیچوقت آبی نیست)!

Description: drawingdogs-eye_side

6- چگونه بینی یک سگ را نقاشی کنیم

مرحله 1 کار سادهای است. با کشیدن یک شکل شبیه به قلاب آغاز کنید سپس تیغه های بینی را مشخص کنید. حالا خطوط را بهم نزدیک کرده و سوراخ بینی را مثل یک ویرگول بکشید. همین!

Description: drawingdogs_nose

مرحله 2 اگر میخواهید که بینی را به صورت نیمرخ بکشید، تنها کافیست که نیمی از قلاب را و تیغه بینی را نقاشی کنید و یک دایره به آن متصل کنید.

Description: drawingdogs_nose

7- چگونه گوشهای سگ را نقاشی کنیم

مرحله 1 اجداد سگها، یعنی گرگها، گوشهای نوک تیزی داشتند و هنوز این خصلت در بسیاری از نژادهای سگ دیده میشود. کشیدن این گوشها کار سادهای است. فقط در سگها باید گوشها را پشمالوتر و مودارتر کشید (یک نژاد ژرمن و آلاسکان را با هم مقایسه کنید).

Description: drawingdogs_ears_pointed

مرحله 2 بنابراین این گوشهای نرم سگها از کجاست؟ تمامی توله سگها با گوشهایی نرم و انعطاف پذیر به دنیا میآیند که نشاندهنده این است که هنوز ساختار بدنی آنها تکامل نیافته است. سگها را طوری تربیت میکنند که رفتاری دوستانهتر و اجتماعی تر از گرگها داشته باشند انسانها دوست دارند که آنها شخصیتی بین گرگ- توله سگی داشته باشند. در نتیجه ما میتوانیم یک سگ بزرگسال با ویژگیهای توله سگ داشته باشیم- بازیگوش، کنجکاو، نابالغ و گاهی اوقات حتی با گوشهای نرم.

حتما بخوانید: رشته نقاشی ایرانی چیست و جدیدترین سبک های نقاشی کدامند؟

در کشیدن گوشهای نرم یک سگ فقط باید مکان آن را به خاطر سپارید. با یک بیس محکم آغاز و سپس آن را بشکنید. همچنین بخاطر داشته باشید که در فرایند پرورش یک سگ، برخی از گوشهای نرم سگها درازتر و پهنتر میشوند و شکل مثلثی خود را از دست میدهند. مانند نژاد اسپانیایی.

8- چگونه دهان یک سگ را نقاشی کنیم

مرحله 1 سگها معمولا از دهانشان برای کاهش دما استفاده میکنند بنابراین نفس نفس زدن برای آنها یک چیز طبیعی است (این کار برای کاهش دماست و نه نشانه خستگی سگ). همچنین کشیدن یک سگ با دهان باز موجب میشود که سگ شما بامزه بنظر برسد و لبخند طبیعی داشته باشد. بنابراین به تصویر زیر نگاه کنید و خطوط را به خاطر سپارید. این خطوط به شما در کشیدن یک دهان طبیعی در سگ کمک زیادی میکند.

Description: drawingdogs_mouth

مرحله 2 من تمامی اجزای صورت سگ را به نقاشیام اضافه کردم.

Description: drawingdogs_head_done

حتما بخوانید: آموزش نقاشی گل برای کودکان +فیلم و الگوی طراحی

ممنون از اینکه در کشیدن نقاشی سگ و گرگ با ما همراه بودید. سگها در نژادهای مختلفی وجود دارد اما اطلاعات و دانش پایه راجع به ساختار آنها در تمامی آنها یکسان است بنابراین میتوانید هر سگی را که دلتان میخواهد نقاشی کنید. تا نقاشیهای بعدی، خوش نقاشی کنید.

Description: drawingdogs_final

نقاشی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا