آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

10 تا از مهم ترین راههای افزایش اعتماد بنفس در جوانان و نوجوانان (جدیدترین تحقیقات)

self-confid

بچه هایی که در دوران کودکی با اعتماد بنفس بنظر میرسند، سعی میکنند که تا 10 سالگی آن را حفظ کنند. برای بسیاری از آنها بزرگسالی، پر از شک و تردید و ناامنی است. خبر خوب این است که با راهکارهایی که ما در اینجا به شما پیشنهاد میکنیم، میتوانید به بالا بردن اعتماد بنفس نوجوانتان کمک کنید.

1-به او یاد دهید بین خودبهبودی و خودباوری تعادل برقرار کند

نوجوانانی که درگیر بدست آوردن مهارتی هستند، ممکن است فکر کنند آنها بطور کامل شکست خورده اند. نوجوانی که در ریاضیات ضعیف است، فکر میکند که انسان باهوشی نیست. یا نوجوانی که نمیتواند وارد تیم ورزشی مورد علاقه اش شود، فکر میکند که هرگز در ورزش خوب نخواهد بود. به نوجوانتان یاد دهید که ضعف هایش را بپذیرد و برای بهتر شدن تلاش کند. پس بجای اینکه او را احمق خطاب کنید، به او کمک کنید و یاد دهید که درحین تلاش کردن بهتر شود.

2-بجای نتیجه ی کار تلاش های او را تحسین کنید

بجای اینکه فرزندتان را برای گرفتن نمره خوب در امتحان ستایش کنید، از همه ی تلاش هایی که کرده است، قدردانی کنید. بجای اینکه به او بگویید آفرین که در مسابقه 5 امتیاز گرفتی، به او بگویید نتیجه ی همه ی تلاش هایت را دیدی. نوجوان شما میتواند تلاشش را کنترل کند اما همیشه نمیتواند به نتیجه ی کار تسلط داشته باشد و شما نباید کاری کنید که او فکر کند فقط موقع موفقیت، از جانب شما ستایش میشود. به او نشان دهید این خیلی مهم است که سخت تلاش کند اما اشکالی هم ندارد اگر همیشه موفق نشود.

3-آموزش مهارت های استدلالی

نوجوانان باید یادبگیرند که چگونه به درستی با خود صحبت کنند. یک نوجوان اظهار کننده، وقتیکه نمیتواند درس هایش را بفهمد، بجای اینکه عقب بکشد، از بقیه کمک میگیرد. نوجوانی که میتواند برای خودش صحبت کند، راحتتر میتواند به شیوه ی مستقیم، نیازهایش را تقاضا کند.

حتما بخوانید: جدیدترین چک لیست آزمون اعتماد بنفس که به راحتی شما را میسنجد

4-نوجوانتان را تشویق کنید تا به دنبال فرصتهای جدید باشد

فعالیت ها و کارهای جدیدی را امتحان کنید، استعدادهای نهفته ی او را کشف کنید و آنها را به چالش بکشید تا اعتماد بنفس نوجوانتان رشد کند. اما بسیاری از نوجوانان از شکست میترسند و نمیخواهند خودشان را خجالت بدهند. نوجوانتان را تشویق کنید تا به باشگاه جدیدی برود، یک ابزار موسیقی بنوازد، در کارهای داوطلبانه شرکت کند یا یک کار پاره وقت پیدا کند. پس ایجاد مهارت های جدید، باعث میشود که نسبت به خودش احساس بهتری داشته باشد.

5-برای او الگوی اعتماد بنفس باشید

نوجوان شما اعتماد بنفس را از روی کارهای شما یاد میگیرد نه حرف زدنتان! اگر از اندامتان ناراضی هستید و یا به توانایی هایتان اطمینان ندارید، پس به فرزندتان آموزش میدهید که او هم همینطور باشد. برای او الگویی باشید تا یاد بگیرد چگونه با شجاعت و اعتماد بنفس با موقعیت های جدید روبرو شود و همچنین اهمیت دوست داشتن خود را به او نشان دهید. با نوجوانتان درمورد زمان هایی که در زندگی شجاع بودید و کارهایی که برای بالا بردن اعتماد بنفستان انجام داده اید، صحبت کنید.

6-ایجاد عزت نفس در یک بنیاد سالم

اگر نوجوان شما فقط زمانیکه لایک های زیادی در شبکه های اجتماعی میگیرد، احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد، در این حال او دارد تلاش میکند که اعتماد بنفسش را در زمانهایی که مناسب نیازهایش نیست حفظ کند. بنانهادن عزت نفس در موارد سطحی و موقعیت های خارجی، باعث کاهش اعتماد بنفس در طولانی مدت میشود.

به نوجوانتان کمک کنید که یک ساختار سالم و پایدار برای عزت نفسش ایجاد کند. به او بگویید به ارزش هایش تکیه کند و یاد دهید که زندگی کردن بر پایه ی این ارزش ها، عزت نفس حقیقی است. برای مثال به او کمک کنید که ببیند مهربان و دلسوز بودن بسیار مهم تر از لاغر و زیبا بودن است.

7-بین آزادی و هدایت تعادل برقرار کنید

کنترل های شدید انتخابهای نوجوانتان، باعث میشد او فکر کند که نمیتواند بصورت مستقل تصمیمات خوبی بگیرد. پس مهم است که بین آزادی و هدایت، تعادل برقرار کنید. فرصتهای زیادی برای نوجوانتان فراهم کنید تا مهارتهایی که به او آموخته اید را تمرین کند. بگذارید که عواقب کارهایش را ببیند تا از اشتباهاتش درس بگیرد. با گذشت زمان، اعتماد بنفسش نسبت به توانایی هایش افزایش میابد و انتخاب های سالمی خواهد داشت.

8- به نوجوانتان کمک کنید با خود مثبت صحبت کند

صحبت درونی نوجوانتان با خودش، در ایجاد احساس نسبت به خود ، نقش بسزایی ایفا میکند. وقتی او دائما فکر کند که خیلی زشت است یا کسی او را دوست ندارد، احساس بدی نسبت به خودش پیدا میکند. به کودکتان یاد دهید که در مورد خودش درست صحبت کند. به افکار نادرست او اشاره کنید و به او کمک کنید که بفهمد بیرحم بودن نسبت به خود، میتواند بسیار مخرب باشد. مثلا بجای اینکه بگوید من در امتحان شکست خوردم چون خیلی احمقم، بگوید اگر تلاش بیشتری میکردم در امتحام موفق میشدم.

9- از او بخواهید کاری که از آن میترسد را هر روز انجام دهد!

طبق گفته ی T. Harv Eker رقابت را زیاد بزرگ نکنید و خودتان را دست کم نگیرید. شما از چیزی که فکر میکنید بهتر هستید. بهترین راه برای غلبه بر ترس این است که با آن مواجه شوید. هر روز با انجام دادن کارهایی که از آن میترسید و بدست آوردن اعتماد بنفس از هر تجربه، خواهید دید که اعتماد بنفستان افزایش میابد. پس از نقطه ی امن خود خارج شوید و با ترس ها روبرو شوید.

حتما بخوانید: 10 تا از مهم ترین راههای افزایش اعتماد بنفس در مقابل دیگران طبق تحقیقات سال 2019

10- نکات دیگر (خطاب به نوجوانان):

 • حقوق خود را بدانید
 • به خودتان توهین نکنید
 • هر روز یک کار جدید را امتحان کنید (مثلا یک بازی موبایل جدید)
 • یک کاغذ داخل اتاق خود نصب کنید و روی آن بنویسید من با اعتماد به نفس ترین فرد دنیا هستم و آن را روزانه 30 بار با صدای بلند فریاد بزنید
 • بطور منظم هفته ای حداقل 3 بار ورزش مورد علاقه تان را انجام دهید (ترجیحا ورزشی پر تحرک)
 • هر چقدر بیشتر نه بگویید اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت!
 • از موارد منفی دور شوید و موارد مثبت را در خود پرورش دهید
 • لباس شیک و با رنگ شاد بپوشید
 • تا می توانید از طریق چشم با طرف مقابل تان ارتباط چشمی برقرار کنید
 • کاملا صاف بایستید و موقع نشستن قوز نکنید و دست های خود را داخل همدیگر قفل نکنید
 • به موسیقی مورد علاقه تان گوش کنید
 • شکست را نپذیرید و صداهای منفی را از ذهنتان خارج کنید
 • همیشه آماده باشید

بسیار کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا