آموزش شنا از مبتدی تا پیشرفته (تصویری)

آموزش تصویری و گام به گام شنای دوچرخه به راحتی آب خوردن!

چرب زبان

در ادامه آموزش های کاربردی شنا، در این مطلب، بصورت تصویری و گام به گام، شنای معروف به دوچرخه را به راحتی آب خوردن به شما یاد می دهیم.

در مطالب قبلی راجب دانلود رایگان 8 درس کاربردی آموزش شنا و سپس 5 نکته بسیار مهم برای یادگیری و پیشرفت شنای کرال سینه (تصویری) را به شما یاد دادیم. امروز شنای دوچرخه را یاد می گیرید.

1- آموزش با کمک فیلم

ایستادن در آب با کمک شنای دوچرخه

نمونه انجام شنای دوچرخه

فیلم واضح تر از نحوه انجام

2- آموزش باکمک توضیحات نوشتاری

گام اول

برای یادگیری حرکت پای دوچرخه بهتر است ابتدا تمرینات بر روی خشکی انجام پذیرد. بدین صورت که به حالت نشسته بر روی دوچرخه قرار بگیرید، کمی زانو ها را خم و بدنتان را به سمت جلو متمایل کنید. در این هنگام پاها را تک تک از زمین بلند و زانو رابه سمت سینه بیاورید و سپس با فشار کف پا، به سمت زمین برگردانید. به خاطر داشته باشید که پاها به طور متناوب این حرکت رااجرا کنند و مسیر حرکت پاها به شکل ۸ باشد بدین صورت که بعد از بلند کردن پا از زمین و هنگام بازگشت، کمی پا را به طرف بیرون حرکت دهید تا فاصله ی پاها کمی بیشتر از عرض شانه باشد.

 


آموزش شنا

توی این پک فوق العاده، شنا رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی دو هفته یه شناگر حرفه ای شو و همه رو انگشت به دهان کن!


 

گام دوم

پس از تمرین حرکات پا، به تمرین و تکرار تکنیک ساده ی دست در پای دوچرخه بپردازید. دستها را در همان حالت قبلی (نشسته بر روی دوچرخه) در مقابل سینه و شکم به آرامی به همدیگر نزدیک کنید و سپس با چرخش مچ از همدیگر دور کنید، مثل اینکه آب را با کف دستها در مقابل بدن جمع و سپس به طرفین پخش می کنید. دقت کنید حرکت دستها از محدوده ی سینه شما بیشتر نشود.

گام سوم

تمرین گام اول را آغاز و سپس به آرامی حرکات دستها را به آن اضافه کنید تا بدین طریق حرکت دست و پای همزمان دوچرخه را در خشکی تمرین و تکرار نمایید.

گام چهارم

آموزش شنای دوچرخه 3

تمرین گام اول را با قرار گرفتن در قسمت کم عمق به نحوی که ارتفاع آب تا زیر چانه شما باشد، تکرار کنید. در این گام سعی کنید هنگام تمرین حرکات پا، بدنتان ضمن حفظ حالت نشستن بر روی دوچرخه، به صورت غوطه ور در سطح آب بماند. البته انجام پای دوچرخه فقط کمک خواهد کرد تا سر شما در بالای آب باقی بماند.

گام پنجم

پس از تمرین و تکرار حرکات پا در دوچرخه که در گام چهارم اجرا شد، این بار حرکات دست را نیز همراه با پا به طور متناوب به اجرا در آورید تا مهارت پای دوچرخه شما کامل گردد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

گام ششم

برای کسب مهارت بیشتر در اجرای پای دوچرخه، تمرین دیگری را به اجرا در آورید. بدین صورت که ابتدا تکنیک غوطه وری لاک پشتی را اجرا کنید و پس از غوطه وری در آب، دست هایتان را رها کنید تا پاها آزاد شوند. سپس شروع به انجام حرکات پای دوچرخه کنید درحالی که بالا تنه شما عمود نباشد و در سطح آب غوطه ور باقی مانده باشد.

گام هفتم

پس از اینکه کمی در زدن پای دوچرخه در این حالت مهارت پیدا کردید، با اجرای حرکت دست در دوچرخه که مقابل سینه شما انجام می گیرد، به آرامی سرتان را از آب بلند کنید و ضمن غوطه وری درسطح آب، به اجرای حرکت کامل پای دوچرخه اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که مهارت پای دوچرخه به مرور زمان و با انجام تمرینات مداوم و تکرار به میزان کافی به طور مطلوب به مرحله اجرا در خواهد آمد و شما خواهید توانست با آرامش کامل و به کارگیری نیروی بسیار کمی در سطح آب باقی بمانید.

نکته پایانی

یادگیری پای دوچرخه در شنا بسیار مهم است. و یکی از مواد امتحانی در نجات غریق است، که ناجیان باید به مدت یک دقیقه (شاید مدت آن بیشتر شده باشد) که بدون دست فقط باید با پا زدن خود را بر روی آب نگه دارند. موارد بسیار زیادی هم پیش می آید که شناگر باید در قسمت عمیق بدون پیشروی و به حالت ایستاده برای مدتی توقف کند. در این موقع است که باید با حرکت پای دوچرخه خود را روی آب نگه دارد. ولی در واقع حرکت های مختلف پا که در جهات گوناگونی صورت می گیرد با حرکت دستها در زیر آب، بدن را در سطح آب طوری نگه می دارد که سر از آب بیرون می ماند. برای رفع خستگی و یا بازیهای در آب و یا بازیهای در آب و یا نجات افراد دیگر از پای دوچرخه استفاده می نمایند.

مطلب مشابه: چگونه شنا کنیم؟ آموزش تصویری شنا در 13 گام و به سادگی آب خوردن!

برای انجام این کار لازم است ریه ها را پر از هوا کنید و بالا تنه را کمی رو به جلو خم کنید طوری که با این خم شدن به جلو پاها از ران به عقب نرود و زاویه ای بین پاها و بالا تنه در ناحیه ی لگن و ران ایجاد شود، به عبارت دیگر پاها درست در زیر سینه قرار داشته باشد. سینه و ششهای پر از هوا را روی آب بگذارید و انگشتها را ببندید و با کف دستها برای حفظ تعادل بدن آب را به طرفین حرکت دهید و در همان حال پاها را از یکدیگر به طرفین باز نموده، مانند رکاب زدن دوچرخه پاها را حرکت دهید.

نکته مهم این است که پاها از ران به طرفین باز شود و در همان حالت به آب ضربه بزند. هوای درون ریه ها را با مقدار کمی هواگیری و تخلیه در ششها حفظ کنید. مربی ،برای آموزش پای دوچرخه شما را به قسمت عمیق برده که آب تا زیر چانه شما باشد و در حالی که مراقب شماست زیربغل شما را گرفته، کمی بالا می کشد. شما شروع به زدن پای دوچرخه می کنید و علاوه بر مراقبت هرگاه بخواهید به زیر آب بروید شما را به سطح آب می رساند و پس از مدتی تمرین از کمک او کاسته و بر حرکت دست و پای شما افزوده و احساس خواهید کرد که سر و صورت شما در خارج از آب باقی می ماند.

البته به محض قطع حرکتهای دست و بخصوص پا، بدن به زیر آب فرو می رود. و پای دوچرخه کمک می کند به مربی و ناجی که کسی که دارد غرق می شود را نجات دهد، پای دوچرخه را می زند و با گرفتن زیر چانه با دستها آن را به کنار می برد و بعد از آب خارج می کنند.

اگر سوالی در زمینه یادگیری شنای دوچرخه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

نکات مبتدی شنا

نکات پیشرفته تر شنا

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫22 دیدگاه ها

 1. سلام.
  من هر کاری میکنم نمیتونم بدنم رو شل کنم و خیلی تند شنا میکنم. واسه همین موقع دوچرخه زدن خیلیییییی خسته میشم و نمیتونم مدت زیادی این کار و بکنم. باید چکار کنم؟

  1. سلام. این موضوع با 3-4 جلسه تمرین حل می شود. سعی کنید از لبه های استخر برای شناور ماندن روی آب کمک بگیرید

  2. از آب نترسیدن خودش چیز مهمیه
   و این که 80 درصد موفقیت در این کار فقط تمرین مداوم هستش😉😉👌👌

 2. با سلام ،
  ممنون از اموزش های عالیتون، منم اولش نمی تونستم بدنم رو شل کنم ولی خودمو راحت انداختم تو اب مثل اینکه خوابیدم خیلی راحت روی اب موندم!!

 3. سلام
  لازمه که قبل از یادگیری شنا قدرت بدنی داشته باشیم
  یا با یه بدن معمولیورزش نکرده هم میشه یاد گرفت و مشکلی نیست؟

  1. سلام من ۸ جلسه آموزش شنا رفتم ولی نمیتونم هنوزخوب پا بزنم وروی آب به سمت جلو حرکت کنم مربی به من میگه به خاطر اینکه بدنتو سفت میکنی نمیتونی بری جلوآیا این حرف درسته؟

 4. با سلام منم نمیتونم رو آب بمونم مشکل از کجاست؟ مربیم اصلا تو آب نیومده تا حالا!

 5. سلام بهترین تمرین برای پای دوچرخه
  استفاده از یک یا دو عدد تخته شنا واستفاده به مدت دویا سه جلسه لست که پاهاتون از حالت خشکی وتنبلی در بیاد وقتی پاهاتون روی فرم اومد وبعد دستها را تقویت کنید

 6. باسلام .چگونه میشه بدن رو شل کرد؟چون فوبیااب دارم ناخوداگاه عضلاتم سفت میشه و مثل تکه سنگ میرم ته اب

   1. سلام
    من پنج جلسه است که میرم شنا
    مربی از جلسه دوم گفت که بپرید تو عمق و بیاید بالا
    تو عمق کم هم پای دوچرخه رو بهمون گفت ، البته خیلی جزئی و سطحی
    از جلسه چهارم بردمون تو عمق ، دو تا دوقلو گذاشت تو مایومون و گفت که پای دوچرخه بزنید !!
    اما من جلسه چهار و پنج نتونستم از کنار دیوار تکون بخورم و به محض اینکه دستمو ول میکنم ، تمرکزم از بین میره و پا نمیزنم
    حالا مربی گفته بازوبند بگیر ، اما من نمیخوام بگیرم
    بنظرم این پس رفت ه با بازوبند
    چیکار کنم ؟
    روشش درسته که بدون تمرین تو خشکی و آموزش درست پا زدن ما رو انداخت تو آب !! الان هم پیشنهادش برای بستن بازوبند ، درسته؟

  1. سلام من هر کاری میکنم دوچرخه را بزنم همش میرم زیر آب باید چیکار کنم که روی آب بمونم؟؟وسرم بیرون از آب باشه؟؟ مشکل دست زدنم هست یا پا زدنم؟؟

 7. سلام
  منتو کرال سینه اصلا نمیتونم نفس گیری کنم موقع نفس گیری کلی آب میخورم و همینطور یه مقدار هماهنگ کردن دست با پاها برام مشکله یعنی وقتی میخوام حرکت دست رو برم پاهام از هماهنگی در میان چیکار باید بکنم؟

 8. سلام من نزدیک ده جلسه است که از اموزشم میگذره ولی نمیتونم پای دوچرخه رو برم مربی ام میگه بدنتو سفت میکنی بعد میگه خودتو جلو نمیندازی که حرکت کنی من چیکار کنم تا یاد بگیرم؟؟

  1. سلام
   حرکت پا حتما با کف پا باشه و به طرفین زده بشه
   و اینکه نفس گیری درست داشته باشین.شش ها خالی از هوا نباشن .مرتبا هوا بگیرین
   دست رو حتما زیر آب و نزدیک سطح آب بزنین و سعی کنید بدن رو منقبض نکنید و آروم انجام بدین
   حرکت

 9. بدنتون را به آرامش و سکونت برسونید و بعد از خوابیدن روی آب در قسمت کم عمق ، چند ثانیه تحمل کنید و حرکت را رها نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا