آموزش بهترین حرکات یوگا و مدیتیشن (تصویری)

آموزش 6 اصول اصلی مراقبه/مدیتیشن در خانه

مدیتیشن تکنیکی موثر است که از قرن ها پیش استفاده می شده. افرای که مدیتیشن می کنند بعد از چند وقت متوجه مزایا و فواید کوتاه مدت و بلند مدت این تکنیک می شوند؛ به عنوان مثال، بلافاصله بعد از شروع دوره های مراقبه یا مدیتیشن، شما متوجه کاهش استرس و اضطراب و افزایش احساس خوشحالی و شادابی می شوید. در بسیاری موارد نیز مدیتیشن به خواب بهتر و سلامتی کلی بدنتان هم کمک می کند. افرادی که مراقبه می کنند در دراز مدت قادرند عملکردهای ذهنی شان را هم تقویت کنند و از ذهنشان بیشتر و بهتر استفاده کنند.

تا همین اواخر، مراقبین و کسانی که به طور جدی مدیتیشن می کردند به یکی از این دو دسته تعلق داشتند؛ یا جزو افرادی بودند که به صومعه یا آشرام (نوعی مکان برای زندگی معنوی) می رفتند و زندگی شان را وقف مسائل معنوی می کردند و یا کسانی بودند که از شلوغی زندگی دنیوی دور شده اند و کنج عزلت را انتخاب کرده اند. اما در حال حاضر برای مدیتیشن کردن نباید حتما جزو یکی از این دو دسته باشید. می توانید در خانه خودتان هم این کار انجام بدهید و از فوایدش بهره مند شوید.

حتما بخوانید: ۱۰ استراتژی ساده برای پاکسازی ذهن و داشتن فکر آزاد

خیلی از افرادی که به زندگی روزمره در محل کار، مدرسه، خانواده و غیره مشغولند دوست دارند زمانی را به مدیتیشن و مراقبه اختصاص بدهند چون از فواید آن کاملا مطمئنند. بعضی ها جلسات مراقبه و مدیتیشن روزانه شان را به صورت گروهی انجام می دهند؛ اما بسیاری افراد یاد گرفته اند چطور در خانه مدیتیشن کنند.

بهترین راه برای مدیتیشن در خانه چیست؟

اولین کاری که باید انجام بدهید انتخاب یک روش مناسب مدیتیشن است. با اینکه نظم و ثبات در برنامه مدیتیشن شما ضروری است؛ اما مدیتیشن و مراقبه نباید شبیه کار کردن باشد. با استفاده از روش صحیح مراقبه خیلی زود می توانید بین سخت گیری خیلی زیاد و بیخیال بودن تعادل برقرار کنید.

چند نکته مفید برای انجام هر چه بهتر مدیتیشن در خانه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

۱- به انگیزه تان فکر کنید

به این فکر کنید که به چه دلیل می خواهید مدیتیشن کنید؟ با این کار قرار است استرستان را مدیریت کنید، خواب بهتری داشته باشید یا با دردهای مزمن مقابله کنید؟ اگر اینطور باشد ممکن است مدیتیشن هدایت شونده، مراقبه آرامش و یا استفاده از جملات تاکیدی و شعارگونه به شما کمک کند. دنبال بدست آوردن بینش و بصیرت ذهنی هستید؟

این مورد هدف واقعی مراقبه و مدیتیشن آگاهانه است؛ بنابراین باید سراغ این نوع مدیتیشن بروید. اگر هم دوست دارید صفات و خصوصیاتی مثل صبر، همدلی و سخاوتمندی را در خودتان پرورش بدهید مدیتیشن بخشش و قدردانی انتخاب بسیار خوبی برایتان خواهد بود (اگر بتوانید صبح ها موقع صبحانه مراقبه سپاسگزاری انجام بدهید تمام روز از فواید آن برخوردار خواهید شد). اگر دوست دارید رابطه معنوی عمیق تری در خودتان ایجاد کنید مراقبه معنوی می تواند شما را به هدفتان برساند.

حتما بخوانید: ورزش یوگا برای چه بیماری هایی مفید است؟ هر حرکت برای کدام بیماری؟

مراقبه و مدیتیشن اشکال و فرم های زیادی دارد. قبل از هر کاری باید بفهمید چه نوع مدیتیشن و مراقبه ای برایتان مفید است و می تواند شما را به هدفتان برساند. وقتی بدانید که چرا قرار است مدیتیشن در خانه را انجام بدهید راحت تر می توانید روش مناسب خودتان را پیدا کنید.

۲- با قدم های کوچک کارتان را شروع کنید

موقع یادگیری روش انجام مدیتیشن در خانه خیلی مهم است که از جلسات کوچک و قابل کنترل کارتان را شروع کنید. حتی سه دقیقه مدیتیشن هم می تواند در شما تغییرات مثبتی ایجاد کند. شاید این مدت کوتاه به نظر برسد اما برای خیلی از مبتدیان، همین سه دقیقه مدیتیشن آگاهانه درست مثل یک دوره مراقبه ابدی احساس می شود.

علاوه بر این شروع کار با جلسات کوچک به شما کمک می کند تا انگیزه لازم برای تمرین های طولانی مدت را پیدا کنید. همانطور که بسیاری از کارشناسان مراقبه و مدیتیشن معتقدند، کیفیت مراقبه شما از مدت زمان آن مهم تر است.

حتما بخوانید: چگونه خودمان را استرس زدایی کنیم؟ ۷ توصیه برای آرام شدن

۳- زمان مناسب و مکان مناسب و راحتی انتخاب کنید

یکی از بهترین راه های مدیتیشن در خانه، پیدا کردن مکانی دور از سر و صدا و شلوغی است. علاوه بر این باید زمان مناسبی هم برای این کار انتخاب کنید. یکی از بهترین زمان ها برای انجام مدیتیشن در خانه صبح زود است چون صبح به طور کلی آرامبخش و صلح آمیز است و معمولا سر و صدای کمتری هم در این موقع روز وجود دارد.

گذشته از اینها شما باید موقع مراقبه کردن در وضعیت راحتی هم قرار بگیرید. خیلی از کسانی که مدیتیشن و مراقبه کار می کنند نشستن به شکل نیلوفر آبی را برای این کار بسیار مناسب می دانند ولی با این حال گزینه های خوب دیگری هم وجود دارد؛ مثلا می توانید روی کوسن مراقبه، صندلی یا حتی یک نیمکت بنشینید. به هر حال مهم این است که کاملا احساس راحتی کنید و بتوانید صاف و مستقیم بنشینید. سعی کنید طوری بنشینید که ستون فقراتتان کاملا صاف و تراز باشد. در طول جلسه مراقبه گردن و شانه هایتان باید شل باشند. می توانید در این مدت چشم هایتان را کاملا ببندید یا آنها را نیمه باز نگه دارید.

۴- مراقبه هدایت شده را امتحان کنید

از آنجایی که تازه مدیتیشن را شروع کرده اید مراقبه هدایت شده می تواند به شما کمک زیادی کند. اپلیکیشن Mindworks منبع کاملی از مراقبه های هدایت شده، گفتگوهای ذهنی و برنامه های الهام بخش روزانه است که همگی توسط تخصصان مراقبه بین المللی تهیه و تنظیم شده اند. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که روی صندلی یا در یک مکان راحت بنشینید، راهنمای مراقبه را بخوانید و به آن عمل کنید و از سفر ذهنی تان لذت ببرید.

آموزش دیگر: آموزش مدیتیشن (مراقبه): راهنمای کامل ویژه مبتدیان

۵- تمرکز کنید

فرقی نمی کند چه نوع مراقبه ای را انتخاب کرده اید؛ مهم ترین نکته آگاهی از زمان حال و اکنون است. وقتی مدیتیشن می کنید در واقع در تلاشید که آگاهی تان را افزایش بدهید. مطمئنا در این مسیر موارد زیادی وجود دارند که حواستان را پرت می کنند.

این عوامل حواس پرتی در اشکال مختلف مثل انواع صداها، بوها، احساس ناراحتی، تنش و اضطراب، خارش و موارد دیگر وجود دارد. علاوه بر این برخی موارد حواس پرتی را هم خود ذهن ایجاد می کند؛ مثلا افکاری مثل لیست کارهایی که باید انجام بدهید، کارهای عقب افتاده، احساسات مختلف، رویاها و بسیاری موارد دیگر ممکن است ناگهان به ذهنتان هجوم بیاورند.

حتما بخوانید: ۱۴ تمرین عالی برای افزایش حداکثری تمرکز

یکی از بهترین راه ها برای اینکه ذهن بتواند در لحظه الان و اکنون متمرکز شود متمرکز شدن روی روند تنفس است. موقع دم و بازدم کردن کاملا روی نفس کشیدنتان تمرکز کنید. از تنفس به عنوان لنگر ذهنتان استفاده کنید. وقتی افکار مختلف به ذهنتان هجوم می آورند به سادگی حضورشان را تصدیق کنید و دوباره روی نفس کشیدنتان متمرکز شوید.

از طرف دیگر می توانید از احساسات فیزیکی، صدا یا یک موضوع بصری هم به عنوان مرکزیت مدیتیشن استفاده کنید و برای حفظ تمرکز روی آنها متمرکز شوید. لزومی ندارد ذهنتان را خالی کنید. هر چیزی که باعث شد حواستان پرت شود را بپذیرید و بعد دوباره تمرکز کنید. توجه و بازگشت دوباره همان چیزیست که مراقبه به شما می آموزد.

۶- احساسات خوب و خیرخواهانه داشته باشید

Trungram Gyalwa، یکی از اساتید مشهور مراقبه معتقد است که احساس خیرخواهی و شفقت یکی از احساسات اساسی است که درون همه ما وجود دارد اما به سختی می توان از آن پرده برداشت. مراقبه به ما کمک می کند تا احساسات منفی ( مثل عصبانیت و حسادت) را کنترل کنیم و در عوض خصوصیات مثبتی مانند محبت و دلسوزی را در وجودمان بیدار کنیم. مدیتیشن تمام ابزارهای لازم را برای ما فراهم می کند تا خوبی های درونمان را افزایش دهیم. امیدواریم که راهنمای امروز ما درباره مدیتیشن و مراقبه در خانه برایتان مفید بوده باشد.

حتما بخوانید: چطور ذهن و فکر خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟ (۶ گام موثر)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن