مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

نحوه استفاده از ضد آفتاب (و همه نکات مهم)

چرب زبان

نور خورشید در مقدار کم برای پوست خوب است‌ اما اگر مدت زمان بسیار طولانی در بیرون از منزل باشید و زمانی که نور خورشید در قوی ترین حالت است ؛ که در چنین حالتی نور خورشید می تواند عاملی برای آفتاب سوختگی باشد.

آفتاب سوختگی می تواند عاملی برای مشکلات پوستی، پیری زودرس یا سرطان پوست باشد و برای همه اتفاق بیفتد. اصلاً هم ربطی ندارد که افراد مستعد مشکلات دیگر پوستی باشند، در هر صورت مشکلات مربوط به آفتاب سوختگی می‌ تواند برای همه ایجاد شود. به همین دلیل ضد آفتاب ها همراه با در نظر گرفتن مقیاس های مختلف در برابر نور خورشید برای محافظت از پوست ساخته شده اند.

ضدآفتاب ها اشعه های فرابنفش را ( ضد آفتاب های شیمیایی ) جذب می‌ کنند یا آن ها را مسدود می‌ کنند اما نمی توانند به عمق پوست نفوذ کنند ( گاهی اوقات ضد آفتاب های فیزیکی هم معروف هستند.)

بسیار مهم است که نوع ضدآفتاب مورد استفاده، چگونگی و زمان استفاده از آن را بشناسید.

چه ضد آفتابی باید استفاده کنم و  چقدر از آن نیاز دارم؟

دو نوع اشعه فرابنفش از خورشید وجود دارد که می‌ تواند به پوست شما آسیب وارد کند: UVB و UVA و متخصصان پوست  پیشنهاد می‌کنند از ضد آفتابی استفاده کنید که بتواند در برابر هر دو نوع اشعه، از پوست شما محافظت کند.

باید از ضد آفتابی استفاده کنید که شرایط زیر را داشته باشد:

  • مقاوم در برابر آب
  • دارای عامل محافظت در برابر نور خورشید یا اس پی اف ۱۵ یا بالاتر برای موقعیت های بیرون از منزل
  • اس.پی.اف ۳۰ یا بالاتر برای افرادی که زیاد بیرون از منزل هستند

این پیشنهادات برای انواع تناژ های پوستی یکسان است . ممکن است پوست شما نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشد، مخصوصاً اگر پوست تان رنگ روشن یا به اصطلاح رنگ پریده باشد یا خیلی راحت بسوزد و یا این که در بین اعضای خانواده سابقه خال و لک داشته باشید یا این که مبتلا به سرطان پوستی باشید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مطالعات نشان می‌دهد اکثر افراد به اندازه کافی از ضد آفتاب برای محافظت مورد نیاز پوست خود استفاده نمی‌ کنند.

ضدآفتاب زدن

متخصصان پوست در بریتانیا پیشنهاد می کنند که جوانان حداقل ۶ قاشق غذاخوری، تقریبا ۳۶ گرم برای کل بدن به طور کامل از ضدآفتاب استفاده کنند.

اگر شما از ضدآفتاب استفاده نکنید ، پوست تان به اندازه کافی محافظت نمی شود. بنابراین بیش از آنچه که فکر کنید، آسیب می بیند.

چند وقت یک بار ضد آفتاب بزنیم؟

سعی کنید عادت زدن ضد آفتاب قبل از رفتن به بیرون از منزل و قبل از شروع روز کاری را در خودتان ایجاد کنید و  هر نقطه از بدن را به سادگی پوشش دهید. همچنین اگر آستین های لباس تان کوتاه است یا ممکن است لباس شما در طول روز تغییر کند، پس بخش هایی از پوست که در برابر نور خورشید قرار نمی‌ گیرد را هم ضد آفتاب بزنید.

به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب را به گوش، گردن،  بالا و پایین پا و صورت هم بزنید. همچنین باید ضد آفتاب را به قسمت هایی از پوست بزنید که ممکن است برخورد خاصی هم با آفتاب نداشته باشد، مثل زیر چانه و بازو.

برای صورت می‌ توانید از ضد آفتابی که برای صورت ارائه شده استفاده کنید؛ مخصوصا اگر مستعد لک و آکنه هستید یا مشکلات پوستی مثل گل سرخی دارید. ضد آفتاب های پایه چربی و روغن می تواند عاملی برای مشکلاتی مثل لکه های پوستی شود.

راز صافی پوست (25 روش طبیعی داشتن پوست بی نقص)

همچنین باید از ضد آفتاب، ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن استفاده کنید تا به طور کامل جذب پوست تان شود. سپس هر دو ساعت یک بار در طول روز آن را تمدید کنید، زیرا عرق کردن،  قرار گرفتن در آب یا فعالیت ‌هایی مثل خشک کردن پوست با حوله یا در آوردن لباس می ‌تواند ضد آفتاب را پاک کند.

حتی خورشید هم می تواند کم کم اثر ضد آفتاب را از بین ببرد.

اگر قرار است بیرون از منزل کار یا ورزش کنید، حتما باید قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید.

در صورت شنا کردن یا عرق کردن چند وقت یکبار ضد آفتاب را تمدید کنیم؟

دقیقاً بعد از شنا کردن باید ضدآفتاب را تمدید کنید‌ زیرا آب، کرم ضد آفتاب را می شوید و از بین می‌ برد. همچنین حین عرق کردن هم باید این کار را انجام دهید و هر دو ساعت یک بار آن را تمدید کنید.

پیشنهاد می کنیم که از ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب یا ضد آب استفاده کنید که مخصوصاً برای شنا کردن و ورزش هایی که باعث عرق زیاد می شوند ، حائز اهمیت هستند. ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب از پوست شما ۴۰ دقیقه بعد از بیرون آمدن از آب هم همچنان محافظت می کنند.

مزایای زدن ضد آفتاب

اگر در اطراف آب، شن یا حتی برف هستید، هم می توانید مراقبت های بیشتری انجام دهید و از کرم بیشتری استفاده کنید. خورشید برف را روی پوست شما بازتاب می‌ کند و می‌ تواند عاملی برای افزایش قدرت این اشعه ها تا ۸۵ درصد شود . برای زمانی که در کنار ساحل هستید، این اشعه ها ۱۷ درصد و برای آب ۵ درصد می باشد.

هر زمان که عرق می کنید، سریعاً ضد آفتاب را تمدید کنید.

راه صحیح استفاده از ضد آفتاب

خب، آیا می دانستید که می توانید از آفتاب سوختگی از طریق راه درست اعمال ضد آفتاب با استفاده از مقدار مناسب جلوگیری کنید ؟ استفاده صحیح از ضد آفتاب می‌ تواند اثر محافظت از پوست را در برابر آفتاب افزایش دهد. همچنین راه صحیح استفاده از ضد آفتاب را به صورت موثر به شما نشان می‌ دهیم و نکاتی را یادآوری می کنیم که ممکن است فراموش کرده باشید.

راه صحیح استفاده از ضد آفتاب

با وجود این که ضد آفتاب استفاده می کنم اما باز هم یک خط واضح از تیرگی روی بازو و ساق پایم مشاهده کردم. آیا شما هم چنین تجربه مشابهی را داشته اید؟ خوب باید راه صحیح استفاده از ضد آفتاب را به صورت موثر بررسی کنیم تا بتوانیم از فصل تابستان هم لذت زیادی ببریم.

نکته 1: قبل از استفاده آن را به خوبی تکان دهید.

نکته 2: برای صورت ضد آفتاب شما باید ۲۰ میلی متر قطر داشته باشد و آن را روی ۵ نقطه (گونه ، پیشانی، بینی و چانه) بزنید و سپس آن را پخش کنید.

نکته 3: دستان خود را به طور گسترده روی صورت تان تکان دهید.

نکته 4: بعد از استفاده از ضد آفتاب روی کل صورت، دوباره یک لایه دیگر از آن را اعمال کنید .

نکته 5: برای گردن ۲۳ الی ۲۴ میلی متر قطر ضد آفتاب نیاز است . آن را در چند نقطه مختلف بزنید و قبل از اینکه آن را به سمت بالا ببرید، به آرامی روی پوست تان پخش کنید.

نکته 6: برای بازو یا ساق پا مستقیماً به صورت خطی آن را روی پوست پخش کنید و به آرامی با حرکات دایره ای و به شکل بزرگ این کار را انجام دهید.

چگونه به بدن ضد آفتاب بزنیم؟

برای بازو و ساق پا مقداری از ضد آفتاب را مستقیماً روی پوست به صورت خطی بزنید . سپس کل دستتان را روی پوست قرار دهید و به آرامی با حرکات دایره ای شکل آن را پخش کنید. برای قسمت شانه تا قفسه سینه که به شدت مستعد آفتاب‌ سوختگی هستند ، به دقت این کار را انجام دهید. همچنین ضد آفتاب را به طور کامل در این قسمت ها پخش کنید. اگر لایه ضد آفتاب شما بیش از حد نازک باشد، به راحتی دچار آفتاب‌ سوختگی می شوید.

چگونه بدون آرایش زیبا به نظر برسیم؟ (3 گام برای زیبایی دائمی)

ممکن است چه قسمت هایی را فراموش کنیم؟

مثلاً زمانی که از ضدآفتاب روی صورت استفاده می کنید ، ممکن است فراموش کنید که آن را روی خط رویش مو، گوش، داخل پره های بینی، بین ابرو، پلک، خطوط و چین و چروک صورت و همچنین پشت گردن تان بزنید.  بیشترین جایی هم که فراموش می‌ شود ، اغلب لب ها است.

{ساختار پوست لب}

  • پوست لب حاوی رنگدانه ملانین کمی است و سبوم ذخیره نمی کند.
  • هیچ غده عرقی ندارد.
  • لایه داخلی آن نازک است.

پوست لب‌ نازک تر از پوست قسمت های دیگر است و مستعد آسیب بر اثر محرک بیرونی می باشد. در نتیجه مستعد خشکی و شکنندگی نیز است. پوست لب مقدار کمی ملانوسیت دارد و ممکن است در برابر اشعه فرابنفش به شدت بی دفاع شود. پس بسیار مهم است که از لب هایتان در برابر اشعه فرابنفش یا خشکی محافظت کنید.

قسمت هایی که روی بدن احتمالاً فراموش می کنید آن ها را ضد آفتاب بزنید، پشت دست، بالای پا، زانو، پشت زانو و داخل بدن است. همچنین ممکن است قسمت بالای پای خود را فراموش کنید.

پس هنگام صندل پوشیدن هم تا جایی که پای شما بیرون است، ضد آفتاب بزنید.

ترفند هایی برای موثر نگه داشتن ضد آفتاب

شاید با خودتان بگویید که ضد آفتاب من عالی است، زیرا مقدار مناسبی از آن را به طرز عالی استفاده می‌ کنم اما اگر آن را تمدید نکنید، پس کارتان را کامل انجام نداده اید.

  • زمانی که عرق می کنید، عرق خود را با حوله بعد از شنا یا ساعات طولانی پاک می کنید. سپس حتما باید ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

تاثیر بخور بر پوست: 14 دلیل برای اینکه هر هفته بخور بگیرید

آیا من از ضدآفتاب درست استفاده می کنم؟

به دنبال روش های غلط استفاده از ضدآفتاب باشید و آن ها را به یاد بسپارید . حتی اگر ضد آفتاب شما در برابر اشعه فرابنفش بسیار قوی و موثر عمل کند اما آن را از روش غلط استفاده کنید ، در نتیجه اثر آن محدود می شود. پس راه های غلط استفاده از ضد آفتاب وجود دارد که با بررسی کردن آن ها می توانید از این مشکل خلاص شوید.

  • صورت و گردن: بسیاری از افراد ضد آفتاب را در لایه بسیار نازکی در این قسمت استفاده می‌ کنند، زیرا نمی‌ خواهند حس چسبندگی داشته باشند یا این که میکاپ خود را پاک کنند. اگرچه نواحی نزدیک به خورشید، گونه، بینی، گردن و پشت شانه بیش از همه گرمای حاصل از آفتاب را  جذب می کند و نقاطی هستند که به توجه بیشتری نیاز دارند.اگر از آن ها در برابر اشعه فرابنفش مراقبت نکنید ، لکه های سیاه و چروک‌ ها ظاهر می‌ شوند . بنابراین باید حتما ضد آفتاب بزنید.
  • برای صورت: بعد از استفاده از یک لایه ضد آفتاب روی صورت، یک لایه اضافه تر را به نواحی که مستعد آفتاب سوختگی هستند، مثل گونه و بینی اضافه کنید و اثر ضد افتاب را افزایش دهید.
  • بدن: زمانی که ضد آفتاب را در نواحی بزرگتر مثل بازو، ساق پا یا کمر می‌ زنید ، باید آن را مستقیماً به دستتان بزنید و با حرکات دایره ای شکل پخش کنید و به راحتی از این قسمت عبور نکنید.

چگونه با وجود میکاپ، ضد آفتاب بزنیم؟

استفاده از ضد آفتاب، هنگامی که صورتتان میکاپ دارد، کار سختی می باشد. اگر شیر یا کرم را روی میکاپ صورت بزنید، در نتیجه کرم پودر پاک می‌ شود. سپس سبوم اضافه از روی سطح پوست با استفاده از دستمال کاغذی و یا ضدآفتاب اسپری ای بردارید. همچنین می توانید بدون پاک کردن میکاپ، ضد آفتاب را تمدید کنید. سپس ضد آفتاب را با کف دستتان روی صورت تان بزنید و دوباره روی آن کمی پنکیک استفاده کنید.

دیگر یاد گرفته اید که چگونه مقدار مناسبی از ضد آفتاب را با راه صحیح آن استفاده کنید. اگر توانستید این کار را انجام دهید، قادر خواهید بود که یک پوست زیبا را زیر نور خورشید تجربه کنید.

استفاده از ضدآفتاب در شب؟ چند نکته که باید بدانید

ویدیوی کوتاه روش استفاده از ضد آفتاب

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا